Skocz do zawartości
wonio

Dobór zasilacza do HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mój pierwszy złożony HTPC tylko do Audio/Video na systemie Openelec 3.2.2

Obudowa Colorovo IX-201

Płyta Asrock E350M1

Pamięć Kingston DDR3 4GB/1600

Dysk 2,5 cala 120Gb

Żródło mediów NAS Synology Ds212j

planowany napęd DVD

do tego zestawu brakuje mi zasilacza , chciałbym coś z Pico.

Prosiłbym o konkretną odpowiedz jaki i gdzie kupić .Najtaniej pewnie będzie z Aliexpress .

Uruchomiłem system na tymczasowym zasilaczu.Instalacja Openelec banalnie prosta , jednak filmy 720p i 1080p lekko sie przycinają.Myśle ,że to wina konfiguracji. Jeszcze bedę próbował innych ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy lepszy PICO 120W z aliexpress. Tu nie ma co wydziwiać :)

A jeśli nawet filmy 720p ci tną to powody mogą być dwa:

- zła konfiguracja openelac'a (używa tylko procesora do dekowania video zamiast karty graficznej)

- coś z NAS'em ... jak masz go podpiętego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną zacinania filmów było ustawienie w Biosie przydzielenia dla grafiki 512Mb , wcześniej było ustawienie AUTO. :)

Zastanawiam sie jeszcze nad zmianą obudowy

ta http://www.modecom.pl/feel_202/itx/obudowy/obudowy_i_akcesoria/produkty/

albo ta http://www.yalu.pl/index.php?action=product&pid=67988

one są z zasilaczami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Feel ma z reguły zasilacz 96W ... spokojnie wystarczy.

Yalu ma 60W ... to tak na styk. Podłączysz coś więcej (np. z dwa dyski USB) i może być problem.

Ale trzeba by dokładnie policzyć. Może wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Nie testowałem.

Do HTPC to wsadza się raczej małe dyski na system.

Czyli jeden 2.5 cala + slim BR (tak u mnie chodzi bez problemu). Jak podłącze do tego jeszcze dyski 2.5 po USB też chodzi.

Ale myślę, że jeden dysk 3.5 cala taki PICO 120/160W spokojnie obsłuży.

W większej ilości raczej bał bym się podłączać.

Zresztą .... po co?

Dodatkowe dyski 3.5 calowe na filmy podłącza się po USB i one mają swoje zasilanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego.

Podejrzewwm, ze tu nie chodzi o 7-12 Watow (raczej 7-8W) tylko 1.5-2.0 Ampera.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taki problem wyliczyc jakie natezenie pradu bedzie potrzebne, w dzisiejszych czasach to nawet pytanie Google mozna zadac zadajac wyniku - Siri nie pytalem ;).

U mnie i3 w wersji T na plycie Gigabyte uATX, 16GB RAM, nagrywarka DVD, dysk 2GB WD i 120 SSD A-Data zasila picoPSU-90XT z zasilacza 12V DC od nBoxa (6A),

centralka PBX stoi na intelowskim Atomie + 60GB SSD, dwie karty sieciowe, PicoPSU-90XT z zasilacza 12V DC od FritzBoxa (1.5A).

Dyski nie stanowia problemu bo nowe konstrukcje biora po 5W w trakcie dzialania, SSD nie maja duzo mniejszego poboru standard to 2.5-3W w trakcie dzialania.

Czyli przy moim zasilaczu PicoPSU bede potrzebowal zaledwie 0.4A na dysk twardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy moim zasilaczu PicoPSU bede potrzebowal zaledwie 0.4A na dysk twardy.

Mr_Johnes

Moze lepiej skonsultuj sie z Siri ;)

Zebys sie nie zdziwil jak sie okaze, ze kilkutalerzowy dysk 3,5 potrzebuje podczas rozruchu znacznie wiekszego natezenia pradu niz 0.4W

A swoja droga bardzo jestem ciekawy forumly jaka to sobie wyliczyles.

A jakby ktos jeszcze nie zrozumial, o co chodzilo w moim poprzednim poscie, to wyjasniam, ze nie o to, zeby wyliczac, czy pico psu jest w stanie zasilic 3,5" dysk twardy, bo to mozna zalozyc bez wyliczen, ale tylko i wylacznie, zeby podchodzic do tego od wlasciwej strony, a nie "od ogona".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem ... nie chodzi o ogólną wydajność zasilacza ale poszczególne linie: +- 12V, 5V i 3.3V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Fantom,

Uproscmy to, skoro akurat bylo zapytanie o dysk twardy 3,5", ograniczmy sie do szyny 5V i 12V.

Wrocmy do przykladu jaki podal Kolega Mr_Jones.

Czy taki problem wyliczyc jakie natezenie pradu bedzie potrzebne, w dzisiejszych czasach to nawet pytanie Google mozna zadac zadajac wyniku - Siri nie pytalem ;).

U mnie i3 w wersji T na plycie Gigabyte uATX, 16GB RAM, nagrywarka DVD, dysk 2GB WD i 120 SSD A-Data zasila picoPSU-90XT z zasilacza 12V DC od nBoxa (6A),

centralka PBX stoi na intelowskim Atomie + 60GB SSD, dwie karty sieciowe, PicoPSU-90XT z zasilacza 12V DC od FritzBoxa (1.5A).

Na wypadek, gdyby Siri zaniemogla, albo Google nie potrafilo przetlumaczyc, podpowiem jak to wyglada w przypadku dysku 2TB Western Digital Caviar Black (WD2001FASS)

2TB Western Digital Caviar Black (WD2001FASS)

Startup Current +12V: 1.16 Amps
Startup Current +5V: 0.60 Amps

Read/Write: 10.70 Watts
Idle: 8.20 Watts
Standby: 1.30 Watts
Sleep: 1.30 Watts

Gdyby Kolega Mr_Jones, jednak wolal sobie wyliczyc sam, to prosze bardzo - tutaj (w dolnej czesci) mozna znalezc dane zuzycia energii przez taki dysk podczas rozruchu. Wykres pokazuje odzielnie zuzycia dla obu obwodow 5v i 12V wiec nie powinno byc klopotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem na Aliexpress zasilacz Pico Z2-ATX-160 W.Jaki i gdzie kupić kabel dla niego?.Najlepiej w Krakowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiem pytania. Jaki kabel?

Mówisz chyba o zewnętrznym zasilaczu 12V ?

Najtaniej kupisz taki również na aliexpress (np. 12V 12.5A).

W Polsce ciężko dostać zasilacz impulsowy o tak dużym amperażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzialem że zasilacz impulsowy tyle kosztuje(12V,12,5A).

Może wystarczy 12V,6A?.Komputerek będzie na płycie głównej Asus E35M1-M(18W),1 pamięć DDR3 4GB i dojdzie jeszcze dysk 3,5 lub 2,5".

Może taki spasuje:

http://www.morele.net/abilite-zasilacz-led-d-60w-12v-5a-desktop-aw-60-12-553587/

Edytowane przez leszekm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiej konfiguracji powinien wystarczyć.

Chociaż jakiś zapas zawsze się przydaje.

Może raczej takie coś: http://allegro.pl/zasilacz-wtyczkowy-led-12v-dc-96w-8a-ip44-48-100-i3710235675.html

Zasilacze impulsowe są bardzo wydajne i dobrze dostosowują się do zapotrzebowania prądowego sprzętu (nawet >90% sprawności).

Więc lepiej mieć większy niż potem żałować, że nie można podłączyć np. kolejnego dysku :)

Edytowane przez Fantom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...