Skocz do zawartości
molboro

Wybór platformy pod HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się aktualnie nad złożeniem w miarę cichej i wydajnej jednostki multimedialnej o przeznaczeniu: filmy hd, muzyka, zdjęcia, net.

Czytając te i inne fora, benchmarki itp. doszedłem do konfiguracji którą przedstawiłem poniżej.

Niestety nie jestem człowiekiem od hardware'u :rolleyes: pojęcia nie mam jak to faktycznie będzie ze sobą grać. Czy taki zasilacz jest za duży czy za mały na to co chcę kupić teraz i o co chcę w przyszłości rozszerzyć jednostkę? Czy faktycznie będzie to ciche? Czy zmieści się w obudowie którą sobie wybrałem? i nie będę miał problemu z zawadzającymi o siebie elementami? Sprzęt docelowo ma stać w szafeczce pod TV. Czy nie będę miał problemów z hałasem? chłodzeniem? wszelkie uwagi od bardziej niż ja doświadczonych osób będą mile widziane:)

Moja konfiguracja:

  1. Płyta główna taka jak powyżej, czyli Asus M4A88T-V EVO/USB3/Realtek ALC892/ATI Radeon HDBequiet PurePower L7 430W 4250/2ATA/5SATA/4DIMM3(16GBmax/SidePortMemory 128DIMM3) / 24-pin ATX Power connector, 8-pin ATX 12V Power connector, Support RAID 0,1,10,JBOD (czytałem sporo opinii już o tej płycie i podoba mi sięto co oferuje) koszt około 300 PLN
  2. Procesor AMD na AM3 energooszczędny, czyli Athlon II X3 400e (2,2 GHz, 1.5 MB cache L2) lub ewentualnie tańszy: Athlon II X2 235e, 2x 2.70GHz, box (AD235EHDQBOX). Dobry oszczędny procesor jest mi potrzebny; jak naj mniej energii, jak najmniej ciepła, jak najwięcej mocy przy stosunkowo niskiej cenie ofkorst:-)))) Koszt 300PLN za X3 400e lub 211 PLN za X2 235e
  3. Obudowa ATX Silverstone La Scala SST-LC13S-E: 2x5.25"zew, 2x3.5"zew, 4x3.5"wew, USB2.0x2, IEEE1394x1, Audio x 1, MIC x 1, Rear coolers: 2 x 80mm exhaust, 2050rpm, 21dBA, Front cooler slot: 1 x 92mm or 80mm fan slots Link (ta obudowa miała sporo pozytywnych opinii w różnego rodzaju testach, a mi dodatkowo powaliła nmie ilość slotów 5.25 i 3.5). koszt ok 450 PLN
    link z www.proline.pl
  4. Zasilacz Be quiet! Pure Power L7 530W (430W jest prawie 100zl tańszy - może wystarczy do moich potrzeb? biorąc pod uwagę za równo aktualną konfigurację jak i to co wymieniłem później jako rozszerzenia?)
    Link1, Link2, Link3, Link4, Link5, Link6 (wybór zasilacza nie był trudny, przy niskich kosztach, dobrej wydajnosci i cichej pracy jedynie be quiet są polecane. mam nadzieje, że dobrze wybrałem) Koszt ok 270PLN za 530W, 180 za 430W
    link1 z pcfoster.pl, link2 z www.purepc.pl, link3 z www.purepc.pl, Link 4 z www.silverstonetek.com, Link 5 z www.kompux.pl,
  5. Dysk WD CAVIAR 1TB AV GreenPower SATA/300, 64MB cache (WD10EURS) - 2 HDD spiete w macierz Raid1 (backup); wiem, że teoretycznie trochę mi taka macierz zwolni całość, ale wolę mieć kopię niż jej nie mieć i płakaćSmile miałem tu trochę wątpliwości, bo rozne rzeczy rozni ludzie polecają; DO rozwiązań typowo multimedialnych wiekszosc poleca albo taki WD właśnie, albo Seagate Pipeline HD Albo zwykłe zielone takie jak np Samsung SpinPoint F3 EcoGreen 1TB; ale ten wd ma dosyc niskie pobory energii i w testach tez wypadal niezle jesli chodzi o stosunek cisza/cieplo/wydajnosc. Koszt obydwu HDD to ok 440PLN
  6. Pamięć DDR3 OCZ 4GB PC1600 2x2GB CL9 Obsidian LV, timing 9-9-9-24, radiator typu XTC Link tu sugerowalem sie w zasadzie testem z tego artykulutylko, mialem problem zeby znalezc cos konkretnego; pamiec z radiatorem wydaje sie byc plusem w takiej konfiguracji; Koszt ok 309 PLN

Σ = 2000PLN (mniej więcej).

