Skocz do zawartości
sabe9

co da lepszą jakość ?

Rekomendowane odpowiedzi

na 42 cale LCD ---> co będzie lepiej wyglądać ?

AVCHD ---> 1920 x 1080i (50i, z przeplotem), około 17 Mb/s

czy

MP4/AVI ---> 1440 x 1080p (ok. 25kl/s, progresywny), ok. 12 Mb/s

i co to właściwie jest 1440 x 1080p ? czy to jest full hd ?

pzdr

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wybierasz kamerę?

1440x1080 to format anamorficzny, taka kamera nie zapisuje pikseli kwadratowych (square o proporcjach boków 1:1), tylko piksele prostokątne (rectangular o proporcjach boków 1.33:1). Po zrzuceniu materiału proporcje są przekalkulowane: prosta matematyka 1.333333 x 1440 = 1920 .

Tak więc wyjściowy materiał z takiej kamery jest FullHD. Jeśli chcesz doczytać coś więcej na ten temat, zerknij TU i TU.

To, jaki kontener zapisuje kamera (AVCHD, MP4, AVI, MOV) dla jakości nie ma znaczenia, i tak w każdym z nich kodekiem wideo będzie prawdopodobnie H.264/MPEG-4 AVC. Róznica będzie najwyżej w parametrach samego kodeka (profil, level).

AVCHD jest o tyle najwygodniejszym formatem, że bez konwersji można go odtwarzać z płyt DVD na playerach Blu-ray. Ale taki AVCHD ma ograniczenie bitrate do 18Mbit/s, podczas gdy np. H.264 w kontenerze MOV będzie zapisywany z bitrate 40Mbit/s.

Kwestia przeplotu. 50i czy 50p w praktyce róznica niewielka:

- dzisiejsze telewizory doskonale sobie radzą z przeplotem i dla oka różnica ciężko dostrzegalna - np. cały przekaz telewizyjny w kanałach HD jest z przeplotem i chyba nikt nie narzeka z tego powodu.

- po zrzuceniu materiału z kamery będziesz go czasem prawdopodobnie czymś edytował - montował, dokładał napisy itd., a przy zapisie zmontowanego materiału każdy edytor potrafi usunąć przeplot i finalny plik będzie już progresywny.

Z tych opcji które podałeś atrakcyjniejszy wydaje się wybór AVCHD/50i/17Mbit/s .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję serdecznie za wyjaśnienia... już jestem na 99,9% na mecie wyboru aparatu fotograficznego i decyzja jest pomiędzy SONY HX1 (co prawda model sprzed roku, ale dość solidny i zoom optyzny 20 x, tutaj właśnie mam 1440 x 1080p)), no i nowość SONY HX5V (wersja mini modelu HX1, z mniejszym zoomem bo tylko 10x, ale za to naprawdę kieszonkowy i nagrywa 1920 x 1080i), wszystko z dźwiękiem stereo i możliwością zoomowania podczas zapisu...

bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź i wyjaśnienie...

a swoją drogą, który aparat byś wybrał ?

http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=apa...82&add1=892

mnie zdecydowanie 'kusi' HX1 (choć jest mniej poręczny), a HX5 właśnie wszedł do sprzedaży...

pozdrawiam

seb.

Edytowane przez sabe9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię się wypowiedzieć, w życiu nie widziałem na oczy tego HX5 i nie mam pojęcia o jakości filmów i zdjęć z niego.

Jakiś czas temu też stałem przed podobnym wyborem, tylko u mnie to był wybór między Sony HX1 a Canonem SX1, po przeczytaniu mnóstwa recenzji i porównań, obejrzeniu filmów i zdjęć dołożyłem jednak te 4 stówki i wybrałem Canona.

Ten HX5 jest oczywiście bardziej kompaktowy niż HX1, ale czy bardziej poręczny? Wyprofilowany grip jednak podnosi komfort pstrykania, wizjer też się przydaje. Ciężki wybór przed Tobą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak duży zoom (20x) na pewno będzie wymagał statywu, nawet 10x jest wyzwaniem dla stabilizacji obrazu.

Natomiast HX5 ma lepszą ogniskową, ja wybrałem podobnego Panasonica, przy takim typie obiektywów z dużymi zoomami wybrałbym już lustrzankę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...