Skocz do zawartości
BoDeX

PŁYTY GŁÓWNE Z HDMI I OBSŁUGĄ HD AUDIO

Rekomendowane odpowiedzi

Przeklejam, bo temat ciekawy.

Braavoo,

jest wiele miejskich legend.

Są takie o tym, że nie można odpalić gier z PC na TV, są też i takie, które mówią o tym, że nie można wyjść z kompa dźwiękiem LPCM 7.1.

Teraz jedno ważne rozróżnienie. Samo wyjście HDMI (czy na karcie graficznej, czy też na płycie głównej) nie wystarczy, np. na HDMI na niektórych kartach graficznych dźwięk jest podawany z SPDIF. Taka nieprzyjemna sztuczka dla jeleni.

Potrzebny jest HDMI z LPCM 7.1. Bodajże od połowy 2008 roku takie karty są na rynku, np. produkcji ASUS, M3N-H/HDMI (bez SLI) oraz M3N-HD/HDMI (z SLI), oba chipsety do procków AMD. Najprawdopodobniej Twoje informacje wynikają z tego, że może być kłopot ze znalezieniem takiej płyty dla Intela, jesli w ogóle takie robią (tego nie wiem, nie sprawdzałem). Ale ja lubię NVIDIĘ i jej SLI, i jakoś mnie nie odrzucało od AMD Phenoma X4. Takie płyty główne nie są również najtańsze. Polecam stronę producenta: http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=izFQDwwPZxUK0wcU

Po uruchomieniu M3N-HD/HDMI pojawia się nam urządzenie dźwiękowe NVIDIA HDMI Output, które jest 7.1. Można w nim ustawiać obsługiwane czestotliwości i kodeki (te, które obsługuje amplituner). Oczywiście, jest do tego odpowiedni sterownik NVIDIA.

Przy odtwarzaniu filmów i przy grach na moim amplitunerze (Yamaha RX-V1700) widać elegancko LPCM i palą się lampki odnośnie występowania w źródle sygnału dla wszystkich głośników (RX-V1700 to amplituner 7.1).

Mój amplituner nie ma obsługi DTS HD MA, ani DTS HD HR, ani Dolby True HD. I nie musi mieć. Wszystko odkodowuje procek i wysyła w postaci PCM. A obsługę HDMI 1.1 (w tym LPCM 7.1) to już mają amplitunery od łądnych kilku lat.

W razie czego, pytaj dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GA-E7AUM-DS2H to potrafi zdaje się, to znaczy wydać dźwięk LPCM 7.1 po HDMI, przynajmniej tak deklaruje producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba zaczne sie tym interesowac na powaznie i poprosze kumpla o sicagniecie do testow plyt glownych na AMD i na Intela coby potwierdzic to co piszesz.

Zobaczymy czy rzeczywiscie jest to prawda co piszesz.

Pozrawiam

braavoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza kwestia to jak z tym radzi sobie soft do odtwarzania BD.

A druga, to jaka jest jakość owego LPCM. Bo inna miejska legenda twierdzi iż dzieją się cuda (dźwięk tylko w dwóch kanałach albo nieprawidłowe mapowanie kanałów)...

Tak czy siak czekam na testy!

Edytowane przez windmill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wcześniej, są to deklaracje producenta. Sam tego nie testowałem i przyznam, że nawet nie mam zamiaru. U mnie HDMI służy do prostej transmisji dźwięku do telewizora. Warunki pomieszczenia odsłuchowego mam takie, że ideę idealnego dźwięku zmuszony jestem realizować na słuchawkach. A powiem tak, to co wyprawia tandem Sennheisery HD 600 + Asus Xonar STX, to przechodzi wszelkie ludzkie pojęcie :). Absolutnie nie mam zatem parcia na szukanie alternatywnych rozwiązań.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle to proponowałbym przemianować topic na "Dźwięk HD z komputera poprzez HDMI, (bitstream jak i LPCM)".

