Skocz do zawartości
kil

Wymiana subwoofer'a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Obecnie posiadam zestaw mission m74i, 34i +centralny z kompletu oraz subwoofer koda sw1000 - wszystko napędza Onkyo 805. Pokój to pomieszczenie specjalnie przygotowane pod kino ok 22m2. Bas jest średni, tzn nie robi wielkiego wrażenia, bardzo niekontrolowany ale jest sporo.

Czy wymiana na subwoofer tak do ok 2000-3000pln dużo wniesie do systemu, jak znaczna może być poprawa w stosunku do koda sw1000, niestety nie miałem przyjemności posłuchać nigdy czegoś lepszego i na razie czasu na to też nie będzie. Myślałem o zmianie całego zestawu ale do 2-3 k chyba niczego lepszego nie znajdę, w związku z tym w tym momencie wymiana suba byłaby najrozsądniejszym rozwiązaniem - co o tym myślicie.

Chciałbym, żeby subwoofer posłużył nieco dłużej i był przyszłościowy ponieważ kiedyś na pewno kupię znacznie lepsze fronty, centralny itp. - ile warto wydać na subwoofer (tak żeby cena była w miarę adekwatna do zyskanej jakości dźwięku?

Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie porady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego - majac betonowy karton - nic ci nie da ślepe walenie kasy w sprzet. O akustyke trzeba zadbac ze wszystkich stron. Odpowiednio przygotuj sciany (najlepsze jest drewno) i wybranie własciwego miejsca pod suba, ustaw charatkterystykę sterowania (odciecie) z ampa, wyreguluj pracę suba....Dopiero jak to nie pomoze (a jestem przekonany ze poprawa będzie)- inwestuj w piecyk.

Poczytaj trochę o elektroakustyce - na pewno tak zdobyta wiedza pomoże ci w dalszych wyborach

To ze ktos poleci ci rozwiazanie x które sprawdza sie u niego w konkretnym ( i na pewno innym niż twoje!) srodowisku przy JEGO preferencjach słuchowych- ie oznacza to ze sprawdzi się to u ciebie.

Dlatego kazdy koncert wymaga oddzielnej kalibracji systemów nagłosnieniowych przez wykwalifikowanego elektroakustyka a nie polega na bezmyslnym rozstawieniu paczek i wio... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer jest wyregulowany raczej optymalnie jak na jego możliwości - kalibrowałem wiele razy i manualnie i automatycznie z mikrofonem. Zgadzam się, że w ten sposób można wiele zyskać i nawet zyskałem ale więcej z niego nie wycisnę. Miejsce też jest optymalnie wybrane.

Jedyne co mogę zrobić to zmodyfikować nieco pomieszczenie, czyli dołożyć bas trapy w narożnikach i powiesić podobne ustroje na przeciwległych ścianach, chociaż wielkiego pogłosu już nie ma.

Zgadzam się jak najbardziej z przedmówcą i dlatego zadałem pytanie właśnie na tym forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer jest wyregulowany raczej optymalnie jak na jego możliwości - kalibrowałem wiele razy i manualnie i automatycznie z mikrofonem. Zgadzam się, że w ten sposób można wiele zyskać i nawet zyskałem ale więcej z niego nie wycisnę. Miejsce też jest optymalnie wybrane.

W mojej Yamasze zaleca " nakazuje " się podczas kalibracji automatycznej systemu głośnikowego z subem , ustawienie suba w ten sposób :

--- pokrętło głośności na godzinę 10 - tą

--- częstotliwość fazy odcięcia na ustawienie maxsymalne

Po kalibracji automatycznej w ustawieniach manualnych przestawiam w amplitunerze częstotliwość fazy odcięcia na minimum , dla pewności ustawiam też tak w subie .

Poziom wyjściowy w amplitunerze dla suba zostaje taki sam , a pokrętło głośności w subie nadal jest ustawione na godzinę dziesiątą .

Wtedy w kinie domowym " dobre " basy raczej się czuje , niż słyszy słabszej jakości .

