Skocz do zawartości
tomalos

Budowa HTPC - prośba o rady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ....

Po sylwestrze zamierzam zbudować sobie centrum multimedialne które będzie podłączone na stałem do internetu, oraz zapięte do LCD 37B650. Czytałem trochę na ten temat... lecz wiele jest niejasności mimo tego...

Jakie wytyczne sobie przyjąłem sobie: (centrum multimedialne)

- Filmy wszystkie formaty plus hd (plus napisy pobierane z neta)

- internet całyczas podpięty (www, email, torent, rs, hotfile)

- muzyka także

- czasami może jakaś gra (np pes9, pes10,gtaIV)

- Tv satelita, analog, internetowa

1. Sprawy sprzętowe:

Pierwszą i ważną sprawą jest dobór sprzętu. Aby sprzęt był wydajny, cichy, oraz wiadomo energooszczędny. Czytałem że pobór mocy na innych HTPC wynosi nawet 70 W. Czy to prawda czy mit i czy taki zestaw co chce złożyć udało by się w takim poborze mocy użytkować (jakoś nie wierzę w coś takiego procesor, karta, dysk i takie pobory mocy przy pełnym obciążeniu) Czytałem wiele na temat obniżania napięcia dla urządzen - lecz jak się to robi, jakie są bezpieczne wartości aby nie uszkodzić sprzętu ramu, procka ....).

a) Jaką dobrać płytę z procesorem? Na pewno standard ITX w tym momencie odpada ze względu na płytę główną na porty rozszerzeń (właściwie to ich brak przeważnie tylko 1 gniazdo PCI). Kolejna sprawa czy karta wbudowana czy jakaś dodatkowa na PCI-express (Geforce czy Radek).

:lol: TV analogowa (naziemna )

c) Radio Fm (kwestia do dyskusji)

d) TV satelitarna (z możliwością udostępnienia sygnału przez WWW) (jaka nie wiem jeszcze cyfra Polsat a może Nka)

e) dobry dźwięk (w późniejszym terminie zostanie zakupiony zestaw jakiś audio)

f ) sterownie pilotem i za pomocą klawiatury (bezprzewodowo)

g) obudowa odrazu z pilotem czy może bez pilota a dokupić pilot osobno

h)czy może ktoś z was tworzył sobie wyświetlacz LCD do obudowy ?

sprzęt ma być podłączony 24h na dobę 7 dni w tygodniu do zasilania. Cozrobić aby przechodził w stan uśpienia a potem z przycisku na np pilocie wchodził w stan gotowości)

2. Sprawy softwarowe

Na jakim systemie to uruchomić (zastanawiam się nad Win7 i media center osobiście używam tego systemu i jest świetny) oraz zgranie tego w jedną całość. Kolejna sprawa to zaszyfrowanie całego dysku.. tak aby nikt oprócz mnie nie mógł mieć dostępu do danych - nawet jak by ktoś zabrał mi dysk :)

a) radio internetowe

:lol: nagrywanie programów na dysk i jednoczesne oglądanie HD (temat do dyskusji)

c) cały czas podpięcie do internetu (LAN lub Wifi) (strony www, oprogramowanie torrent, RS, Hotfile)

d) odtwarzanie mp3 i pozostałych formatów audio

e) telewizja internetowa (np IPLA)

f) możliwość przesyłania streamu DVB przez internet (np aby oglądać mecz przez WWW u kolegi)

g) odtwarzanie płyt blu-ray (w późniejszym terminie jak napędy potanieją)

h) odtwarzanie dvd i hd-dvd bez względu na przypisaną strefę

i) odtwarzanie filmów z polskimi napisami w formatach: divx, mpeg-4/H.264, MKV i divx hd

Proszę was o pokierowanie w doborze sprzętu i innych nie jasnościach. Chciałbym aby doszło tu do ciekawej dyskusji i aby z tego tematu mogło skorzystać wiele osób chcących zbudować też sobie takie centrum

pozdrawiam.

