Skocz do zawartości
silver001

Oznakowanie kabli i porady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcialbym sie upewnic pare rzeczy.

Pierwsze to przeznaczenie ponizszych kabli, do czego ktory:

64232951.jpg

To jest kabel do PC -TV LCD HDTV ? Jak moglbym wykorzystac jego koniec po stronie tv? W jakie wejscia?

31472856.jpg

To jest kabel komponentowy z trzema chinchami (YPbPr), a do czego sluzy zolta wtyczka? (Blad na rysunku, strzalka "Y" powinna isc do ostatniego kabla.

18009999.jpg

Tego to w ogole nie moge skojarzyc gdzie moglbym go zastosowac.

-----------

Druga sprawa to, mam wyjscie w karcie graficznej w kompie DVI.

I chce kablem (ponizej) DVI - RCAx3 podlaczyc sie do TV CRT (z wejsciami S-Video/Component(YPbPr)/SCART/RCAx3).

(kabel -> 89881579.jpg

Uploaded with ImageShack.us)

Czy obraz przekazywany z karty, dajmy na to film HD DVD (720p *.mkv) bedzie wyswietlany na tv w zadanej rozdzielczosci, oczywiscie wiadomo ze tv sobie i tak ta rozdzialke przeskaluje to swoich rzeczywistych rozmiarow.

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi

Edytowane przez silver001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, chcialbym sie upewnic pare rzeczy.

Pierwsze to przeznaczenie ponizszych kabli, do czego ktory:

64232951.jpg

To jest kabel do PC -TV LCD HDTV ? Jak moglbym wykorzystac jego koniec po stronie tv? W jakie wejscia?

To jest standardowy kabel componentowy + kabel s-video. Takie 2 w jednym :). Jeśli Twój telewizor posiada któreś z tych wejść to możesz z nich skorzystać. Componentem możesz przesłać sygnał HD, poprzez s-video standardowy SD. Jeden lub drugi, nie oba na raz oczywiście.

31472856.jpg

To jest kabel komponentowy z trzema chinchami (YPbPr), a do czego sluzy zolta wtyczka? (Blad na rysunku, strzalka "Y" powinna isc do ostatniego kabla.

To jest podobny kabel jak wyżej, ponownie 2 w jednym, przy czym tym razem to jest standardowy component + drugi to composite, czyli popularne video-in (ten żółty). Componentowe Y jest na zielonym, podobnie jak na pierwszym zdjęciu.

18009999.jpg

Tego to w ogole nie moge skojarzyc gdzie moglbym go zastosowac.

To jest standardowa przejściówka z 7 pin, z karty graficznej (standard ATI) na composite (typowe video-in w telewizorze), zazwyczaj oznaczane kolorem żółtym, tu dla zmyłki sraczkowym :).

-----------

Druga sprawa to, mam wyjscie w karcie graficznej w kompie DVI.

I chce kablem (ponizej) DVI - RCAx3 podlaczyc sie do TV CRT (z wejsciami S-Video/Component(YPbPr)/SCART/RCAx3).

(kabel -> 89881579.jpg

Uploaded with ImageShack.us)

Czy obraz przekazywany z karty, dajmy na to film HD DVD (720p *.mkv) bedzie wyswietlany na tv w zadanej rozdzielczosci, oczywiscie wiadomo ze tv sobie i tak ta rozdzialke przeskaluje to swoich rzeczywistych rozmiarow.

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi

To jest bardzo rzadko stosowany i nietypowy kabel. Jego zastosowanie ogranicza się do niektórych dedykowanych projektorów i kart graficznych. Wtyczkami się nie sugeruj bo akurat w tym przypadku są mylące. To w żadnym razie nie jest żaden konwerter DVI/component. Tak naprawdę to jest kabelek DVI z implementacją sygnału analogowego (D-Sub) i tylko takiego, doprowadzający sygnał analogowy w tej postaci do projektora z dedykowanym wejściem. Nie ma on zasadniczo nic wspólnego elektrycznie, ani z sygnałem DVI-D, ani z sygnałem componentowymm.