Do tego planuję ten zestaw poszerzać z czasem o:

- pilot, na razie nie wiem jaki, widizałem, że część kupuje Fractal Design Shape - HTPC Remote Control, Imon, Mediona

- klawiatura i myszka bezprzewodowa, żeby można było normalnie po niecie śmigać, na razie pewnie będzie zwykła klawiatura i myszka podłączona:)

- nagrywarka Blue-ray, na razie będzie w środku siedzieć nagrywarka DVD ATA ze starego kompa, docelowo nagrywarka blueray.

- dysk SSD może kiedyś na system operacyjny, jeśli za rok lub dwa zejdą z ceny Smile

- All in one card reader + USB3.0 ports hub (płyta wspiera usb 3.0, ale obudowa nie ma portów)

co o tym sądzicie?

pozdrawiam.

Edytowane przez molboro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[*]Zasilacz Be quiet! Pure Power L7 530W (430W)

Twój zestaw będzie pobierał najczęściej nie wiecej niż kilkadzisiąt Watt.

Zasialcz 530W będzie pracował bardzo nieoptymalnie i nieekonomicznie. Kompletny bezsens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wziac jakis playerek typu popcorn / icybox czy tam cos - pobierze 15x pradu mniej a spelni w 100% Twoje oczekiwania. Tez bylem fanem HTPC, ale ani to funkcjonalne ani ciche finalnie. Mam i jedno i drugie, ale korzystam glownie z icyboxa mp3011hw - w tej cenie bezkonkurencyjny chyba.

Htpc to jednak dramatycznie wielki, nie komponujacy sie z niczym klocek. Wiatraki zawsze beda pracowaly glosniej niz pasywne chlodzenie playerka. A specjalnie roznic w funkcjonalnosci nie ma.

Edytowane przez long_28y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie posta powyżej wnioskuję, że kolega nie jest na bieżąco w temacie. Era "klocków" powoli przemija. Przełomem według mnie było ukazanie się procesorów intel core i3. Kontynuacją zapewne będzie ulepszona architektura "sandy bridge" a w przyszłości "ivy bridge" i oczywiście nadchodzące platformy AMD Fusion.

Ponadto niepodważalną zaletą (dla mnie kluczową) HTPC jest jego otwarta struktura programowa pozwalająca na korzystanie z aplikacji multimedialnych w sposób preferowany przez użytkownika. Funkcjonalność i wydajność małych playerów (różnie zwanych)często opartych na na Atomie pozostawia delikatnie mówiąc wiele do życzenia.

Jednak aby nie odbiegać od tematu i na potwierdzenie tego co napisałem, proponuję zainteresowanemu konfigurację jak poniżej:

Płyta główna

http://www.intel.com/products/desktop/motherboards/dh57jg/dh57jg-overview.htm

Procesor

http://ark.intel.com/Product.aspx?id=46472

http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/cpu.product.tpl&no=181&type=CPU%20coolers&type_sub=Low%20Profile&model=AK-CCE-7106HP

Pamięć

GoodRam 2GB DDR3-1333 CL9

Dysk tardy

http://www.seagate.com/www/pl-pl/products/laptops/laptop-hdd/

Obudowa

http://www.cartft.com/catalog/il/1225

W ten sposób uzyskasz zestaw bardzo mały gabarytowo, wydajny,energooszczędny i praktycznie niesłyszalny. Dodam tylko słów kilka odnośnie obudowy,jest estetyczna i dobrze wykonana. Oczywiście w formacie mini-itx. Wszystkie podzespoły dostępne są w polskich sklepach.

Edytowane przez kurani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego malboro gorąco namawiam Cię do budowy HTPC, wcześniej jednak konieczna lektura działu HTPC a szczególnie testy kolegi SlawekR. Miałem podobny dylemat i kupiłem popcorna A110. Co prawda to jeden z pierwszych modeli i pewnie wiele się zmieniło na korzyść tych odtwarzaczy ale nie spełnił on moich oczekiwań pod każdym względem. W odtwarzaczach sieciowych mi osobiście brakuje TV SAT. Po długiej lekturze dotyczącej obudowy. płyty, dysku i chłodzenia powstał naprawdę cichy i energooszczędny kombajn pod kontrolą Linuxa XBMC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem to samo co moi poprzednicy. Era dużych klocków mija bezpowrotnie. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że przyszłością są odtawrzacze sieciowe, ale nie w takiej postaci jakiej są do tej pory, tylko wbudowane w nie procesory ARM'owskie kilkurdzeniowe z możliwością zainstalowania Linux'a jakiego tylko chcemy. Coś może na kształt "mini-Amigi?";) Pierwsze jaskółki już widać w postaci takiego Boxee Box'a.:) Na drugim biegunie są PeCetowe platformy typu APU, np. AMD Fusion, które mocno zaczynają być promowane. Jeżeli spełnią się obietnice AMD to może nas czeka zalew płyt głównych formatu mini-itx i mniejszych od każdej dużej firmy sprzedającej płyty główne do zabudowania samemu.:) Zresztą warto zobaczyć co można zrobić w starym wymiarze technologicznym -> Komputer wielkości puszki Coli!.