Edytowane przez tomalos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje założenie było podobne, tyle że energooszczędność nie bardzo idzie w parze z graniem w gta 4 ;-)

Ja złozyłem zestaw o następujących parametrach:

- E8400, 4gb ram, p5q-em (permanentne bsod'y na Win 7 dzięki wbudowanej karcie graficznej intela - może to przypadek, ale...)

- obudowa Antec NSK2480-EC

- czytnik blu-ray

- karta avertv trinity a707 (analog, dvb-t, dvb-s)

- do grania dołożyłem Radeona HD5770 (TV mam 1280x720, więc wszystkie aktualne gry chodzą w high detail)

+ obowiązkowo logitech dinovo mini ;-)

Całość chodzi w miarę cicho, ale myślę nad wymianą chłodzenia na procku (aktualnie box'owe) oraz karcie graficznej. Co do pobierania prądu, to przy maksymalnym obciążeniu zestaw powinien pobierać 150-180W, a w idle jakieś 100W (nie bardzo mam jak to zmierzyć...)? Być może jakby zastosować jakiś undervolting procesora, to brałby mniej.

Co do software'u już nie jest tak różowo, bo nie ma idealnego rozwiązania:

- Windows MC - niby spoko, ale trzeba sięgrzebać w rejestrach np. po to aby łykało mkv; kiepskie zarządzanie kanałami

- MediaPortal - w miarę spoko, ale u mnie np. wywala się na wyszukiwaniu kanałów analogowych, tak to w miarę chodzi

- xbmc - fajny do filmów, ale nie ma aktualnie rozwijanej wtyczki do tv

- próbowałem jeszcze mythtv (mythbuntu) - jako mc byłoby spoko, tyle że musialem się przegrzebywać przez przekierowanie dzwięku po hdmi radeona'a i nie odpaliłem jeszcze mojej karty tv

Tak więc jak na razie zwykłe odpalanie filmów + progdvb.

Edytowane przez voyteckst

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki zestaw od zeszłego roku:

P5Q-EM

E7200

Technotrend S2-3200 + CI (DVB-S2)

Compro E-900F analog + DVB-T

Obudowa Thermaltake DH-101

CHłodzenie procesor Scythe Shuriken

3xHDD łącznie 4T

Gigabyte HD4550 (pasywny - nie gram)

Napęd Blue-ray

Z oprogramowaniem nie ma problemu:

Na początku wszystko działało w Vista a obecnie W7 Home Premium i Windows Media Center. Do poprawnego działania DVB-S2 w Media Center potrzebny jest DVBLink (www.dvblogic.com). Obecnie używam DVBLink for TVSource. Analog jest wspierany przez Media Center. Do odtwarzania mkv lub dowolnych innych formatów wystarczy zainstalować win7codecs z www.shark007.net. Ustawianie odtwarzania mkv z wykorzystaniem ffdshow, to parę kliknięć w programie konfigurującym. Jeżeli chcesz korzystać z kodeków M$, to nic nie trzeba robić. Do zarządzania filmami Media Browser.

Do odtwarzania BD Totalmedia Theatre 3.0.

Wszystko działa bardzo stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moje założenie było podobne, tyle że energooszczędność nie bardzo idzie w parze z graniem w gta 4 ;-)

Idzie, idzie, jak się dobrze pokombinuje. Odpowiedzią jest Hybrid Power :rolleyes:.

http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=18708

Ja złozyłem zestaw o następujących parametrach:

- E8400, 4gb ram, p5q-em (permanentne bsod'y na Win 7 dzięki wbudowanej karcie graficznej intela - może to przypadek, ale...)