Do niczego Ci się on nie przyda, co najwyżej jako sznur do bielizny. Zapomnij o tym kablu, bo wyrzucisz pieniądze w błoto.

EDIT

Nie ma za co :P.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jest standardowy kabel componentowy + kabel s-video. Takie 2 w jednym :). Jeśli Twój telewizor posiada któreś z tych wejść to możesz z nich skorzystać. Componentem możesz przesłać sygnał HD, poprzez s-video standardowy SD. Jeden lub drugi, nie oba na raz oczywiście.

TV posiada wejscia komponent i s-video. Jednak gdybym skorzystal z tej przejsciowki s-video na komponent, i zakonczyl wejscie w TV kablem komponentowym to zadnego sygalu HD zapewne bym nie otrzymal. Wiec moge zapomniec o tej przejsciowce.

To jest bardzo rzadko stosowany i nietypowy kabel. Jego zastosowanie ogranicza się do niektórych dedykowanych projektorów i kart graficznych. Wtyczkami się nie sugeruj bo akurat w tym przypadku są mylące. To w żadnym razie nie jest żaden konwerter DVI/component. Tak naprawdę to jest kabelek DVI z implementacją sygnału analogowego (D-Sub) i tylko takiego, doprowadzający sygnał analogowy w tej postaci do projektora z dedykowanym wejściem. Nie ma on zasadniczo nic wspólnego elektrycznie, ani z sygnałem DVI-D, ani z sygnałem componentowymm.

Do niczego Ci się on nie przyda, co najwyżej jako sznur do bielizny. Zapomnij o tym kablu, bo wyrzucisz pieniądze w błoto.

Jestes w 213400% pewien?

Przeciez wyjscie w karcie mojej (8800GT 2xDVI & s-video out) musi zapewnic sygnal HD, bo takim jest wlasnie interfejs DVI. Wiem ze w opisie karty wyjscia DVI sa okreslone jako cyfrowo/analogowe. Co to oznacza?

I co oznacza z

kabelek DVI z implementacją sygnału analogowego (D-Sub) i tylko takiego

Jak w takim razie moge przeslac sygnal HD z mojej karty graficznej? Czyzbym mial o tym zapomniec? Az ciezko my to przez mysl przechodzi....

Ostatnie pytanie. Jakim najlepszy sygnal moge w takim razie wyslac na tv z mojej karty graficznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TV posiada wejscia komponent i s-video. Jednak gdybym skorzystal z tej przejsciowki s-video na komponent, i zakonczyl wejscie w TV kablem komponentowym to zadnego sygalu HD zapewne bym nie otrzymal. Wiec moge zapomniec o tej przejsciowce.

To nie jest przejściówka s-video na component, nigdzie tak nie napisałem. To jest kabel (redukcja, a nie konwerter) dający z wyjścia karty graficznej dwa równoległe sygnały do wyboru, albo s-video albo component. Sygnały te będą dostępne pod warunkiem, że karta graficzna je wspiera na swoich gniazdach. Typ sygnału (nie oba jednocześnie) należy wtedy wybrać w sterownikach, a kabel służy do wyprowadzenia takiego sygnału z karty i dostarczenia go do odbiornika TV.

Jestes w 213400% pewien?

Przeciez wyjscie w karcie mojej (8800GT 2xDVI & s-video out) musi zapewnic sygnal HD, bo takim jest wlasnie interfejs DVI. Wiem ze w opisie karty wyjscia DVI sa okreslone jako cyfrowo/analogowe. Co to oznacza?

Tak jestem pewien.

Wiem, że dla nieobeznanego z teamtyką może być czarna magia, ale jeśli mi nie wierzysz to po prostu kup sobie taki kabel i przekonasz się na własnej skórze. Będziesz miał co najwyżej gustowny ale niepraktyczny szalik na zimę :).

Musisz rozróżnić sygnały przekazywane w formie cyfrowej od sygnałów analogowych.

