Skocz do zawartości
ein

Problem z wyświetlaniem czerwieni na czarnym tle

Rekomendowane odpowiedzi

...zauważalny na ekranach ciekłokrystalicznych Samsungach, LG, Panasach wszystko jedno - jak to coś się nazywa. Dodam, że sam się z czymś takim nie spotkałem (oprócz plazmy mam LCD i właśnie się gapię), ale komuś ten problem bardzo doskiwera. Co ciekawe taki rozmaz (czerwone litery na czerwony tle) w pierwszym z wymienionych tv (samsung) nie wystepuje w trybie pc... o co może tutaj chodzić, wie ktoś?

Faktycznie sprawdzilem na moim sypialnianym panasie lcd i wyraznie widac zmuzenie, rozmaz czerwonej czcionki na czarnym tle. Jest to bardzo zauwazalne. Problem wystepuje na kazdym LCD-ku

Edytowane przez ein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche4 niejasno napisałeś ale:

1. Na LCD czarny zawsze będzie szary w porównaniu z plazmą

2. LCD źle przyjmuje słaby sygnał SD, słaba jakość obrazu i rozmazania to normalne na LCD i słabym sygnale SD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
troche4 niejasno napisałeś ale:

1. Na LCD czarny zawsze będzie szary w porównaniu z plazmą

2. LCD źle przyjmuje słaby sygnał SD, słaba jakość obrazu i rozmazania to normalne na LCD i słabym sygnale SD

Nie chodzi o jakość kolorów (że czerń jest lepsza czy gorsza). Chodzi o błąd jaki został zauważony na KAŻDYM LCD TV z jakim miałem do czynienia, polegający na złym wyświetlaniu czerwieni (w tym konkretnie wypadku czcionek) na czarnym tle... to wygląda jak zbyt podkręcony kontrast - robi się wyraźny rozmaz czerwieni, "wylewa" się i literki stają się nieczytelne. Zaznaczam dotyczy to każdego TV (różne modele Panasa, JVC, Samsung i LG). Połączenie HDMI via laptop / stacjonarny komp. Nie wiem jak nazwać taki specyficzny błąd, któy wygląda na problem dotyczący każdego telewizora ciekłokrystalicznego. Z tym, zę w trybie PC (Samsung) co ciekawe ta przypadłość nie występuje (czcionka jest taka jaka być powinna). Coś jest z ustawniami portu HDMI? Na VGA podobno to samo (nie sprawdzałem sam, bo mój Panas nie posiada, a wcześniej połączenie z innymi tele było przez HDMI właśnie). Niech ktoś to skonfrontuje i powie o co w tym wszystkim chodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J-B, aleś napisał na temat... ;-)

Wydaje mi się że może po prostu chodzić o smużenie. Pamiętajcie że podawane przez producentów czasy reakcji matrycy dotyczą przejścia od szarego do czarnego i z powrotem. Domyślam się że czas przejścia od czarnego do czerwonego jest najdłuższy z możliwych (nie chce mi się sprawdzać).

Podsumowując: gdy mamy poruszający się czerwony obiekt na czarnym tle prawdopodobnie będzie to smużyło jak cholera na LCDkach, dodatkowo być może elektronika próbująca "upłynnić" obraz wprowadza tutaj jakieś ekstra artefakty (to by wyjaśniało mniejszy problem na wejściu PC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wzięliście Panowie jeszcze pod uwagę ludzkiego oka.

Oko "nie lubi" intensywnej czerwieni na czarnym tle.

Co może jeszcze wizualnie potęgować kiepski czas reakcji matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Panowie, ale to się dzieje na zupełnie statycznej planszy, z czcionką... dzisiaj sprawdzę grafikę jeszcze i w ogóle czeń z czerwienią via HDMI. Jeżeli macie TV LCD sami sprawdźcie... połączenie cyfrowe, np. lapek czy komp i stronka frazpc / board / jaskrawe czerwone napisy na górze "kto mieszka obok ciebie"... aha wariant kolorystyczny stronki czerwony. Każdy TV na którym to puszczano i na ktorym sam testowalem poległ.

Naczytałem się sporo na temat "color perception", adaptacji oka i mniej więcej rozumiem naturę problemu (złe kodowanie koloru z obiektu na danym tle) ale az mi sie wierzyc nie chce, ze nikt tego jakos nie nazwal i ogolnie malo na ten temat jest na sieci. Owszem specyficzne warunki ale jw kazdy tv lcd zle swieci (rozmaz jest fatalny, wlasciwie napis jest nieczytelny)

Edytowane przez ein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego u siebie nie widziałem na tylnej projekcji. Nie mam pojęcia co to może być - światło z podświetlenia przenikające na sąsiednie piksele? masz jakieś zdjęcie jak to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nic takiego u siebie nie widziałem na tylnej projekcji. Nie mam pojęcia co to może być - światło z podświetlenia przenikające na sąsiednie piksele? masz jakieś zdjęcie jak to wygląda?

Owszem, zaraz zademonstruję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem.

Wyświetliłem sobie na moim LCD'ku 3 napisy (na czarnym tle):

- czerwony

- zielony

- niebieski

Faktycznie czerwony wygląda najmniej ostro ale ...... tylko wygląda.