Bo nie tylko płyty główne, także karty graficzne (ale te z dźwiękiem na pokładzie, a nie z wejściem SPDIF).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby szybko pozamiatać w temacie i uciąć zbędne dyskusje i dociekania ;)

LINK

LINK

To co robią softy typu PDVD/TMT z dźwiękiem zdekodowanym do LPCM to już historia, polecam sprawdzić samemu, ja sprawdziłem wszystkie wersje PDVD pod kilkoma systemami, a to co piszą użytkownicy innych sprzętów HTCP jedynie to potwierdza...

Pozdrawiam

Edytowane przez apatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie zawiłe te spekulacje, ale Apatch jak zwykle trzyma ręke na pulsie i szybko sprowadza temat "na ziemię" :)

Może wartałoby zainteresować tematem jakieś "laboratorium testowe" , które ma możliwość sprawdzenia najowszych produktów

od różnych producentów, którzy chwalą się na wyrost ? Inicjatywa oddolna jest bardzo wartościowa - spróbuję ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun dla kolegi apatch'a za linki. Ja się tym nie interesowałem, bo jak już sobie kupiłem właściwą płytę, to już nie lekturzyłem jednego z najdłużych wątków na AVSForum.

Szczerze mówiąc, to mi ręce opadają, jak AVSFORUM (gdzie zaglądam praktycznie codziennie) jest pełne postękiwania ludków, którzy przy każdej okazji dodają, jaką to STRASZLIWĄ tragedią jest downsampling z czegoś powyżej na 48000 16bitów. Po prostu ręce opadają. Cholerni pryszczaci harcerze, podniecający się ogólnoświatowym spiskiem mającym na celu utrącenie kilku bitów z każdego bajtu... :) Kolejne utrapienie wg niektórych użytkowników AVSFORUM to prawidłowe dekodowanie mapowanie dźwieku do odpowiednich kanałów 7.1. Pytanie - ile ludzi ma 7.1 u siebie? ;)

Kolega apatch też dodał do pieca: "To co robią softy typu PDVD/TMT z dźwiękiem zdekodowanym do LPCM to już historia, polecam sprawdzić samemu". To jest sianie defetyzmu :)

W życiu jeden z drugim nie posłyszy różnicy w ślepym teście, w warunkach domowych.

BTW: to, co ja mam, to moim zdaniem IGP nVidia 8200/8300 [mowa o M3N-HD/HDMI].

Bodex, samodzielnych testów to sądzę że obecnie nei ma co robić, bo wszystko już sądzę co trzeba, to przetestowano i opisano na AVSForum. Ta technologia już wile kwartałów na rynku jest. Co innego, gdyby to była całkiem nowa zabawka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania, to można przymknąć oko na wiele niedociągnięć ze strony producentów - nie w tym rzecz ! :)

O ile sprawy opłat licencyjnych za dekodowanie wewnętrzne do LPCM , a nawet analogów łatwo sobie wytłumaczyć jako "obciążające",

to już sam bitstream materiału audio HD nie powinien być do jasnej choroby problemem ! Możliwości techniczne są , wielkich obwarowań

nie ma, dlaczego więc jest to aż tak bardzo "niewykonalne" ? ;)

Myślę, że test nowych MoBo mógłby coś do tematu wnieść - przecież producenci powinni wiedzieć czego oczekuje konsument !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do downsamplingu się zgodzę, jakość PCM 16 bit/48000 jest IMHO w kinie zupełnie wystarczająca, przypuszczam iż wątpię czy: usłyszałbym różnicę, będę miał sprzęt pozwalający na jej usłyszenie i czy bym się o tę różnicę zabijał - pieniążki poszłyby na płyty lub wypożyczalnię, a nie na sprzętowe ekscesy.

Co do mapowania się nie zgodzę, podobno bywały przypadki zamiany frontów z tyłami, braków w tyłach albo i w ogóle tylko 2.0. No tu już niefajnie.

