Skocz do zawartości
marek_c4

Mój pierwszy HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem tutaj nowy, więc witam wszystkich serdecznie.

Na imię mam Marek i jestem z Poznania.

Niedawno coś mnie naszło, i zapragnąłem zbudować swój pierwszy komputer multimedialny ;).

Na razie mam tylko obudowę:

http://obudowy.info/produkty.php?id=1190&kategoria_id=124

którą udało mi się zdobyć za niewielkie pieniążki (nie wiem czy jest w 100% sprawna).

Po lekturze tego forum, wymyśliłem sobie że do wnętrza włożę płytę główną:

http://www.komputronik.pl/product/186891/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Asrock_E350M1.html

do tego na początek 2GB pamięci w jednym module (potem dołożę drugi), zasilacz, dysk.

No i w tym momencie (przed zakupami) chciałbym się upewnić czy wybór jakiego dokonałem będzie OK.

Komputer ma mi służyć do oglądania filmów z sieci, divx'ów, czasami DVD.

System operacyjny albo windows + XBMC, albo jakaś dystrybucja linuxa + XBMC.

Na razie testuję GeeXboX uruchamiany z pendriva, oraz XBMC zainstalowany pod Win-7 na netbook'u z Atomem 1,6.

Jeżeli wybrana przeze mnie płyta główna jest OK, to chciałbym Was prosić o pomoc w doborze pozostałych części (pamięć, zasilacz, dysk).

Chciałbym żeby wyszło to możliwie tanio, bo budget mam dość mocno ograniczony i żeby pracowało możliwie cicho.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnego fullhd ? Co do systemu przetestuj openelec jest to XBMC z pendrive

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Sorry za zimny kubeł, ale o wiele, wiele lepiej wyjdziesz na zakupie dedykowanego playerka.

Mede8er lub DUNE i masz wszystko czego potrzebujesz - nie idź Marku z Poznania tą PC drogą . :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś kolego BoDeX troszkę rozwinąć temat - dlaczego nie powinienem składać tego komputera ?

Czy chodzi tylko o względy ekonomiczne, czy może zestaw który chcę złożyć nie poradzi sobie ?

---

Nie wspominałem nic o Full HD, ponieważ obecnie mam dość stary TV, który wyświetla jedynie 1024 x 768.

Mam jednak nadzieję że kiedyś uda mi się kupić nowy i wtedy będę mógł oglądać filmy w wyższych rozdzielczościach.

Wybierając w/w podzespoły, kierowałem się tym żeby takie urządzenie było ciche, energooszczędne, nie powalało ceną na kolana ;) i żeby można było je w przyszłości rozbudować (mam na myśli dodanie karty graficznej).

Wspomniana wyżej płyta jest również dość niska, co nie jest w moim przypadku bez znaczenia.

Moja obudowa ma wewnątrz jedynie 85mm wysokości, i muszę się w niej zmieścić ;).

Szczerze mówiąc to taki poskładany komputer bardziej do mnie przemawia, niż te gotowe urządzenia.

Obudowa którą już mam, bardzo trafia w mój gust, i (co nie jest bez znaczenia ;)) podoba się również koleżance małżonce.

Edytowane przez marek_c4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja odpowiem za BoDeXa.

Składanie bardzo budżetowego komputera który będzie służył li tylko do oglądania filmów, biorąc pod uwagę, że i tak nie masz na czym tego oglądać (1024x768) ... mija się troszkę z celem.

Wydasz sporo więcej niż na dedykowany Media Player a nie dostaniesz dużo więcej.

Na takim komputerku nie pograsz, nawet gdybyś dodał wypasioną kartę graficzną. Procesor kiepski.

Więc w sumie to po co ... dla idei?

Za 150 zł masz player'y które wystarczą ci do oglądania.

Gdy za jakiś czas zmienisz TV na lepszy i zdecydujesz się na złożenie sobie komputera lepszego niż tylko do oglądania filmów ... to zrobisz to.

Na twoim miejscu odkładał bym teraz kasę na TV :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbym prosić o podrzucenie linków do jakiegoś sprawdzonego sprzętu ?

Bardzo fajnie było by gdyby działał tam XBMC + pilot / klawiatura z możliwością przeglądania internetu / poczty

Fajnie by było gdyby nie było drogie ;)

Wiem że to pojęcie względne, ale 200 - 300zł to chyba byłbym w stanie zapłacić

Nie chciałbym kupić czegoś co by nie dawało rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za cenę tej obudowy mógłbyś mieć TV Full HD,DVB-T z playerem na pokładzie grającym BD, MKV, DVD, DiVX i z możliwością nagrywania TV na pena, HDD. :)

Na start jak znalazł ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem ofertę playerków na Allegro, ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia na co się zdecydować.

Nie chciałbym wydawać na to jakiś większych pieniędzy, ale nie chciałbym też urządzenia które będzie kiepsko odtwarzać filmy.

Chciałbym też mieć możliwość korzystania z internetu (najlepiej Chrome).

Wracając do tej mojej obudowy - kupiłem ją za naprawdę niewielkie pieniądze i dlatego chciałem zabrać się za budowę tego komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądanie stron internetowych na tv i to takim slabym jest kiepskim pomysłem i bardzo męczącym

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem.

Przepraszam za absencję, ale musiałem przemyśleć wszystkie za i przeciw składaniu komputera.

Koniec końców zdecydowałem że jednak coś tam sobie złożę i tak:

- płyta główna - MSI B75MA-E33 BOX

- procesor - Intel Celeron Dual Core G1610 BOX

- pamięć 2 GB - DDR3 1333MHz

Dysk twardy to na razie 40GB SATA, później zmienię na mały SSD

DVD - Samsung

Zasilacz 400W z 12cm cichym wentylatorem

Wszystko to zamontowałem do obudowy Thermaltake Mozart SX Slim

Do tego dołożyłem pilota radiowego Medion X 10

Całość śmiga na systemie OpenElec.

Jeżeli chodzi o koszty, to wszystko razem kosztowało mnie około 550zł.

W planach mam zakup dysku wewnętrznego 1 TB oraz nowszy telewizor.

Całość pracuje szybko i cicho (nie bezgłośnie, ale nie narzekam), pobór prądu na poziomie około 30W, system uruchamia się w czasie krótszym niż 10 sekund.

To chyba na tyle ;)

Mam kilka fotek z procesu powstawania, jeżeli są zainteresowani to oczywiście mogę zamieścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...