Skocz do zawartości
radosuaf

Edge-enhancement i noise reduction w AVIVO

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kartę Radeon HD4850, do tego zainstalowane Catalysty 8.12 i najnowszy PowerDVD (Windows XP SP3). W opcjach PowerDVD zaznaczone jest "hardware acceleration". Przesuwanie paska, odznaczanie i zaznaczanie nie ma żadnego wpływu na wyświetlany obraz. Co może być nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakie "przesuwanie paska". Mogę się domyślać że o jakąś regulację, albo z poziomu powerdvd i jego kodeków, albo z poziomu sterowników karty graficznej w catalyst control center.

Jeśli o takie przesuwanie paska chodzi, to będzie działać w zależności jak zaznaczymy w Catalystach. Jeśli zaznaczymy użyj ustawień aplikacji, to będzie działać tylko z poziomu power dvd. Jeśli odznaczymy tego checkboxa, to będzie działać z poziomu sterowników, a nie będzie działać z poziomu aplikacji. Znaczy się, albo, albo, a nie jednocześnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam:

W Catalystach 8.12 w CCC są opcje Avivo EE i DN...

avivo3ap7.jpg

W PowerDVD zaznaczona akceleracja sprzętowa (z grubsza wygląda to tak):

avivo.png

No i zabawa tymi suwakami w CCC nie daje żadnego przełożenia na wyświetlany obraz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że aplikacja blokuje domyślnie ustawienia sterownika. A w innych programach, Media Player Classic na przykład?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mpeg2 and WMV accelerations are not supported either.

A mnie chodzi o odtwarzanie DVD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wg informacji stąd:

http://notebooki.idg.pl/artykuly/58182/HD.na.droge.html

MPC nie obsługuje Avivo...

Kurcze chodziło mi o to jak się zachowa MPC na zewnętrznych kodekach Cyberlinka, masz je przecież w systemie skoro masz zainstalowane power dvd. Kodeki te z natury rzeczy mają obsługe UVD z kart Radeona. Chodziło o to że jak wybierzesz właściwości filtra, w tym wypadku Cyberlinka, to czy wtedy działają te regulacje z poziomu samego filtra.

Wtedy korzystasz z samego filtra, bez całej otoczki powerdvd. A czy jest to MPC czy coś innego, to nie ma znaczenia. Film DVD też tak odtworzysz bez problemu.

Więc sprawdzić to możesz dość łatwo.

Nie należy mylić pojęć. Powerdvd tez nic nie obsługuje sprzętowego. To tak naprawdę robią jego kodeki, reszta to marketing. Avivo, czy też UVD będzie działać z poziomu każdej aplikacji zdolnej korzystać z tych kodeków, a same regulacje dokonuje się z poziomu ich właściwości.

U mnie to na przykład działa w Media Portalu, działa w DVBviewerze, działa w Media Player Classic, w KMPlayerze również. Oczywiście to pod warunkiem właściwej konfiguracji.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kajam się, już wszystko rozumiem :). Sprawdzę wieczorem, kiedy będę w domu. Z drugiej strony, jeśli Radeon jest w stanie wyrzucić z siebie sygnał 480i/p, 720p i 1080i, to chyba średnio mi się nada... :)

Czy jeśli w instrukcji jest podane w "RadeonTM HD 4850 Series 2D Single Display Modes" tryb 1920x1080 (nie jest to HDTV mode, tylko "zwykła" rozdzielczość), czy skaler po otrzymaniu tego sygnału będzie go traktował jako 1080p? Czy to jest sygnał w formacie 4:3 czy 16:9? W razie czego, rozciągnę go sobie w MPC - tam jest taka opcja.

6d48e76009.jpg

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Zastanawiasz się czy karta graficzna będzie w stanie pracować w trybie HDTV, rozumianym jako prawdziwe, telewzizyjne 1080p, a nie jako tryb komputerowy? Bo jeśli o to chodzi, to jest tam w opcjach Catalysta odpowiednia zakładka, w której dodajemy tryby hdtv do typowych trybów komputerowych. I tak też potrafi bez problemu pracować karta graficzna. Przynajmniej mój Radeon HD4670 tak pracuje. W Twoim będzie nie inaczej.

