Skocz do zawartości
dizkret

Licencja OEM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po złożeniu HTPC i pewnych zabawach z Linuksem stwierdziłem, że wolę jednak zainstalować Windowsa. I moje pytanie jest takie - z tego co czytałem Windows XP w wersji OEM można zainstalować na komputerze który samemu się złożyło - czyli jeśli kupię wersję OEM, ale dedykowaną, i zainstaluję to naruszę warunki licencji? Nie wiem czy ta "dedykacja" ma znaczenie w kwestii licencji.

Ehhh - człowiek chyba dorasta jak chce instalować legalny system :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uściślij co rozumiesz pod pojęciem "dedykowaną", bo tego nie napisałeś i musielibyśmy się domyślać o co chodzi z tą dedyakcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Mój błąd. Dedykacja polega na tym, że na płycie jest napis "Dell" "Acer" czy też inne. Chodzi o dedykację pod sprzęt danej marki. Chciałbym się dowiedzieć czy instalując taki system, i spełaniając licencję OEM jest on legalny czy też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nielegalny. Nie spełniasz licencji OEM bo duzi producenci mają własne umowy z MS a ich nośników można używać tylko z ich sprzętem. Nawet naklejka ma napis np Dell i powinna być naklejona wyłącznie na produkcie tej marki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W licencji tego Windowsa jest napisane, że jest przeznaczony wyłącznie dla komputera danej marki, więc instalując go na innym łamiesz umowę licencyjną. Licencja ma takie brzmienie bo np. pomoc techniczną dla tego Windowsa świadczy Dell a nie Microsoft itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czyli wszystkie te auckje to lipa. A piszą, że można instalować również na komputerach innych marek. Ehhh... Dzięki za pomoc i rozwianie wątpliwości. Najgorsze jest to, że ludzie nie zawsze są dociekliwi, kupią taki system i będą mieli wrażenie, że jest legalny.

Edytowane przez dizkret

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.....A piszą, że można instalować również na komputerach innych marek.....

Pisać to sobie mogą. Wiążąca jest umowa licencyjna i jej zapisy. EULA jest dostępna do przeczytania zaraz na początku instalacji i tam na 200% jest zastrzeżenie dotyczące możliwości instalowania produktu na komputerach wyłącznie danej marki, do której dana licencja jest przeznaczona.

Pamiętaj, że kupując dowolny produkt tego typu, kupujesz licencję na użytkowanie programu, a nie sam program. Właścicielem samego programu pozostaje nadal jego producent.

Łamiąc postanowienia umowy licencyjnej automatycznie, tracisz jakiekolwiek prawo do jego użytkowania. Tak to już jest skonstruowane, czy nam się to podoba czy nie. Więc posiadanie takiego "dedykowanego" produktu kompletnie nic nam nie daje, jeśli nie posiadamy właściwego sprzętu.

Co do zakupu samej licencji OEM (niededykowanej), przez użytkownika końcowego, to jak najbardziej jest to dopuszczalne. Produkty OEM przeznaczone są dla System Builderów. W takim przypadku użytkownik końcowy, który sam sobie złożył komputer, traktowany jest jako taki System Builder. Myk polega tylko na tym, że jest on sam dla siebie pomocą techniczną i na pomoc producenta liczyć nie może.

Sprzedaż licencji OEM poprzez portale aukcyjne jest dopuszczona warunkowo. Warunkiem koniecznym, jest zawarcie w opisie aukcji jasnego oświadczenia, że transakcja przeprowadzona jest zgodnie z warunkami licencji OEM na dany produkt. Jeśli ktoś napisze że taki "dedykowany" soft można instalować na dowolnym sprzęcie to ewidentnie narusza ten warunek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprzedaż licencji OEM poprzez portale aukcyjne jest dopuszczona warunkowo. Warunkiem koniecznym, jest zawarcie w opisie aukcji jasnego oświadczenia, że transakcja przeprowadzona jest zgodnie z warunkami licencji OEM na dany produkt. Jeśli ktoś napisze że taki "dedykowany" soft można instalować na dowolnym sprzęcie to ewidentnie narusza ten warunek.

Na wszelkich aukcjach tego typu poza oświadczeniem jest jeszcze informacja, że system sprzedawany jest razem ze sprzętem. Tak czy inaczej już wiem o co chodzi i muszę kupić system OEM niededykowany, ewentualnie dłubać przy Linuksie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat, a koledzy widzę zorientowani w temacie więc spróbuję się podpiąć. Otóż, mam kompa na którym posadziłem sobie XP OEM, niestety sprzęt zestarzał się i zbliża się czas upgrade. Pytanie brzmi, jeśli upgrade będzie tego rodzaju że z poprzedniego kompa zostanie niewiele poza obudową to czy nadal będę mógł legalnie korzystać z tego systemu na "przebudowanym" sprzęcie czy też muszę kupić nowy?

Kiedyś wydawało mi się że będę musiał kupić nowy ale później sprawdzałem na stronach Microsoftu i z tego co tam wyczytałem wychodziło mi na to że mój OEM byłby nadal legalny, miałem nawet napisać do nich maila z pytaniem ale jakoś pilniejsze sprawy nie pozwoliły mi pociągnąć tematu. Tak więc korzystam z okazji żeby tutaj zadać to pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pizzojad po zmianie sprzętu i reinstalu robisz aktywację, jeśli poprzednią robiłeś dawno temu (pół roku czy rok) to pewno pójdzie nawet automatyczna więc żadnego problemu. Jeśli nie pójdzie automatyczna to będziesz musiał zadzwonić do Microsoftu i powiedzieć technikowi, że np. spaliła Ci się płyta główna, dostaniesz wtedy nowy klucz aktywacji. Jako, że nawet aktualizacje biosu często powodują problem z aktywacją windowsa, M$ nie robi problemów z uznaniem powodu zmiany sprzętowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ghrom,

Dzięki za odpowiedź, o tym ze robię aktywację po zmianach sprzętowych to akurat wiedziałem bo pamiętam że po zainstalowaniu sterowników do płyty głównej musiałem to robić :).

Bardziej chodziło mi o potwierdzenie czy dobrze zrozumiałem ze taka instalacja jest full legal niz o to czy i jak to można wykonać. BTW I tak pewnie skuszę sie na W 7 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co do zakupu "OEM" np przez allegro wystarczy dokładnie doczytac ten wątek:

Microsoft i Allegro - kliknij

Zwrócić należy uwagę że chodzi o kupno, przebudowa komputera (nawet "dedykowanego") ma już mniej restrykcji.

Jest darmowa infolinia i można u źródła wyjaśniać. :)

Edytowane przez hojlo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...