Co do opisu na AVS, zajrzałem w podane linki i w popłochu uciekłem stamtąd, za dużo tego na tą chwilę... ;)

Spinnek, dla dobra ogółu zrób jakiś test, może jakiś sample testowy odsłuchaj (kanał lewy, kanał centralny.......kanał lewy boczny) :):)

edit:

Bodex, konsument tego nie oczekuje. Maniak tego oczekuje. Utwierdzają mnie w tym narzekania na różne kukurydze i WD playery, że na wyjściach stereo nie gra DTS. Dla mnie jest oczywiste, że DTS zapodaję drogą cyfrową do amplitunera z dekoderem. Dla konsumenta już nie... ;)

Edytowane przez windmill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no spinnek pojechałeś po bandzie , o ile faktycznie różnica w bitowości i próbkowaniu dźwięku może być niezauważalna i jest to najmniejszy problem, to nie rozumiem czemu mam z takiej funkcji rezygnować jeśli sprzęt i materiał pozwala na jego odtwarzanie, wystarczy sobie te tracki skompresować do flaców które nie zostaną w okaleczone podczas odtwarzania tyle że nie mam chęci się bawić w remastering materiału.

Widzę że chyba nawet nie liznąłeś "nausznie" tematu mapowania kanał w trackach HD Audio , PDVD9 robi z nimi taką sieczkę że nie da się tego słuchać , jeśli według ciebie zdekodowanie sygnału 7.1 do stereo (tak naprawdę lewy+central) a następnie uprzestrzennienie tego do wspomnianego 7.1 jest prawidłowym dekodowaniem to pogratuluję koledze słuchu , w takim razie zostańmy przy DTS/DD albo nawet mp3 analogicznie rzecz biorąc rmvb też daje radę jeśli chodzi o obraz. :)

Ile osób ma 7.1 ? Ja akurat mam i coraz więcej osób decyduje się na zakup dodatkowej pary głośników, nie przyzwyczaję się do zamiany wszystkich kanałów bocznych z tylnymi nawet format flac jest na to podatny, czemu kanały puszczone po analogu mają prawidłowe mapowanie a cyfrowo już nie. Odpowiedź na to pytanie w sumie znam i producenci softu także tyle że czemu nic z tym nie robią . Mapowanie kanałów z tracków HD Audio przy systemach 5.1 także nie jest do końca prawidłowe, ale kogo to przecież obchodzi. Wystarczy odpalić jakąś płytę z testem poszczególnych kanałów - apeluję, ludzie trzymajmy jakiś poziom tego forum albo proponuję zmienić nazwę na SDTVPOLSKA ;)

@BoDeX

Wszystko o czym napisałeś jest z punktu widzenia producentów niestety "niewykonalne" na daną chwilę , odpowiedź jest prosta : Protected Audio Path i brak jego implementacji w systemie operacyjnym, na daną chwilę producenci softu starają się wdrażać swoje tymczasowe rozwiązania do dedykowanych kart dźwiękowych z HDMI 1.3 , tylko pozostaje pytanie czy ten sprzęt doczeka się prawdziwego PAP który zadziała pod każdym softem, gdy standardy będą już w prowadzone.

Podobno finalna wersja Windows 7 ma już w sobie zawierać takie gotowe rozwiązanie, domyślam się że Vista może otrzymać PAP z kolejnym Service Packiem lub łatą, o XP można zapomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystko o czym napisałeś jest z punktu widzenia producentów niestety "niewykonalne" na daną chwilę , odpowiedź jest prosta : Protected Audio Path i brak jego implementacji w systemie operacyjnym

Mi się wydaje, że to wyłącznie kwestia niechęci/nieumiejętności/spisku ( ;) ) producentów, a PAP ma z tym niewiele wspólnego. Kilka argumentów:

