Skocz do zawartości
bociek

domowy serwer wszystko w jednym

Rekomendowane odpowiedzi

witam

zastanawiam sie ostatnio nad kupnem urządzenia typu NAS, ale wiadomo zawsze jest jakieś ale :) fanie było by mieć wszystko w jednym, czyli palyer, nas, print serwer itd. Wiec narodziła się myśl że może by atoma z ionem a na nim serwer, i teraz moje pytanie czy istnieje soft mający takie ustrojstwa jak server samba, print server, cos w stylu audio servera z synology ( możliwość podłączenia głosników i sterowania z np telefonu z androidem),media server ps3 tak żeby można było odtwarzać filmy ewentualnie xbmc, serverek obsługujący monitoring z kamery usb lub ip:) chyba jednak za dużo wymagam;)

Edytowane przez bociek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z linuxem w tle i XBMC jako nakladka da sie zrobic bardzo duzo ;-) Ale...

Ale ja Ci z wlasnego doswiadczenia powiem ze nie sprawdza sie takie rozwiazanie "all in one" w codziennym uzytkowaniu - zawsze cos jest nie tak. A to ktos tego w domu nie umie albo nie chce obslugiwac, a to czegos nie obsluguje, a to aktualizuje sie akurat wtedy gdy chcesz poogladac. A to akurat potrzebna jest mysz lub klawiatura, bo pilot nie moze obsluzyc jakiejs funkcji. Jedno HTPC sprzedalem, a na drugim dziecko oglada bajki ;-)

A jako glowny media player mam odtwarzacz IcyBox MP3011HW z dyskiem 2TB (ale pewnie kazdy dostepny playerek sie nada) - sluzy tez jako domowy FTP, samba. Odpada problem ze streamowaniem mediow do PS3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem żeby zainwestować w nas synology ds-110j wiec połowa problemów rozwiązała by się sama:) sprawa 2 to player do filmów, muzy itd jako że lubię posłuchać muzyki czasami stacji internetowych, to chciałbym to robić z playera ale najlepiej bez włąnczania tv czyli albo za pomocą kompa albo symbiana. Poniekąd synology rozwiązuje ten problem ale trzeba inwestować w kartę dźwiękową. No i jeszcze kwestia opłacalności :) player musiał by sie zmieścić w granicy 500:)a na razie nic sensownego nie znalazłem:) czekam na produkty na nowej sigmie ale ileż można czekać :)

czy ktoś się orientuje kiedy do sprzedaży trafi xtreamer prodigy?

Edytowane przez bociek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bezsens kolego - player z nasem wyjdzie kiblem..już to przerobiłem..lepiej nas pod router i player oddzielnie tym bardziej że coraz wiecej jest prostych obudów z lan jak i routerów z usb i obsługa mediów jak chocby swietny tplink 1043n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dozbierać z 3 stówki i zainwestować w Nas (qnap, synology, w ostateczności dlink) + dune. Nas wystarczy 1-dyskowy. U mnie wygląda to tak: qnap ts-119 (z 2tb dyskiem) i dune smart d1 (z 2tb dyskiem) podpięte pod router linksysa. Do dune przez aktywnego huba usb podpięte 3 dyski 2tb + stacja dokująca hdd. Wszystko hula jak należy, sam decydujesz ile dysków chcesz mieć aktywnych. Poza tym dune to player którego ciężko zagiąć nieobsługiwanym formatem (+audio hd), intuicyjna obsługa, przyzwoite transfery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja postawiłem wypasiony komp + obudowa tower na 7 dysków, ustrojstwo stoi w pokoju biurowym, a do salonu pociągnięte 3 kabelki: hdmi i ethernet do amplitunera oraz USB do akesoriów typu klawiatura, myszka, przenośny dysk, czytnik kart.

do usb mam podpiętą bezp. klawiaturę i myszkę oraz gamepada. w ten sposób mogę na kompie pracować w biurze, oglądać filmy w salonie i grać tam gdzie mi pasuje. muzy słucham bez włączania TV, poprzez DLNA w amplitunerze. AMP ma także radio internetowe.

zalety:

- 1 komp w domu do pracy, oglądania filmów, grania i słuchania muzy. Oczywiście praca, oglądanie filmów i granie wykluczają się, no ale przecież się nie rozdwoję ;-)

- w windozie ustawione klonowanie obrazów, więc nie muszę nic przełączać między monitorem / TV / projektorem

- jak odpalam projektor i wyskakuje XBMC na 120" z biblioteką filmów to znajomi się rozglądają po pokoju gdzie ja to wszystko pochowałem, mina bezcenna ;-), bo w pokoju stoi tylko AMP i głośniki.

- możliwości rozbudowy,

- teoretyczna pojemność 14 TB,

- transfery mnie nie obchodzą, bo wszystko się dzieje lokalnie,

- szybkość działania - system stoi na SSD uruchamia się 7 sekund, ale komp i tak jest cały czas włączony.

