Skocz do zawartości
Ghrom

POJEDYNEK 4K 4096 x 2160 vs OLED 960x540

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie za 100 punktów skąd można ściągnąć Big Buck Bunny w rozdziałce 3840 x 2160 bo bardzo chciałbym takie cudo u siebie obejrzeć. Pozdrawiam

Nie mam pojęcia, też szukałem w sieci jakiegoś sampla 4K i nie znalazłem. Inna sprawa, że nie bardzo wiem czym można by to odtworzyć, te filmy są kodowane bezstratnym JPEG2000, pojedyńcza klatka ma prawie 50MB, wymagany transfer na sekunde to ponad 1GB. Na rynku konsumenckim chyba nie ma dostępnych urządzeń o takich parametrach, urządzenia 4K są spinane DVI ale przede wszystkim szybkim interfejsem HD SDI. W ultranowoczesne maszynki są wpięte wtyczki BNC które mi się kojarzą ze starymi sieciówkami i magnetowidami :P

BBB w 4k widziałem na sprzęcie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego na imprezie którą kiedyś anonsował Gmeru. Odtwarzaczem był DOREMI DSV-J2, plus monitor 4K Astro DM 3400 i monstrualny projektor 4K Sony SRX-T105. Oprócz królika można było obejrzeć jeszcze film referencyjny 4K, fragmenty Katynia, jakiś (raczej) amatorski film nakręcony przez studentów PWSFT kamerą 4K. Katyń mnie rozczarował, czytałem, że twórcy specjalnie unikali "hiperrealizmu" by film nie był zbyt "sterylny". Nie wiem co chcieli osiągnąć, mimo 4K obraz nie miał efektu "wow". No, może scena na moście, kiedy można było obserwować mimikę każdej osoby z dalekiego tłumu. Jakość innych filmów była niesamowita, efekt "wow" na poziomie 80% ;)

A tak to wyglądało (przepraszam za jakość, ale fotki były pstryknięte telefonem komórkowym):

To nie jest screenshot z monitora, to jest realne zdjęcie (z komórki) kilkunastometrowego ekranu AV Stumpfl System VARIO z wyświetlanym z projektora 4K Sony SRX-T105 filmem Big Buck Bunny. Efekt był powalający, oczywiście fotka z telefonu komórkowego nie może oddać tej ostrości i nasycenia barw ale wierzcie mi, że były nie-sa-mo-wi-te.

239ffd790f2f3735.jpg

Prezentacja z projektora Sony SRX-T105, grafika daje niezły pogląd jak ogromną różnicę czyni 4K.

24d3a5cd38a207cb.jpg

Literki z powyższej prezentacji sfotografowane z odległości 20cm, piksele kilkunastometrowego ekranu chyba mniejsze niż na telewizorze z tej samej odległości.

8507408eddc2539c.jpg

Odtwarzacz DOREMI DSV-J2 i monitor Astro DM 3400. Na ekranie "Katyń" 4K. Design monitora jest nad wyraz skromny jak na cenę 58.000 USD. Ale obraz już skromny nie jest...

882eec01aab82af6.jpg

Podsumowując, 4K robi ogromne wrażenie, każdy zblazowany maniak HD po spotkaniu z technologią 4K dostaje "nowego kopa" bo okazuje się, że jeszcze dużo zabawy przed nami w przyszłości, najpierw z 4K później z Ultra HD.

A teraz napiszę coś, co pewno rozśmieszy kolegów, ale takie mam odczucia. O ile 4K na wielkim ekranie, odtwarzane z urządzeń wartych setki tysięcy dolarów oceniam na 80% w skali efektu "wow", to malutkiemu, jedenastocalowemu ekranikowi OLED Sony XEL-1 o niskiej rozdzielczości i za "marne" 2000USD daję 95%.

Nie wiem z czego to wynika, prawdopodobnie z anatomii i fizjologii ludzkiego oka i zmysłu wzroku, ale wrażenia płynące z oglądania obrazu OLED są kompletnie różne od oglądania obrazu na ekranie CRT, LCD, PDP czy z projektora. Są bardziej zbliżone do oglądania ultrarealistycznych drukowanych ilustracji, tyle, że ruchomych. Obraz z otoczającej nas rzeczywistości to światło odbite od obiektów, obraz z tradycyjnych ekranów to piksele które same emituja światło. Dlatego wydruk z najprostszej drukarki jest dla zmysłów sto razy realniejszy, wyraźniejszy, "prawdziwszy" niż ten sam obraz czy tekst na ekranie. Nie mówiąc o kolorach typu wypolerowane złoto, srebro czy chrom, których nie da się uzyskać na żadnym ekranie bez wzgledu na jego cenę, za to łatwo je namalować dziecięcymi metalicznymi farbkami za 5zł.

Mam wrażenie, że obraz OLED jest dla zmysłów właśnie bliższy temu realnemu, uzyskiwanemu dzięki światłu odbitemu niż emitowanemu przez obiekt. Może to przez brak podświetlania, bo przecież diody OLED światło emitują a nie odbijają. Obraz z 11 cali telewizora ustawionego "przed nosem" wydaje się rzeczywistszy, ostrzejszy i dokładniejszy niż na 50'' LED czy PDP. Nie mogę się doczekać obejrzenia czegoś na ekranie OLED większym niż te 11''. Myślę, że pierwsze 40'' OLED w sklepach to nie będzie ewolucja tylko rewolucja, bo ludzie porównawszy obraz OLED z tradycyjnymi ekranami nigdy się nie zdecydują na zakup tych drugich. To będzie śmierć LED i PDP nawet szybsza niż przebiegła śmierć CRT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyczerpujące info. Zaoszczędziłes mi wielu godzin grzebania w sieci. Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...