Skocz do zawartości
  • 0
krzysztof.m

Ustawienie "stereo" w odbiorze programu TV

Pytanie

Witam i proszę o pomoc.
Zakupiłem nagrywarkę z twardym dyskiem LG 256 i wiele rzeczy sobie już skonfigurowałem, ale nie potrafię zrozumieć jednego. Mianowicie podczas emisji programów telewizyjnych z tunera nagrywarki mam wyświetlaną informację że dany program jest "MONO", podczas gdy moja sieć kablowa informuje że powinien być "STEREO" ...np TVP1, TVP2 i kilka innych. Nie wiem co jest grane i gdzie szukać przyczyn tych rozbieżności ...i co zrobić bym programy dostępne w STEREO odbierał właśnie w stereo.
Przyznam się że jestem kompletnym nowicjuszem w tego rodzaju sprzęcie.
Czy powinienem coś zmienić w ustawieniach nagrywarki, czy może szukać przyczyn gdzie indziej.
A może wymienione kanały nie zawsze podają sygnał stereo ...podają go np tylko przy okazji konkretnego filmu albo programu muzycznego?
I jeszcze ważna być może informacja. Nagrywarka jest nowa, ale odbiornik TV sprzed 19 lat - Sanyo CEM2141PTX. Nie można go podłączyć oryginalnym kablem na dwa eurozłącza, lecz przejściówką eurozłącze z nagrywarki z wejściami typu dżek w TV. Są tam dwa takie wejścia. Jedno na obraz a drugie na dźwięk. Drugi kabelek na dźwięk wisi sobie luźno nigdzie nie podłączony.
Sygnał stereo z nagrywarki owszem uzyskuję , ale tylko w przypadku odtwarzania niektórych płyt. Uzyskuję go podłączając dwa wyjścia dżwięku w nagrywarce z dwoma wejściami w również starej - analogowej wieży SONY MHC771.
Ale co zrobić by mieć poprzez nagrywarkę sygnał stereo programów telewizyjnych ...absolutnie nie wiem i proszę o pomoc.
Zaznaczam że przez jakiś czas nie stać mnie będzie na zakup nowoczesnego telewizora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Sam sobie odpowiedziałeś. Sygnał stereo to dwa niezależne kanały, jeżeli do telewizora doprowadzasz tylko jeden z nich to stereo nie będzie. Czy jesteś pewien że Twój TV jest w ogóle stereofoniczny, czy ma dwa odrębne tory audio (stereo)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
OK, zajrzałem do schematu od tego TV - to jest odbiornik [u]monofoniczny[/u], ma co prawda dwa głośniki, ale cała reszta toru audio jest pojedyncza. Zajrzałem również do instrukcji nagrywarki i jest tam wyraźnie napisane:
"[i][b]Uwaga:[/b]
Urządzenie to może nagrywać tylko w trybie mono z
wbudowanego tunera.[/i]"
Oznacza to że wewnętrzny tuner nagrywarki jest monofoniczny.
Na przyszłość najpierw czytaj instrukcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Pampalini.

1. TV rzeczywiście jest monofoniczny, ale ja pisałem w poście że mimo to chciałbym uzyskać sygnał dźwięku stereo, z dodatkowo podłączonej wieży, wprawdzie wieży analogowej, ale jednak stereofonicznej.

2. Informację że nagrania z tunera TV nagrywarki są monofoniczne doczytałem ...i nie musisz mnie pouczać bym czytał instrukcję. Jednak dla mnie informacja że nagrania są monofoniczne nie jest jednoznaczna z tym że docierający z anteny sygnał powinien być też monofoniczny. Ja rozumiem to tak że tuner odbiera sygnał stereo i tak może go przekazywać do odbiornika fonii (którym w moim przypadku jest wieża). Zmienia go w sygnał mono tylko w trakcie nagrywania i same nagrania będą w mono, natomiast program TV odbierany bezpośrednio z tunera nagrywarki może być stereofoniczny, tyle że trzeba gdzieś coś przestawić.

Tak ja to rozumiem, ale do końca pewny nie jestem.

Może ktoś jeszcze pomoże? Podpowie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Zakladam, ze gdy ogladasz telewizje (na zywo, nie nagrane programy na dysku bo juz ustalilismy, ze tesa mono) to dzwiek masz podlaczony do wiezy ? przez eurozlacze, ktore na wyjsciu ma dwa kable dla stereo ktore podlaczasz do wiezy i jeden video do TV ? Sorki za te podstawowe pytania ale trzeba to najpierw ustalic.

W zasadzie po przelaczeniu w nagrywarce ze sluchania plyt CD (stereo) na tuner TV (stereo program) powinienes uzyskac stereo (niezaleznie czy jest obraz TV). Jesli to jest mono to byc moze tuner w nagrywarce jest calkiem monofoniczny, ale to powinno byc napisane w specyfikacji.

