Skocz do zawartości
martinezz

jaka optymalna wielkosc LCD ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jestem nowy na tym forum , i moze pytanie wyda sie banalne dla was ,ale w zadnym z duzych sklepow typu MM , MegaAvans itp nie ma nikogo kompetentnego aby mi odpowiedziec na to pytanie a jesli ktos juz odpowiedzial to odpowiedzi 2 roznych sprzedawcow byly calkiem inne :D
A wiec tak mam pokoj ok 23m2 raczej w kwadracie ok 4,7mX4,9m i mam zamiar kupic TV LCD full hd( pod nbox) tylko nie wiem jakiej wielkosci ? tv bede mail ustawion w jednym koncu pokoju a kanapke po przeciwnej stronie ( bok 4,7m) wiec odlegosc miedzy siedzacym a tv ok 3,5m-4m . zastanaiwal sie nad wilkoscia 37,40 lub 42 cale , napewno sa jakies standarty mowiace o optymalnej wilkosci TV i odlegosci jego ogladania. Bo chialbym uniknac zrobienia bledu i kupna zbyt wielkiego tv i meczenia sie podczas ogladania :)


z gory dziekuje
pozdro
Martinezz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='martinezz' post='14776' date='16.10.2006, 11:07 ']Witam

jestem nowy na tym forum , i moze pytanie wyda sie banalne dla was ,ale w zadnym z duzych sklepow typu MM , MegaAvans itp nie ma nikogo kompetentnego aby mi odpowiedziec na to pytanie a jesli ktos juz odpowiedzial to odpowiedzi 2 roznych sprzedawcow byly calkiem inne :)
A wiec tak mam pokoj ok 23m2 raczej w kwadracie ok 4,7mX4,9m i mam zamiar kupic TV LCD full hd( pod nbox) tylko nie wiem jakiej wielkosci ? tv bede mail ustawion w jednym koncu pokoju a kanapke po przeciwnej stronie ( bok 4,7m) wiec odlegosc miedzy siedzacym a tv ok 3,5m-4m . zastanaiwal sie nad wilkoscia 37,40 lub 42 cale , napewno sa jakies standarty mowiace o optymalnej wilkosci TV i odlegosci jego ogladania. Bo chialbym uniknac zrobienia bledu i kupna zbyt wielkiego tv i meczenia sie podczas ogladania :)
z gory dziekuje
pozdro
Martinezz[/quote]

a to się zdziwisz
właśnie czytam instrukcję od Sony KDS 55A2000 - i są zdjęcia z wymiarami etc...
55" - minimum 2,1metra

czyli dla Ciebie każda wielkość wchodzi w rachubę przy dobrym sygnale
jeżeli sygnał jest słaby może nastapić pixeloza i wtedy trza by siedzieć z 4 m od LCD

pozd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[url="http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=785"]TUTAJ[/url] jest tabela z podanymi wielkościami w zależności od odległości. Wynika z niej, że potrzebujesz minimum 80 cali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hmm, ale to co koledzy napisali powyżej to dotyczy oglądania FullHD, prawda? Bo przy SD takie wielkości ekranu, obraz to będzie tragedia. Ja mam 32 calowy TV i oglądam z 4m, jak robiłem próby z podaną wcześniej tabelą to przy 2,5m szkoda gadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to są minimalne odległości do oglądania, żeby nie było widać pikseli, więc dla 4m wcale nie trzeba 80", nie piszcie głupot. 42" powinny być ok. W kinie przed samym ekranem też się kijowo ogląda, a tak będzie przy 80" o ile ktoś sie na takiego kolosa zrujnuje chcąc policzyć wszystkie łepki od szpilki na filmie o krawcowych (taniej jest przysunąć mebel :) )

Edytowane przez jacek1969r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest tam wyraźnie napisane, że są to maksymalne odległości, przy których można dostrzec wszystkie szczegóły. Oczywiście nie ma co się do tego sztywno stosować, ponieważ każdy odbiera widziany obraz trochę inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='DaN' post='14916' date='16.10.2006, 18:32 ']Jest tam wyraźnie napisane, że są to maksymalne odległości, przy których można dostrzec wszystkie szczegóły.[/quote]
Ale koledze chodzi o optymalną odległość oglądania, a nie liczenie główek od szpilek.
Gdzieś czytałem, że optymalna jest odległość 3-4 przekątne ekranu, może ktoś to potwierdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='jacek1969r' post='14927' date='16.10.2006, 19:17 ']Ale koledze chodzi o optymalną odległość oglądania, a nie liczenie główek od szpilek.
Gdzieś czytałem, że optymalna jest odległość 3-4 przekątne ekranu, może ktoś to potwierdzić?[/quote]

3-4 przekątne /dokładnie 4/- to nie optymalna tylko odległość która powoduje najmniejsze zmęczenie nerwu wzrokowego
tzn najbardziej korzystna dla oka.Odległośc ta jest jednak obliczona na podstawie danych zebranych na badaniach przed TV CRT a nie LCD czy plazmy
także te wyliczenia mogą być mylne

pozd Edytowane przez jarwisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...