Do muzyki stereo suba nie używam , częstotliwość fazy odcięcia nie musi być wyższa np. 80 Herców .

Spróbuj wykonać taki zwód ( jeżeli wcześniej tego nie robiłeś ) i zarzuć wieczorkiem jakiś film z dobrym dźwiękiem 5.1 , może usłyszysz poprawę .

Edytuję : oczywiście sub do kalibracji ustaw tak jak jest napisane w twojej instrukcji Onkyo ( piszę dla tego , żebyś nie pomyślał , że sugeruję Ci ustawianie zalecane przez Yamahę )

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja powiem tak, jak się przesiądziesz z tego subka na taki za 2-3tys doznasz szoku jakościowego. Oczywiście ściany itd są ważne ale jak puścisz sobie Pearl Harbor i wybuch bomby na lotniskowcu to zrozumiesz czemu są takie różnice cen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest ze wszystkimi rzeczami, że czym droższy tym lepszy. Najlepiej posłuchać kilka subwooferów i dokonać zakupu. Napisałeś że masz pokój pod to przystosowany tzn, pod kino więc podstawowe kryteria spełniasz. Ja osobiście polecam suby ze stajni Velodyne model CHT-10Q lub 12Q. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten co masz to się po prostu nie nadaje.

A na pewno nie do KD

Super poprawa akustyki nie zmieni charakterystyki tego "suba" :_beczy:

Celował bym w coś z tego np.

http://www.bkelec.com/HiFi/Sub_Woofers/Images/XXLS400_BA_Speaker.jpg

A jeśli nawet nie z tych to na pewno w 12"

Opowieści o 25Hz z 8 calówki to wymysł chorego pacjenta.Tak bez zagłębiania się w szczegóły.

Mam też poważne wątpliwości przy 10"

A do KD takie zejścia (i leprze) są potrzebne.

Nie czytaj pierdół wypisywanych przez działy marketingu producentów, bo to bezsens .

Coś tak bardziej wiarygodne po mojemu są testy przeprowadzane przez magazyny poświęcone tematyce audio.

Np

http://audio.com.pl/testy/subwoofery

Ale odsłuch to i tak podstawa.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady

W chwili obecnej rozważam Velodyne i Rel oraz Klipsh. Niestety ciężko będzie z odsłuchem ponieważ nie wszystko w sklepach jest od ręki. Nie spodziewałem się, że w stosunku do sw1000 przeskok na suba za 2-3k wiąże się z aż takim skokiem jakościowym.

Ponawiam pytanie dodatkowe, ile według was maksymalnie wato wydać na subwoofer? zazwyczaj jest tak, że jest pewna granica przy której stosunek wzrostu jakość do ceny jest bardzo dyskusyjny (cena bardzo wysoka a skok jakościowy nie za duży).

Edytowane przez kil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"częstotliwość fazy odcięcia na ustawienie maxsymalne " - to napisał producent czy sam to wymysliłeś?bo w skrócie to jakis debilizm

kolego do twojego pomieszczenia to 12 cali i 200 wat(moc minimum) - do tego przynajmniej 15 kilo(możesz dociążyć) i to wszystko...reszta to akustyka pomieszczenia i "złote" proporcje...to wszystko....adaptacja przy gównianych wymiarach i tak nic nie da(sześcian)

nawet z 12 cali nie uzyskasz 20Hz i nie ma szans zresztą i tak tego nie usłyszysz bo to już się tylko czuje

przy okazji preferuje tylko zamkniete - czysty bas malo bezsensownego huku i dynamika jakiej nigdy żaden sub bass refleks otwarty czy z membrana bierna jak rel nie zapewni...i tak rel to hałas a jeszcze gorszy padalec to klipsch....hałas nie bas...dobre wyłacznie do wybuchów które będą ci [beeep] po ścianach 30 sekund po wybuchu.....ale muzyki w filmie nigdy na tym nie usłyszysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początku praktycznie całkowicie popieram wypowiedź przedmówcy.