A jeśli chodzi o Edge enhancement, noise reduction i deblocking to działają na tych Radeonach bosko. To właściwe słowo ;). Przekonałem się o tym jak podłączyłem mój komputer z kartą DVB-S2 do plazmy, czy też nawet do zwykłego LCD o wysokiej rozdzielczości.

Szczęka mi opadła, ile można wycisnąć z dziadowskiego przekazu SD, jakim raczą nas niektóre kanały SAT, typu AXN. Po tym co zobaczyłem, natychmiast zarzuciłem pomysł stacjonarnego odbiornika SAT na rzecz Media Center. Różnica w jakości obrazu z kanałów SD jest kosmiczna. Wszystko działa lepiej, skaler, wyoztrzanie krawędzi, redukcja szumów, deblocking. Na lepszej jakości kanałach SD, w pierwszej chwili aż trudno powiedzieć czy to jeszcze SD, czy już HD.

Z poziomu power dvd, te same funkcje powinny działać równie dobrze.

Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc bawiłem się dzisiaj trochę - w WinDVD trzeba otworzyć okienko Configuration i zatwierdzić. Obraz naprawdę powala (chociaż widać ograniczenia DVD, niestety). Optymalne są chyba dość niskie ustawienia EE i DN. To jest ramka oryginalna i z ustawieniem 10/10:

avivoed8.png

Najlepiej chyba wygląda to na ustawieniach 10/30. I nawet dźwięk poszedł od razu :(. Żegnaj odtwarzaczu DVD!!! ;)

W menu Pixel Format mam takie opcje:

YCbCr 4:4:4

YCbCr 4:2:2

RGB 4:4:4

RGB 4:4:4

Domyślnie ustawiło się YCbCr 4:2:2, ale wtedy szary był czarny, po przestawieniu na YCbCr 4:4:4 wszystko wygląda elegancko. Czy to jest najlepsza opcja, czy może jednak coś z RGB?

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

morayy2.png

Czy mi się wydaje, że czegoś takiego być nie powinno? Czy można to jakoś zlikwidować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kolejny problem - tak wygląda materiał wyświetlany z włączoną akceleracją Radeona:

beztytuurm2.png

A tak po wyłączeniu akceleracji sprzętowej:

powerdim2.png

Sławku, czy u Ciebie "deinterlacing" (bo ciężko to tak nazwać) też tak działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa odszumiania, usuwania przeplotu, sprzętowej akceleracji, kodeków i tym podobnych rzeczy w przypadku Radeonów wszelkiej maści, jest dość szeroko dyskutowana na forum Media Portalu. Nie mam linka pod ręką. W domu mam w ulubionych, ale to dopiero po południu mogę podrzucić.

W każdym razie konkluzja jest tam taka, że jeśli istnieje taka możliwość to warto skorzystać z programowego usuwania przeplotu, bo bardziej nad tym można zapanować i mamy większe pole manewru w konfiguracji pod swój gust i pod konkretny materiał wejściowy. Algorytmy programowe są cały czas udoskonalane i ich działanie ograniczone jest tylko inwencją ich twórców. Oczywiście to wszystko przy założeniu że dysponujemy wystarczająco mocnym sprzętem. O to na szczęście w przypadku materiału SD nie trudno.