.....a wracając do tematu. Autorze tego wątku - poczekaj chwilę i pod żadnym pozorem nie kupuj wielkiego pudła, które zagraci Ci półke i będzie wysoce nieporęczne. Pierwszy kwartał 2011 roku mam nadzieję i głęboko w to wierzę, że będzie małą rewolucją i dużym krokiem naprzód jeżeli chodzi o wydajne [przynajmniej 80-90% zadań codziennych i zwykykłego użytkowania komputera] mikro PeCety.

POZDRAWIAM SERDECZNIE i życzę dobrych i rozsądnych wyborów.:)

Edytowane przez sudione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawne modele były małe np dell sx270, tyle że dzisiaj to nie wystarczy, ale jak na tamte czasy był świetny i ta wielkość

dell.png

Edytowane przez Seba_Fan
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zainteresował mnie ten temat, bo do niedawna posiadałem pod TV HTPC w dokładnie takiej obudowie (no, może jedna rewizja wstecz, bo inne wloty powietrza na bokach mam).

Plusy - no oczywiście obudowa to pełnowymiarowy ATX, więc można tam zapakować prawie wszystko (prawie - nie chciała mi wejść karta GF 250GTS bodajże Gainwarda - była za długa i należało odgiąć sanki jednej zatoki 3,5"). Minusy - pełnowymiarowy ATX ... koszmarnie dużo miejsca to zajmuje, do tego pęk kabli z tyłu - musiałem tylną ściankę szafki ciąć :D Chciałem takiego kompa, bo zależało mi na mocniejszej grafice, żeby grać na TV - a potem się okazało, że zagrałem 2-3 razy ...

Zadaj sobie podstawowe pytanie - co będziesz na tym robił ? Dedykowane playery w obecnej formie to faktycznie pomyłka, ja też szukałem bardziej uniwersalnej maszyny, która byłaby elastyczniejszym urządzeniem. Jeśli faktycznie filmy, muzyka, zdjęcia, net - kup sobie nettopa jakiegoś, albo ciut większe mini-PC. Ja zakupiłem ostatnio na amazonie ZBOXa z podpisu, do tego u nas 2 GB DDR2 i dysk SSD 32GB - i za niewiele ponad 1200 zł mam idealne do moich zastosowań rozwiązanie. Windows 7 na tym działa bardzo dobrze, wbudowany czytnik kart pamięci, wyjście optyczne do ampli, no i rzecz jasna akceleracja materiału HD - czyli spełnia to wszystkie twoje punkty :D (jedynie z youtube 720p/1080p są problemy, mają to poprawić, ale nie używam, więc mi niepotrzebne). Jest CAŁKOWICIE niesłyszalny no i zajmuje tyle co niewielka książa :P Minusy - nie ma napędu, no i dysk tylko jeden 2,5", ale mam na strychu NASa z dyskami i nagrywarką DVD, więc mi też niepotrzebne .... A pod TV ma stacjonarne DVD.

Zastanawiałem się też nad ASRock 330HT - ma miejsce na napęd DVD, przez co jest ciut większy, ale i tak malutki. Poszperaj sobie, masa jest teraz takich nowoczesnych rozwiązań, malutkich i o rozsądnych parametrach.

Za te 2000 zeta to nawet z BR moża maszynkę dostać - za ok. 1600 zł masz taki barebone, do tego RAM i nawet jakiś większy dysk 2,5" :)

Jeśli nie masz zamiaru grać na tym sprzęcie, to naprawdę nic nie usprawiedliwia tak dużej, skądinąd bardzo ładnej szafy ze szczotkowanego aluminium :D

Edytowane przez Kidzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do gier to niestety pudło :) i to hałaśliwe

mówisz zotac - super sprawa tym bardziej że mozna za ekran zamontować ale cena też nie ta...zniknął zotac który był po 600 pln na amd i z hd3200

do tego xbmc i mamy wypas jakiego zadne popcorny nam nie zapewnia przez najbliższe dwa lata (no w tym wypadku brak hdaudio i 3D jedynie....no i lekkie problemy z odtwarzaniem BD)

do tego wifi N lan 1gbit.....szybkośc wygoda ściąganie napisów i okładek....