W dużym uproszczeniu:

Na wyjściach DVI/HDMI/Display Port wyprowadzane są głównie sygnały cyfrowe. HD czy też SD i o jakich parametrach, to jest w tym momencie nieistotne, w każdym razie są to sygnały w formie cyfrowej.

Na wyjściach: composite, s-video, component wyprowadzane są sygnały analogowe, pierwsze 2 typy maks SD, trzeci SD/HD. Jest jeszcze wyjście komputerowe D-Sub, dające również sygnał analogowy, trochę innego typu, nie wnikajmy jaki dla uproszczenia, ale w każdym razie analogowy.

Aby z komputera mógł wyjść sygnał analogowy to karta graficzna musi zamienić sygnał cyfrowy na taką postać, za pomocą odpowiednich układów ( przetworników C/A). Krótko mówiąc karta musi posiadać do tego dodatkową elektronikę.

Nie ma żadnego prostego kabelka i o budowie pasywnej (bez elektroniki), który w magiczny sposób zamieni sygnał cyfrowy na analogowy. Są tylko redukcje zamieniające jeden typ wtyczki na inny, ale cała konwersja i tak odbywa się wcześniej w karcie graficznej. Na tej zasadzie działają kable nr 1 i nr 2. To są proste przejściówki na których końcu mamy wtyki znormalizowane dla określonych typów sygnałów.

Gniazdo DVI może występować w formie prostej, DVI-D (digital) i w formie rozszerzonej DVI-I (integrated). W tym drugim przypadku do sygnału cyfrowego jak przy DVI-D dodany jest sygnał analogowy i na dodatkowych pinach, na potrzeby przjściówek DVI-D-Sub. Kabel nr 3 jest rozwinięciem takiego złącza, zawiera w sobie przejściówkę DVI-I na D-Sub i dalej na component i służy do przesłania sygnału componentowego (analogowego) do rzutnika posiadającego zintegrowane wejście DVI-I i obsługę componenta na D-Sub.

Jak w takim razie moge przeslac sygnal HD z mojej karty graficznej? Czyzbym mial o tym zapomniec? Az ciezko my to przez mysl przechodzi....

Nie napisałeś jaki masz telewizor. Ale zakłądjąc, że jest to LCD/Plazma to potrzebujesz kabel DVI/HDMI lub przejściówkę DVI/HDMI + kabel HDMI-HDMI

Ostatnie pytanie. Jakim najlepszy sygnal moge w takim razie wyslac na tv z mojej karty graficznej?

Jak wyżej, to jest najlepszy sposób na przesłanie sygnału z karty graficznej do telewizora i dający najlepszą jakość obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie jest przejściówka s-video na component, nigdzie tak nie napisałem. To jest kabel (redukcja, a nie konwerter) dający z wyjścia karty graficznej dwa równoległe sygnały do wyboru, albo s-video albo component.

W takim razie, skoro to przejsciowka dedykowana przez producenta, ktora daje do wyboru dwa rownolegle sygnaly, wybieram sygnal przez kabel kompnentowy (YPbPr). Da mi on satysfakcjonujacy rezultat.

Na wyjściach: composite, s-video, component wyprowadzane są sygnały analogowe, pierwsze 2 typy maks SD, trzeci SD/HD.

Wiec wnisokujac, kabel komponent-komponent, na owej przejsciowce (redukcja) da mi sygnal HD.

Nie napisałeś jaki masz telewizor.

Jak to nie :) Spojrz na pierwszy post. Nie podalem modelu, ale technologie tak.

Dokladny model TV CRT to LG 29FS4RNX 32-calowy. W zalaczniku dane techniczne (strona 34). Udalo mi sie go podlaczyc do kompa wlasnie jedna z tych przejciowek. Wykorzystalem kabel zolty chinch (przejsciowka s-video na komponent & Coposite). Obraz stosunkowo slaby, maksymalna rozdzielczosc to 1024x768 przy 29 Hz. PAL. Zakladam ze owy komponent da lepsze wrazenia.

