Skocz do zawartości
Marian ONKYO HT660

Dzwięk HD 7.1 lub 5.1 w grach przez hdmi do amplitumera

Rekomendowane odpowiedzi

Googluję od jakiegoś czasu, aby uzyskać informację, jak odpalić pod Windows-em 7 dźwięk przestrzenny 5.1 lub 7.1 w grach,

w filmach udało mi się uzyskać DTS HD (7.1) oraz DD5.1 używając MPC-HC player-a.

Mam kartę audio wbudowana w płytę główna asusa, 8 kanałowa + grafika radeon podłączona do amplitunera Onkyo HT660 7.2 przez HDMI,

filmy działają doskonale, amplituner rozpoznaje ścieżkę dźwiękowa tak jak należy czy to 5.1 DD czy to DTS HD itp.

Niestety gry już sobie nie radzą, działają w stereo, a raczej 2.1 z centralnym, niestety tylne głośniki milczą.

Czytałem na angielskich forach, że jest kilka sposobów uzyskać dźwięk przestrzenny w grach,

1. Karta Dolby Digital LIVE

(tak sprawdziłem np.: Wiedzmin 3, działa doskonale dźwięk przestrzenny, jak przełączę się na kartę z obsługą LIVE SoundBlaster Z, ale ta wersja odpada, bo mam problem z przełączaniem kart muzycznych oraz ciągła zmianą ustawień amplitunera z złącza s/pdif dla gier a na hdmi dla filmów dla 7.1 DTS HD itp). Poza tym 2 karty muzyczne się gryzą, nawet wspominają w instrukcji SB LIVE, aby wyłączyć wbudowaną kartę, ale nie zrobię tego bo wole filmy oglądać w 7.1 niż w 5.1 :).

2. piszą również o opcji puszczenia dźwięku do amplitunera jako LPCM 7.1

niestety nie wiem jak wymusić gry aby uzyskały komunikację LPCM 5.1 i 7.1.

w Windowsie przecież mam ustawione 7.1, ktoś na forum pisał angielskim gdzie wy-googlowałem, że miał ten sam problem, bo na płycie karta nie miała obsługi LIVE ale w końcu poszedł mu dźwięk przestrzenny w grach jak w Windowsie zaznaczył, że ma 5.1, ale u mnie to nic nie zmienia.

Czy może komuś się udało aby w filmach uzyskiwać np.: 7.1 i jednocześnie w grach przestrzenny dźwięk przez bitsterama podłączony mając przez HDMI komp do amplitunera??

Może i bym korzystał tylko z karty z opcją LIVE którą posiadam, ale ona z kolei przez S/PDIF może puścić tylko 5.1 a filmów sporo oglądam w 7.1 i nie wykorzystałbym wówczas wypełni kina domowego.

natomiast z tego co doczytałem przez S/PDIF nie da się zapodać 7.1 , ponadto Sound Blaster Z ma 5.1

Więc wolałbym pozostać przy dzwięku z karty wbudowanej w płytę bo jest 8 kanałowa, tylko jak wymusić dźwięk przestrzenny na niej w grach mając podłączenie przez HDMI komputera z amplitunerem?

Jak to zrobić aby bez jakiś zbędnych konfiguracji, aby mieć możliwość odtwarzania filmów przez HDMI w 7.1 oraz jednocześnie gier w 5.1 /7.1?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej mówiąc potrzebujesz karty dźwiękowej która będzie kodowała w locie dźwięk do Dolby Digital lub DTS.

Ja mam X-Fi Gamer z wykupionym koderem DD/DTS. Ale wiem ze niektóre modele Creative'a maja ten koder za free wliczony do karty, sprawdź sobie które to są dokładnie modele.

Alternatywą są Xonary Asusa i z tego co się orientuje kodery DD/DTS są w nich za free.

Co do filmów to koder ten nie ma znaczenia bo "włączasz" go tylko na czas chęci zagrania w 5.1

Edytowane przez kKadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej mówiąc potrzebujesz karty dźwiękowej która będzie kodowała w locie dźwięk do Dolby Digital lub DTS.