Co do samej ceny jaką warto wywalić.

Cena nie jest żadnym wykładnikiem jakości niestety.

Znane firmy walą ceny za fajans i to zrozumiałe.

Klipy Rele Jamo i podobne padliny to olej na starcie.

Jeszcze jeszcze Magnat

Myślę że po starannym doborze (czytaj odsłuchu) kupisz naprawdę bardzo porządny sub miedzy 2.5 a 3k PLN.

Co do przeskoku jakościowego - w KD suba więcej czuć jak słuchać.Tak ma to być zestrojone i tak ma to grać.

Jak zaznasz przyjemności o której mowa to pogadamy

Co do samej konstrukcji każda ma swoje wady i zalety.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"częstotliwość fazy odcięcia na ustawienie maxsymalne " - to napisał producent czy sam to wymysliłeś?bo w skrócie to jakis debilizm

Czytaj uważnie ze zrozumieniem , chodzi o ustawienie podczas auto kalibracji , " częstotliwość fazy odcięcia na ustawienie maxsymalne " .

Tak jest w instrukcji , nic sam nie wymyśliłem.

To nie jest żaden debilizm , logiczne jest żeby dla przeciętnego użytkownika , który nie wnika , amplituner sam zdecydował ile odcinać na wyjściu . W amplitunerze jest tak zwany " menadżer basu "

Ciężko Ci te słuszne rozwiązanie producenta pojąć w skrócie ?

Edytuję : dowód na to , że jest tak w instrukcji strona 27

http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/av/english/re/RX-V750_e.pdf

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czester1510

Wygląda jakby ktoś, kto cytuje takie kwiatki jako porady, nie rozumiał co czyta. Bo jeśli ja cokolwiek mogę z tego zdania zrozumieć, to wyłącznie to, że mam ustawić częstotliwość odcięcia na maxymalna dostępną. A to jest bzdura. Bo skoro głośniki mam 60Hz czy 80Hz to dlaczego miałbym ustawiać na 150Hz?!

Być może są tacy, którzy chcą aby Im się bas dublował (w małym pomieszczeniu!) ale ciężko podciągnąć "Twoją" metodę jako ogólnie uznaną zasadę ustawiania sprzętu audio.

Nie wiem dlaczego zwalasz na instrukcję obsługi i jakiś "menedzer basu", wyrażaj się jednoznacznie, to nie będzie kłopotów ze zrozumieniem... albo będzie ich mniej ;)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje nastepujaca metode: crossover na subie na maxa w gore, w ampli wszystkie glosniki na small, odciecie ustawiam w ustawieniach ampli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początku praktycznie całkowicie popieram wypowiedź przedmówcy.

Co do samej ceny jaką warto wywalić.

Cena nie jest żadnym wykładnikiem jakości niestety.

Znane firmy walą ceny za fajans i to zrozumiałe.

Klipy Rele Jamo i podobne padliny to olej na starcie.

Jeszcze jeszcze Magnat

Myślę że po starannym doborze (czytaj odsłuchu) kupisz naprawdę bardzo porządny sub miedzy 2.5 a 3k PLN.

Co do przeskoku jakościowego - w KD suba więcej czuć jak słuchać.Tak ma to być zestrojone i tak ma to grać.

Jak zaznasz przyjemności o której mowa to pogadamy

Co do samej konstrukcji każda ma swoje wady i zalety.

Pozdrawiam :D

Mam odmienne zdanie ale to oczywiście tylko moje subiektywne odczucie:)

Ja słyszę bas a nie tylko czuję.

Nie wiem jaki sub znalazłeś, który "gra" a nie buczy w cenie 2-3 kzl.

W sumie to tak powinno być - bo mój velodyne dd15 powinien tyle kosztować.

Jest to mój pierwszy sub, który mnie zadowolił, a miałem kefy czy inne wynalazki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem jak rozumiesz sformułowanie " w KD suba więcej czuć jak słuchać " ale pewno rozumiemy to odmiennie.

