Skocz do zawartości
Walek77

serwer NAS

Rekomendowane odpowiedzi

To ze piszesz tak: "tworzony przez entuzjastow poprzez zlamanie zabezpieczen",

Gdybys czytał dokładnie to zauważyłbys zapewne, że to był cytat.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry. Za duzo tego i owego dzisiaj bylo. Ale bedziesz za to zdrowy ;)

Cytaty zwykle lepiej dzialaja z wyszczegolnieniem zrodla ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie cytatu mojej wypowiedzi to kod DSM -a NIE jest w całości wolny bo zawiera zamknięte elementy uniemożliwiające instalowanie go na innym hardware niż synologowskie - radzę zgłębić temat przed wprowadzaniem ludzi w błąd - xpenology jest projektem rosyjskich o chińskich hakerów i żaden z nich nigdy do końca nie wyjaśnił i udostępnił pełnego kodu bierzących kompilacji xpenology więc nikt oprócz nich nie wie co w tym kodzie siedzi.

Gdyby oni udostępniali źródła swojej "pracy" nie byłoby tematu, byłby szacunek społeczności OpenSource a tak jest temat płacenia za "ich pracę" czyli de facto łamanie zabezpieczeń.

To tak a propo tematu.

A teraz czas na złamanie DSM 6.0 :)

Wysłane z IOS przy użyciu Tapatalk

Edytowane przez yoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yoda. Nie wiem czy piszesz do mnie, czy do ogółu. I jakie jest Twoje przesłanie? Widzę natomiast, że nie jest to wyjaśnienie obiektywnie traktujace problem.

Zanim zechcesz czytelnikom przybliżyć na czym konkretnie polega "zlamanie" DSM, proszę abyś odpowiedział na kilka pytan. Czy sam używasz lub używałles XPenology? Emulowanego/bare metal? A może masz oryginalny product Synology i zdążyło Ci sie zastanawiać, czy nie wykonuje on jakiś nieudokumentowanych funkcji, które nie sluza uzytkownikowi , a ktore próbowałeś wykryć, monitorujac transmisje sieciowa swojego synka?

Odpowiedz prosze na te pytania. Potem, jeśli zechcesz, mozemy wrocicic do kwestii licencji, dostępności kodu, paczek, narzędzi i historii, czyli projektów wykorzystania DSM sprzed Xpenology.

Gdybyś nie miał ochoty odpowiedzieć na moje pytania, proszę przynajmniej wyjaśnij pmcompowi, ktory Cie cytuje, na czym polega "zlamanie zabezpieczen DSM" i dlaczego wszyscy używaja oryginalnych paczek Synology.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po koleji:

Miałem i synka a potem xpeno na readynasie ( nota bene świetnie działał)

Kiedy chciałem skompilować moduł kernela do obsługi gpio ( jak ktoś nie wie to dzięki niemu dzałają przyciski i ledy z hdd w readynasie ) to okazało się że źródła kernela synology są dostępne ale nie całe, istnieją fragmenty zamknięte które po prostu się używa a nie zmienia przy kompilacji i to one właśnie uniemożliwiają instalację czystego DSM-u na innym sprzęcie niż os synology.

Właśnie te części kernela trzeba zmienić aby można było instalować DSM na innym HW.

Problem jest taki, źe koledzy łamiący te fragmenty kodu robią to ku chwale ogółu ale bez podawania swoich zmodifikowanych źródeł ( ciekawe dlaczego :)) czyźby mieli coś do ukrycia ? Ludzie nawet chcieli/chcą płacić za kolejne wersje xpeno - ja też chcialem ale po udostępnieniu tego kodu po modifikacjach. Niestety nie doszło do tego.

To nie jest forum o NAS-ach i kompilowaniu kodu więc w skrócie podsumuje sprawę:

-używaj co chcesz na czym chcesz ale nie pisz że xpeno jest tańszą alternatywą dla synka bo nie jest - to jest tylko ciekawostka nie mająca zastosowania dla zdroworozsądkowego użytkownika - no, chyba że praca na "zhakowanym" systemie nie stanowi dla ciebie problemu ( coś podobnego do używania pirackiego softu który dodatkowo robi nie wiadomo co ).

