Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ mamy wysyp klonów a jak na lekarstwo kucharzy, w efekcie jest nowy rom, ale u nas coś nie działa, tudzież w poprzednim było coś fajnego, a teraz tego nie ma... podzielę się z Wami moją skromną(podstawową) wiedzą, którą wyczytałem z czeluści internetu, na temat podstawowej modyfikacji w oprogramowaniu dla urządzeń z Rockchipem. Mam nadzieję że nastąpi wysyp romów i dzieląc się spostrzeżeniami wspólnie ugotujemy niezły gulasz ;).
Na wstępie chciałem podziękować koledze lewy0906, który wsparł mnie początkowymi poradami i wskazał kierunek poszukiwań...
No to zaczynajmy.

Romy jednoplikowe w postaci .img

Aby cokolwiek zmodyfikować należy rozpakować obraz partycji(img jest takim obrazem).
Pod Windowsem do tego celu użyjemy RK29xxImageTools_v2.1.zip.
Zawartość należy wypakować. Tu apel stwórzmy sobie folder dla modyfikacji(raczej nie na pulpicie), a w nim podfoldery. Ja do nazw katalogów dodaję daty. Z czasem powstaje haos a daty w nazwach pozwalają to jakoś tam ogarnąć.
Do folderu w którym mamy rozpakowane wcześniej pobrane narzędzie wklejamy nasz 1plikowy rom z rozszerzeniem .img.
Zmieniamy mu nazwę na wendal.img.
Dwuklikiem odpalamy Runme.bat.
W oknie, które wyskoczy wciskamy 1 i enter.
Po skończonej operacji rozpakowywania wciskamy 3 i enter.
Powstał nam katalog Temp z którego zawartości interesuje nas system.img.
To na tym obrazie dokonywać będziemy zmian. Puki co jeszcze nie dobrałem się do reszty(chroniczny brak czasu).
Możemy sobie podejrzeć, wyciągnąć coś na szybko z zawartości używając Linux Reader.

Ponieważ nie znalazłem działającej kuchni to tyle zabaw pod Windowsem. Będziemy potrzebować Linuxa.
Tu w wielkim skrucie, bo nie o instalacji Linuxa jest ten post. Ja użyłem VirtualBox(jest działające spolszczenie) na Windows. Spod niego możemy instalować i odpalać różne systemy. To nic innego jak virtualny komputer.
Pamiętajmy aby przyznać mu liczbę procesorów, ram, określić wielkość i koniecznie katalog współdzielony.
Osobiście zainstalowałem Linux Mint 13 x64(po prostu taki miałem w kolekcji, a mam awersję do Unity z Ubuntu).

Poradnika co doinstalować żeby kompilować z źródeł, jakiego gita dodać.... nie będę opisywał, bo i nie czuję się na siłach, ni użytkownik, który to już robił raczej tu zaglądać nie będzie. jednak jeśli ktoś czuje się na siłach i chciałby podzielić się wiedzą to serdecznie zapraszam. Z chęcią uzupełnię własną.

Praca w Linux(Mint).

Zaczynamy od stworzenia sobie folderu roboczego. Tu mamy swobodę w nazewnictwie i lokalizacji w obrębie home. Dla uproszczenie narzucę strukturę, którą możecie oczywiście zmienić.
Zakładamy katalog mk_mod. Ścieżka będzie wyglądała następująco:
/home/twoja_nazwa/mk_mod
W nim będziemy zakładać kolejne foldery z naszą twórczością. Warto je nazywać czytelnie, np z ożyciem dat(unikamy spacji).
Dla przykładu załóżmy sobie folder test, czyli ścieżka do niego wygląda tak:
/home/twoja_nazwa/mk_mod/test
Skopiujmy wcześniej rozpakowany system.img, którego chcemy zmodyfikować.
Dobrym pomysłem jest używanie folderu współdzielonego, ale jeśli mamy problem z zrozumieniem wygooglowanych rozwiązań pendrive też zadziała z przenoszeniem.