  • PAP tylko wymusza downsampling do 16-bit, 48 kHz. Więc OK, jeśli mamy piracką płytę BD z audio 24-bit/48kHz albo 24-bit/96 kHz to PAP nam robi downsampling ale pozwala wypuścić bitstream 16-bit/48 kHz. Mimo to, żaden player tego nie robi. Wniosek - to nie PAP jest przeszkodą.
  • PAP jest częścią AACS. Więc Ok, jeśli mamy zabezpieczoną płytę, PAP jest przeszkodą. Ale jeśli zdejmujemy zabezpieczenia za pomocą AnyDVD to PAP już nie ma żadnego wpływu na tor audio i nawet ścieżki 24-bit/96 kHz mogą być streamowane. Mimo to, żaden player tego nie robi. Wniosek - to nie PAP jest przeszkodą.
  • W kartach ATI HD jest kontroler audio wspierający PAP, zgodny z implementacją PAP w Vista Premium, tworzący tor audio odseparowany od audio systemowego. Mimo to, producenci oprogramowania nie wykorzystują tej możliwości i olewają wsparcie zarówno tych kart jak i odpowiedników Nvidii. Czyli jest powszechnie dostępne rozwiązanie hardware/system zgodne z PAP, mimo to żaden player tego nie wykorzystuje. Wniosek - to nie PAP jest przeszkodą.

Co jest prawdziwą przeszkodą, tak naprawdę nikt nie wie, ale na pewno nie PAP. Kiedyś przyciskali PowerDVD Product Managera - Louisa Chena o kwestię niepotrzebnego downsamplingu, nawet materiałów niezabezpieczonych AACS. Plątał się w zeznaniach, tłumaczył, że błędy, że to niechcący, że będzie poprawione. Dziś jest już nastepna wersja Power DVD, a problem jak był, tak pozostał.

Nowe karty ATI HD mają kontrolery PAP zgodne z modelem PAP Visty Premium, mimo to Cyberlink, ArcSoft i Corel ignorują to, wybierając egzotyczne, drogie implementacje typu TMT+Xonar albo PowerDVD+Auzen X-Fi HomeTheater HD (jak wyjdzie). Dlaczego taką mają politykę? Pewno tylko ich marketingowcy wiedzą. Nadzieja w niezależnych programistach, może doczekamy czegoś a`la MPC HC z obsługą HD audio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blisko ale się mylisz, polecam lekturę LINK

Skoro PDVD ma wspomniany bug to czemu TMT ma tą samą przypadłość, problem jest tego typu że PAP musi być zaimplementowany w samym urządzeniu, na poziomie systemu operacyjnego, , sterownika windowsowego (mixera) audio , sterownika urządzenia a także w samym playerze. Mało ?

PAP nie jest w tej chwili w pełni zaimplementowany i właśnie to wszystko czego doświadczamy jest efektem sztuczek producentów softu którzy muszą sztucznie ograniczyć nam pełne i właściwe dekodowanie dźwięku do czasu pełnej implementacji PAP. Muszą czy nie to inny temat , pewnie sami są zobowiązani licencjami i innymi ograniczeniami, z niecierpliwością czekam na SlyPlayer który powinien sporo w tej kwestii wyjaśnić. Odtwarzanie tracków FLAC z pełnymi parametrami tez daje do myślenia , jakby tego było mało NMT, nawet A100 w pełni wypuszcza tracki LPCM z pełną bitowością, czy ma PAP czy nie to już inny temat, nie radzi sobie jeszcze z kilkoma trackami ale to jest także wina problemu identyfikacji nagłówków danych tracków.

Prosty przykład : 2 systemy XP i Vista , ten sam player PDVD8 te samo urządzenie przyjmijmy że jest to AT HDMI z karty HD4870 , w przypadku XP dostaniemy maksymalnie dźwięk wyjściowy 16-bit/16-bit/48 kHz- o czym poinformuje nas amplituner, natomiast Vista ten sam sygnał także w postaci 16-bit/48 kHz dodatkowo upsampluje do maksymalnej wartości ustawionej i obsługiwanej w sterowniku urządzenia, może to być 48 kHz a nawet 192kHz wyświetlone na amplitunerze, bitowości oczywiście nie mamy jak sprawdzić.

"PAP tylko wymusza downsampling do 16-bit, 48 kHz. Więc OK, jeśli mamy piracką płytę BD z audio 24-bit/48kHz albo 24-bit/96 kHz to PAP nam robi downsampling ale pozwala wypuścić bitstream 16-bit/48 kHz. Mimo to, żaden player tego nie robi. Wniosek - to nie PAP jest przeszkodą."