- obudowa Antec NSK2480-EC

- czytnik blu-ray

- karta avertv trinity a707 (analog, dvb-t, dvb-s)

- do grania dołożyłem Radeona HD5770 (TV mam 1280x720, więc wszystkie aktualne gry chodzą w high detail)

+ obowiązkowo logitech dinovo mini ;-)

Nie mam uwag, może poza płytą. Poszukałbym coś z możliwością dodatkowego undervoltingu chipsetu i pamięci. Czyli na przykład Gigabyte od P41 w górę. Można odiwrować kolejne kilka Wat. Grafika jest ok, chociaż i tak swoje 20W w idle ssie. A co do procesora, dobra sztuka idzie w 2,66GHz na 0,95V, co przekłada się na spore ograniczenie zużycia energii = cisza.

Całość chodzi w miarę cicho, ale myślę nad wymianą chłodzenia na procku (aktualnie box'owe) oraz karcie graficznej. Co do pobierania prądu, to przy maksymalnym obciążeniu zestaw powinien pobierać 150-180W, a w idle jakieś 100W (nie bardzo mam jak to zmierzyć...)? Być może jakby zastosować jakiś undervolting procesora, to brałby mniej.

Powinien, nie powinien. Raczej stawiałbym na 200-230W pod obciążeniem, za to 70-80W w idle, przy odpowiedniej konfiguracji. Ważne jest aby kupic zasilacz o możliwie dużej sprawności. Obowiązkowo coś z 80+ i to co najmniej Bronze.

Co do software'u już nie jest tak różowo, bo nie ma idealnego rozwiązania:

- Windows MC - niby spoko, ale trzeba sięgrzebać w rejestrach np. po to aby łykało mkv; kiepskie zarządzanie kanałami

- MediaPortal - w miarę spoko, ale u mnie np. wywala się na wyszukiwaniu kanałów analogowych, tak to w miarę chodzi

- xbmc - fajny do filmów, ale nie ma aktualnie rozwijanej wtyczki do tv

- próbowałem jeszcze mythtv (mythbuntu) - jako mc byłoby spoko, tyle że musialem się przegrzebywać przez przekierowanie dzwięku po hdmi radeona'a i nie odpaliłem jeszcze mojej karty tv

Tak więc jak na razie zwykłe odpalanie filmów + progdvb.

Na temat softu się nie wypowiadam, bo to już kwestia co kto lubi. Mozna na Win7, można Media Portal zamiast Windows MC, można XBMC pod Linuksem. Co komu pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na temat softu się nie wypowiadam, bo to już kwestia co kto lubi. Mozna na Win7, można Media Portal zamiast Windows MC, można XBMC pod Linuksem. Co komu pasuje.

Jeżeli ktoś zamierza odtwarzać BD, to nie jest wszystko jedno. Pod Linuksem raczej na pewno nie powstanie żaden player programowy. Na pewno nie zrobi go Arcsoft. Było o tym kiedyś na grupie dyskusyjnej Arcsofta. Pozostaje więc MC lub Media Portal. Integracja playerów jest zrobiona tylko z MC (Totalmedia + PowerDVD). Tak więc nie ma za dużego wyboru - tylko MC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Idzie, idzie, jak się dobrze pokombinuje. Odpowiedzią jest Hybrid Power :).

http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=18708

Owszem, ale na razie tylko nvidia.... Jakieś rozwązanie ogólne się tworzy, ale czy coś z tego wyjdzie (i kiedy), to zobaczymy ;-)

Powinien, nie powinien. Raczej stawiałbym na 200-230W pod obciążeniem, za to 70-80W w idle, przy odpowiedniej konfiguracji. Ważne jest aby kupic zasilacz o możliwie dużej sprawności. Obowiązkowo coś z 80+ i to co najmniej Bronze.

Powyższa obudowa ma Antec 380W 80+

DVBLink

Co konkretnie masz zainstalowane i w jakiej wersji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Owszem, ale na razie tylko nvidia.... Jakieś rozwązanie ogólne się tworzy, ale czy coś z tego wyjdzie (i kiedy), to zobaczymy ;-)

Nic się nie tworzy. Wszystko co miało być "stworzone" to już jest i nic nowego nie będzie. To co jest działa i działa dobrze w Windows 7. Jedyne miejsce gdzie jeszcze funkcjonuje technologia hybrydowa, to notebooki.

