Skocz do zawartości
lukasha

Sony AndroidTV wykrywanie 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Tytułem wstępu, niedawno zakupiłem sobie telewizor Sony oparty o system android. Dedykowaną aplikacją do odtwarzania filmów jest aplikacja "wideo". Przy odtwarzaniu treści 3D (plik MKV) przy korzystaniu z aplikacji "wideo" mogę ręcznie wymusić tryb 3D (zarówno SBS jak i TAB). Jednakże ta aplikacja nie zawsze działa prawidłowo dlatego postanowiłem poszukać alternatywy. Okazuje się, że w żadnej aplikacji oprócz tej dedykowanej nie ma możliwości uaktywnienia 3D (w momencie odtwarzania materiału w innym programie niż wideo, 3D znika z menu).

Pomyślałem, że nie ma możliwości oglądania treści 3D w aplikacji innej niż "wideo". Jakież było moje zdziwienie gdy przy próbie odtwarzania jednego z materiałów 3D w aplikacji innej niż dedykowana (sprawdzone na VLC oraz Archos) TV automatycznie przełącza się w tryb 3D. Oznacza to, że w samym pliku zaszyta jest informacja o tym, że materiał jest 3D. Rozpoczęły się poszukiwania i oto wnioski:
- Nazwa pliku nie ma wpływu na wykrywanie 3D (3D jest wykrywane mimo nazwy np. a.mkv)
- W kontenerze MKV jest nagłówek mówiący o 3D (www.matroska.org/news/stereo_3d.html). Materiał poprawnie wykrywany miał w tym nagłówku wartość 3 (TAB) i co ciekawe mimo, usunięcia/zmiany tej informacji 3D cały czas jest poprawnie wykrywane. Ponadto dodanie tego nagłówka do innych materiałów nie spowodowało wykrycia 3D. Edycji nagłówka dokonywałem MKVToolNix.
Nasuwa się pytanie - w jaki sposób TV wykrywa 3D? W jaki sposób mogę wyedytować posiadane materiały 3D aby były poprawnie wykryte i TV automatycznie przeszedł w tryb 3D.

PS. Zauważyłem również, że mój stary TV (5 letni Samsung) przy próbie odtwarzania materiału 3D, który sony interpretuje prawidłowo również automatycznie uruchamia tryb 3D.

PS2. Przypuszczam, że tu może być rozwiązanie lub wskazówka, jednakże mi to niewiele mówi
http://stackoverflow.com/questions/10409330/how-to-detect-that-a-movie-is-3d

lukasha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Sony, ale mój LG570S rozpoznaje 3D w plikach MP4 jeśli podczas kodowania strumienia video zawarta została odpowiednia informacja. Konkretnie: kodując video programem x264 należy dodać opcję --frame-packing=X, gdzie X=6 oznacza obraz 2D, X=3 oznacza obraz 3D SBS a X=4 oznacza obraz 3D top/bottom. Nie ma znaczenia ani nazwa pliku ani typ kontenera. Informacja jest wyciągana ze strumienia video.

Trochę szkoda że tak to działa, bo żeby poprawić źle zakodowany film, trzeba przekompresować cały strumień video. Chyba że ktoś zna metodę jak to zrobić bezstratnie i szybko, to chętnie się dowiem.

Ciekawostka: podobno są telewizory (osobiście nie sprawdziłem), gdzie tak przygotowany film włącza się w trybie 3D i nie można wtedy wyłączyć 3D, tzn. włączyć opcji 3D na 2D. W LG LW570S jest to możliwe i nie ma z tym problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...