Nie wiem również jak rozumiesz 2 do 3k PLN ale idę o zakład że większość rozumie to poprawnie.

k- to kilo

czyli tysiąc.

Tak jest raczej od dawna.

Rozmawiamy o porządnym subie porządnej firmy czyli takiej która ma rozsądek w podawaniu danych w opisach technicznych ( między innymi walorami oczywiście) .

Tu nawet nie wiedzą jaka jest średnica głośnika.

Zobacz opis pod głośnikiem i opis w tabelce.

http://www.ceneo.pl/1603629s.

A tu np napisali że 15" zaczyna od 25Hz

http://www.soundpowe...sName=clsc-15sx

I nawet nie ma 10MW a zapewniam cię że potrafi zagrać.

Czemu?

Trochę za dużo pisania ale zapewniam cię że tak jest.

Sztuczne wbijanie parametrów na wyższy poziom ( w tym wypadku niższe częstotliwości) przy pomocy filtra grzebieniowego i wzmacnianiu dźwięku team gdzie głośnik kona też ma swoje minusy.

Cierpi na tym strasznie jakość i kultura dźwięku.

Niektórym firmom nie chodzi o jakość dźwięku jak widać, tylko o cyferki i niech tak zostanie.

Ale to drobne szczegóły.

Co do kalibracji sprzętu.

Panowie zlitujcie się.

Pozdrawiam :D

PS

Sorka ale we wcześniejszym poście dałem plamę z linkiem więc poprawiam.

http://www.bkelec.co...Sub_Woofers.htm

Edytowane przez Osama.B.L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady

Największy problem jest właśnie z odsłuchem, sklepy nie oferują wszystkiego od ręki i nie zamówią dla mnie suba żebym sobie posłuchał jak gra, a większość dostępnych to tanie/podstawowe konstrukcje.

Chętnie posłuchałbym suba z powyższego linku ale nie ma takiej opcji, w związku z tym jestem "skazany" na REL,Klipsch, Velodyne itp, jak możecie to polećcie sprawdzone modele (niekoniecznie w przedziale 2-3k w który celuje, może być więcej - jeżeli warto)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czester1510

Wygląda jakby ktoś, kto cytuje takie kwiatki jako porady, nie rozumiał co czyta. Bo jeśli ja cokolwiek mogę z tego zdania zrozumieć, to wyłącznie to, że mam ustawić częstotliwość odcięcia na maxymalna dostępną. A to jest bzdura. Bo skoro głośniki mam 60Hz czy 80Hz to dlaczego miałbym ustawiać na 150Hz?!

Być może są tacy, którzy chcą aby Im się bas dublował (w małym pomieszczeniu!) ale ciężko podciągnąć "Twoją" metodę jako ogólnie uznaną zasadę ustawiania sprzętu audio.

Nie wiem dlaczego zwalasz na instrukcję obsługi i jakiś "menedzer basu", wyrażaj się jednoznacznie, to nie będzie kłopotów ze zrozumieniem... albo będzie ich mniej ;)

pozdrawiam

To powiem bardziej obrazowo . Sub mam ustawiony na 150 Hz maksymalnie ( tak jak zaleca instrukcja w przypadku występowania suba z regulacją fazy odcięcia ) Natomiast przy moich kolumnach kalibracja amplitunera ustawiła odcięcie na 80 Hz . I tak sub wzmocni to co jest poniżej 80 Hz pomimo ustawienia pokrętła w subie na 150 Hz .

Edytuję : " menadżer basu " to taka potoczna nazwa ustawień basu w amplitunerze tzn :ustawień poziomu wyjściowego , odwrócenia fazy , odcięcia częstotliwości , ustawiania wzmacniania stereo , przekierowania kanału efektownego niskiej częstotliwości do kolumn frontowych w przypadku braku suba w systemie ( oczywiście ile kolumny są w stanie wygenerować taki niskie częstotliwości to tyle wygenerują ).

