Skocz do zawartości
lukpio3

XBMC - konfiguracja Linux.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postanowiłem sobie zbudować domowe centrum multimedialne. Po długich poszukiwaniach odpowiedniej aplikacji zdecydowałem się na XBMC. Aplikację zainstalowałem na linuxie i chciałbym aby inni użytkownicy sieci LAN mogli korzystać z niej za pomocą przeglądarki po localhoscie bo wiem że tak się da. Cały problem polega na tym że nie mam zielonego pojęcia jak skonfigurować tą aplikację. Może inaczej. Jak to pewnie bym wiedział tylko nie wiem gdzie. Widzicie, u mnie jest o tyle nie typowo że wszystkie programy, serwery etc konfiguruję konsolowo ponieważ nie uznaję środowiska graficznego z linuxie i mam własne jajko z którego wywaliłem zupełnie X-y. Tak już mam, jedni wolą tryb graficzny, dla mnie łatwiej jest z konsoli. Pierwszy raz mam taki problem bo zawsze wszystko co instalowałem miało jakiś plik z rozszerzeniem *.conf a tymczasem jeśli chodzi o XBMC to przeglądnąłem chyba wszystko i nie znalazłem nic co mogło by mi posłużyć do konfiguracji. Jeśli Któryś z Szanownych Kolegów posiada taką wiedzę i byłby w stanie mi pomóc to byłbym ogromnie wdzięczny.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
korzystać z niej za pomocą przeglądarki po localhoscie
:)

Rozumiem, że chodzi o sterowanie programem. Jeżeli tak, to ustawisz to w: SYSTEM - SIEĆ

Jeżeli chodzi o udostępnianie multimediów, to zostaje NFS, SMB, UPNP.

Czy o to chodziło?

off topic: Jeżeli masz kilka komputerów w domu, to polecam kupno tunera tv i konfigurację tvheadend - dzięki temu będziesz mógł oglądać (przez streaming) tv na każdym urządzeniu podpiętym do sieci domowej (obojętnie, czy wifi, czy lan).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trochę się nie rozumieliśmy :) ale nie szkodzi, wyjaśnię jeszcze raz. Jakbym miał konfigurować XBMC w trybie graficznym to nie było mnie najmniejszego problemu. Sęk w tym że nie mam zainstalowanego środowiska graficznego na linuxie i wszystkie konfigurację muszę przeprowadzać w plikach konfiguracyjnym przy pomocy edytora tekstu i właśnie nie wiem za bardzo jak edytować XBMC bo tam nie znalazłem żadnych plików konfiguracyjnych. W ogóle nie wiem czy muszę konfigurować XBMC na linuxie czy nie. Powiem jak to u mnie wygląda. Komputer jako serwer z linuxem, dysk 1TB, udostępnione w sieci 3 katalogi z multimediami. Udostępnianie zrobiłem przy pomocy samby. Do sieci mam podłączone 4 komputery: 2 z windowsem XP, 1 z 7 oraz 1 z Vistą. Komputery się widzą, widzą udostępnioną zawartość, wszystko jest fajnie tylko nie chciałbym aby przeglądanie multimediów odbywało się tylko przy pomocy zwykłego przeglądania dysku i szukania na nim interesującego nas filmu, muzyki czy zdjęcia dlatego chciałbym aby odbywało się to w jakimś fajnym środowisku graficznym. Ponadto do sieci mam podłączony również TV Sony Bravia z DLNA i na nim również chciałbym móc przeglądać i odtwarzać pliki tylko nie wiem jak to zrobić. Mam obecnie zainstalowany serwer DLNA o nazwie PS3 Media Server. TV widzi dzięki niemu pliki ale niestety jak odtwarza film to się strasznie dźwięk z obrazem rozjeżdża. Film leci już dobre 3 minuty i dopiero po 3 minutach rozpoczyna się ścieżka dźwiękowa. Czyli ten serwer jest nie bardzo. Może znacie coś lepszego co dobrze współpracuje z soby bravią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - Masz 1 serwer - bez środowiska (xbmc na nim nie działa, ponieważ nie możliwe jest jego uruchomienie bez środowiska graficzniego)

2 - Masz 4 komputery i na każdym chcesz oglądać filmy za pomocą xbmc.

3 - Chcesz oglądać media na tv.

Więc:

1 - tutaj nie robisz nic. Jeżeli pozostałe komputery widzą zasoby, to jest ok.

2 - konfiguracja zasobów w xbmc polega na dodawaniu źródeł w poszczególnych kategoriach (filmy, muzyka, zdjęcia). Robisz to w następujący sposób. Wchodzisz np. w zakładkę filmy, naciskasz klawisz c (lub prawy przycisk myszy) i wybierasz dodaj źródło, następnie wybierasz przeglądaj i dodaj lokalizację sieciową. Wybierasz protokół, wpisujesz dane serwera i naciskasz ok. Potem przejeżdżasz strzałką niżej wpisujesz nazwę udziału i naciskasz ok. Następnie wyskoczy okno określenia zawartości, nie musisz tego robić, ale jeżeli określisz zawartość, to program automatycznie pobierze okładki, obsadę i info o filmach, bądź muzyce. (mam nadzieję, że nic nie pokręciłem, ponieważ piszę z pamięci).

Przycisk dodaj źródło może pojawiać się od razu na liście wyświetlanych plików - zależy co masz ustawione w opcjach xbmc.

3 - czy sprawdzałeś http://www.serviio.org/ Z tego co jest tu napisane wspiera tv i bluray Sony

Czy o to Ci chodziło?

Oczywiście daj znać jak poszło.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku zacznę od serwera DLNA. Tego o którym pisałeś nie sprawdzałem ale z całą pewnością spróbuję.

Jeśli chodzi o XBMC to zrozumiałem że skoro komputery się widzą i zasoby są udostępnione to na komputerze z linuxem nie muszę robić już nic, prawda? Instaluję tylko na klientach XBMC i tam wykonuję konfigurację? Widzisz, w takim razie ktoś mnie wprowadził w błąd bo ja uzyskałem na innym forum informację że aby móc oglądać na kliencie udostępnione pliki multimedialne przez XBMC to żadna samba ani nic mi nie pomoże tylko potrzebuję serwera UPnP zainstalowanego na linuxie a XBMC posiada między innymi taką funkcję i kazali mi zainstalować XBMC na serwerze, skonfigurować UPnP i wtedy dopiero będę mógł udostępniać pliki multimedialne klientom którzy będą posiadali zainstalowane XBMC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nic nie musisz robić na serwerze. Sposób, który Ci podali na tamtym forum też będzie działał, ponieważ xbmc może działać zarówno jako klient oraz serwer UPNP, ale są to tylko zbędne kombinacje, które, w Twoim przypadku i tak by nie działały, ponieważ jak mniemam nie masz podłączonego monitora do serwera, a przez to xbmc nie wystartowałby (ponieważ gdy nie ma monitora, to nie startują Xy, które z kolei są wymagane do uruchomienia xbmc).

Xbmc obsługuje chyba wszystkie sieciowe systemy plików (jako klient), dlatego konfiguracja jest tylko po stronie klienta (czyli na win).

Pozdrawiam

Edytowane przez szamot83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...