Ja nie wiedziałem co jest w zmodyfikowanym kodzie dsm i to mi przeszkadzało, dlatego przeniosłem się na qnap-a który dodatkowo ma funkcję media playera i teraz mam spokuj sumienia.

Oczywiście może przesadzam, ale to jest moje zdanie i tylko je przedstawiam. Natomiast do ogarnięcia xpeno nie wystarczy prosty tutek z netu bo chyba trzeba wiedzieć po co się coś robi niż tylko robić co napiszą mi inni - to tak a propo użytkowania komputerów :)

Trzeba być geekiem do xpeno.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam na koniec od siebie.

Kupując Qnapa albo Synology (mam oba) w sklepie kupujesz ... święty spokój.

I koniec w temacie.

Jak ktoś się zna może stawiać inne rozwiązania. Ja się nie znam. Cenie bezpieczeństwo i dlatego wybrałem rozwiązanie komercyjne, sprawdzone od lat. Pierwszy serwer Qnapa zaonstalowałem z 5 lat temu, juz nie pamiętam dokładnie.

EDIT: zgadza się, ten tekst jest z lutego 2010: http://www.legitreviews.com/qnap-ts-459-pro-turbo-nas-with-intel-atom-d510-review_1226

Teraz ten QNAP jest moim serwerem backupowym na krytyczne dane. Serwerem głównym jest Synology DX2411+ rozszerzony o DX1211.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam na koniec od siebie.

Kupując Qnapa albo Synology (mam oba) w sklepie kupujesz ... święty spokój.

I koniec w temacie.

Jak ktoś się zna może stawiać inne rozwiązania. Ja się nie znam. Cenie bezpieczeństwo i dlatego wybrałem rozwiązanie komercyjne, sprawdzone od lat. Pierwszy serwer Qnapa zaonstalowałem z 5 lat temu, juz nie pamiętam dokładnie.

Pozdro

Ja też miałem najpierw Qnap-a :) i w końcu do niego wróciłem :)

Pozdr.

Wysłane z IOS przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-używaj co chcesz na czym chcesz ale nie pisz że xpeno jest tańszą alternatywą dla synka bo nie jest - to jest tylko ciekawostka nie mająca zastosowania dla zdroworozsądkowego użytkownika - no, chyba że praca na "zhakowanym" systemie nie stanowi dla ciebie problemu ( coś podobnego do używania pirackiego softu który dodatkowo robi nie wiadomo co ).

Ja nie wiedziałem co jest w zmodyfikowanym kodzie dsm i to mi przeszkadzało, dlatego przeniosłem się na qnap-a który dodatkowo ma funkcję media playera i teraz mam spokuj sumienia.

Oczywiście może przesadzam, ale to jest moje zdanie i tylko je przedstawiam. Natomiast do ogarnięcia xpeno nie wystarczy prosty tutek z netu bo chyba trzeba wiedzieć po co się coś robi niż tylko robić co napiszą mi inni - to tak a propo użytkowania komputerów :)

Trzeba być geekiem do xpeno.

Pozdr.

Liczylem na rzeczowe podejscie i takiez argumenty.

Jest jak jest i nie jest wyjatkowa zagadka dlaczego tak a nie inaczej. Ktos chce zarobic w ten, czy w inny sposob, a zarazem nie umoczyc. Generalnie nie lubie jesli ktos zostawia mi backdoory i inne dziury, chce uzyc moich zasobow do swojego botnetu, czy miningu. Jezeli jednak oprogramowanie producenta, nie jest rowniez wolne od takich "kwiatkow" (true true), to jest mi wszystko jedno.

Jak napisales to sa kwestie wyboru.

Teraz troche polemiki.