W tej chwili nie ma znaczenia czy płyta ma AACS czy nie , downsampling działa niezależnie czy jest to PDVD czy TMT bo jest właśnie tymczasowym substytutem właściwego przygotowywanego toru PAP :( tak właśnie działa pod warunkiem że sam player nie ma poważnych błędów tak jak PDVD9. W PDVD7.3/8 - Downsampling tracków LPCM do 16-bit/48 kHz działa prawidłowo (problem mapowania 7.1 pozostaje) czego nie można już powiedzieć o DTS-HD/MA i Dolby TrueHD problemem jest także sprawdzenie dekodowania takich tracków póki się nie użyje specjalnego testu kanałów, ucho można łatwo oszukać a wypełnienie wszystkich kanałów jeszcze o niczym nie świadczy.

"PAP jest częścią AACS. Więc Ok, jeśli mamy zabezpieczoną płytę, PAP jest przeszkodą. Ale jeśli zdejmujemy zabezpieczenia za pomocą AnyDVD to PAP już nie ma żadnego wpływu na tor audio i nawet ścieżki 24-bit/96 kHz mogą być streamowane. Mimo to, żaden player tego nie robi. Wniosek - to nie PAP jest przeszkodą."

To samo co wyżej brak działającego toru PAP = te same ograniczenia ale wymuszone w sposób sztuczny w playerze lub systemie, czyli downsampling.

"W kartach ATI HD jest kontroler audio wspierający PAP, zgodny z implementacją PAP w Vista Premium, tworzący tor audio odseparowany od audio systemowego. Mimo to, producenci oprogramowania nie wykorzystują tej możliwości i olewają wsparcie zarówno tych kart jak i odpowiedników Nvidii. Czyli jest powszechnie dostępne rozwiązanie hardware/system zgodne z PAP, mimo to żaden player tego nie wykorzystuje. Wniosek - to nie PAP jest przeszkodą."

To samo - sama zgodność urządzenia z PAP nie sprawia że pełny tor PAP jest zachowany i funkcjonujący w systemie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skoro PDVD ma wspomniany bug to czemu TMT ma tą samą przypadłość, problem jest tego typu że PAP musi być zaimplementowany w samym urządzeniu, na poziomie systemu operacyjnego, , sterownika windowsowego (mixera) audio , sterownika urządzenia a także w samym playerze. Mało ?

Jeśli Xonar+TMT i PDVD+Auzen działają, to najwyraźniej implementacja PAP w Viscie jest (albo) wystarczająca (albo) można ją zupełnie ominąć, inaczej by nie działały, prawda?. Player+driver+kontroler PAP w sprzęcie i separowany tor jest tworzony. Logiczny wniosek - jednak można to zrobić.

(...)to wszystko czego doświadczamy jest efektem sztuczek producentów softu którzy muszą sztucznie ograniczyć nam pełne i właściwe dekodowanie dźwięku do czasu pełnej implementacji PAP. Muszą czy nie to inny temat (...)

(...) To samo co wyżej brak działającego toru PAP = te same ograniczenia ale wymuszone w sposób sztuczny w playerze lub systemie, czyli downsampling(...)

(...) To samo - sama zgodność urządzenia z PAP nie sprawia że pełny tor PAP jest zachowany i funkcjonujący w systemie (...)

W zupełności zgadzam z tym co napisałeś i tym co napisane jest pod podanym przez Ciebie linkiem, to tylko potwierdza tezę, że problem leży w oprogramowaniu.

Podsystem audio w Viście (nawet bez PAP) wystarczy by utworzyć taką ścieżkę bitstream HD:

player -> sterownik audio -> karta -> wyjście HDMI (rozwiązania Xonar, Auzen).

Prawdopodobnie player wysyła sygnał kodowany jakimś własnym natywnym protokołem do swojego natywnego drivera który to odkodowuje i śle do karty, w ten sposób "omijany" jest nieprawidłowy PAP w Viscie.

Dlaczego więc nie ma takiego samego rozwiązania dla kart ATI w miejsce Xonara i Azuena? Chyba jedyny powód to brak wsparcia Cyberlinka, ArcSoftu i Corela. Jeśli wspomniany przez Ciebie SlyPlayer obsłuży rozwiązanie PAP implementowane w ATI HD to mamy cesarza.