Nowe karty stacjonarne Nvidii nie mają już wsparcia dla Hybrid Power, gdyż producent twierdzi, że pobierają mało energii w 2D i nie ma potrzeby wdrażania takich rozwiązań.... 40W to jest według nich mało. A podczas odtwarzania filmu HD, "jedyne" 60W poboru energii przez samą kartę, dobry dow[beeep] się udał marketingowcom Nvidii.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nic się nie tworzy. Wszystko co miało być "stworzone" to już jest i nic nowego nie będzie. To co jest działa i działa dobrze w Windows 7. Jedyne miejsce gdzie jeszcze funkcjonuje technologia hybrydowa, to notebooki.

Chodziło mi o rozwiązanie Lucid Hydra, natomiast po zgłebieniu tematu, wygląda na to, że LH jest raczej nastawione na wydajność i chyba nie ma możliwości oszczędności energii przez wybranie, która karta ma aktualnie działać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co konkretnie masz zainstalowane i w jakiej wersji?

Używałem pod Vista DVBSBridge for DVBViewer, następnie DVBLink for DVBViewer w W7, a obecnie DVBLink for TVSource wersja 1.0.2 w systemie produkcyjnym. Dzisiaj testowałem DVBLink 2.0beta for TVSource i też działa poprawnie. Jeżeli chodzi o polecane karty DVB-S2, to jest wątek na forum DVBLogic. Najlepsze są TT 3200-S2, Technisat Skystar HD2 i Hauppage. Ja mam tą pierwszą. Obecnie trudno dostępna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Czy ta technnologia jakaś chybrydowa do oszczędzania energii to jest takie coś jak mam w laptopie plany zasilania: pełna wydajność, zrównoważony i oszczędność). Na laptopie używam programu takiego Notebook Hardware Control (NHC)

I takie coś można zastosować w takim HTPC? bo już nie wiem :)

A co do GTA IV to tak tylko raz na jakiś czas.

Kolejne pytanie jak jest z tymi bezpiecznymi napięciami dla sprzętu na jakiej podstawie się to ustala wszystko ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy DVBLink for TVSource bedzie dzialac z kanalami kodowanymi, bo

DVBLink for DVBviewer dziala z kodowanymi.

Działa poprawnie z kanałami kodowanymi jak się ma kartę DVB-S ze wsparciem dla modułów dostępu warunkowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam karte Skystar HD, ale bez wejscia na modul,

uzywam phoenixa + karta,

czyli w takim ukladzie to nie zadziala,

pozostaje tylko DVBLink for DVBviewer, czy moze sa jakies pluginy.

Czy masz epg po polsku i ikonki kanalow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie odpuscilem w moim HTPC telewizje - nie ma programu ktory dziala w miare funkcjonalnie. Do telewizji mam Dreamboxa z Cyfra + a na HTPC zainstalowame Boxee i wszystko dziala jak zloto. Nagrywam i ogladam telewizje na dreamboxie a reszte materialow na HTPC. Przetestowalem chyba wszystko - dvbviewera, progdvb, media portal, media center i szczerze mowiac telewizja zawsze wymagala jakichs kompromisow - albo sie wieszalo, albo nie dekodowalo platnych porgramow, albo nie bylo EPG, albo wolno przelaczalo kanaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam ....

Po sylwestrze zamierzam zbudować sobie centrum multimedialne które będzie podłączone na stałem do internetu, oraz zapięte do LCD 37B650. Czytałem trochę na ten temat... lecz wiele jest niejasności mimo tego...