- 50 FPSów w ultra detalach w wiedźminie 2,

- zużycie prądu: procek i7-2600K + GTX-560Ti, zasilacz 500W

- w trybie idle: 37W,

- w trybie pracy lub oglądania filmów: 67W,

- w trybie gry: 200W ;-)

- dyski Green Power włączają się wtedy gdy są używane,

- technologia virtuGPU pozwala na automatyczne przełączanie się między GPU wbudowanym w płytę (chipset Z68), a zewnętrzną kartę gdy potrzeba mocy (np w grach), w obu przypadkach GPU wspomaga dekodowanie filmów,

- poza grami i pracami graficznymi nie zauważyłem, żeby zużycie procesora skoczyło powyżej 2-3%,

- cena - dla mnie zaleta, bo i tak potrzebowałem kompa do pracy ze zdjęciami i filmami z kamery.

wady:

- jak chcę oglądać BluRay, to muszę dymać z płytką do pokoju na górze, jeśli będzie doskwierać to dokupię jakiś zewn. odtw, na razie moja bilioteka filmów BR wynosi sztuk 2, więc pozbyłem się zewn. odtwarzacza,

- dosyć głośny, ale ponieważ nie stoi w salonie to nie przeszkadza, nie optymalizowałem jeszcze wiatraków, a obudowa Fractal Design R3 o to woła,

jako posiadacz Popcorna A100, na razie podoba mi się taki upgrejd, popcorn leży w szafie. nie wiem jak długoterminowo będzie z kosztami upgrejdowania tego. inna sprawa to zabawa ze sterownikami, a to dźwięk 5.1 nie chciał zaskoczyć w grach, a to trudności z wypuszczeniem HDMI extended do kalibracji projektora, a to problem współpracy NVIDII z projektorem 3D w grach, itd, itp. Na szczęście jak się raz ustawi to działa.

jedyne czego żałuję, to że windows nie wspiera wirtualnych dekstopów tak, żeby 2 userów mogło niezależnie korzystać z kompa (klawiatura, myszka, display output), wtedy już byłbym zupełnie happy.

Edytowane przez helcik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i po spraiwie:) mały komp z xbmc robi za player, może kiedyś kupie xtreamer prodigy jednak najpierw poczekam na opinie oraz stabilny soft, za Nas robi synology ds110j i wszystko pieknie smiga:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam HTPC z plyta Asrock E350M1, 4GB RAM, SSD 32GB, SAT DVB-S2, Win7 Prof., bezprz. klaw. z wbudowanym padem.

Sprzet daje rade z obsluga SAT HD, divx itd. Jednoczesnie mozna dzialac na kilku pulpitach (odblokowany limit 1 usera na terminalu).

Desktop wyswietla SAT (DVBViewer) lub filmy/mp3 (XBMC), na innych mozna dzialac zdalnie (z dowolnego komputera w domu lub poza nim). Zestaw pobiera w porywach 38W i wszystko dziala bezglosnie :)

Pliki znajduja sie na serwerze sieciowym, system i soft dziala z dysku SSD blyskawicznie.

Polecam takie rozwiazanie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

helcik

"ja postawiłem wypasiony komp + obudowa tower na 7 dysków" nie za bardzo rozumiem, może podać coś więcej, ewentualnie zdjęcie. Masz kompa i do tego oddzielnie obudowę?

Jaka to obudowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim kolega helcik odpowie, to ja wrzuce swoje 3 grosze.

Obudowa jest faktycznie fajna w kwestii montazu dyskow.

Projektanci z Fraktal Design wyszli z zalozenia, ze HD maniak albo inny kolekcjoner nie potrzebuje wiecej niz 1-2 napedow 5,25" i wykozystali miejsce na 8 saneczek na hdd (3,5/2,5"). Dodatkowo dodany jest adapterek na 2,5" przenaczony do montazu 2,5" (np systemowy ssd) w zatoce 5,25".

Obudowa wyposarzona jest w kupe wiatrakow albo raczej miejsc na wiatraki zeby bylo przewiewnie. A jak sie nie ma potrzeby nadmiernego dmuchania, to mozna uzyskac wzgledna cisze dzieki zamocowanym panelom wyciszajacym. Nie jest to mistrzostwo swiata, ale mimo wszystko mozna polecic. Jako ze uzywam tego komputera jako skladzik wiec nie narzekam, jednak niektorzy gracze, z ekstremalnie dlugimi kartami graficznymi moga miec watpliwosci co do ilosci wolnego miejsca.

http://www.fractal-design.com/?view=product∏=48

A dla kogos, kto ma juz (albo planuje) wiecej niz 8 dyskow Fractal Design ma w ofercie jeszcze modelDefine XL, który w równie zgrabny sposob miesci 10 x HDD.