Gdy przybliżymy się blisko do ekranu widać wyraźnie, że to tylko złudzenie.

Wszystkie 3 napisy są idealnie ostre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screeny z Samsunga A565. HDMI. PC mode on (wtedy wszystko jest ok) i PC mode off (czyli typowa sytuacja dla wszystkich TV dostępnych na rynku oprócz Samsunga)

pcmodeon.jpg

pcmodeoff.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Screeny z Samsunga A565. HDMI. PC mode on (wtedy wszystko jest ok) i PC mode off (czyli typowa sytuacja dla wszystkich TV dostępnych na rynku oprócz Samsunga)

To co jest na screenach jest raczej prawidłowe, PC Mode, Monitor Mode czy jak to się w różnych telewizorach nazywa, wyświetla sygnał "piksel w piksel" tak jak źródło podaje, a tryby telewizyjne i kinowe włączają różne filtry, polepszacze, wygładzacze, rozmywacze itd. które poprawiają wrażenie z odbioru filmów czy programów TV. W telewizorach LG jeden port HDMI też obsługuje PC mode, inne są do źródeł kinowych. Chyba każdy nowoczesny telewizor ma taki tryb...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Ghrom, na pierwszym zdjęciu masz tryb piksel w piksel, a na drugim nie... nie ma to nic wspólnego z kolorem czerwonym itp. Całość jest nieostra. Chyba każdy współczesny TV ma tryb piksel w piksel, więc ja się pytam - o co chodzi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm to dziwne, bo na LG taki efekt występuje, mimo że odbiornik na 100% pracuje w trybie 1:1. Fakt, na Panasie takiego trybu nie ma, ale czy ktoś może w takim razie wytłumaczyć dlaczego przy wyświetlaniu drobnych czerwonych szczegółów na czarnym tle via HDMI (PH) takiego rozmazu na tym TV nie ma? (Panas LCD serii 7 hdready)

Co do PC mode on to ten tryb wystepuje na tym Samsungu na natywnie przypisanym HDMI bodaj numer 2. W PC mode on just scan (1:1) jest na auto tak?

Edytowane przez ein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawdzone. Na wspomnianym Samsungu moża załączyć just scan (bez PC Mode można ustawić Just Scan - to są niezależne sprawy, choć faktycznie przy PC mode jest co oczywiste 1:1) i co? I G... Przy włączonym just scan efekt nadal występuje! To nie jest kwestia formatowania piksel w piksel obrazu! Na LG jak wyżej jest 1:1 i co? I nadal jest ten brzydki efekt (reszta ostra jak brzytew i syf, malaria z tymi czerwonymi czcionkami na czarnym tle). Jak wyżej napisałem - opisem tego efektu jest błędne kodowanie koloru, tylko jak to się kurcze fachowo nazywa (taki błąd)?

Edytowane przez ein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli chodzi o ten tryb PC w Samsungu to nie zawsze działa... Sam parę miesięcy temu kupiłem sobie LE37A656 tylko w celu używania jako monitor. No i po podłączeniu obraz był dokładnie jak na tej drugiej fotce... Oczywiście poczytałem i ludzie pisali ze wystarczy przestawić nazwę wejścia, przez które jest podłączony TV na PC. Obraz powinien zniknąć i pojawić się już bez rozmazanego efektu. Zrobiłem tak jak pisali nazwa się zmieniała i niestety tylko nazwa. Obraz był dalej przeostrzony... Próbowałem na różnych kablach i nic. Nie znalazłem rozwiązania na ten problem. Historia skończyła się tak ze sprzedałem telewizor hehe. Ostatnio czytałem na jakimś forum ze jakiś użytkownik miał ten sam problem... Pomogło mu włączenie gry komputerowej... Po włączeniu gry obraz się naprawił i później jak wyszedł do windowsa już wszystko było w porządku. Dodam jeszcze ze wcześniej miałem LE32A656 i na nim obraz był super bez włączania trybu PC. Po włączeniu tez tylko nazwa się zmieniała, ale obraz był tak czy siak piękny. Reasumując... Nie mam pojęcia dlaczego to może być wina ale czasami w niektórych przypadkach ten tryb PC nie działa. Wczoraj zakupiłem nowy sprzęt, czekam na przesyłkę i modle się żeby po podłączeniu pod kompa obraz był normalny. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to jest wina polepszaczy, które nie zawsze można wyłączyć to samo nawet gorzej widać jak zapoda sie jakieś plansze testowe po usb na Smsungach to jest wtedy okropnie widać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze żeby to była wina "polepszaczy". Testowałem Samsunga 32A656 i 37A656 więc różnica tylko w wielkości matrycy (no i producencie bo podobno 37 ma inną matryce niz 32,40 i inne wielkości) i na jednym bylo super a na drugim tragdia. Do dziś nie wiem gdzie może być problem... Gorzej ze szukałem na różnych forach i nikt nie potrafił mi pomóc... No nic... Moze ktoś kto zna rozwiązanie problemu przeczyta ten temat i sie wypowie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...