Jak wyżej, to jest najlepszy sposób na przesłanie sygnału z karty graficznej do telewizora i dający najlepszą jakość obrazu.

Ponawiam pytanie. Jaki w takim razie jestem w stanie wyodrebnic sygnal z mojej karty graficznej na moj TV. Moj typ to komponent ( po przejsciowce s-video-komponent (kabel nr 1)

http://www.sendspace.pl/file/0ab84d4a838d7970183915d

Edytowane przez silver001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak, kupilem kabel RCA Component 3xRCA na 3xRCA. Podlaczylem go do karty graficznej na przejsciowce nr 2 z pierwszego posta. W panelu NVIDIA w w systemie operacyjnym zmienila sie ikonka nawet, w zakladce Wiele monitorow z Telewizor na HDTV ;) Takze to juz byl pierwszy dobry objaw podlaczenia nowego kabla. Zaznaczylem TV-ka, a odznaczylem monitor komputerowy i jakosc na tv-ku znaczaco sie poprawila, ostrosc nieporownywalna do kabla Composite! Do wyboru mam juz prawie wszystkie mozliwe rozdzielczosci! Od 480p przez 720p az po 1920x1080i ! Co prawda telewizor ma tylko 32 cale (CRT Slim) i stad przy najwyzszej rozdzielczosci 1920x1080i strasznie slabe odswiezanie (29 lub 30Hz) nie zadowala. Optymalna rozdzielczosc na moim tv to mniej wiecej 720p. Filmy HDDVD odtwarzane z komputera wyglada tak samo, jak nie lepiej niz na monitorze komputera (19 cali BenQ)!

Pozdrawiam, i dzieki za rady!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze zrobiłeś.

W twojej sytuacji to najlepsze wyjście.

Nie ma sensu włączać wyższej rozdzielczości niż 1280x720 ponieważ twój TV (z racji kineskopu CRT) i tak nie wyświetli więcej detali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten kabel z DVI-I na component spokojnie mógłbyś wykorzystać jeśli karta graficzna podaje też analog na dvi - i tylko w takim wypadku - i by zadziałał w 1000% kolego sławek

W ten sposób również podłącza się przecież przejściówki z DVI na DSUB

tylko z racji CRT nie miałoby to sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten kabel z DVI-I na component spokojnie mógłbyś wykorzystać jeśli karta graficzna podaje też analog na dvi - i tylko w takim wypadku - i by zadziałał w 1000% kolego sławek

Nie, nie, nie. 3 x nie.

A co ma analog RGB na wyjściu DVI, czy też D-Sub, do sygnału componentowego. Przecież to nie jest to samo?

W ten sposób również podłącza się przecież przejściówki z DVI na DSUB

Żadne "również" Tam na dodatkowych pinach "analogowych" wyprowadzony jest sygnał analogowy R G B z konwerterów D/A karty. A sygnał componentowy, kóry przyjmuje telewizor, to sygnał różnicowy Y, Pr, Pb.

Redukcja component na D-Sub sprawdza się tylko w nielicznych projektorach, które gniazda componentowe mają zastąpione 15 pinową wtyczką D-Sub, wyłącznie dla oszczędności miejsca i dla uproszczenia konstrukcji. Nie ma mowy o elektrycznej kompatybilności sygnału RGB (D-Sub) z sygnałem componentowym (Y, Pr, Pb) bez konwersji aktywnej.

Ile to jeszcze razy mam kurcze napisać? Normalnie załamać się można.

http://pl.wikipedia.org/wiki/YPbPr

http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector

To za czorta nie jest to samo.

tylko z racji CRT nie miałoby to sensu

T w ogóle nie miałoby sensu, z racji na inny typ sygnału.

Sorry, ale dla mnie EOT. Szkoda czasu normalnie. I tak zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo ziemia będzie płaska.

Kabel (przejściówka) component - D-Sub lub Component - DVI-I ma zastosowanie wyłącznie w niektórych projektorach i jest to w nich wtedy dokładnie zaznaczone w instrukcji. Do niczego innego i nikomu, więcej się nie przyda.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...