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady

Największy problem jest właśnie z odsłuchem, sklepy nie oferują wszystkiego od ręki i nie zamówią dla mnie suba żebym sobie posłuchał jak gra, a większość dostępnych to tanie/podstawowe konstrukcje.

Chętnie posłuchałbym suba z powyższego linku ale nie ma takiej opcji, w związku z tym jestem "skazany" na REL,Klipsch, Velodyne itp, jak możecie to polećcie sprawdzone modele (niekoniecznie w przedziale 2-3k w który celuje, może być więcej - jeżeli warto)

pozdrawiam

Jak troszkę poszukasz to posłuchasz któregoś z tych dwóch.

http://www.soundpower.pl/?p=p_88&sName=cerwin-vega-home

A jak posłuchasz to pewno przestaniesz szukać.

Sam mam zestaw ich głośników, jakiekolwiek porównania pod kątem jakości dźwięku są sensowne dopiero jak konkurencja kosztuje dwa razy tyle.

Więc moja rada poszukaj, posłuchaj.

Wymieniony fajans kupisz w każdym molochu kiedy zechcesz, znajdziesz spokojnie między proszkiem i majtkami. :hura:

Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja stosuje nastepujaca metode: crossover na subie na maxa w gore, w ampli wszystkie glosniki na small, odciecie ustawiam w ustawieniach ampli.

Zakładam że masz duże głośniki i celowo ustawiasz na small , czy takie ustawienie poprawia dźwięk w systemie ? ( może sam w wolnej chwili dokonam prób ze zmienianiem ustawień głośników z większych na mniejsze )

Edytuję : przeczytałem w instrukcji , w moim ampli przy ustawieniu na small nisze zakresy częstotliwości są przekierowywane do suba , natomiast przy ustawieniu na large cały zakres leci do głośników ( niemniej proszę nadal o odpowiedź na zadane wcześniej pytanie )

Edytowane przez czester15.30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początku praktycznie całkowicie popieram wypowiedź przedmówcy.

Co do samej ceny jaką warto wywalić.

Cena nie jest żadnym wykładnikiem jakości niestety.

Znane firmy walą ceny za fajans i to zrozumiałe.

Klipy Rele Jamo i podobne padliny to olej na starcie.

Jeszcze jeszcze Magnat

Myślę że po starannym doborze (czytaj odsłuchu) kupisz naprawdę bardzo porządny sub miedzy 2.5 a 3k PLN.

Co do przeskoku jakościowego - w KD suba więcej czuć jak słuchać.Tak ma to być zestrojone i tak ma to grać.

Jak zaznasz przyjemności o której mowa to pogadamy

Co do samej konstrukcji każda ma swoje wady i zalety.

Pozdrawiam :D

Jeśli pisząc Klipy masz na myśli Klipsch i piszesz że to padliny to sorry ale nie masz pojęcia co piszesz . Klipsch robi jedne z lepszych subów. Zresztą to nie tylko moja opinia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

czester15.30 mam fronty podlogowki lecz uwazam ze mimo wszystko nie sa w stanie poradzic sobie z reprodukcja basu ponizej 80Hz a jak masz dobry subwoofer to tym bardziej powinno sie ustawic wszystkie glosniki na small nie wazne czy dobrze sobie radza z taka czestotliwoscia czy nie. W kazdym razie poprawia to scene muzyczna.

Edytowane przez makakam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O proszę bardzo CLSC-15SX , Cerwin-Vega , 29 kg. suba za 2650 PLN

ciekawa propozycja, słuchaliście ich?

szukam jakiejś konstruktywnej opinii na ich temat i jakoś nie mogę znaleźć

to byłby zakup w ciemno, no ale nie takie rzeczy się robiło:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może jeszcze napisze ze odsłuch u sprzedawcy ni jak się ma do późniejszego odsłuchu w naszym domu. Aby zrobić porządny odsłuch sprzęt trzeba zabrać go do siebie.

Wiem że to ciężka sprawa ale to możliwe.

Autorus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...