Ja mam X-Fi Gamer z wykupionym koderem DD/DTS. Ale wiem ze niektóre modele Creative'a maja ten koder za free wliczony do karty, sprawdź sobie które to są dokładnie modele.

Alternatywą są Xonary Asusa i z tego co się orientuje kodery DD/DTS są w nich za free.

Co do filmów to koder ten nie ma znaczenia bo "włączasz" go tylko na czas chęci zagrania w 5.1

Mam taką kartę muzyczną Sound Blaster Z, posiada LIVE, ale używając tej karty z kolei nie da się uzyskać z niej dźwięku 7.1 w filmach tylko 5.1 bo S/PDIF nie obsługuje 7.1 (chyba że znasz sposób aby wykorzystać dźwięk z niej przez HDMI a nie S/PDIF tylko czy wówczas 7.1 da się wyciągnąć z niej??.

nawet i bym zainwestował może w tego Asusa DX2 ok 500zł, ale też nie mam pewności, jak to niby miałoby działać, ze wyciągnę 7.1 w filmach na niej?

Chyba ze taka xonar Dx2, jakoś komunikuje się przez HDMI, bo tylko na HDMI można uzyskać 7.1?

tylko jak działa cała konfiguracja wówczas? technicznie nie wiem jak to działa,

pozdrawiam

Edytowane przez Marian ONKYO HT660

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką kartę muzyczną Sound Blaster Z, posiada LIVE, ale używając tej karty z kolei nie da się uzyskać z niej dźwięku 7.1 w filmach tylko 5.1 bo S/PDIF nie obsługuje 7.1 (chyba że znasz sposób aby wykorzystać dźwięk z niej przez HDMI a nie S/PDIF tylko czy wówczas 7.1 da się wyciągnąć z niej??.

nawet i bym zainwestował może w tego Asusa DX2 ok 500zł, ale też nie mam pewności, jak to niby miałoby działać, ze wyciągnę 7.1 w filmach na niej?

Chyba ze taka xonar Dx2, jakoś komunikuje się przez HDMI, bo tylko na HDMI można uzyskać 7.1?

tylko jak działa cała konfiguracja wówczas? technicznie nie wiem jak to działa,

pozdrawiam

ciekawy post znalazłem:

This is just an informative post that I'm going to leave here as it took me some time searching other forums for a solution to the problem I had, which was not getting anything other than 2 channel from my HD6850 video card via HDMI except from DTS/Dolby Digital encoded sources like movies. Passthrough (DD/DTS material) worked perfectly, but games were still 2 channel. I wrongfully assumed that if I was getting surround through HDMI from movies, etc that I would get it from games the same way. That was my first mistake!

I was told that I could get surround (5.1/7.1) in games over HDMI and when I tried it, it did not work, so I went back to using the analog 5.1 outputs on my motherboard to my reciever.

Tonight, after reading some more about achieving this, I decided to take some time to see if I could get it to work, and I did!

The steps I used were scattered through a few different posts from a couple different forums, so I wanted to bring them all together for those who might be in the same predicament I was in.

The first step, of course, was hooking the HDMI cable up to my reciever and removing the 5.1 analog cables.

I then went to the sound control panel menu and tried to configure the output over HDMI to higher than 2 channel, but it was the only option available!

There were alot of forum posts saying "just change it to 5.1/7.1!", but if the option isn't there, it obviously can't be changed. (Another note folks, just because something works for you, it may not be the same for others...)

I finally found a post saying to disable (uninstall) all of the Realtek drivers (my board uses a Realtek audio chipset obviously) and the options for 5.1/7.1, etc would show up after reboot.

I uninstalled the Realtek drivers, rebooted, Windows 7 loaded some drivers automatically (digital audio), and then the options for 5.1/7.1 were there!

Now all of my audio is sent to my reciever in it's correct format (DD/DTS/Game Audio).

I hope this helps!

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2156889

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...