Skocz do zawartości
HDev

Migotanie i drgania na plików SD MPEG2

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pliki zgrywane z kamery (Sony Hi8) na płytę DVD w stacjonarnej nagrywarce i obrabiane dalej w Adobe Premiere Pro SC4.

Tak historycznie wyszło, taki jest materiał wejściowy, po obróbce (praktycznie tylko cięciach) ma trafić na dysk odtwarzacza NMT.

Pliki są w SD, standardowy MPEG2.

Materiał nie jest poprawnie odtwarzany na żadnym NMT. Na PC chodzi całkiem gładko, widać czasem ząbki z racji przeplotu i nic poza tym. Na NMT (sprawdzane na PCH A110, M33A i M32B) widać migotanie jakby na bieżącą klatkę nakładane był 3-4 klatki wstecz.

Plik przykładowy udostępniam tu: test_12.mpg (ma ok. 10MB, Adobe na zapisie ustawione miał MPEG2 preset PAL-DV HQ standard).

Materiał przed obróbką w Adobe wykazuje podobne cechy, ale jakby nieco słabiej.

Sprawdzałem też odtwarzanie tych plików na odtwarzacach typu Emtec MovieCube (procesor Realtec RTD1262) i nie ma problemów jak z NMT.

Pytania:

- czy coś nie tak jest z samym plikiem

- czy może dekodery wideo w NMT mają jakiś feler i jakaś kombinacja parametrów sprawia im problem (a wtedy można to zgłaszać producentowi)

- czy ktoś używa Adobe Premiere przygotowując pliki wideo dla NMT i może poradzić jak optymalnie dobrać parametry generowanych plików (dla SD MPEG2). Z opisywanym materiałem robionych było wiele prób, z mizernym skutkiem.

Jeszcze dane pliku z MediaInfo (do pliku którego link jest wyżej)

Format : MPEG-PS

File size : 9.72 MiB

Duration : 18s 520ms

Overall bit rate : 4 403 Kbps

Video

ID : 224 (0xE0)

Format : MPEG Video

Format version : Version 2

Format profile : Main@Main

Format settings, Matrix : Default

Duration : 18s 520ms

Bit rate mode : Variable

Bit rate : 3 873 Kbps

Nominal bit rate : 6 000 Kbps

Width : 720 pixels

Height : 576 pixels

Display aspect ratio : 4/3

Frame rate : 25.000 fps

Standard : PAL

Colorimetry : 4:2:0

Scan type : Interlaced

Scan order : Bottom Field First

Bits/(Pixel*Frame) : 0.374

Audio

ID : 192 (0xC0)

Format : MPEG Audio

Format version : Version 1

Format profile : Layer 2

Duration : 18s 504ms

Bit rate mode : Constant

Bit rate : 224 Kbps

Channel(s) : 2 channels

Sampling rate : 48.0 KHz

Resolution : 16 bits

Video delay : -80ms

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas odtwarzania materiału klatka po klatce (przyciskiem PAUSE na pilocie), widać że klatki nie są odtwarzanie w dobrej kolejności. Tak jakby pokazywał dwie do przodu, jedna w tył itd.

Materiał jest z przeplotem (interlaced), ale przelot jest maskowany przez odtwarzacz. Na stop-klatce nie widać ząbków (w Emtecu np. ząbki widać - jest pół obrazu z jednej klatki, pół z drugiej). NMT maskuje przeplot i najwyraźniej dla tego pliku źle coś robi z kolejnością klatek.

Czy ktoś wie czy może to mieć związek z jakimiś niestandardowmi ustawieniami dla kodeka (których NMT nie uwgzlędnia). Na PC odtwarzanie jest OK. Ale patrząc na stop-klatkę (w SM Player) też widzę,że przeplot nie jest maskowany podobnie jak w EMTECu. MS Media Player chyba odtwarza z maskowaniem przeplotu (i też idzie płynnie). Więc plik nie jest ewidentnie zły.

Może ktoś kto ma większe doświadczenie w konwersjach wideo, możliwych parametrach itd, coś podpowie... może trzeba użyć jakiegoś programu do deinterlace?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HumanMedia jeżeli możesz, to wrzuć jeszcze próbkę materiału źródłowego, bez obróbki Adobe.

Pliczek, który wstawiłeś wcześniej, rekodowałem MediaCoderem z ustawieniami video - Mpeg2 oraz kontener - mpeg2. Wyszło znacznie lepiej - zniknęło uporczywe migotanie, ale przeplot pozostał.

Sprawdzone na B110.

Może, ktoś znajdzie lepsze rozwiązanie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi.

Na wejściu są pliki VOB z płyty DVD nagryanej w nagrywarce, takie standardowe po 1GB. Poza widocznym efektem ząbków (interlace) odtwarzają się na NMT całkiem dobrze.

MediaEncoder pomógł, trzeba tylko pilnować aby wpisać na wyjściu ten sam bitrate co na wejściu... nie jest ustawiany domyślnie, ustawiany jest dużo niższy.

Sprawę problemów z plikiem opisanym na wejściu zgłosiłem do supportu Syabasa. Może coś poprawią.

Dzięki za pomoc. Na razie MediaCoder wystarczy w zupełności. Choć po konwersji materiał jest odtwarzaczy z ząbkami (jak VOBy).

A czy ktoś wie, czy A110 i inne NMT mają mechanizm deinterlace? Może dla niektórych plików?

Plik wejściowy, ten z problemami, mimo że mieszał klatki przy odtwarzaniu, nie miał ząbków, a więc PCH maskował przeplot. Po poprawieniu MediaCoderem, plik działa, klatki idą po kolei, ale przeplot jest wyraźnie widoczny. Nie znalazłem w MediaCoderze opcji zdjęcia przeplotu.

Jak ktoś ma jakieś swoje spostrzeżenia w tym temacie, lub po prostu konkretną wiedzę, proszę o komentarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Zrobiłem jeszcze jeden teścik.

Aby uzyskać możliwie najlepszą jakość obrazu wideo na wyjściu, proponuję w zakładce Video ustawić kodowanie dwuprzebiegowe (Mode - Two-pass), oraz w zakładce Picture kliknąć przycisk Effects. Wywoła to nowe okienko dające możliwość poprawy/edycji kodowanego pliku wideo. Najważniejsze to filtr De-interlace oraz Denoiser. Oczywiście w przypadku filtru De-interlace trzeba wybrać możliwie najlepszą metodę usuwania przeplotu. Bez kilku prób zapewne się nie obejdzie, ale efekt powinien być widoczny.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...