Fragment dokumentu ATI/AMD opisującego model wsparcia przez karty ATI HD odtwarzania Blu-ray/HD DVD w tym PAP --> ATI Avivo HD - Addressing the Challenges of HD Playback

aecec49371fb088a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Apatch, @ghrom

Panowie, a moglibyście nie zamulać tematu "tym strasznym downsamplingiem", tylko stworzyć osobny temat w tej sprawie? Z góry dzięki. Nie odstraszajcie ludzi od przystępnych cenowo możliwości skorzystania z 5.1-7.1 na PC tonami wywodów, artykuł, rysunków itp.

Problem z downsamplingiem został zasygnalizowany, dzięki, a w Waszym temacie będziecie się mogli do woli napawać problemami wieku ząbkowania, czyli downsamplingiem właśnie, bo jak zwykle producenci chcieli sprzedawać swoje zabawki szybciej, niż dojrzeją standardy do ich sprzedaży. A gdzie tak nie jest. Za pewnie kilka miesięcy problem zostanie rozwiązany tak czy owak, i po co to ekscytacja jak najbardziej prawdziwymi informacjami o aktualnych subtelnych ograniczeniach produktu? :( Spędza to Wam sen z powiek, nie potraficie się cieszyć tym, co jest? ;) Miło jest ponarzekać na w sumie nieistotne dla ogółu specyfikacje? :D

Tym bardziej, że ta dyskusja nt downsamplingu jest jedną z najbardziej niepraktycznych, gdyż, jak wspomniałem, nie wierzę, by ze wszystkich forumowiczów na HDTV choćby 1% był w stanie wyczuć różnicę w "ślepym" teście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ghrom

Widzę że wszystko zrozumiałeś i sam znasz odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie ale niestety sam odrzucasz oczywistą odpowiedź.

Pełny tor PAP nie istnieje w tej chwili w żadnym z oferowanych przez M$ systemów, na takie rozwiązanie ma być dopiero zrealizowane w przyszłości i nie sugeruj się tymi głupotami co piszą producenci sprzętów na swoich stronach. Chipsety Intela a także Nvidii także są niby gotowe do obsługi toru PAP ale co z tego jeśli reszta oprogramowania : system, sterownik, player - nie są w tej chwili na to przygotowane.

Jedyne w tej chwili działające rozwiązanie z pełnym bitstreamem to nowy XONAR z HDMI 1.3 i dedykowanym, specjalnie napisanym dla niego softem TMT, czemu nie działa z każdym innym softem ? Właśnie dlatego że PAP jeszcze nie jest działa i brakuje jego podstawowej części zawartej w systemie operacyjnym - na to właśnie nie mają wpływu producenci : Arcsoft, Cyberlink, Corel i dlatego posiłkują się swoimi tymczasowymi nieustandardowanymi rozwiązaniami.

@spinnek

Jeśli taka wola modów, nie ma problemu można wydzielić niezależny temat o problemie PAP, tyle że tytuł "PŁYTY GŁÓWNE Z HDMI I OBSŁUGĄ HD AUDIO" sugeruje pełne wsparcie dla tych formatów a takich płyt jak wiadomo nie ma ! i szybko nie będzie.

Poza tym teraz dla odmiany przyczepiłeś się jedynie tematu downsamplingu , ignorując całkowicie problemy mapowania kanałów i wspomnianych formatów HD Audio , idąc tym tokiem rozumowania można wypisać jedynie chipsety zdolne do dekodowania i wypuszczania sygnału jak LPCM 5.1/7.1 i zamknąć temat na wieki a wszelkie problemy przyszłych użytkowników zignorować i przemilczeć.

Nienawidzę uogólniania i przemilczania szczegółów istotnych dla końcowych użytkowników - forum jest po to by takie problemy sygnalizować.

Obserwując w jakim kierunku się rozwija temat rozwiązań HD Audio dochodzę do wniosku że będzie tylko gorzej a najnowsze newsy o ograniczeniach wykorzystywania filtrów ASP/AVC do WMP/MCE pod najnowszymi buildami Win 7 tylko to potwierdzają. LINK życzę milej lektury.