W okienku(nie na świeżo skopiowanym pliku, tylko obok) klikamy prawym przyciskiem myszy i z rozwiniętej listy wybieramy Otwórz w terminalu.
Kopiujemy i wklejamy w okno konsoli(prawoklik i wklej) polecenie:

mkdir sys

Po wklejeniu wciskamy Enter i postępujemy tak każdorazowo po wklejeniu w konsolę polecenia.
Tym poleceniem utworzyliśmy kolejny katalog o nazwie sys do którego zamontujemy zawartość naszego obrazu partycji system.img.
Kopiujemy i wklejamy do konsoli polecenie:


sudo mount -t ext4 -o loop system.img sys/

Tym poleceniem jako administrator(root) zamontowaliśmy w katalogu sys system plików ext4 i zawartość naszego system.img.
Zobaczymy na prawej belce exploratora Caja(innego jak mamy i używamy) zamontowany udział.


ifu2xi.png

W zasadzie już możemy się rozejrzeć, jednak bez uprawnień administratora(root) niczego nie zrobimy. Żeby już nie babrać się w konsoli odpalmy sobie okienko exploratora Caja z prawami administratora.
Kopiujemy i wklejamy do konsoli polecenie:

sudo caja ./sys

Otworzy się nam graficzne okienko z prawami administratora w zamontowanym wcześniej katalogu z zawartością system.img.
Używając skrótu Ctrl+A zaznaczamy całość, Ctrl+C kopiujemy zaznaczone.
Wychodzimy folder wyżej, czyli tam gdzie mamy nasz plik system.img i folder sys.
Tworzymy następny folder o przykładowej nazwie mod i wklejamy do niego wcześniej skopiowaną zawartość. Robimy to identycznie jak pod Windows, więc pominę opis.
Wracamy do okna konsoli i tym razem zamiast wklejać wciskamy skrót Ctrl+C. W powłoce graficznej skrót służy do kopiowania, a w konsoli(również pod Windows) do zamykania ostatniego polecenia. W naszym przypadku zamknęliśmy okno Caja z prawami administratora.
Odmotujmy zawartość pliku system.img. Kopiujemy i wklejamy do konsoli polecenie:

sudo umount sys

Teraz możemy wejść do folderu sys i przekonać się że nic tam nie ma. Możemy go usunąć, lub zostawić. Zakładam że jeszcze będziemy do niego montować zawartość, bo pewnie nie odrazu nam wszystko wyjdzie.
W katalogu mod mamy kopię wszystkiego co znajdowało się w system.img.
To tu będziemy kopiować, edytować, wklejać i usuwać, jednak to wszystko na koncie administratora. Wygodnie graficznie zacząć od odpalenia Caja na prawach administratora poleceniem:

sudo caja ./mod

Teraz zabawa według własnych pomysłów i upodobań. Pamiętajmy tylko o uprawnieniach root dla wszystkiego co tam skopiujemy.

54dpac.png

Po skończonych zmianach ściągamy skrypt make_ext4fs do folderu test. Prawoklik na pliku. Wybieramy Właściwości, zakładka uprawnienia i zaznaczamy "Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu".Kopiujemy i wklejamy w konsolę polecenie:

sudo ./make_ext4fs -s -l 512M -a system new.img mod/

Kopiujemy go sobie pod Windows, gdzie w pierwszym kroku rozpakowywaliśmy rom źródłowy. Przenosimy oryginalny system.img(tylko po to byśmy sie nie pomylili) do folderu backup, który w tej właśnie chwili tworzymy :)

Programem Rom Flash Tool, w którym wskazujemy odpowiednie pliki(oprócz backup) flashyjemy nasze urządzenie mkxxx.

DODANE 06.04.2014

Czasem potrzebować będziemy więcej miejsca w naszym system.img. Sposób wygrzebany z XDA, tutaj w oryginale.