Jakie wytyczne sobie przyjąłem sobie: (centrum multimedialne)

- Filmy wszystkie formaty plus hd (plus napisy pobierane z neta)

- internet całyczas podpięty (www, email, torent, rs, hotfile)

- muzyka także

- czasami może jakaś gra (np pes9, pes10,gtaIV)

- Tv satelita, analog, internetowa

1. Sprawy sprzętowe:

Pierwszą i ważną sprawą jest dobór sprzętu. Aby sprzęt był wydajny, cichy, oraz wiadomo energooszczędny. Czytałem że pobór mocy na innych HTPC wynosi nawet 70 W. Czy to prawda czy mit i czy taki zestaw co chce złożyć udało by się w takim poborze mocy użytkować (jakoś nie wierzę w coś takiego procesor, karta, dysk i takie pobory mocy przy pełnym obciążeniu) Czytałem wiele na temat obniżania napięcia dla urządzen - lecz jak się to robi, jakie są bezpieczne wartości aby nie uszkodzić sprzętu ramu, procka ....).

a) Jaką dobrać płytę z procesorem? Na pewno standard ITX w tym momencie odpada ze względu na płytę główną na porty rozszerzeń (właściwie to ich brak przeważnie tylko 1 gniazdo PCI). Kolejna sprawa czy karta wbudowana czy jakaś dodatkowa na PCI-express (Geforce czy Radek).

B) TV analogowa (naziemna )

c) Radio Fm (kwestia do dyskusji)

d) TV satelitarna (z możliwością udostępnienia sygnału przez WWW) (jaka nie wiem jeszcze cyfra Polsat a może Nka)

e) dobry dźwięk (w późniejszym terminie zostanie zakupiony zestaw jakiś audio)

f ) sterownie pilotem i za pomocą klawiatury (bezprzewodowo)

g) obudowa odrazu z pilotem czy może bez pilota a dokupić pilot osobno

h)czy może ktoś z was tworzył sobie wyświetlacz LCD do obudowy ?

sprzęt ma być podłączony 24h na dobę 7 dni w tygodniu do zasilania. Cozrobić aby przechodził w stan uśpienia a potem z przycisku na np pilocie wchodził w stan gotowości)

2. Sprawy softwarowe

Na jakim systemie to uruchomić (zastanawiam się nad Win7 i media center osobiście używam tego systemu i jest świetny) oraz zgranie tego w jedną całość. Kolejna sprawa to zaszyfrowanie całego dysku.. tak aby nikt oprócz mnie nie mógł mieć dostępu do danych - nawet jak by ktoś zabrał mi dysk :unsure:

a) radio internetowe

B) nagrywanie programów na dysk i jednoczesne oglądanie HD (temat do dyskusji)

c) cały czas podpięcie do internetu (LAN lub Wifi) (strony www, oprogramowanie torrent, RS, Hotfile)

d) odtwarzanie mp3 i pozostałych formatów audio

e) telewizja internetowa (np IPLA)

f) możliwość przesyłania streamu DVB przez internet (np aby oglądać mecz przez WWW u kolegi)

g) odtwarzanie płyt blu-ray (w późniejszym terminie jak napędy potanieją)

h) odtwarzanie dvd i hd-dvd bez względu na przypisaną strefę

i) odtwarzanie filmów z polskimi napisami w formatach: divx, mpeg-4/H.264, MKV i divx hd

Proszę was o pokierowanie w doborze sprzętu i innych nie jasnościach. Chciałbym aby doszło tu do ciekawej dyskusji i aby z tego tematu mogło skorzystać wiele osób chcących zbudować też sobie takie centrum

pozdrawiam.

Witam tomalos, czy już masz jakieś wyrobione zdanie w tym wszystkim?

A może już coś złożyłeś?

Fajne obudowy są tutaj polecam lekturę

nie które z nich mają panele LCD

są też osobne panele LCD montowane do własnej obudowy

jeśli chodzi o grafikę to chyba radeony serii 5800

sam jestem tym tematem zainteresowany, lecz nie mam jeszcze wyrobionego zdania

osobiście wolałbym tuner DVB telewizji naziemnej lub kablowej...

Pozdrawiam

Edytowane przez JiPW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...