Na szczęście te problemy nie gnebią mnie za bardzo ponieważ obrałem już właściwy kierunek i mam sprawdzone rozwiązanie jeśli chodzi o formaty audio z materiałów BD, zwykły NMT potrafi to czym pecety będą się jeszcze długo zmagać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@apatch

Mam 9 miesięczne dziecko, stąd nie ma czasu się do wszystkiego odnosić od razu. ;)

O problemach z mapowanie sygnału 7.1 w PowerDVD czytałem, spoko. Sam ich raczej nie doświadczam, bo mam 5.1 w chacie. Ale jesli już, to jest to problem aplikacji, a nie płyty głównej. A o tym rozmawiamy. O mapowaniach możemy podyskutować w temacie PowerDVD Ultra.

XONAR HDAV 1.3 kosztuje bodajże 1000PLN-1300PLN - jak dla mnie, to cena jest zaporowa. Price/performance ratio bardzo słaby.

Z tą istotnością dla końcowych użytkowników to w przypadku downsamplingu nieco :( przesadziłeś.

Niemniej jeśli ktoś jest purystą dźwiękowym i najmniejsze przekłamanie odbiera mu sen, na chwilę obecną, jeśli chodzi o LPCM 7.1 i płyty główne, musi się uzbroić w cierpliwość. Jeśli nie jest cierpliwy, a jest zamożny, może kupować kartę ASUS'a w/w. Jeśli jest niecierpliwy i niezamożny, zawsze zostaje mu możliwość pokwękania na downsampling na dziesiątkach forów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłbym zapomniał - jak na razie, chcąc korzystać z dźwięku HDMI w M3N-HD/HDMI (Asus), muszą być spełnione następujące warunki:

- musi działać karta dźwiękowa REALTEK; to dla mnie największa niespodzianka, bo mam od dźwięku nie-HDMI mam już kartę CREATIVE'a; niemniej, jesli sie wyłączy w BIOS kartę REALTEK'a, nie ma też dźwięku HDMI

- de facto trzeba przydzielić cokolwiek do karty graficznej na płycie, mimo, że z grafiki tamże nie korzystam wcale (nie interesuje mnie grafika z tej karty graficznej na płycie); ja dałem 64MB i jest dobrze, niemniej, tyle RAM znika dla Windows; przy 4GB to trudne do zauważenia

- kolejna sprawa: aktywacja dźwięku HDMI; robię to poprzez "wyłączenie" SLI; niby wyłączam, dlatego, że tak naprawdę ten tryb się nie wyłącza, tylko reinicjalizuje wszystkie urządzenia graficzne, w tym wyjście HDMI; to sprawia, że zapala się lampka HDMI na amplitunerze i pojawia się napis bodajże MPCM

Ustawianie (po aktywowaniu) HDMI jako domniemanego (default) wyjścia dźwiękowego ma miejsce w 99% przypadków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeoczyłeś także problem mapowanie 5.1 ale dobra porzućmy w takim razie dowsampling i pozostałe niedogodności :( a przy okazji może podzielę się kilkoma (mam nadzieję cennymi) spostrzeżeniami.

Wszystkie albo prawie wszystkie obecne rozwiązania HD Audio korzystają z układów Realteka , najczęściej ALC889 , niezależnie czy jest to płyta główna oparta na Intelu z przemianowanym chipem audio, mobo Nvidii czy AMD a nawet serie kart graficznych HD3xxx/4xxx .

Do tych układów mamy możliwość instalacji kilku różnych wersji sterowników , z których według mnie najlepszym wyjściem jest zawsze instalacja czystych sterowników Realteka , na daną chwilę ostatnia wersja to 2.20 LINK - podaję link do działu na serwerze guru3d.com bo ten akurat serwer jest szybszy i pewniejszy niż ten realtekowy.