W większości przypadków będzie to system EXT4

Zaczynamy od stworzenia dwóch katalogów. Możemy zrobić to tak jak w Windows, lub komendami

mkdir sys
mkdir sys_new

Teraz tworzymy nowy system_new.img

dd if=/dev/zero of=system_new.img bs=4k count=135000

Nasz system_new.img ma 540MB

By wybrać inną wielkość w kalkulatorze wpisujemy oczekiwaną, np 400(Mb) i dzielimy to przez 4. Dopisując 000 zmieniamy ostatnią wartość w powyższej komendzie.

Teraz sformatujemy go na system plików EXT4 poleceniem:

mkfs.ext4 system_new.img

Trzeba potwierdzić nasz zamiar klawiszem T lub Y.

Sprawdzamy system poleceniem(nie pomińmy tego) poleceniem:

tune2fs -c0 -i0 system_new.img

Teraz montujemy nasz stary i za mały system.img i nowy, wiekszy lecz jeszcze pusty system_new.img poleceniami:

sudo mount -o loop system_new.img sys_new/
sudo mount -o loop system_new.img sys/

Pozostało przekopiować zawartość starego do nowego z zachowaniem uprawnień. W tym celu wpisujemy komendę:

sudo cp -v -r -p sys/* sys_new/

I to wszystko. Pozostało domontować katalogi, np poleceniem:

sudo umount system_new/
sudo umount system/


Jeśli ja niczego nie pokręciłem w opisie, a Wy niczego w modyfikacjach, to cieszymy się jak dzieci. Znów się udało :)


Zakładam że czas mi pozwoli na dalsze zgłębianie tematu i wzbogacanie poradnika.
Tymczasem zachęcam do testów i dzielenia się własną twórczością, pomysłami i spostrzeżeniami.

Dziękuję za uwagę i serdecznie pozdrawiam.

Edytowane przez robertnik
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aplikacje rokujące do zamieszczenia w romie:

FlashPlayer-Do konsumpcji treści flash(nie wszystko na showup działa ;P)
SuperSu -Do rootowania
Null Input Method - Chowa virtualna klawiaturę
SystemUI -Wyciągnięty z romu Finles. Posiada opcję chowania dolnego paska
AdAway -Blokuje reklamy.

Xposed-Pozwala na zmianę DPI w wybranych aplikacjach np przeglądarce


CDN. ;)

Edytowane przez robertnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię twój wywód. Zresztą już to opisywałem na forum.

Nie potrzebujemy linuxa (a co za tym idzie VirtualBox'a) aby podmieniać/kasować/dodawać sobie pliki w system.img

Po pierwsze instalujemy w systemie Windows sterownik systemu plików EXT3/4: EXT2FSD (zaznaczając podczas instalacji możliwość zapisu plików).

Po drugie instalujemy wirtualnego managera dysków: Gizmo.

Obydwa programy darmowe.

Teraz wystarczy zamontować sobie, za pomocą Gizmo, system.img i działamy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne, a jak tym zmienić uprawnienia? Jeszcze jedno. Pliki img to obrazy partycji i mają narzuconą wielkość. Jak sobie z tym radzisz?

Edytowane przez robertnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem to te programy "olewają" system zabezpieczeń plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm to nie za dobrze. Powiedz mi jeszcze proszę jak z stabilnością Windowsa po instalacji tych sterowników. Kiedyś bardzo dawno temu, były podobne cuda do XP, żeby mieć dostęp do partycji linuxowych. Sęk w tym że potrafiły go rozłożyć na amen. nie narzekasz na stabilność Windowsa? Poprawiło się ?

Skoro mam już tego VirtualBoxa to i tak przetestuję na virtualnym Win7. Pytam z ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żeby coś się pogorszyło po instalacji driver'a.

Faktycznie dawniej drivery były kiepskie ale ten udał się im wyjątkowo.

Nie mam zastrzeżeń.

Jak tylko znajdę trochę czasu to pobawię się w kucharzenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...