NIE ZGADZAM SIE z tym co napisales, ze aby uzywac xpenology, trzeba byc geekiem. Instalacja xpenology jest banalna, zas doskonala wiekszoac uzytkownikow, nie robi nic poza zmiana hasla, s/n oraz instalacja i konfiguracja serwera oraz jego uslug. Pisanie o rekompilacji, czy grzebaniu w zrodlach, zeby sobie ledy z kieszeniami do dyskow polinkowac, dla wiekszosci z nich , nie brzmi nawet fanaberia, tylko fantastyka, bo ABSOLUTNA wiekszosc nie uzywa do tego pudelek po innych NASach, tylko zwykle obudowy, bez diood, czy kieszeni (nie wspominajac o emulowanych wirtualnych maszynach). Wolno Ci, zeby nie bylo watpliwosci, ale przyklad "od czapki". Wiekszosci wystarczy polabelowac sobie kiesznie, jesli jakis dysk sie wysypie, lub wg SMARTa nie wyglada niezdrowo, to bez problemu bedzie mozna go zlokalizowac i podmienic, unikajac tragedii, jaka przezyl pmpcomp, majacy wypasiony model klasy enterprise ( z fabrycznymi ledami i beepem ;) ), ktory sobie dyski pomieszal.

Druga, jeszcze bardziej kotrowersyjne sprawa - piszesz, ze to nie jest tania alternatywa dla Synology. Serio?

2 lata temu dalem 100£, za wprawdzie 4-ro kieszeniowa DEDYKOWNY serwer, ale umozliwiajacy podlaczenie i zgrabne pomieszczenie w srodku 6 HDD oraz podlaczenie kolejnych, wzorem oryginalu poprzez kontroler e-sata.

Inni wykorzystywali stare komputery, mieszczce 12 dyskow i wiecej. 4 dyskowy, wzglednie tani Synek, to byl wydatek 4x wiekszy, 6 dyskowy - osmiokrotnie wiekszy, 12+ dyskowy - cena kosmos.

Od tego czasu troche sie pozmienialo, bo 2-, a nawet 4-dyskowe serwery, robi dzisiaj kazdy i zapewne ceny tej kategorii sprzetu, sa w zwiazku z tym bardziej przystepne. Co jednak z uzytkownikami, ktorzy chca, lub potrzebuja magazynow o wiekszej przestrzeni i wydajnosci?

Nie wiem, czy po prostu nie dostrzegasz swejej blednej oceny, ze wzgledu na swoj wlasny, odmienny profil uzytkowania, czy moze jest Ci tak wygodnie napisac. Mysle, ze najlepiej, bedzie, jesli temat pozostawimy w tym miejscu.

PS.

Jezeli sam nie wpadles na to banalne zabezpieczenie, to podpowiem Ci, jak ja sobie z tym radze, moj "synek" obslugujacy raptem 2 odtwarzacze i jeden telewizor stoi razem z nimi na odzielnym vlanie. Jednym z trzech w mojej sieci (mam zarzadzany switch). Chinskim kamerom CCTV, ktore stoja na innym, tez nie ufam.

Powodzenia z QTaS-em ;)

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he, he ... w międzyczasie tej dyskusji padł mi dysk. Wewnętrzny 3,5" wbudowany w iMaca 27". Wiedziałem, że kiedyś to sie tak skończy ponieważ po pierwsze miał pojemność 3TB (a takie połówkowe wynalazki nie mają prawa działać :) ), po drugie był z domowej serii Seagate. Wcześniej oryginalnie siedział tam 1TB od WD z serii pro. I taki teraz został zakupiony. Identyczny jak kupowane ostatnio do moich serwerów czyli WD 4GB 40EFRX Red:

western-digital-red-4tb.jpg

Pracuje on w tym Macu w dość extremalnych warunkach temperaturowych. Tam jest ciasno i gorąco.

To jest dysk roboczy "na obrabiane dane". System stoi na dysku 2,5" SSD 1TB od Samsunga. Ten dysk jest backupowany w Time Machine.

Ten co padł backupowany nie był bo nie było potrzeby. To dysk roboczy. Ciekawe co padło. Okaże się po wyjęciu. Słychac było chroboczącą głowicę.

Ten przykład pokazuje, że dyski padają. I stacje też potrafią. Dlatego trzeba używać rozwiązania sprawdzone.

Już pisałem. Dlatego mam dwa serwery. Głowny na wszystkie dane plus backupowy na krytyczne dane. Oba chodza pod UPSami.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...