Skocz do zawartości
Pele144

Mój HTPC na bazie ASRock A330ION

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zaprezentować HTPC który zbudowałem. Zacznę od razu od podzespołów:

  • obudowa JCP MI 105
  • płyta główna ASRock A330ION
  • Patriot 2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM
  • dysk Seagate ST9250315AS o pojemności 250GB

OBUDOWA

Dużo czasu poświęciłem na znalezienie tej odpowiedniej. Jedyne co mi się nie podoba to brzydkie logo JCP po lewej stronie no i USB na froncie mogłyby byc czarne tak jak wtyki audio, które swoją drogą na wszystkich zdjęciach poglądowych były kolorowe. Ale za to muszę powiedzieć, że jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie jak przystało na Niemców.

PŁYTA GŁÓWNA
O płycie nie ma co się rozpisywać, jest po prostu świetna. Tu są jej parametry:
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=A330ION'>http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=A330ION
Mogę śmiało powiedzieć, że nie wystarcza mi w 99% (1% zostawiony na wszelki wypadek).

PAMIĘĆ RAM
Zamawiałem pamięć 1066MHz a dostałem 1333MHz. Dopiero na pudełku od płyty głównej znalazłem informację o tym, że owa płyta jest kompatybilna z pamięciami 1333MHz.

DYSK
Niestety 2,5 calowy dysk był pierwszym podzespołem który kupiłem, a że wyżej wymieniona obudowa była przystosowana tylko do dysków 3,5 calowych, to postanowiłem dostosować ją do laptopowych dysków poświęcając uszkodzony napęd dyskietek FDD. Oto efekt:

CAŁOŚĆ
Daję tylko fotkę wnętrza bo na zewnątrz wygląda jak obudowa której zdjęcia są powyżej:

Jak widać na zdjęciach powyżej, obudowa ma dużo otworów (nawet od dołu i po bokach, ale nie uchwyciłem tego na zdjęciach), ale na wszelki wypadek wolałbym dokupić jakieś wentylatorki, możecie mi coś polecić w kwestii chłodzenia? Swoją drogą jakby się uparł i przerobił obudowę od tyłu to można by tam wepchnąć coś na PCI.

OPROGRAMOWANIE

Komputer chodzi na Windows 7 Home Premium x86. Do filmów mam zainstalowane tylko CoreAVC Professional Edition, Nvidia PureVideo Platinum i odtwarzacz MPC.

KOSZTY

  • obudowa JCP MI 105 - 144,74 + wysyłka 78 zł
  • płyta główna ASRock A330ION - 385 zł + wysyłka 20 zł
  • Patriot 2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM - 105 zł + wysyłka 0 zł
  • dysk Seagate ST9250315AS o pojemności 250GB - 105 zł + wysyłka 11 zł
  • RAZEM: 740 zł + wysyłka 110 zł

TESTY

Wyniki wyglądają nadzwyczaj dobrze, może coś źle zrobiłem ? Jak prawidłowo przetestować wydajność ?


Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania, jak mam zrobić jakieś testy albo coś podobnego to proszę pisać.
Mam nadzieję, że kogoś zainspirowalem
Teraz jeszcze zostało kupno napędu DVD, bo niestety nie wystarczyło funduszy.

REUPLOAD ZDJĘĆ:

th_pipcik.jpg th_Pele_test_4.jpg th_Pele_test_3.jpg th_Pele_test_1.jpg th_Pele_test_.jpg th_Pele_oc_tuner.jpg th_Pele_komp_DSC02998.jpg th_Pele_JCP_MI_105A_DSC02994.jpg th_Pele_JCP_MI_105A_DSC02990.jpg th_Pele_JCP_MI_105A_DSC02988.jpg
th_Pele_JCP_MI_105A_DSC02984.jpg th_Pele_JCP_MI_105A_DSC02982.jpg th_Pele_dysk_DSC03001.jpg th_Pele_dysk_DSC02996.jpg th_komp_htpc_naped2.jpg th_komp_htpc_naped1.jpg th_komp_htpc_calosc.jpg th_komphtpcfddramka.jpg

Edytowane przez Pele144

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jeszcze byś cenowo podał jak wyszło za części.

dzieki

cisza? a szkoda, bo koncepcja mi sie podoba

wybaczcie ze tak pozno. dodalem koszty do pierwszego posta.

może mi ktos polecic nagrywarke DVD do tego zestawu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byle jaka za 50zł, przecież nie ma różnic, chyba że chcesz blu-ray to liteona

Zestaw całkiem, całkiem cenowo, ale mi się nie podoba obudowa, ani mały dysk.

