Skocz do zawartości
deka87

Wyciszenie "zwykłego" komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wyciszyć wstępnie komputer małym kosztem, najbardziej w nim hałasuje wentylator w zasilaczu Modecom 350 GTF (PF), ten wentylator to YATE LOON ELECTRONICS D80BH-12 o następujących parametrach: 80x80x25, 12V, 0,19 A, 2700 RPM, 34 CFM, 35 dB.

Proszę o poradę, który wentylator 80 mm jest najcichszy i czy jeśli będzie miał mniejszy przepływ powietrza to czy może to negatywnie wpłynąć na zasilacz czy może fabrycznie montowany zasilacz uwzględnia pracę w ekstremalnych warunkach i przy maksymalnym obciążeniu więc ma "zapas"?

Komputer nie jest używany w "ekstremalnych" warunkach, w żadne gry nie gram, głównie służy do internetu, pracy w Office i oglądania filmów FullHD.

Zastanawiam się też nad sprzedażą karty, bo odpadł by jeden wentylator na karcie więc byłoby mniej szumu (karta generuje 25 dB) , a na płycie głównej jest zintegrowany Radeon HD 4200 z pasywnym chłodzeniem, tylko boję się że na nim filmy w 1080p mogą trochę przycinać, a na to jestem bardzo wyczulony, chociaż na stronie producenta jest informacja:

Zintegrowany interfejs HDMI/DVI wspierający Full HD 1080 Blu-ray z HDCP

Na procesorze zainstalowany jest Pentagram Freezone QVC-120CU+, który "chodzi" na najniższych obrotach i głośny nie jest (19 dB), ale zastanawiam się czy jeśli wymieniłbym wentylator w BOXowym chłodzeniu to nie byłoby ciszej więc interesuje mnie najcichszy wentylator 70mm, tylko najpierw muszę znaleźć jakie parametry ma ten fabryczny, ale nie mogę tego nigdzie znaleźć.

To co ciągnie prąd:

Płyta główna: Gigbyte GA-MA785GT-UD3H

CPU: AMD Athlon II X4 620

GPU: Asus GeForce 9800GT

RAM: 5GB DDR3 1333 MHz

Dyski: Samsung 830 64GB + Samsung HD502HJ 500GB

Nagrywarka DVD: LG GSA-4163B

Do komputera mam podłączony 47" TV kablem DVI>HDMI i kino domowe kablem optycznym + oczywiście bezprzewodowa myszka i klawiatura.

Edytowane przez deka87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cisza w komputerze kosztuje niestety niemało.

Po rozmiarze wentylatora w zasilaczu wnioskuję, że jest to stary typ (z wentylem na zewnętrznej ściance zasilacza). Niestety czym mniejsza średnica wentylatora tym szybciej musi się kręcić, żeby mieć jako taki przepływ powietrza, co za tym idzie wzrasta hałas generowany przez niego.

Przydałby się nowy zasilacz z wentylatorem 120 lub nawet 140 mm z zaciągiem z obudowy wyrzucający powietrze na zewnątrz większą powierzchnią.

Jeśli zasilacz nie jest wykorzystywany w 100% to można się pokusić o cichszy wentylator (wolniej się kręcący - musisz zdać się na pomiary producentów lub jeśli masz możliwość potestować w sklepie).

Karta graficzna to pewnie typowa "suszarka". Wiele z nią nie zrobisz chyba, że na sztywno ustawisz obroty wentylatora programem (ja używałem MSI Afterburnera tylko, że z inną kartą nvidii). Zintegrowanego radeona musisz przetestować - a nuż wystarczy do filmów. :)

Chłodzenia na procku dotyczą te same uwagi co wentylatora w zasilaczu. Przydałaby się solidna chłodnica - wtedy mogłoby to działać nawet pasywnie chłodzone przy jakimkolwiek przeciągu w obudowie. Albo druga opcja - większy wentylator, wolniej się kręcący. Ewentualnie kombinacja obu tych elementów.

Generalnie temat chłodzenia i ciszy jest dość szeroki. Ja przerabiałem jeszcze maty tłumiące w obudowie. Pianka naklejana na boczne, górne oraz dolne panele. Efekt był taki, że w obudowie było dużo cieplej, ale tylko nieznacznie ciszej.

Edytowane przez misiaczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po rozmiarze wentylatora w zasilaczu wnioskuję, że jest to stary typ (z wentylem na zewnętrznej ściance zasilacza).

Dokładnie, ładnych pare lat ma, ale

Jeśli zasilacz nie jest wykorzystywany w 100% to można się pokusić o cichszy wentylator

Nie jest i jeśli wyrzucę kartę i zostawię zintegrowną to zostanie jeszcze większa rezerwa więc wymiana zasilacza nie bardzo mi sie kalkuluje.

Karta graficzna to pewnie typowa "suszarka".

Nie jest tak źle - 25 dB i to chyba przy maksymalnych obrotach, bo przykładając ucho jest cichszy od chłodzenia na CPU, które ma 19 dB, ale jakby ją wyjąć to zintegrowany Reltec HD 4200 ma pasywne chłodzenie więc nie wydaje żadnego dźwieku.