co do boxee to lipa - paszteciarski zasyfiony interfejs - pod tym wzgledem xb,c bije to na łeb

brak dysku (niby tylko streaming ale kazdy wie jak jest), cena(1000 pln) za nieporęczny kształt i super pilota?przesada....za ciut wiecej mamy pełnoprawny komputer z odtwarzaczem dvd i pilotem a do tego xbmc.....boxee za 600 miałoby sens...za 1000 to bajer bez wiekszej przyszłości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po naczytaniu się o odtwarzaczach sieciowych oraz HTPC, dochodzę do wniosku, że to pierwsze nie do końca zdaje egzamin. Dlatego rozważam składanie tego drugiego. Dla jasności, nie przeszkadza mi obecność takiego klocka, wręcz przeciwnie. Więc problem z mini czy mikro odpada.I tutaj potrzebuję pomocy szanownych Kolegów, w wyborze komponentów. Zaznaczam, że nie jestem specem w temacie PC. Potrzebuję sprzęt złożyć i zapomnieć. Tylko go używać. Do filmów, foto i oczywiście do muzyki (nie mp3).Samo przez się wiadomo,że internet też obsłuży. Cichy i oszczędny.W jakiejś przyzwoitej ramie cenowej.Obraz na plażmie, dżwięk to się jeszcze zobaczy.Co Koledzy mogą doradzić na obecną chwilę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do wcześniejszych głosów HTPC - tylko na płycie m-itx i najlepiej na Core i3. Rozwiązanie małe, ciche, oszczędne. Bez najmniejszego problemu działa na zasilaczu 100W. Grafika zintegrowana w procesorze bez problemu radzi sobie z filmami HD. Proste gry też działają świetnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do wcześniejszych głosów HTPC - tylko na płycie m-itx i najlepiej na Core i3. Rozwiązanie małe, ciche, oszczędne. Bez najmniejszego problemu działa na zasilaczu 100W. Grafika zintegrowana w procesorze bez problemu radzi sobie z filmami HD. Proste gry też działają świetnie.

Masz taki sprzęt? To bardzo proszę przedstaw specyfikację , zestaw oprogramowania , co odtwarza najczęściej ? Napisz z jakim sprzętem współpracuje.Zdjęcia mile widziane :) .

Od dawna chcę złożyć taką właśnie platformę i czekam aż ktoś zaprezentuje działające w 100% rozwiązanie na iCore.Jak dotąd wszystko co miałem na warsztacie to porażka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie Panowie,piszcie. Latam po necie, czytam po forach, i szukam odpowiedzi właśnie na ten temat.Już jestem zdecydowany na składaka, tylko chodzi właśnie o sprawdzoną konfigurację. Większość zachwala i3 więc jeden element jest. Sprawa płyty głównej i zasilacza. Obudowa w moim przypadku na razie odpada ( w póżniejszym czasie sam coś wymodzę).Przydałby się na forum ranking używanego przez forumowiczów sprzętu. Testy i opinie w prasie PC-towej nie są miarodajne wg mnie i nie można do końca na nich się opierać.Tak że Koledzy proszę o więcej konkretów :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam..Ja mam zamiar zrobić zakup płyty firmy ZOTAC na ION..Płyta ma dobre parametry,filmy full hd idą płynnie,internet i nawet w gry zagrasz.Są też ciut słabsze odpowiedniki tej płyty..Obudowę bez problemu dopasujesz.. http://www.frazpc.pl/artykuly/264621,ZOTAC-ION---Atom-330-vs-Atom-230.html http://allegro.pl/asus-at3iont-i-deluxe-mini-itx-nvidia-ion-atom-330-i1332983338.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wywiało a tak jak pisałem wcześniej, więcej jest osób za playerami

ja popieram to i to.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy,że kwota max do 1000, bez obudowy. Co można za to kupić?Czy nie lepiej zastosować płytę, którą można z czasem ew. rozbudować o dodatkowe karty,np TV, sat,czy dżwiękową?Może się mylę? Czekanie na nowe technologie to czekanie bez końca.Co na obecną chwilę jest sprawdzone?Do obecnego peceta dokupiłem zielonego WD z myślą o playerku,ale zrezygnowałem z tej opcji.Więc już jedną kosteczkę układanki mam :rolleyes: Tylko co dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeden temat poruszajacy ten problem, moze tam niz zakladac nowe tematy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy,że kwota max do 1000, bez obudowy. Co można za to kupić?Czy nie lepiej zastosować płytę, którą można z czasem ew. rozbudować o dodatkowe karty,np TV, sat,czy dżwiękową?...