No i ION jakoś nie przemawia za mną, nie wiem czy nie lepiej wchodzić w coś innego z "i"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
byle jaka za 50zł, przecież nie ma różnic, chyba że chcesz blu-ray to liteona

No właśnie nie jestem na bieżąco w kwestii nagrywarek. Rozumiem, że pasować będą tylko te z tej kategorii http://allegro.pl/napedy-nagrywarki-dvd-77844 ? Jaki taka nagrywarka ma interfejs i gdzie ją podłączyć na płycie głównej ? I jak wygląda sprawa panelu napędu, mam się kierować tylko tym żeby był 'płaski' ?

Zestaw całkiem, całkiem cenowo, ale mi się nie podoba obudowa, ani mały dysk.

No i ION jakoś nie przemawia za mną, nie wiem czy nie lepiej wchodzić w coś innego z "i"

Heh, czyli nie podoba Ci się wszystko :)

Napisz jaki zestaw płyta główna + procesor zaproponowałbyś i ile by to kosztowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie jestem w stanie Ci teraz doradzic, mam zwyklego PC na ktorym wszystko smiga, ale jest duzy, co za tym idzie mozna wszystko wpakowac standardowych rozmiarow. Wazne zeby Tobie sie podobalo a nie innym. Tutaj bardziej popieraja playery a nie kompy, choc jest jedna osoba, ktora sie w to bawi dosc mocno (tutaj).

Dla mnie jesli juz bym robil

- procek wydajny moze i3, ale nie wiem jak on tam smiga

- dysk 3,5

- odt blu- ray

- karta graficzna

prawdopodobnie tez by sluzyl jako serwer (linux)

wszystko standardowych rozmiarow

kiedys chcialem cos takiego zrobic, ale zrezygnowalem, player jest duzo wygodniejszy, a kompa i tak mam przy TV wiec jak cos potrzeba to go odpalam.

Edytowane przez Seba_Fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tu nie polecac gotowych playerów skoro sa tansze, wygodniejsze i ekonomiczniejsze w uzytkowaniu...

No i mają PILOTA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja również zrobiłem sobie komputerek htpc na tej płycie asrocka.

Kupiłem cichutki dysk twardy WD o wolnych obrotach i tzw.energooszczędny,

nie pamiętam który model, odrazu wyrzuciłem wentylator z radiatora

z płyty głównej bo nie ma takiej potrzeby. Wszystko pracuje

na windows 7 x64, zainstalowany do odtwarzania tylko filmów

k-lite codec oraz media player classic home cinema x64.

Do tego dokupiłem myszke logitecha anywhere, działa na szybie (ława),

działa na łóźku (kocyk, kołdra), oprócz tego dokupiłem

pilota philipsa bodajże 7500 model, przyciskiem przełącza się

w tryb pracy tv lub pc (na allegro nie całe 100zł).

W trybie tv pracuje na podczerwień a na komputerze radiowo,

więc bez znaczenia czy kieruje w kompa czy też nie.

Z poziomu pc moge w total commanderze

(akurat tego używam) jeździć góra dół, ok wchodzę i odtwarzam,

pod klawiszami multimedialnymi przewijanie, wyciszanie,

ustawiłem na nim zamknięcie i inne przydatne funkcje,

można także wyłączyć komputer powerem. W mpc są skrótu klawiszowe,

które można przypisać do klawiszy numerycznych na pilocie,

jeśli komuś mało multimedialnych to prosze

dodatkowych 10 klawiszy.Przy odtwarzaniu

full hd 1080p całość zużywa 15% mocy procesora góra 20,

sam odtwarzacz mpc poniżej 10 a bliżej 5%. Oprócze tego

mam tuner który uruchamia mi kompa o zadanej porze,

i nagrywa co potrzeba, chociaż żadko to stosuje.

Całość pobiera w okolicy 25w-30w sprawdzałem.

Idzie wszystko, nie interesują mnie bitrate, dźwięk

dts czy ac3, za małe napisy ich rozmieszczenie,

polska czcionka czy też nie, formaty napisów i masa innych rzeczy,

a oprócz tego mam internecik wirtualną klawiature na pulpicie

jeśli chce coś ściągnać to jest w sam raz malutki komputerek.

Oprócz tego połączyłem go kablem sieciowym

z komputerem tzw.bazą z dużymi dyskami moge bez przeszkód

oglądać nawet podczas pracy filmy hd bez kopiowania,

wszystko chodzi bez szarpnięć.

Wszystko jest podłączone pod sharpa 46" ledowego,

cały komplet pobieta poniżej 100w jeśli to kogoś interesuje.

Ciekawa rzecz, oglądam program tv po analogu sam tv pobiera

około 85-90w, natomiast przy oglądaniu filmu hd 100w

komputer+htpc.

Zatem jeśli komputer 25-30w to tv ma mniejsze

zapotrzebowanie podczas oglądania z htpc.

