Skocz do zawartości
Capoeirista

Podłączanie komputera pod plazmę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam kilka pytań do osób z plazmą podpiętą pod komputer lub które stosowały już takie połączenie, gdyż sam nie mogę tego sprawdzić w sklepie.

Noszę się z zamiarem kupna takiego rozwiązania, chcę uzyskać najlepszy możliwie obraz w filmach i grach, do reszty mam drugi monitor. Padło na Panasonica, ale nie chcę modelu FullHD, bo dodatkowej rozdzielczości i tak nie wykorzystam, poza tym trzeba za nią dopłacić i, jak sądzę, panele HDready lepiej sobie radzą z obrazem w rozdzielczości niższej niż FullHD.

Ale tu zaczynają się schody, bo plazmy Panasonica 42" HDready (model TH-42PV80 z łączem PC za 2300zł według skapiec.pl) mają natywnie niepanoramiczną rozdzielczość 1024x768, natomiast 50" oferują jak dla mnie optymalną 1366x768 (model TH-50PV8 za 3200zł według skapiec.pl), ale brakuje im wejścia PC, więc pozostaje łączenie przez HDMI. Tak więc można na takim panelu uzyskać co najwyżej rozdzielczość 1280x720 przeskalowaną do rozdzielczości natywnej telewizora, co pogarsza jakość obrazu.

Zawężyłem pole manewru do rzeczonych dwóch modeli ze względów budżetowych. Wiem, że można dostać np. plazmę 50" Samsung PS-50A410 za 2900zł według skapiec.pl i model ten ma wejście VGA, ale w pierwszej kolejności idzie mi o jakość obrazu, a w tej cenie myślę, że plazmy Panasonica się nie przebije. Dodam jeszcze, że mam kartę graficzną ATI, te radzą sobie ponoć lepiej z transmisją sygnału do telewizora.

1. Czy wyżej opisane skalowanie przez HDMI przeszkadza z odległości 2-3 metrów czy też spokojnie (tj. bez artefaktów i widocznych zniekształceń) można wtedy grać i oglądać filmy DVD?

2. Czy na panelu 42" daje się zauważyć zniekształcenia wynikłe z przeskalowywania obrazu z komputera? Np. panoramiczne DVD będzie rozciągnięte przez komputer do formatu 4x3, które plazma z powrotem zmieni na 16x9.

3. Czy też można na telewizorze 42" o natywnej rozdzielczości 1024x768 ustawić panoramiczne 1024x576? Jak wtedy prezentuje się obraz?

4. W końcu co będzie lepszym wyborem: 42" z łączem VGA czy 50" bez (ale z natywnie panoramiczną rozdzielczością)? Omawiany model 42" ma przy tym ciut lepszy kontrast i ponoć lepsze odszumianie, ale to chyba szczegóły.

5. Czy na tych tańszych plazmach zostają plamy / smugi / duszki, jak się wyświetla statyczny obraz? Tzn. jak długo można zostać np. na pulpicie lub czy w trakcie grania nie zostają ślady po interfejsie (nieruchomy wskaźnik życia itp.)?

6. Abstrahując od całej rozdzielczości itd. jaka jest jakość obrazu po łączu z komputera z odległości 2-3 metrów? W sensie czy porównywalna do sygnału ze stacjonarnego DVD lub konsoli do gier.

Z góry dzięki za Waszą pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Capoeirista' post='128921' date='02.11.2008, 15:03 ']Ale tu zaczynają się schody, bo plazmy Panasonica 42" HDready (model TH-42PV80 z łączem PC za 2300zł według skapiec.pl) mają natywnie niepanoramiczną rozdzielczość 1024x768, natomiast 50" oferują jak dla mnie optymalną 1366x768 (model TH-50PV8 za 3200zł według skapiec.pl), ale brakuje im wejścia PC, więc pozostaje łączenie przez HDMI. Tak więc można na takim panelu uzyskać co najwyżej rozdzielczość 1280x720 przeskalowaną do rozdzielczości natywnej telewizora, co pogarsza jakość obrazu.[/quote]
Nie wiem czy jest sens łączyć na dzień dzisiejszy sprzęt RTV czym innym niż HDMI. To już jest standard...
I tu wina leży raczej po stronie plazm, które mają niestandardowe rozdzielczości natywne, aniżeli połączeń z PC...