Ceny z ceneo:

Platforma AMD

płyta ASRock 880GMH/USB3 - 255zł (grafa Ati 4250, USB3.0, sound 7.1)

procek AMD Athlon II X2 240e - 200zł

RAM Kingston DDR3 4GB (2x2GB) - 185zł

dysk Samsung EcoGreen HD154UI - 1,5TB - 255zł

lepsze płyty ale droższe na tym chipsecie godne polecenie to:

ASRock 890GM Pro3

Asus M4A88TD-M/USB3 (nie polecam wersji EVO bo USB3.0 jest na dodatkowej karcie wpinanej w płyte ... a nie w każdej obudowie da sie cos takiego wpiąc)

ewnetualnie GigaByte GA-880GMA-UD2H

Platforma INTEL iCore

płyta ASRock H55M/USB3

lub płyta GigaByte GA-H55M-USB3

procek .. to icore i3 530/540, i5 661 .. jak budżet pozwoli

reszta ta sama

Najprostsze obudowy szczotkowane aluminium pod mATX zaczynają się od około 300zł

Edytowane przez Penetratore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki.Coraz bardziej jestem oświecony od czytania ale jeszcze brak mi pewności.Zastanawiam się czy jest sens myśleć o karcie sat czy TV.Jeśli już to ew sat.Mam jeszcze gdzieś SkyStar2.Co do dżwięku to również wydaje mi się,że to co oferują obecne płyty jest dużo lepsze od tego co było dostępne kilka lat wstecz.A takiego pc-ta mam.Więc szaleć z kartami dzwiekowymi chyba też nie ma za bardzo sensu.No i dochodzę do tego,że wystarczy chyba Intel DH57JG iH57.Widzę że ludzie na tej podstawie coś tam składają z powodzeniem więc chyba jest OK.Proszę o ew wyprostowanie moich myśli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Robię listę zakupów w celu stworzenia HTPC.

Domniemam, że się na tym znacie panowie/panie więc proszę o pomoc w skompletowaniu sprzętu...

Myślę nad:

Procesor

AMD Athlon II X2 250 BOX 3.0GHz S-AM3

http://www.ceneo.pl/2509510

+ wentylator do tego prawda?

Płyta główna

ASUS M4A78LT-M (musi mieć HDMI)

http://www.agito.pl/plyty-glowne/asus-m4a78lt-m.0.380966.html

Dysk Twardy (jestem w ich posiadaniu)

1. WD WD10EADS 1TB sATA II 32MB

http://www.proline.pl/?p=WD+WD10EADS

2. WD WD5000AADS 500GB sATA II 32MB

http://www.proline.pl/?p=WD+WD5000AADS

Posiadam również kartę dźwiękową Creative SB Audigy, więc fajnie było by ją również upchnąć w obudowie. Z czasem zakupię coś z rodziny Asus Xonar - chyba, że znajdę coś innego.

Potrzebuję dobrać:

- pamięć RAM (2 lub 4GB)

- napęd blu-ray

Nagrywarka LG CH10LS20 BluRay Combo DVD-/+RW - może być inny

- zasilacz - tu kompletnie nie wiem jaki dobrać

- obudowa ~500zł +/- 10%

Jeżeli zasilacz w obudowie będzie wystarczający to o zasilaczu zapominamy i możemy rozłożyć cenę zasilacza na inne podzespoły.

myślę nad:

1. NOX HTPC Media Black 2 + Delta GPS-350AB 350W (lub 500W)

2. NOX Live 2 Black HTPC Imon+Pilot

Nie ukrywam, iż pilot by się przydał.

Pytania:

- czy zintegrowana karta graficzna ATI Radeon HD3000 1GB na płycie głównej ASUS M4A78LT-M w zupełności wystarczy na odtwarzanie filmów 1080p ? (wiadomym jest, że w specyfikacji produktu u producenta jest napisana informacja, lecz często lubią nieco "zachwalać" swe produkty)

- czy zamknę to wszystko w w/w obudowie?

HTPC potrzebny mi będzie jako kino + odpalenie systemu, aby coś przeglądać internet/multimedia (na pokładzie distroo Linux'a + XBMC).

Pragnę zaznaczyć, że nie gram i nie będzie to sprzęt wykorzystywany do gier.

Całkowity koszt:

1500zł +/- 10%

Z góry dziękuję za porady...

Z powazaniem,

Sławomir

Edytowane przez slawekebi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...