Nie wiem na czym polega ta zależność,

podsumowując jestem bardzo zadowolony.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam zamiar (od pewnego czasu) złożyć HTPC z taką samą płyta główną i przy okazji mam pytanko!

Mój planowany zestaw:

Płyta główna: Asrock A330ION - 380 zł sklep

Obudowa: CFI Desktop - 125 zł (nawet ujdzie :)) .htm"]sklep

Dysk twardy: WD CAVIAR Green Power 1TB 3,5" (podobno o 40% mniejsze zużycie energii) 194 zł sklep

Pamięć Ram: 1 GB (Windows MX 8.1 - odchudzona wersja XP) albo 2 GB - 60-110 zł

Napęd: (opcjonalnie) BLU-RAY - 149 zł sklep

Ma pytanie odnośnie zasilacza 150W - czy wystarczy jeśli będę miał dysk 3.5" (Power Green - podobno 40 % mniejsze zyżycie erergi) + reszta podzespołów ?

Zastanawiam się jeszcze nad napędem combo Blu-ray slim - można tanio kupić, ew jeśli będzie możliwość wsadzę zwykły napęd. Mam nadzieję ze dysk 3,5" + tradycyjny napęd (nie slim) nie będzie sprawiać problemu dla w/w zasilacza?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na gotowca asrocka?ma pilota (niektóre wersje) do tego xbmc i full wypas - zaden nmt sie nie umywa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to podaj linka, z tego co pamiętam był asroc i asus, chyba że coś się zmieniło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lookcorner

U mnie chodzą dwa dyski 1,5TV WD Caviar Green na zasilaczu Pico PSU 120W. Pobór całego zestawu to około 22W z jednym dyskiem i 27W z dwoma dyskami.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lookcornerU mnie chodzą dwa dyski 1,5TV WD Caviar Green na zasilaczu Pico PSU 120W. Pobór całego zestawu to około 22W z jednym dyskiem i 27W z dwoma dyskami.

Wielkie dzięki za info, więc można śmiało brać :D

@pkomp

Ten gotowiec Asrock'a, kosztuje ok 1200 zł, zestaw który w/w jest tańszy i ma o wiele większy dysk (1 TB) oraz napęd Blu-Ray - więc możliwości o wiele większe, oczywiście możesz taniej kupić napęd DVD taki jak w Asrock'u i zaoszczędzić parę grosza. Myślę jednak że 320 Gb starcza na filmy w 720p, bo jednak do 1080p czy obrazów BD to jednak za mało, baa nawet TB to jest minimum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam swoje pytanie:

byle jaka za 50zł, przecież nie ma różnic, chyba że chcesz blu-ray to liteona

No właśnie nie jestem na bieżąco w kwestii nagrywarek. Rozumiem, że pasować będą tylko te z tej kategorii http://allegro.pl/napedy-nagrywarki-dvd-77844 ? Jaki taka nagrywarka ma interfejs i gdzie ją podłączyć na płycie głównej ? I jak wygląda sprawa panelu napędu, mam się kierować tylko tym żeby był 'płaski' ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba_Fan - ten model od dłuższego czasu jest już na rynku, ceny zaczynają się od 1860 zł, wg mnie to już raczej jest lekki przerost formy nad treścią - HTPC służy głównie do oglądania filmów HD, a tutaj ION330 spisuję się bez zastrzeżeń i pobiera o wiele mniej prądu niż i3 (co też ma znaczenie dla niektórych). Poza tym 500 GB to trochę za mało jak za taką cenę, chyba lepiej złożyć coś samemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się, chciałem tylko pokazać.

Gotowe kompy zawsze są słabe, lepiej tworzyć własne, ja jestem za opcją standardowych rzeczy typu 3,5 cala dysk, normalnymi pamięciami a nie takich jak do laptopa itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja rowniez zlozylem sobie na tej plycie HTPC. Zestaw na ponizszych podzespolach:

4World Kabel światłowodowy TOS LINK standard 1.5m OEM x1 - 12,05 zł

Dysk Seagate Barracuda 7200.11, 3.5'', 1.5TB, SATA/300, 7200RPM, 32MB cache x1 -284,92 zł

ASRock A330ION, NVIDIA, ION ,2xDualDDR3-1066,SATA2, GBLAN, VGA, RAID, mITX x1 -383,14 zł

Obudowa Eurocase Mini ITX Wi-02C, zasilacz 200W TFX,czytnik kart,czarna glossy x1 -219,27 zł

Kingston 2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM x2 -103,22 zł= 206 zł.

Calosc z wysylką 1124,73 zł

Do tego dodalem z allegro nagrywarke DVD SLIM Liteon za ok 135zł z przesylka i 30zł za kabelek zasilania SATA Slim, bo okazalo sie ze w obudowie nie ma takiego i trzeba miec przejsciowke zeby zasilic naped Sata Slim.

