Skocz do zawartości
----

laptop 3d pytanie okularowe

Rekomendowane odpowiedzi

Ten laptop ma na ekranie filtr polaryzacyjny więc okulary 3D do niego też są polaryzacyjne, czyli zwykłe plastikowe okulary z odpowiednią folią na soczewkach. Okulary migawkowe 3D (te, które wymagają ładowania) to coś zupełnie innego, kompletnie niekompatybilne z polaryzacją. Nowe telewizory 3D Sony, Samsung, Panasonic itd. wymagają właśnie okularów aktywnych, migawkowych, a efekt 3D jest tu znacznie lepszy niż osiągany polaryzacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
...... Nowe telewizory 3D Sony, Samsung, Panasonic itd. wymagają właśnie okularów aktywnych, migawkowych, a efekt 3D jest tu znacznie lepszy niż osiągany polaryzacją.

Pozwolę sobie wyrazić odrębne zdanie. "Lepszość" efektu 3D w zależności od sposobu rozdzielania obrazu dla oka lewego i prawego jest względna. Zakładając idealną separację tych obrazów, która jest spokojnie do osiągnięcia w obu metodach i w optymalnych warunkach, nie ma żadnego powodu aby twierdzić, że efekt 3D będzie lepszy w metodzie migawkowej. Jeśli tylko uda się dostarczyć do oka/mózgu odpowiednio rozdzielone i nie zniekształcone obrazy, to różnicy nie będzie żadnej, bo jej być nie może.

Różnice są na poziomie logistyczno-technicznym, że się tak wyrażę. Czyli w technicznej realizacji samej metody rozdzielenia obrazów i dostarczenia ich do oka. Przy czym obie metody mają swoje wady i zalety.

Metoda migawkowa wymaga droższych, cięższych okularów, do tego potrzebujących ciągłego zasilania. Przy metodzie tej, każde oko, niezależnie od szybkości przełączania obrazów i tak przez połowę czasu widzi ciemność, co powoduje spore zmęczenie po jakimś czasie. Metoda ta jest bardzo wrażliwa na dodatkowe, niezsynchronizowane, źródła światła w pomieszczeniu, gdyż postrzegamy je przez okulary jako migoczące.

Okulary polaryzacyjne + odpowiedni ekran, wymagają za to patrzenia w zasadzie na wprost, przechylenie głowy powoduje zakłócenia w separacji obrazów - rozdwojenie. W metodzie tej, ograniczony jest też obszar z którego osiągamy optymalny efekt. Zasadniczo ograniczony jest do możliwości patrzenia właśnie dokładnie na wprost.

Tytułowy notebook z wątku, korzysta z metody polaryzacyjnej i do zastosowań notebookowych, czyli personalnych albo jak kto woli osobistych, to znaczy przez jedną osobę na raz, jak to zazwyczaj ma miejsce w notebookach, metoda polaryzacyjna jest wystarczająca i mniej kłopotliwa w realizacji. Efekty 3D w tym przypadku nie będą w żaden sposób ograniczane przez samą metodę ich osiągnięcia.

I żeby nie było iż tylko teoretyzuję, miałem możliwość przeprowadzenia porównań pomiędzy monitorami 22 calowymi + okulary. Jeden to był powszechnie znany Samsung + okulary Nvidii, drugi to był Hyundai W220S wykonany w takiej samej technice jak notebook wyżej + okulary polaryzacyjne. Efekty 3D, przy zachowaniu optymalnych warunków dla specyfiki każdej z metod, były w 100% identyczne.

Różnice pojawiały się oczywiście przy zmianie warunków pracy. Na przykład przy zmianie oświetlenia w pomieszczeniu, czy też zmianie kąta patrzenia, ale tu wracamy do wad i zalet każdej z metod generowania obrazów 3D, które to już powinniśmy dobrać do naszych potrzeb. Osobiście optuję za metodą polaryzacyjną, ale to tylko dlatego, że mój mózg i oczy są wrażliwe na efekt "widzę ciemność" przez połowę czasu. Ale to już indywidualne cechy każdego z nas i nie należy mojej opinii traktować jako wyznacznik, bo u każdego będzie inna wrażliwość na to zjawisko.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Osobiście optuję za metodą polaryzacyjną, ale to tylko dlatego, że mój mózg i oczy są wrażliwe na efekt "widzę ciemność" przez połowę czasu. Ale to już indywidualne cechy każdego z nas i nie należy mojej opinii traktować jako wyznacznik, bo u każdego będzie inna wrażliwość na to zjawisko.