Temat jest o płytach głównych ale taka sama zależność wystąpi w przypadku kart graficznych. Mam także wbudowanego Realteka na płycie głównej ale już bez HDMI, po instalacji dużego pakietu sterowników Gigabyte'a , panel kontrolny wbudowanej karty dźwiękowej przejął także ustawienia karty dźwiękowej w HD4870 przez co teoretycznie miałem dostęp do dwóch kart Realtek SPDIF/Analog w płycie głównej i Realtek HDMI z ATI'ka tyle że niestety z ograniczonymi funkcjami.

Począwszy od najnowszych Catalystów 9.3 mamy także możliwość zainstalowania urządzenia ATi HDMI (do karty graficznej jak i tej wbudowanej w mobo) instalując jeden pakiet sterowników. Niestety i w tym przypadku nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Sterowniki Realteka na bieżąco wprowadzają nowe poprawki czego nie można powiedzieć o sterownikach producentów płyt głównych ani tych od ATi/AMD. Ponadto rozszerzają funkcjonalność dając kilka ciekawych funkcji takich jak : Voice Cancellation , Pitch Shift, Equalizer, SwapCenter/Subwoofer Speaker, Speaker Fill, Loudness Equalization, Bass Management . Puryści się złapią za głowę ale sam korzystam z funkcji Speaker Fill dzięki czemu dźwięk stereo jest rozbijany na wszystkie głośniki.

Dodatkowo w grach możemy skorzystać z narzędzia emulującego dźwięk EAX2 w systemach Vista LINK , które działa identycznie jak konkurencyjny Creative ALchemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak doczekamy płyt głównych z prawdziwym, wielokanałowym, prawidłowo mapowanym DTS-HD Master Audio i Dolby True HD, dzięki układom VIA Vinyl. Mam nadzieję, że nazwa VIA gwarantuje "szybko, dużo i tanio".

Sprzętowe kodeki VIA Vinyl zapewniające tor PAP są już w sprzedaży, a Arcsoft, CyberLink i Corel ogłosili zgodność swoich produktów.

Opis - VIA Vinyl™ VT1818S - 8 channel HD Audio Codec -> http://www.via.com.tw/en/products/audio/co...1818s/index.jsp

Opis - VIA Vinyl™ VT1828S - 10 channel HD Audio Codec -> http://www.via.com.tw/en/products/audio/co...1828s/index.jsp

Informacja ArcSoft o współpracy z VIA -> ArcSoft Collaborates with VIA Technologies to Offer True HD Audio to Users When Watching Blu-ray Movies on PC

Informacja VIA o współpracy z ArcSoft -> VIA and ArcSoft Bring Full HD Audio to Home Theatre PCs

Informacja CyberLink o współpracy z ArcSoft -> CyberLink Partners with VIA to Deliver Lossless HD Audio Playback with Blu-ray Content Protection

Informacja VIA o współpracy z CyberLink -> New VIA Vinyl HD Audio Codecs and CyberLink PowerDVD Offer Full-Rate Blu-ray Audio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jak się komuś zaświecą znaczki DTS MA i DD THD na ampli to uwierzę... :o

"The two independent 16, 20, 24-bit S/PDIF TX Output channels of the VIA Vinyl VT1818S support sampling rates of 48 kHz, 96 kHz, 192 kHz, 44.1 kHz, and 88.2 kHz. The second S/PDIF TX Out is dedicated for digital audio output to an HDMI transmitter."

Coś mi to pachnie brakiem "gęstego" bitstream'u... :P

Oczywiście analogowo będzie to zapewne działać, ale analog z kompa? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przytoczonym przez Ciebie fragmencie są wymienione możliwości tego wyjścia S/PDIF TX: "16, 20, 24-bit - sampling rates of 48 kHz, 96 kHz, 192 kHz, 44.1 kHz, and 88.2 kHz. ".

24 bit/192kHz to maks HD bitstream, i taki jak rozumiem może być kierowany w HDMI, więc nadzieja jest :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba niewielka, SPDIF nie przewiduje (chyba?) 7.1 / 24b / 192 kHz...

Coś mi się zdaje, że implementacja "Content protection" polega na braku bitstream'u HD... :(

Tak czy siak, pożyjemy zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...