Ale i tak mam wrażenie, że usiłujesz cuda wycisnąć ze stosunkowo kiepskiego materiału wejściowego. Choćby nie wiem jak kombinować, to z g...na bata nie ukręci :rolleyes:. PAL SD, to nigdy nie będzie rasowe Full HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam świadomość ułomności zapisu SD, ale takie rzeczy, jak wzorcowy deinterlacing w dobie komputerów 2-rdzeniowych i mocarnych kart to powinna być drobnostka (co widać w podglądzie z odtwarzaniem software'owym - radzi sobie z przeplotem świetnie - lepiej niż moje stacjonarne DVD - sprawdzałem). Swoją drogą, jak wcześniej nie dostrzegałem słabości DVD, przy próbach "ukręcenia bicza" widać braki SD (szczególnie DVD w wersji "gazetowej")... Ale to mnie właśnie nieco wkręca - próba uzyskania z tego jak najlepszej jakości - trochę mi to przypomina niegdysiejsze kręcenie procesorów - kupowało się nie te z najwyższej półki i wyciskało się co się da. Czekam, aż dojdzie do mnie kolekcja Bond: Ultimate Edition - to powinnabyć najwyższa możliwa jakość do uzyskania z DVD, zobaczymy, co da się zrobić z tym materiałem.

Wraz z przeglądem większej ilości płytek doszedłem do wniosku, że odszumianie w przypadku 95% DVD nie ma sensu - szum jest tak niewielki, że jego usunięcie nie jest warte utraty detali. Z kolei wyostrzanie krawędzi fajnie działa na dobrym materiale, na zły tylko uwidacznia błędy, więc stosuję najniższe ustawienie - 2, bo przy 1 nie widać w ogóle efektu (chyba w ogóle nie działa).

Z drugiej strony oglądając bardzo dobry rip "Transportera 3" zauważyłem, że nawet dobrze zrobiony DivX/XviD może wyglądać naprawdę przyzwoicie.

Jeśli chodzi zaś o 1080p, wiesz jak jest z dostępnością tegoż i ile trwa ewentualne "pozyskiwanie" tego z sieci :).

P.S. Patrząc na jakość "Hotelu Zacisze" jakoś nie mam złudzeń, że ktoś to kiedyś wyda na BD :rolleyes:.

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz problemy z deinterlacingiem a korzystasz z najnowszego kodeka Cyberlinka, to pogrzeb w samym PowerDVD i wypróbuj różne tryby algorytmów de-interlacingu (Video / Advanced) , miałem kilka takich przypadków że przeplot w materiałach z oryginalnych płyt DVD, był nieprawidłowo rozpoznawany po fladze strumienia, skorzystaj z analizy strumienia lub wymuś go na stale.

Jeśli korzystacie z różnego rodzajów softów typu : Media Portal i DVBViewer , które umożliwiają wybór kodeka FFDShow - to możecie wybrać w nim opcję przeskalowywania obrazu do natywnej rozdzielczości wyświetlacza :

Resize & Aspect / Resize to screen resolution / Resize always

Settings / Spline

O ile samo przeskalowywanie materiału powinna dobrze wykonywać karta graficzna, to w moim przypadku nie zawsze tak jest (materiał 1080p do natywnej 720p) , przy rozdzielczościach HDTV taki proces może pożreć sporo zasobów CPU, za to przy materiale SD już niewiele a za to daje znakomite efekty. Temat już kiedyś był poruszany na forum przy okazji programowego skalowania na PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia - ustawiałem już zresztą wszystko, co możliwe - bez rezultatu. Wygląda to tak słabo nawet przy trybie Vector Adaptive wymuszonym w CCC.

powerdvdma4.png

W ffdshow bawiłem się ustawieniami i wyostrzanie nie wygląda w połowie tak fajnie jak w Avivo, a zmiana rozmiaru rozdzielczości poziomej do 1920 (bo wysyłam go 1080p do TV) zatrudnia procesor w dość dużym stopniu...

Skrypcik odkrywający nowe opcje w Catalystach (wszystkie karty Radeon HD):

http://home.comcast.net/~exdeus/ati-hd2x00/

Polecam również wszystkim programik ReClock - można sobie w locie zrobić konwersję materiału PAL do 24 klatek/sek. - operacja powoduje delikatne spowolnienie odtwarzania (w zasadzie niezauważalne) oraz powrót dźwięku do prawidłowej prędkości (postacie mówią mniej "piskliwie" - to jest wyraźnie słyszalne).

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...