Ja odwrotnie, ten laptop jest promowany w Vobisie materiałami promocyjnymi i dla mnie efekt 3D jest mierny - kontury obiektów się rozjeżdżają okrutnie, poruszenie głowy i po efekcie 3D, rozdzielczość tylko 1366 x 768 więc zero zabawy w HD. Ogólnie (według mnie) nawet nie ma co porównywać z migawkami i porządnym telewizorem 3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do konkretnego modelu urządzenia to oczywiście zgoda. To jest tani produkt, z tanich komponentów i z mocno przeciętną matrycą, także w 2D patrząc. Ale z drugiej strony nie należy uogólniać i wyciągać wniosków co do całej populacji, bo porównywanie najtańszej i najgorszej implementacji wersji polaryzacyjnej, z najlepszą na dziś i najdroższą wersją migawkową, z telewizorów Samsunga i Panasonica, będzie prowadzić do fałszywych wniosków.

Jak już porównywać Acera z czymś, to lepiej z notebookiem Asusa, z okularami migawkowymi. Chociaż jest ze 2 razy droższy, to też żadne cudo. Matryca taka sobie, mocno smuży w 3D, czas reakcji się kłania. Baterię ssie jak dziki, a i wydajność grafiki 3D w 3D, (ale stwierdzenie wyszło :) )to pokaz slajdów. Jak widać, w notebookach to specjalnie nie ma alternatywy. A do porównań technologii różnych, to lepiej wziąć coś nieco lepszego, choćby rzeczonego Hyundaia, który zresztą cały czas jest w sprzedaży dostępny, z tego co patrzyłem na dystrybucji. Więc to nie żaden wydumany produkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównując różne urządzenia a nie technologie, to też wolałbym np. gigantyczny Imaxowy ekran polaryzacyjny od telewizora z shutterami, z oczywistych powodów :) . Ale odpowiadając na konkretne pytanie z pierwszego posta: "czy jakosc 3d w tych okularach bedzie gorsza od tych ładowanych na usb np.od samsunga" uczciwą według mnie odpowiedzią jest: "nieporównanie gorsza, efekt 3D w okularach migawkowych na TV Samsunga jest znacznie, znacznie lepszy niż osiągany polaryzacją w przedmiotowym laptopie". To tak by autorowi wątku udzielić konkretnej odpowiedzi, a kwestie "która z technologi jest lepsza, w jakich warunkach i na jakich urządzeniach" to już zupełnie inny temat :)

Edytowane przez Ghrom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze małe sprostowanie gorsza znaczy efekty (wychodzi cos z ekranu ) bedą mniejsze krótsze

np. na migawkowych jezyk zaby ma 40 cm a na polaryzucyjnych 20 cm czy chodzi tylko o kąt widzenia kolory itd,,

Edytowane przez huj666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 razy musiałem przeczytać żeby zrozumieć o co Ci chodzi.

Btw. ciekawy login ;)

Edytowane przez marcinekkg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeszcze małe sprostowanie gorsza znaczy efekty (wychodzi cos z ekranu ) bedą mniejsze krótsze

np. na migawkowych jezyk zaby ma 40 cm a na polaryzucyjnych 20 cm czy chodzi tylko o kąt widzenia kolory itd,,

tam jest po prostu słaba matryca, tania i taka sobie, typowa marketówka notebookowa jeśli mogę tak to ująć. Gdyby podobną matrycę dać w wersji 120Hz pod okulary migawkowe to same efekty byłyby podobne. Znaczy w kategoriach "wychodzenia". Chociaż nie identyczne, bo tu będzie problem z rozdwajaniem się obrazu, a tam byłoby spore smużenie w ruchu, więc tak patrząc to obraz nie byłby identyczny ;). Znaczy cechowałyby go inne upierdliwości. W migawkowych można przechylać głowę, w polaryzacyjnych za to nic nie migocze. Co kto lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic bardziej mylnego.Posiadam Acera 5740DG z powłoką polaryzacyjną.Efekt 3D z załączonych materiałów wręcz wychodzi z ekranu.Czyli to percepcja plus dobry materiał 3D.W moim poście o problemie z Avatarem zaznaczyłem iż efekt 3D jest pełny,ale w małym okienku>podobny obraz jak byłem w kinie 3D na tym samym filmie.Sama struktura matrycy laptopa ogranicza kąt postrzegania ze względu na prywatność!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...