Jump to content
Sign in to follow this  
GoWeb.ie

OLED w telefonach komórkowych

Recommended Posts

[quote name='GoWeb.ie' post='125046' date='09.10.2008, 20:01 ']Mam pytanie, czy przypadkiem wyświetlaczy OLED nie można znaleźć w telefonach komórkowych?[/quote]


Oczywiście że można. Ale są to bardzo proste konstrukcje, o małej rozdzielczości i niewielkiej palecie barw. Na oledach najczęściej są zewnętrze małe wyświetlacze w telefonach. Czasem można je też spotkać w innych drobnych elektronicznych przedmiotach, na przykład w odtwarzaczach MP3.

A co, zdziwiony? Pierwsze wyświetlacze oled były już stosowane w 2002 roku. Co oczywiście w żaden sposób nie przekłada się na technikę wyświetlaczy obrazu telewizyjnego. Podobnie było z LCD. Pierwsze wyświetlacze LCD pojawiły się w zegarkach wiele lat temu, co automatycznie nie pociągnęło za sobą zastosowania ich w telewizorach :).

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote name='mobor' post='125051' date='09.10.2008, 20:17 ']ban-kandydat ? :)[/quote]


Tam zaraz ban. Gość po prostu odkrył fakt iż OLED nie jest żadną ultranową technologią. Co widać niepomiernie go zdziwiło :)


A tu link dla autora wątku: [url="http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/printversion/printversion_67938.html"]http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/printve...sion_67938.html[/url] Zwracam jego uwagę na datę artykułu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

żartowałem :)

OLED to na razie pieśń przyszłości
Mam SONDĘ z 87 roku w której prezentowano zapowiedz pierwszego przenośnego telewizora z wyswietlaczem LCD... Ile trwała popularyzacja tego typu wyswietlaczy wszyscy wiemy...kolejne 13 lat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale zawsze od czego trzeba zacząć. Formą przejściową dla ekranów LCD były takie fajne telewizorki Casio o przekątnej od 1,8 do 3 cali, na których i tak prawie nic nie było widać :).

W oledach jest podobnie. Tutaj realną formę przejściową stanowią tak zwane elektroniczne ramki na zdjęcia. To bardzo dobre i bezpieczne pole do eksperymentów.

A prawdziwego upowszechnienia się ekranów OLED to możemy się spodziewać chyba najpierw w topowych, czytaj najdroższych, notebookach. Dopiero później drogą ewolucji technologia zejdzie pod strzechy.

Edited by SlawekR

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak najbardziej można. Nokia ma kilka modeli z takimi właśnie wyświetlaczami a w przyszłym roku będzie tego więcej. Na przykład: 7900Prism, 8800 Arte, 6600Fold i najciekawszy bo aż 2,6 cala w N85.

Share this post


Link to post
Share on other sites
[url="http://pl.youtube.com/results?search_query=oled&search_sort=video_date_uploaded"]http://pl.youtube.com/results?search_query...o_date_uploaded[/url]

fajne wyswietlacze oledowe są w playerach irivera np ;
[url="http://pl.youtube.com/results?search_query=clix+2&search_type=&aq=f"]http://pl.youtube.com/results?search_query..._type=&aq=f[/url]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam w OMNI II ekran oled i ostatnio mialem okazje porownac go do HTC Touch HD.

To jest przepasc technologiczna!

U mnie czern jest czarna, kontrast taki, ze czasem jak patrze na ekran telefonu lezacego na stole, to mam wrazenie, ze to atrapa z podswietlonym ekranikiem w ktory wsadzone jest kolorowe zdjecie.

No i tutaj dopiero mozna mowic o oszczednosci energii - moj telefon trzyma na baterii 8 dni, a kolega swojego z ekranem LCD musi ladowac codziennie. Wiecej czerni = mniej pradu.

Czekam na telewizory oled, bo ta technologia to prawdziwy przelom. Szkoda tylko, ze marketingowcy nie pozwalaja sie jej rozwinac :)

Edited by figer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam oba wyżej wspomniane telefony, Omnię II z AMOLEDem i Touch HD z LCD, oba mają wyświetlacze WVGA/65K. I zupełnie nie mogę potwierdzić tego, co wyżej napisał kolega figer - oba telefony przy intensywnym używaniu (push-mail więc internet cały czas aktywny) trzeba ładować co 1-2 dni. W Omni mimo szybszego procesora włączone Wi-Fi plus streaming wideo (DLNA czy odbiór na telefonie obrazu z monitoringu) i telefon grzeje się jak piec a bateria siada w dwie godziny. HTC nie ma z tym problemów. Ta czerń w Omnii to prawda, problem w tym, że czerń jest również tam gdzie powinno być szaro, po prostu gradacja odcieni jest strasznie marna i cały obraz jest zaciemniony. W menu czy programach to nie ma znaczenia, ale przy oglądaniu filmów czy teledysków to już porażka, irytująco ciemny obraz. Wyświetlacz w HTC jest nieco większy i o wiele jaśniejszy. Mimo, że Omnia jest rok młodsza, 500zł tańsza, ma lepszy procesor i nowszy WinMo, według mnie użytkowo jest daleko za Touch HD, nie mówiąc już o HD 2.

W tym konkretnym wypadku AMOLED przegrywa z LCD. Za to w przypadku np. zegarka (Sony Ericsson MBW-150) OLED to rewelacja - wyświetlacz mały ale bardzo wyraźny i nawet mimo aktywnego cały czas bluetootha zegarek wystarczy ładować co kilka dni.

Edited by Ghrom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...