[quote]Zawężyłem pole manewru do rzeczonych dwóch modeli ze względów budżetowych. Wiem, że można dostać np. plazmę 50" Samsung PS-50A410 za 2900zł według skapiec.pl i model ten ma wejście VGA, ale w pierwszej kolejności idzie mi o jakość obrazu, a w tej cenie myślę, że plazmy Panasonica się nie przebije. Dodam jeszcze, że mam kartę graficzną ATI, te radzą sobie ponoć lepiej z transmisją sygnału do telewizora.[/quote]
Panasonic robi świetne plazmy, mają świetną czerń i kolorki. Mam od ponad 2 lat plazmę Panasa, ale trochę niższy model (legendarny PV60, wtedy za prawie 7000zł).
Co do karty graficznej to raczej ciężko stwierdzić co ma "lepszą transmisję sygnału do telewizora" i nie wydaje mi się, że da się jasno stwierdzić, że jedna radzi sobie lepiej od drugiej.

[quote]1. Czy wyżej opisane skalowanie przez HDMI przeszkadza z odległości 2-3 metrów czy też spokojnie (tj. bez artefaktów i widocznych zniekształceń) można wtedy grać i oglądać filmy DVD?[/quote]

Absolutnie nie przeszkadza.
Oglądałem na wcześniej wspomnianej plazmie (42PV60) materiały mkv 1280x720 (i taka też rozdzielczość ustawiona w lapku) przez HDMI i było świetnie.
I też mniej więcej z 2 metrów.

[quote]2. Czy na panelu 42" daje się zauważyć zniekształcenia wynikłe z przeskalowywania obrazu z komputera? Np. panoramiczne DVD będzie rozciągnięte przez komputer do formatu 4x3, które plazma z powrotem zmieni na 16x9.[/quote]
Ja niczego takiego nie dostrzegłem...

[quote]3. Czy też można na telewizorze 42" o natywnej rozdzielczości 1024x768 ustawić panoramiczne 1024x576? Jak wtedy prezentuje się obraz?[/quote]
Ale... to nie tak działa.
Po prostu na 1280x720 ustawiona rozdziałka ekranu i plazma będzie skalowała ciągle w formacie 16:9 do rozdzielczości 1024x768.
I to moim zdaniem niezauważalnie raczej...

[quote]4. W końcu co będzie lepszym wyborem: 42" z łączem VGA czy 50" bez (ale z natywnie panoramiczną rozdzielczością)? Omawiany model 42" ma przy tym ciut lepszy kontrast i ponoć lepsze odszumianie, ale to chyba szczegóły.[/quote]
Szczegóły, bierz obojętnie jaką plazmę z HDMI i wielkość jaka Ci pasuje :-).

[quote]5. Czy na tych tańszych plazmach zostają plamy / smugi / duszki, jak się wyświetla statyczny obraz? Tzn. jak długo można zostać np. na pulpicie lub czy w trakcie grania nie zostają ślady po interfejsie (nieruchomy wskaźnik życia itp.)?[/quote]

NIE!
Od 2 lat plazma świeci u mnie praktycznie codziennie od około 15-16 do około północy.
Często cały czas na jednym kanale, zdarzało się, że zostawała na xboksie przez kilkadziesiąt minut na jednym, statycznym ekranie.
Nigdy nie widziałem żadnego ducha ;-), na początku tak mnie nastraszyli, że stałem kilka centymetrów od ekranu i ich szukałem. Po miesiącu to olałem i jestem szczęśliwy, nic nie widać.
Nie dajmy się zwariować :-).

[quote]6. Abstrahując od całej rozdzielczości itd. jaka jest jakość obrazu po łączu z komputera z odległości 2-3 metrów? W sensie czy porównywalna do sygnału ze stacjonarnego DVD lub konsoli do gier.[/quote]
Dobra. Ciężko powiedzieć jak Ty to chciałbyś widzieć, jak to sobie wyobrażasz i czego się spodziewasz itd. itp.

Od siebie dodam (jeszcze odnośnie kwestii rozdzielczości...), że aktualnie łączę projektor HDReady z lapkiem na 1280x720 też po HDMI i wyświetlam ekran o przekątnej 120 cali.
Jak ustawię 1920x1080 i wyświetlam film 1080p to mimo, że rozdzielczość zawsze będzie skalowana w dół do natywnej projektora (1280x720), to wydaje mi się, że obraz jest minimalnie lepszy.
Nie wiem, być może autosugestia, ale naprawdę takie odnoszę wrażenie.
NA PEWNO NIE JEST GORSZY ;-). Edytowane przez Smartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...