Zintegrowanego radeona musisz przetestować - a nuż wystarczy do filmów.

Z opisów znalezionych w internecie wynika, że wystarczy, ale żeby to przetestować muszę pożyczyć kabel HDMI>HDMI, bo takiego nie mam, a w tej chwili mam TV podpięty kablem DVI>HDMI.

Chłodzenia na procku dotyczą te same uwagi co wentylatora w zasilaczu. Przydałaby się solidna chłodnica

Chłodzenie na procku jest bardzo wydajne i w miarę ciche, tak jak pisem wczesniej 19 dB, ale zastanawiam się czy jakbym wymienił fabryczny wentylator 70mm na BOXowym radiatorze to czy nie było ciszej niż na tym Pentagramie, ale raczej nie.

wtedy mogłoby to działać nawet pasywnie chłodzone przy jakimkolwiek przeciągu w obudowie.

ale pasywne chłodzenie musiałbym kupić, a przeciąg w obudowie planuję dokupić, w ok. 30 zł powinienem się wyrobić za dwa 80mm ciche wentylatory.

Albo druga opcja - większy wentylator, wolniej się kręcący.

To już jest - Pentagram Freezone QVC-120Cu+ jest dużym wentylatorem i mam do niego manulana regulację i przy minimalnych obrotach 1400 RPM ma własnie 19 dB.

Myslę, żeby kupic własnie te 2 ciche wentylatory do obudowy, a ten w zasilaczu wymienić na Silent Wings 2, tylko że ten wentylator ma 26 CFM, a fabryczny w zaasilaczu 34 CFM i boje się że się zjara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będziesz musiał po wymianie monitorować ciepłotę zasilacza. Zacznij już teraz przy standardowym wentylatorze. Będziesz miał porównanie z tym co otrzymasz po wymianie. Poza tym ważną rzeczą przy takim czymś jest okresowe odkurzanie podzespołów. Zbierający się kurz też potrafi nieźle nagrzać w komputerze.

Jak będziesz robił przeciąg przez obudowę to temperatury powinny odrobinę się obniżyć, a to też wpłynie na temperaturę powietrza, które wyciągał przedtem z wnętrza obudowy wentylator w zasilaczu.

Tak, więc powodzenia. :) Napisz co ostatecznie zrobiłeś i jakie to dało efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się dowiedziałem, że w mojej obudowie można też zainstalować wentylatory 92 mm więc czekam na propozycję czegoś bardzo cichego, niekoniecznie bardzo wydajnego, bo wydaje mi się, że lekki przeciąg wystarczy żeby odprowadzić ciepło, którego nie będzie za wiele skoro wykorzystanie procesora przez większość czasu nie przekracza 20%, nawet przy filmach 1080p.

Tylko cały czas nie wiem który 80mm wybrać do zasilacza, jak narazie najcichszy, który ma ok. 34 CFM i 21 dB to SilentiumPC Mistral, ale kusi mnie ten Silent Wings 2, ale z drugiej strony boję się że będzie za słaby do tego zasilacza.

Zamówiłem do zasilacza Mistrala 80, a do obudowy dwa Zephyry 92mm

Edit: Zamontowane - jest ciszej i to znacznie, teraz najgłośniejszy jest wentylator na procesorze, Mistral przy normalnej pracy ma ok. 1300 RPM, pod obciążeniem 2 uruchomionymi programami Stress Prime 04 po kilkunastu minutach zwiększyła się do ok. 1600 RPM, dalej nie chciało mi się czekać, ale pewnie jakbym na dłużej zostawił komputer pod pełnym obciążeniem to pewnie prędkość wzrosłaby do makymalnych 1800 RPM.

Edytowane przez deka87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam zawsze stoję na stanowisku, że jeśli ma być ciszej, to lepszą metodą od dokładania kolejnych wentylatorów, jest optymalizacja sprzętu pod kątem sprawności energetycznej. Wyższa sprawność to mniej wydzielanego ciepła, mniej ciepła to mniejsze wymagania odnośnie aktywnego obiegu powietrza, czyli ciszej.

Jeśli nie grasz, tak jak to zadeklarowałeś, to wymieniłbym tego Athlona 4 rdzeniowego, na 2 rdzenie. Grafikę zewnętrzną sio z systemu. I koniecznie zamiast dwóch dysków, jeden większy. Za zaoszczędzone pieniądze zainwestowałbym w zasilacz o możliwie dużej sprawności energetycznej. Jakiekolwiek dodatkowego wentylatory, ponad te standardowe w zasilaczu i na procesorze, okażą się zbędne.

A choćby nie wiem jak cichy był wentylator, to zawsze brak wentylatora będzie od niego cichszy :).

W każdym razie, w pierwszej kolejności, to na pewno grafika zewnętrzna do ludzi, zaraz za nią zredukowanie ilości dysków, a kolejne kroki, równorzędne, to zasilacz i procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...