Skocz do zawartości
Xelos

Bluray - ustawienia odtwarzacza vs. parametry płyt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio zastanawiałem się nad tym w jaki sposób (za pomoca jakich ustawień) można uzyskać najlepsze efekty w temacie obrazu z płyt bluray. Patrząc na płyty (ich opisy techniczne) mamy do czynienia z wieloma możliwościami, np.: 1080i/60Hz, 1080p, 1080p/60Hz itd. Po stronie odtwarzacza (oczywiście zależnie od modelu ale ogólnie temat jest podobny) mamy do wyboru na wyjściu HDMI (pomijam najniższe wartości): 720p, 1080i, 1080p oraz dodatkowo 1080p/24. Oczywiście można w tym miejscu zostawić opcję "auto" ale... Czym należy się kierować aby wybrać najlepszą opcję? Czy dopasowaniem do parametrów płyty - tzn. płyta 1080i to i ustawienie odtwarzacza 1080i? No ale wtedy albo "auto" albo ciągłe przestawianie, więc raczej nie. To może w takim razie parametry na płycie traktujemy wyłącznie informacyjnie a wyjście mamy ustawione zawsze na 1080p? Tylko co dzieje się z obrazem jeśli na płycie jest "i" a na wyjściu mamy "p"? Jak rozumiem odtwarzacz usuwa przeplot, jeśli ustawilibyśmy 1080i, wtedy przeplot usuwałby telewizor? Amoże jeszcze inaczej? Chodzi o to, żeby wykonywac na obrazie jak najmniej operacji i uzyskać maksymalną jakość.

Osobną sprawą jest tryb 24 klatkowy. Czy filmy lub koncerty nagrane w tym trybie muszą być w ten sposób oznaczone? Inaczej skąd mam wiedzieć, że są one 24 i odpowiednio ustawić odtwarzacz? Czy też może wszystkie produkcje 1080p są od razu 24p - albo inaczej, 24p występuje wyłącznie w 1080p? A może 24p to rodzaj "ściemy" marketingowej? Można o tym przeczytać np. tutaj" 24p fakt czy marketingowy chwyt?

Mój temat jest może troszkę przewrotny ale naprawdę jestem ciekawy Waszych opinii i wielu faktów związanych z odtwarzaniem bluray. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw - AUTO i aktywuj opcję 24p, no i nie czytaj bzdur, bo niepotrzebnie zrobisz sobie mętlik w głowie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury, rozumiem w kontekście do zamieszczonego artykułu? OK, dlatego napisałem, że temat przewrotny :) Tylko widzisz, ja nie bardzo lubię wszelkie opcje auto... bo po tym co napisałeś dalej nie wiem co dokładnie dzieje się z sygnałem i jakie są odpowiedzi na postawione pytania B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie lubisz autodetekcji fps, to poopisuj sobie płyty i dokonuj ustawień ręcznie .... :lol:

A tak w ogóle, to LENIUSZEK z Ciebie wielki, temat wielokrotnie poruszany:

http://hdtvpolska.com/topic/16385-dlaczego-tryb-24-fps-z-blu-ray-motion-judder/page__view__findpost__p__159217

"Znakomita większość filmów jest rejestrowana z prędkością 24 klatek na sekundę. Niektóre filmy (w strefie PAL, których głównym polem eksploatacji ma być telewizja i wideo) rejestrowane są z prędkością 25 klatek na sekundę.

Wydarzenia takie jak mecze, koncerty i inne rejestrowane kamerami elektronicznymi mogą być rejestrowane w różnych trybach: zarówno progresywnych (24, 25, 30, 50, 60) jak i w trybach z przeplotem (50i, 60i). Zazwyczaj są to jednak tryby 1080i50 i 1080i60

Przy transferze filmów 24p na płyty Blu-ray zwalnia się fps do 23.976 (zaszłości z NTSC i jego 59,94Hz). Przy transferze do NTSC (DVD-Video) i telewizji 60Hz robi się to samo, ale dodatkowo przeprowadza proces 2:3 pulldown (http://en.wikipedia....ne#2:3_pulldown) w wyniku którego progresywne klatki 23.976 fps są umieszczane w 60 półobrazach (polach) trybów 60i. Proces ten jest bezstratny i odwracalny i stosuje się go też na nośniku HD-DVD. Dźwięk pozostaje we tych przypadkach nienaruszony (no prawie bo trzeba jednak zwolić go z tych 24p na 23.976p, chociaż można też film przegrać w trybie drop-frame, gdzie co mniej więcej 41 sekund wyrzucana jest jedna klatka, nie wiem czy się to praktykuje).

Tak więc jeżeli chodzi o dźwięk to tryby 24p i 60i korzystają z tego samego dźwięku (można podgrywać ścieżki dźwiekowe z płyt NTSC do nagrań filmów z telewizji amerykańskiej - bardzo przydatne, można na przykład podłożyć DTS pod Gladiatora nagranego z kanadyjskiego BEV).

Przy transferze filmów 24p na płyty DVD PAL i do telewizji 50Hz przyśpiesza się obraz do 25 fps i koduje go w trybie 50i (2:2 pulldown). Dźwięk też jest przyśpieszany o 4%.

W przypadku koncertów (i innych tego typu) które rejestrowage są w trybach 1080i50 i 1080i60 robi się konwersję pomiędzy dwoma tymi trybami bez zmiany prędkości dźwięku. Traci wtedy na tym obraz. " Maxiuca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Bodex za obszerne i ciekawe wyjasnienia. Czyli jeśli ustawię w odtwarzaczu ręcznie 1080p to jednak nie będzie prawidłowo dla wszystkich płyt? Osobny temat to 24p, tam akurat nie mam opcji "auto", być może powiązana jest ona z opcją "auto" przy wyborze rozdzielczości.

Dorzucę jeszcze małe pytanie. Czy to prawda, że pewne opcje są uzaleznione od samej płyty (nagrania) bluray? Np. nie które zachowują się jak dvd i po przerwaniu odtwarzania, rozpoczynają je od tego miejsca (no chyba, że skasujemy to w odtwarzaczu). Inne płyty niestety ignorują tą funkcję i po naciśnięciu "stop" zawsze zaczynają odtwarzanie od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw - AUTO i aktywuj opcję 24p (jeśli TV przyjmuje)

Jaki to player ? Może lepiej skaluje TV , więc musisz poeksperymentować.

Wznawianie zależy od płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...