Skocz do zawartości
sudione

W czasach kryzysu TMOS zamiast OLED?!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Widzę, że kolejny raz na forum jak i w news'ach nie pokazała się dość ważna informacja ze świata wyświetlaczy. Ty razem nie ze świata LCD, ani plazmy, ani OLED'a - więc z jakiego świata jest ten post? W dobie kryzysu gdzie Pioneer właśnie upadł na kolana, Panasonic zwalnia 15.000 ludzi, SHARP 10% tego co Panasonic. Wszędzie chaos i pożoga, a SAMSUNG niespodziewanie postanowł dać dużą szansę wdrożenia innej technologii niż OLED, a jest nią TMOS. Oto wspomniany news:

Samsung i UniPixel Inc. rusza współpraca odnośnie TMOS

Firmy Samsung i UniPixel Inc. podpisały porozumienie odnośnie współpracy w zakresie budowy, ulepszania technologii i promocji paneli TMOS (Time Multiplexed Optical Shutter). Firma UniPixel Inc. jest także twórcą nowoczesnych filtrów mogących znaleźć zastosowanie przy budowie tradycyjnych paneli LCD i OLED. W niektórych przypadkach technologia UniPixel Inc. może obniżyć koszty produkcji paneli o 60%, przy równoczesnym wzroście ich jasności i zmniejszeniu zużycia energii. Podjęcie współpracy z Samsungiem ma zapewnić dalszy rozwój technologii TMOS.

Źródło: NoweTrendy.pl

Dla mało zorientowanych -> Co to jest TMOS?

P.S. Pytania pomocnicze:

1. Czy SAMSUNG chce naprawdę chce miec otwartą furtkę na nowe tańsze technologie?

2. Czy jest to tylko bezsensowne "zagranie pod publiczkę" z którego nigdy nic nie wyniknie?

3. Jezeli odpowiedź 1-wsza jest twierdząca to czy mamy szansę zobaczyć TMOS'a w akcji np na CES'ie 2010 w styczniu?

P.S.2 Apropos nowych technologii. Prośba do moderatorów, aby w końcu powstało sub-forum pod "Wyświetlacze HDTV", np. "Inne technologie - TMOS, Laser TV i inne" i ten temat tam właśnie "wpakować".

POZDRAWIAM SERDECZNIE i liczę na zażartą dyskusję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widzę tu kompletnie nic nowego - TO DOKŁADNIE TO SAMO CO OLED tylko na zwykłych diodach a nie organicznych.......na plus może byc trwałośc na minus może nieco wyższe zużycie energii choc diody to bardzo wydajne elementy i nie traca za wiele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"....

Tradycyjne wyświetlacze używają trzech, położonych bardzo blisko siebie subpikseli, w trzech kolorach podstawowych RGB. Przez regulację intensywności świecenia poszczególnych subpikseli można uzyskać niemal dowolny kolor wypadkowy. Ponieważ oko ludzkie nie odróżnia, z odpowiednio dużej odległości, światła emitującego przez poszczególne subpiksele, uzyskujemy piksel świecący barwa wypadkową. Taki sposób wyświetlania barw nazywa się „spatial additive color”.

W przypadku TMOS poszczególne piksele nie posiadają subpikseli, ale same wyświetlają światło o trzech kolorach podstawowych RGB w formie bardzo krótkich serii impulsach w określonej, dla konkretnego koloru, sekwencji czasowej. Zmiany koloru wyświetlania poszczególnych pikseli następują tak szybko, że oko ludzkie nie rozróżnia trzech migających kolorów, a mózg tworzy wypadkową barwę. Taki sposób wytwarzania barw nosi nazwę „temporal additive color”.

Jasność świecenia ekranu uzależniona jest od czasu świecenia piksela w każdym z cykli przynależnych każdej barwie składowej (RGB). Jeżeli ekran ma świecić na biało, każdy piksel wyświetlać będzie każdy z kolorów składowych, przez 100% trwania przypadającego na dany kolor cyklu. Jeżeli jasność ma być na poziomie średnim i wyświetlać się ma odcień szarości, każdy z pikseli wyświetlać będzie każdy z kolorów składowych, tylko przez 50% czasu przypadającego na poszczególny kolor w cyklu.

Do wytwarzania pikseli świecących w trzech kolorach podstawowych, wykorzystywane są LED. Diody te (czerwone, niebieskie i zielone) ustawione są trójkami obok siebie w formie trójkąta i umieszczone są od wewnątrz na jednej z krótszych bocznych ścianek ekranu. Wszystkie wąskie ścianki, tworzące krawędzie panelu, również ta w której umieszczone są kolorowe LED’y, są od wewnątrz lustrzane, przez co emitowane przez diody światło, jest idealnie rozproszone po wnętrzu ekranu. Ekran wykonany w technologii TMOS, tworzy coś w rodzaju bardzo płytkiego pudełka.

Jedna z zewnętrznych dużych ścian, ta która będzie wytwarzała, widoczny przez użytkownika obraz, pokryta jest dwuwarstwowa strukturą w kształcie kraty, która wykonana jest z Aerogel’u. Działa ona jak optyczna migawka. Po wpływem odpowiednio spolaryzowanego napięcia podłączonego do konkretnego piksela, struktura, jak gdyby, otwiera się przepuszczając kolorowe światło. Zewnętrzna warstwa ekranu zbudowana jest z mikroobiektywów, wytwarzanych w nanotechnologi, których mieści się tysiąc na powierzchni zbliżonej wielkością do tradycyjnego piksela w LCD TV. Struktura ta doskonale wyrównuje ilość światła emitowanego przez poszczególny piksel, a dodatkowo zapewnia szeroki kąt dobrej oglądalności.

Wszystkie warstwy mają łącznie zaledwie 12 mikrometrów grubości.

Potężną zaletą takiego sposobu wyświetlania barw jest to, że każdy piksel potrafi wytworzyć absolutnie czysty kolor składowy RGB, a nie jak to ma miejsce w przypadku wyświetlania „spatial additive color”, kiedy w przypadku wyświetlania koloru czerwonego pracuje tylko jedna trzecia całego piksela. Barwy wytwarzane przez TMOS są więc o wiele intensywniejsze. Dodatkowo występuje znacznie mniejsze migotania dużych kolorowych jednorodnych powierzchni niż w tradycyjnych rozwiązaniach.

...."

Powyższy opis chyba daleko plasuje się od OLED i wszystkiego co do tej pory w wyświetlaczach znamy? IMHO...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powyższy opis chyba daleko plasuje się od OLED i wszystkiego co do tej pory w wyświetlaczach znamy? IMHO...

Hmm... w TV projekcyjnych jest co prawda zupełnie inna technologia, ale efekt jest podobny. Są trzy matryce kolorowe i światło z nich pada w dokładnie (no z grubsza ;-)) w ten sam punkt na ekranie. Czyli też nie ma rozdziału między składowymi koloru, a do tego nic nie musi migać.

Swoją drogą jeśli dobrze rozumiem to ta technologia nie jest oparta o LCD? Z opisu raczej wynikałoby że to jakieś diody same emitujące światło bez podświetlenia? To raczej brzmi jak tańszy odpowiednik plazm a nie oled. A jeśli faktycznie koszty produkcji są niskie to jest duża szansa na wejście na rynek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...