Skocz do zawartości
Ator

Blu-ray vs 1080p BDRip

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem od kumpla z wielogodzinnego testowania popcorna, blu-ray Sony BD350 i ogólnie materiału HD również z PC. Sprzęt podłączony po HDMI do Sharpa Aquosa full HD 42 cale. Generalnie wiadomo jak to z HD, jak zwykle nie rozczarował ;) Jednak nasuwa się pewne pytanie i jestem ciekaw jakie są spostrzeżenia innych użytkowników. Otóż robiliśmy porównanie jakości kilku filmów puszczanych z oryginalnej płyty BD jak i ripa 1080p w mkv puszczanych z PC między innymi na przykładzie Spidermana 3. Oczywiście ze względu na to, że tv był jeden to było to porównanie po pierwsze: ogólne wrażenie jakości i płynności, po drugie porównanie poszczególnych klatek filmu poprzez zmianę źródła obrazu (wiem, lepiej jak stoją obok siebie ale cóż, nie każdy ma sklep ze sprzętem AV ;) ). Dodam, że ustawienia obrazu w tv na obu złączach identyczne. Na PC filmy puszczane przez WMP, system Vista. No więc na poszczególnych scenach Spidermana3 mówiąc szczerze z odległosci nawet ok 1 metra nie zauważyliśmy absolutnie żadnych różnic pomiędzy jednym a drugim. Wydawałoby się, że np bitrate, gdzie na BD jest to ok 25-30 Mb/s, z kolei w tym ripie ok 10 Mb powienien wpłynąć na jakość obrazu. Okazuje się, że wg naszych obserwacji nie bardzo. Kwestia dyskusyjna to ustawienia samego playera BD. Otóż przy ustawieniach np palety kolorów na auto obraz był nawet lekko gorszy: jaśniejszy a przez to kontrast nie był tak dobry jak z PC. Po zmianie na RGB 0-255 jakby się poprawił, ale pewna różnica kolorów była (przy okazji moze ktoś testował i napisze jakie są najlepsze jego zdaniem ustawienia tego soniacza jeśli chodzi o setup video)

Reasumując pomijam kwestię jakości Audio czy też wyższości oryginalnego, wzbogaconego wydania płyty BD nad zwykłym, spiraconym ripem - tu nie ma o czym dyskutować. Ale jeśli chodzi o video tutaj spodziewałem się jednak może niewielkiej, ale różnicy oryginału odtwarzanego z płyty BD. Wobec powyższego pytanie do Was czy robiliście podobne porównania, jakie były odczucia, no i co ewentualnie ma wpływ na takie a nie inne spostrzeżenia: czy może przypadkiem mieliśmy do czynienia z naprawdę dobrym ripem bo oczywiście rip może być lepszy lub gorszy, a płyta BD to źródło czyli teoretycznie materiał najlepszej jakości i napewno nie gorszy od ripa :). A może te 42 cale nie pozwalają dostrzec różnicy, ale biorąc pod uwagę odległość z jakiej oglądaliśmy, plus rozdzielczość materiału to teoretycznie raczej nie powinno stanowić. Ciekaw jestem Waszych odczuć.

Edytowane przez Ator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie testował ? :P Z punktu widzenia teoretycznego to ciekawe zagadnienie. Jeśli hipotetycznie ktoś nie ma dekoderów dźwięku HD, a zależy mu na jak najlepszej jakości obrazu i stoi przed dylematem: pociągnąć 40 GB iso BD czy może ripa 1080p który ma 10GB. No bo jeśli jakość obrazu jest taka sama to po co ciągnąć 4 razy więcej danych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem ale na natywnej 720p projektora, wszystko zależy od rodzaju filmu (techniki filmowania , rodzaju obrazu, użytych efektów postprocessingu ...) i od ripu mkv. Przyznam że w nowych ripach znanych i dobrych grup ta różnica jest coraz mniej widoczna, x.264 jest ciągle rozwijany a nowe funkcje pozwalają zachować coraz wierniejszy obraz nawet z zachowaniem ziarna przy mniejszej objętości pliku.

Testowałem kiedyś film 300 , wersję x.264 mkv 720p ESiR'a i HD DVD, jeśli się nie mylę rip 1080p także porównywałem. Różnica była spora na korzyść pełnej wersji HD DVD pomimo odtwarzania na natywnej 720p, w takich przypadkach zasada jest prosta im większa powierzchnia ekranu (80"-90" w moim przypadku w zależności od formatu obrazu) tym większą widać różnicę.

Druga sprawa że w ripach 720p szum i ziarno są częściej i mocniej redukowane niż w ripach 1080p. Ciężko takie porównanie wykonać bo czas przełączenia obrazu jest za duży by móc obiektywnie ocenić różnice. Jeśli chodzi o ripy 720p vs 1080p to dosyć łatwo to wykonać , wystarczy dwie wersje tego samego filmu wmuxować w jeden kontener mkv i podczas odtwarzania tak samo jak wybieramy stream audio, zmieniać track Video. Między obydwoma ripami Hellboy II 720p i 1080p nie widziałem różnicy ale powtórzę że nie mam wyświetlacza 1080p - co nie znaczy że w kilku przypadkach takich różnic nie widziałem.

Pewne filmy ze względu na rodzaj obrazu nie są warte 1080p nawet jako rip mkv, jak mamy dostęp do screenów to można to w miarę szybko stwierdzić, a dla nielicznych wystarczy zwykłe SD pomimo że film wyszedł na BD, prosty przykład : 28 Days Later LINK wniosek prosty sama wersja BD jest upskalem. :(

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...