A wiec plyta CD (jest stereo ?) a potem program TV (jest stereo?) na tym samym kablu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Wieża może być łączona z telewizorem na dwa sposoby:
1. Z eurozłącza - ten wykorzystuję na podłączenie do telewizora (monofonicznego)
2. Z gniazd na chinche (czincze). Jest ich 5 - trzy na wizję i dwa na fonię. Właśnie te dwa na fonię wykorzystuję do podłączenia wieży stereo (analogowej).
Jest jeszcze trzecie wyjście z nagrywarki, do podłączenia wieży cyfrowej, ale go nie wykorzystuję bo nie mam takowej.
Przy takim podłączeniu uzyskuję dźwięk STEREO z niektórych płyt, a z tunera TV niestety tylko MONO, co jest potwierdzone informacją na ekranie telewizora gdy nacisnę przycisk DISPLAY na pilocie. Wtedy pokazują się informacje o kanale, częstotliwości, i że program jest MONO, nawet w przypadku TVP1, TVP2, TVN i innych , które wiem że nadawane są w stereo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Niestety nie ma w instrukcji ani w specyfikacji jednoznacznej informacji czy podgląd na żywo z tunera TV jest stereo. Cisza na ten temat, co pozwala domyślać się że jest stereo, jak każdego tego typu urządzenia w dzisiejszych czasach.
Jest tylko informacja że nagrywanie programów TV z tunera nagrywarki odbywa się w wersji MONO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Zapomnij o podlaczaniu dzwieku do telewizora (jest monofoniczny, a czy wykrywa stereo nie wiemy, moze mono to tylko oznaczenie, ze gra w mono).
Zdaj sie na swoj sluch, wlacz TV przez nagrywarke tak jak plyty CD i zaczekaj na jakas muzyke, siadz blisko tak zeby kolumny byly mocno po bokach. Jesli ulyszysz roznice miedzy prawym i lewym kanalem to jest stereo, bo przeciez chodzi o roznice w odsluchu a nie o zapalone "choragiewki" na wzmakach i TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='krzysztof.m' post='117403' date='10.09.2008, 10:51 ']Niestety nie ma w instrukcji ani w specyfikacji jednoznacznej informacji czy podgląd na żywo z tunera TV jest stereo. Cisza na ten temat, co pozwala domyślać się że jest stereo, jak każdego tego typu urządzenia w dzisiejszych czasach.[/quote]
Jest wprost przeciwnie, powtarzam, [b]tuner w Twojej nagrywarce jest [u]monofoniczny[/u][/b], czy ci się to podoba czy nie. Gdyby było inaczej to było by napisane stereo NICAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Zamykam temat.

Rzeczywiście okazało się że popełniłem błąd przy zakupie.
Tuner TV w nagrywarce rzeczywiście jest mono.
Doszedłem do tego dopiero po kilku dniach zabawy ze sprzętem, prób konfiguracji, ustawień, zapytań właścicieli mojej sieci kablowej i także na tym forum, docierając w końcu do specyfikacji sprzętu ...ale nie oryginalnej, firmowej, lecz opracowanej przez kilka sklepów internetowych.
Jest tam czarno na białym że tuner TV nie jest stereo w tym modelu nagrywarki
Niestety nie ma w tego rodzaju informacji tam gdzie powinna ona być przede wszystkim, czyli w instrukcji dołączonej do sprzętu. Nie mieli też wiedzy sprzedawcy. W ciemno sugerowali że tak drogi sprzęt na pewno musi być stereo, bo dziś inny już praktycznie nie ma prawa bytu na rynku.
Podobnie myślałem i ja w dniu zakupu. Myślałem że dojście do ustawienia tunera TV tak by było w końcu stereo, to tylko sprawa czasu i wgłębienia się w tajniki sprzętu.
Teraz będę się boksował ze sprzedawcą. (z głównym dystrybutorem i z producentem też, jeśli będzie trzeba).
Wiem że będzie trudno bo sprzęt mam już ponad tydzień w domu, gwarancja podbita itd.
Ale myślę że nie jestem bez szans i warto spróbować.
Zobaczę jak zachowa się sprzedawca.
Jeśli nie będzie chciał podjąć tematu i pomóc, to napiszę tutaj który sklep i w jakim mieście lepiej omijać szerokim łukiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
No i już wszystko jasne.
Sklep się wypina i odmawia wymiany sprzętu na inny model.
A zaproponowałem to wyjście ...także z dopłatą różnicy ceny.
Trudno.
Być może spróbuję rozeznać sie w prawach konsumenta i rozpocząć kroki od tej strony.
Tymczasem tak jak obiecałem - przestrzegam.

Potencjalnym nabywcom jakiegokolwiek sprzętu RTV, czy AGD proponuję omijanie szerokim łukiem SALONU SPRZEDAŻY RTV-AGD firmy P.H. "SUKCES"-Przedpełska,Skowrońska Sp.J, w Kole przy ul. Niezłomnych 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
dlatego najpierw trzeba zapytac na forum a potem kupować niee odwrotnie...ja też już raz wtopiłem (HDMI-STR DG 700)
poza tym możesz się powołać niezgodnośc towaru z umową, że sprzedawca wprowadził cie w błąd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...