Skocz do zawartości
butnux

Dźwięk 5.1 przez kino domowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam podłączony komputer przez HDMI do kina domowego 5.1 SONY (HTD-780SF).

Wszystko jest fajnie, ale kiedy np. gram czy puszczam wielokanałową ścieżkę testową i mam ustawiony dźwięk przestrzenny 5.1 w grze to zamienione są kanały lewy przód z prawym przodem oraz lewy tył z prawym tyłem, centralny głośnik jest poprawnie odtwarzany.

Pytanie:

1. Czy to jest wina jakiegoś ustawienia w komputerze ?

2. Czy to jest faktycznie wina oznaczeń w kinie domowym ?

Kiedy zamieniłem wtyczki w A/V to oczywiście dźwięk jest tam gdzie powinien, ale wtyczki są podłączone nie zgodnie z instrukcją i oznaczeniami.

PS. Niestety nie mam żadnej płyty DVD ani BluRay (mam BDP-S350), która byłaby testowym nośnikiem dźwięku i mogłaby powiedzieć, że jest to na 100% ustawienie po stronie komputera

Z góry dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem jak możesz mieć zamienione wtyczki skoro dźwięk idzie z karty ATI 4850 kablem HDMI do ampa, zamienione kable głośnikowe ?

Kanały sprawdź tym LINK , w moim przypadku miewam zamienione kanały tylnie z bocznymi ale nie zdarzało mi się by zamieniało lewe z prawymi. Pod Vistą w opcjach urządzenia audio możesz częściowo modyfikować ustawienia głośników a do gier przy takim rozwiązaniu polecam 3D Sound Back Beta0.1 LINK

Pozdrawiam

Edytowane przez apatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie do końca rozumiem jak możesz mieć zamienione wtyczki skoro dźwięk idzie z karty ATI 4850 kablem HDMI do ampa, zamienione kable głośnikowe ?

To może wytłumaczę jasniej :P

Poniżej połączenie zgodne z instrukcją A/V, czyli kolor kabla odpowiada kolorowi otworu w A/V w wyniku czego jak puszczam muzykę wielokanałową z komputera lub grę z komputera to mam zamieniony lewy przód (słychać w nim dźwięk "right channel") z prawym przodem (słychać w nim dźwięk "left channel") oraz analogicznie z tylnymi głośnikami: lewym oraz prawym

dzwiek_01.png

Poniżej połączenie zamienione, czyli kolor kabla nie jest zgodny z kolorem otworu, ale dźwięk słychać podczas testu poprawnie tzn. "left channel" słychać w lewym głośniku itd.

dzwiek_02.png

I stąd moje pytanie:

1. Czy to jest wina sprzętu SONY, bo pomylili kolory ?

2. Czy to jest wina ustawień ATI 4850 gdzie cały sygnał idzie przez HDMI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, obyło by się bez rysunków gdybyś po prostu napisał że masz zamienione kable głośnikowe. :P

Stu procentowej pewności nie będziesz mieć dopóki nie sprawdzisz sygnału na innym źródle dźwięku, ale stawiam na to że to wina karty a raczej sterowników realteka.

Jeśli używasz takich playerów jak KMP i MPC to skorzystać w nich z filtrów FDShow Audio do dekodowania dźwięku a także opcji passthrough zamiast filtrów AC3Filter i w opcjach FFDShow na stałe pozamieniać odpowiednio kanały, na gry niestety nie mam pomysłu, jeśli pod Vistą nie masz opcji zamiany kanałów to pozostaje czekać na nowe sterowniki.

Edytowane przez apatch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie i wskazówki.

Stu procentowej pewności nie będziesz mieć dopóki nie sprawdzisz sygnału na innym źródle dźwięku, ale stawiam na to że to wina karty a raczej sterowników realteka.

A np. nagranie tego pliku 6_channel_id_48kHz_fromDTS.wav na CD-Audio i puszczenie tego przez odtwarzacz CD/DVD da mi 100% odpowiedź ?

Edytowane przez butnux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic to nie da bo przecież nagrasz zwykłe CD-Audio 2-kanałowe, a po drodze dźwięk pewnie dodatkowo się skaszani, musisz mieć odtwarzacz stacjonarny zdolny do odtwarzania płyt CD-Audio wielokanałowych i odpowiednio taką płytę nagrać, przyznam ze nie mam pojęcia jak to zrobić.

Jeśli ten sprzęt ma także wejście cyfrowe toslink/coaxial lub analogowe wielokanałowe i jeśli masz odpowiednie kable to możesz wyprowadzić dźwięk z wbudowanej karty dźwiękowej ( zapewne płyta główna ma takową) i w ten sposób sprawdzić kanały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raczej nic to nie da bo przecież nagrasz zwykłe CD-Audio 2-kanałowe, a po drodze dźwięk pewnie dodatkowo się skaszani, musisz mieć odtwarzacz stacjonarny zdolny do odtwarzania płyt CD-Audio wielokanałowych i odpowiednio taką płytę nagrać, przyznam ze nie mam pojęcia jak to zrobić.

Myślałem o nagraniu SA-CD i puszczenie tego np. przez mój stacjonarny odtwarzacz DVD czy BD, który ma sprzętowy dekoder dla płyt wielokanałowego audio :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś ściągnąłem i nagrałem płyty cd audio w formacie dts. O ile pamiętam to były po prostu wavy. Tak więc myślę, że możesz ten plik ze spokojem wypalić na cd ustawiając płytę jako audio cd. Nie zapomnij, że program nie może ingerować w zawartość wav'a bo stracisz informację o kodowaniu dts. Moje kino, dość stary zestaw grundiga, nie ma w specyfikacji, ze potrafi odtwarzać audio cd z dts'em ale jak mu włożyłem to nie zaprotestował, jedyny minus to krótki trzask na początku każdego nagrania - dekoder zaczyna odtwarzać to jak zwykły wav, po chwili zaczyna działać dekoder dts i płynie muza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradziłem sobie już.

Znalazłem opcje w swoim A/V testowania dźwięku i wyszło, że kolory są jednak zamienione :)

Dzięki wszystkim za rady.

Pozdrawiam

Edytowane przez butnux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...