Niestety nie moge Wam zarekomendowac rozwiazania all-in-one, czyli serwer-odtwarzacz w jednym, bo go nie stosuje. W moim przypadku priorytety, to zachowanie wysokiego poziomu bezpieczenstwa i integralnosci danych z bezobslugowym dzialaniem (nie ma mnie czesto w domu). Dodajac znikomy koszt - mialem stary htpc z prockiem o max TDP 45W, tak wiec postawilem na NAS wlasnej produkcji, uzyskujac wydajnosc na poziomie sprzetowych nasow ze sredniej polki i mozliwosc latwej i taniej rozbudowy.

Jako ze ani zastosowanie Windows ani wirtualizacji nie mialy dla mnie sensu, postawilem na tandem Freenas (FreeBSD) z ZFS (Raid Z). UPnP wymaga troche zachodu i kuleje (w wersji 8.x jest puki co wogole niedostepny) ale cala reszta uslug dziala jak nalezy.

Ale to ja i moje okolicznosci.

Wierze ze dla kogos innego komputer posiadajacy kilka dyskow moze idealnie pelnic funkcje serwera plikow i playera jednoczesnie. Innym wystarczy pewnie Popcorn Hour, majacy serwery CIF/Samba,NFS,UPnP.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

helcik

"ja postawiłem wypasiony komp + obudowa tower na 7 dysków" nie za bardzo rozumiem, może podać coś więcej, ewentualnie zdjęcie. Masz kompa i do tego oddzielnie obudowę?

Jaka to obudowa?

srki, napisałem niefortunnie. po prostu stoi 1 komp z dużą ilością miejsca na dyski. wrzucam fotki:

obudowa:

htpc001.th.jpg

htpc002.th.jpg

htpc003.th.jpg

a tak to wygląda w salonie:

htpc009.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

helcik.

Ale wiesz, ze kable mozesz sobie pochowac po drugiej stronie , wypuszczajac koncowki przez te okienka z gumowymi uszczelkami.

przyklad: http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18237053

nie pomyślałem o tym! dzięki za info, zrobie update kabelków i wkleje fote. u mnie nie będzie to wyglądało tak cool, bo karta ma zasilanie wpinane z boku, a zasilanie procesora jest zdecydowanie za krótkie, no ale na pewno będzie spora poprawa :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a rozumiem, wszystkie dyski wpakowałeś do jednego kompa, ja właśnie rozmyślałem jak wpakować 15 dysków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, wszystkie 2 (1 jest w kieszeni hot swap)

jak się uprzeć i wywalić napęd BR, to mam miejsca na 10 dysków. Potem trzeba dokładać na zewnątrz poprzez USB albo osobny kontroler SATA.

zamiast się zastanawiać jak upchnąć 15 dysków, zrezygnuj z jakichś popierdółek typu 500GB i wkładaj po 2TB ;)

Edytowane przez helcik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a rozumiem, wszystkie dyski wpakowałeś do jednego kompa, ja właśnie rozmyślałem jak wpakować 15 dysków :)

Musi to być PC?? Jak zamierzasz odczytywać dane z tych dysków? Ogólnie jest to możliwe choć tanie nie będzie

Edytowane przez Blacklio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ma byc drogie? Plyta glowna mainimum 4 zlacza sata ale moze miec ich wiecej. Do tego dokladasz kontroler na pci-express ( albo 2 w zaleznosci od potrzeb) z kolejnymi 4 gniazdami. Sprzet moze byc ze starego kompa, kontrolery nabyte na wtornym rynku. Z pewnoscia wyjdzie wielokrotnie taniej niz kupno sprzetowego NAS-a. Zwlaszcza ze modele, ktore sa w stanie zmiescic 5+ dyskow kosztuja sporo - rozwiazania na 7-15 hdd to wydatek ok 1000 euro. Warto zastanowic sie jakie zadania ma spelniac omawiane urzadzenie aby dobrac jego wlasciwa konfiguracje strzetowa i oprogramowanie. Jezeli to ma byc wylacznie magazyn danych z ktorego korzystac ma wylacznie uzytkownik komputera moze lepszym bo przede wszystkim tanszym rozwiazaniem bedzie DAS. Z pewnoscia warto wziac pod uwage wymiane dyskow na wieksze, o czym wspomnial kolega helcik.

Seba_Fan napisz moze cos o swoich wymaganiach odnosnie funkcji jakie ma spelniac ten serwer. czy potrzebujesz serwer www, ftp, ilosc uzytkownikow, automatyczny backup zasobow twojej sieci, zwiekszone bezpieczenstwo itp.

edit : poprawilem te dziwne wyrazy pisane na telefonie.

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że można tylko że Seba rzucił hasło i nic więcej, nie każdy potrzebuje NASa i wiem ile kosztuje 5 zatokowy bo takowy mam, kwestia czy chce typowy serwer z usługami czy typowy DAS starczy, sam miałem na myśli Edge10 DAS801t koszt koło 250 funtów, kontrolery do aktualnego PC wkłada i wszystko hula tak jak powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to wygląda po updacie, gdyby nie karta graf, to byłoby całkiem sexi ;-)

htpcw.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...