Jump to content
Sign in to follow this  
Kevorkian

Dekoder Wiwa HD-95 nie znajduje wszystkich kanałów

Recommended Posts

Witam,

Mam następujący problem:

W celu odbioru również kanałów cyfrowych na moim starym telewizorze LCD zakupiłem dekoder dvb-t Wiwa HD-95. Podłączyłem, zgodnie z instrukcją, antenę do dekodera, a sam dekoder połączyłem z telewizorem poprzez kabel SCART. Radość z wyszukiwania kanałów cyfrowych (mam nawet program 1 TVP w HD) szybko się skończyła, kiedy licznik zatrzymał się na 37 kanałach, gdy tymczasem mam w swojej osiedlowej kablówce około 80 w sumie (cyfrowych i analogowych)! Próbowałem coś poradzić poprzez powrót do "ustawień producenta" oraz wyszukiwanie w opcji "wszystkie kanały", ale dalej jest to samo - wyszukuje tylko 37 kanałów i koniec.

Czy ktoś może miał podobny problem? Co można zrobić (sprawdzić), żeby odbierać pełny pakiet kanałów z kablówki?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tuner który kupiłeś odbiera tylko i wyłącznie kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Jest ich właśnie około 27.

Nie wiem w jakim formacie nadaje twoja kablówka, nie wiem czy nie jest przypadkiem kodowana.

Tak czy inaczej Wiwą nie odbierzesz ich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Jak to jest w takim razie, że są pokazywane WYŁĄCZNIE kanały cyfrowe??? Widziałem jak to wygląda w przypadku telewizora z wbudowanym dekoderem dvb-t (również w przypadku kablówki) - po prostu najpierw pokazuje kanały cyfrowe, potem analogowe (z numeracją od 1). Dlaczego więc tutaj kanały analogowe są niejako blokowane przez dekoder? Czy to typowe działanie? a może dotyczy tylko tego konkretnego modelu?

Kupując dekoder nikt mnie w sklepie nie ostrzegł, że będzie on blokował sygnał analogowych kanałów z anteny...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten dekoder (jak chyba wiekszosc, o ile nie wszystkie takie dekodery) zawiera jedynie tuner telewizji cyfrowej DVB-T. Nie zawiera tunera analogowego, więc nie może odbierać telewizji analogowej - tak nadawanych przez nadajniki telewizji naziemnej, jak i przez kablowej. On niczego nie blokuje, po prostu nie ma możliwoci odbioru kanałów analogowych. Odbiorniki telewizyjne zawieraj najczęśćiej obydwa typy tunerow - analogowy i cyfrowy - te drugie czasem w kilku odmianach (naziemnej DVB-T, kablowej DVB-C, satelitarnej DVB-S/S2). Wszystko musi być w specyfikacji technicznej i instrukcji obsugi.

W opisywanym przypadku pozostaje odbieranie kanałów nadawanych analogowo, tak jak do tej pory przez odbiornik telewizyjny, a cyfrowych - przez dekoder po wybraniu w TV wejcia do którego podłączony jest dekoder.

Edited by moscow

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko już jest dla mnie jasne, mam tylko ostatnie, techniczne pytanie: jak w takim razie oglądać wszystkie kanały (cyfrowe i analogowe) z osiedlowej sieci kablowej?

Czy potrzebne jest jakieś "rozgałęzienie" z gniazda antenowego i podłączenie przewodu antenowego zarówno do dekodera, jak i telewizora, czy... no właśnie - jakie najlepiej (i najprościej) rozwiązanie zastosować?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten dekoder posiada wyjście RF Loop Through. Antenę podłącza się pod RF IN, drugim przewodem antenowym wspomniany 'RF Loop' z wejściem antenowym odbiornika telewizyjnego. Dodatkowo HDMI lub Euro do odbiornika telewizyjnego.

Tak jak wspominałem w poprzednim poście aby oglądać programy telewizji cyfrowej będzie trzeba w odbiorniku telewizyjnym ustawić stosowne wejście A/V (to do którego podłączony jest dekoder przez Euro lub HDMI), właczyć dekoder i ustawić go na właściwy program. Aby oglądać programy telewizji analogowej powinno wystarczyć przełączenie odbiornika telewizyjnego na stosowny zaprogramowany program telewizji analogowej.

Powyższe oczywiście przy założeniu, że kanały telewizji analogowej (kablówki) i cyfrowej przychodzą po tym samym kablu. Jeśli np. TV analogowa jest brana "z gniazdka" zamontowanego przez kablówkę, a naziemna telewizja cyfrowa z innej anteny, to podłączamy tą ostatnią do dekodera, a "kablową" do telewizora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...