Dysk wybralem 1,5TB bo ma obecnie chyba najlepszy stosunek pojemnosc/cena. Akurat w sklepie w ktorym kupowalem mieli taki model. Myslalem nad jakims samsungiem 5600 obr. no ale nie mieli.

Obudowa urzekla mnie wygladem no i ma wbudowany czytnik kart pamieci i zasilacz na ktorym mi zalezalo zeby byl juz z obudową, ale to byl bląd.

Komp sluzy glownie do ogladania filmow z wykorzystaniem XBMC, jako magazyn zdjęć, filmow i wszystkich plikow jakie mam: dokumenty, ebooki, instalki itd. Czasem do wypalenia plyty. Ma zastapic stacjonarke starego desktopa ktorego likwiduje. Do przegladania netu i komunikacji (poczta itd) mam starego laptopa DELL D610, ktory do tego zadania nadaje sie idealnie.

Na tym HTPC mam postawiony WIN 7 64.

Teraz spostrzezenia:

Dysk grzeje sie niesamowicie, nie myslale nigdy ze dysk moze byc tak gorący, normalnie po ogladaniu filmu nie mozna go dotknąć.

Caly zestaw jest relatywnie glosny a to za sprawą wlasnie wbudowanego zasilacza bo ma dwa wentylatory jak sie okazalo. Po za tym to zasilacz jest wlasnie drugim najbardziej nagrzewajacym sie elementem zespolu. Nie moge uwierzyc ze ten zestaw pobiera do 40W, skad tyle ciepla? Dlatego tez zamierzam go wymienic na PICO PSU 120W. Obudowa zaskoczyla mnie po za tym bardzo pozytywnie pod wzgledem rozplanowania i montażu, powinna byc tylko bez zasilki wbudowanej i byloby taniej i lepiej.

Do tego zamowilem na ebay'u pilota ale cos chinczyk sie spoznia z dostawą, wiec na razie do sterowania uzywam myszy radiowej i telefonu Samsung Omnia 2 z programem GREMOTE PRO po bluetooth. Calosc wylaczam hibernujac, wiec po wlaczeniu startuje w jakies 10 sek. i mozna dzialac w XBMC. Mam tylko wrazenie ze niektore filmy zwlaszcza te w formacie mov czasami przycinaja.

Mam nadzieje ze powysze spostrzezenia moze komus sie przydadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testowałem różne dyski i seagate miały najwyższa temperaturę, samsungi najniższa

sprawdź programem jaka ma temperaturę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do nagrywarki to polecam liteon jakiś starszy(choc marna trwałość) ale maja mozliwość modu biosu by rozkręcały sie max x4....cisza gwarantowana

ten asrock jest super!!!! - fakt procek troszkę za prądożerny zdecydowanie ale ma pełne HD AUDIO po hdmi

a czy taniej złozycie?owszem ale nie ten wygląd - a i oszczędnośc będzie rzędu 300-500 pln i jakaś paskudna obudowa....

320 giga na filmy 720p?nie ma szans kolego - nie wejdzie nawet 100 filmów....pozatym nie opłaca się kupowac nic poniżej 500 giga obecnie a i 500 giga średnio opłacalne

na full hd 2 tb to podstawa a i tak błyskawicznie mozna zapełnić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego pkomp moglbys troche rozwinac temat tego modu biosu do Liteona bo wlasnie mam taką nagrywarke w wersji slim i jak wloze plytke do srodka to jakby startowal wahadlowiec jakis :(, wiec zywo jestem zainteresowany obnizeniem predkosci.

Temperatura w programie od Seagatea to zazwyczaj 50 st. C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wybór padł na używany napęd:

Sony Optiarc AD-7580S (KLiK)

i panel widoczny na zdjęciach poniżej, ponieważ nagrywarkę kupiłem z jakimś (oczywiście nie pasującym) panelem od laptopa.

7431085eda6c91c9m.jpg 40c7d128af27ba1cm.jpg

Kompletny HTPC:

5a7fb82afabe29e5m.jpg

Jedyne co możnaby jeszcze zrobić to pozbyć się tego loga pod napędem DVD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci pomierzylem sobie moje htpc. miernik to najprostszy za 30pln z allegro. Zestaw to ZOTAC IONITX-B-E, 3 giga ramu (2 kosci) 2x hdd 1,5TB Seagate z tej serii eco + 1TB WD Green + nagrywarka. Obudowa Tacens z zasilaczem z tej obudowy (sfx 300W). Idluje (trnt + peerblock) na 36 - 38W xbmc + 1080p = 41-42W OCCT PSU test 51 - 52W wgrywanie windowsa 61W!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...