Skocz do zawartości
Tom0000

Roznica jakosci obrazu HD po HDMI z roznych odbiornikow

Rekomendowane odpowiedzi

Pisze to tu na tym forum, bo sa tu napewno osoby ktore znaja odpowiedz na moje pytanie.

Faktem jest, ze obraz 1080i odbierany z przekazow satelitarnych na tym samym TV wyglada roznie , w zaleznosci od uzytego odbiornika satelitarnego.

Przykladem jest katherin 922, ktory na sofcie producenta ma jakosc video referencyjna a z enigma2 bardzo slaba.

Jak to sie dzieje.

1. Soft w odbiorniku sat dekoduje strumien z satelity. Analizuje dane video. Na podstawie analizy wlacza procedury przeksztalcenia danych w srumieniu i to robi. Zakodowuje dane do strumienia , ktory jest podawany na wyjscie HDMI. Wszystko to on-line.

Oczywiscie nie jestem tak naiwny aby w to wierzyc. Ale teoretycznie taka mozliwosc istnieje.

2. Drivery odbiornika oprocz strumienia video z satelity (niezmodyfikowanego) przesylaja po HDMI do tv kody sterujace. (Jakie?). Na podstawie tych kodow sterowany jest tor dekodowania strumienia w tv.

3. nie mam dalszych pomyslow

Prosze kogos , kto sie w tym orientuje o wyjasnienie jak to jest mozliwe, ze niemodyfikowany strumien wyjsciowy z roznych odbiornikow jest roznej jakosci obrazu na ekranie tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam, ale jestem pewien, że w pkt. 1 udzieliłeś sam sobie odpowiedzi :(

Jakość softu użytego do zdekodowania danych z satelity w odbiorniku determinuje jego jakość ... koniec , kropka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakość softu użytego do zdekodowania danych z satelity w odbiorniku determinuje jego jakość ... koniec , kropka.

No to bylo juz wiadome. Tylko dlaczego ? Co ten soft robi oprocz mechanicznego przekopiowania odpowiedniego strumienia z wejscia na wyjscie ?

Edytowane przez Tom0000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby zdobyć wiedzę, musisz prześledzić tor blokowy odbiornika i zobaczyć na ilu etapach dokonywane są obliczenia i ustawiane parametry.

Jakość dokonywanych operacji ( odpowiednie algorytmy ) potrafią ( jak widać ) dać różny efekt końcowy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Soft w odbiorniku sat dekoduje strumien z satelity.

Czy wiesz na czym polega to "dekodowanie"?

Czy wiesz co to są transformaty: FFT, falkowa itd. ?

Zakładam że nie, bo gdybyś wiedział nie zadawał byś tego pytania.

Analogiczny przykład? Daj kilku kucharzom ten sam przepis i zobacz co z niego zrobią :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zakładam że nie, bo gdybyś wiedział nie zadawał byś tego pytania.

Zakladam ze tez nie wiesz, bo gdybys wiedzial odpowiedzialbys na temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zakladam ze tez nie wiesz, bo gdybys wiedzial odpowiedzialbys na temat.

Źle zakładasz :(

Problem jest jeden. Aby szczegółowo i dogłębnie wytłumaczyć różnicę należało by napisać wiele książek o: analizie matematycznej i filtracji obrazu.

Jeśli chcesz krótkiej odpowiedzi to proszę bardzo.

Obraz przesyłany z satelity czy zapisany na płytce DVD/BR/HDDVD jest skompresowany (stratnie zresztą). Istniej pewne kilkadziesiąt, kilkaset a może kilka tysięcy sposobów jego dekompresji, filtracji, odszumiania, wygładzania, korekcji kolorów. Kwestia po prostu matematyki i umiejętności konstruktorów i programistów. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja nie znam tematu. Czyli twierdzisz , ze odbiornik przed podaniem sygnalu na wyjscie HDMI dekompresuje sygnal ze strumienia , przeprowadza jego korekte , co dalej ? Kompresuje i wysyla do tv ?

Wszystko w czasie rzeczywistym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak, ja nie znam tematu. Czyli twierdzisz , ze odbiornik przed podaniem sygnalu na wyjscie HDMI dekompresuje sygnal ze strumienia , przeprowadza jego korekte , co dalej ? Kompresuje i wysyla do tv ?

Wszystko w czasie rzeczywistym ?

Hmm ... czy myślisz że sygnał video transmitowany przez kabel HDMI jest skompresowany ?????? Gdzieś ty to wyczytał???????????????

Od początku świata odbiornik (jak go nazywasz) czyli odtwarzacz BR/DVD/tuner SAT/inne dekompresuje sygnał video i wpuszcza go w kabel HDMI zdekompresowany! ;)

Tak :) ...... w czasie rzeczywistym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...