Skocz do zawartości
Gęsior

Pasta termoprzewodząca i chłodzenie proca

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w komplecie z coolerem (w moim przypadku Thermaltake Max Orb) powinna być zawsze pasta termoprzewodząca?
Pytam bo u mnie nie było a jedynie na spodzie coolera zabezpieczone folią miejsce, które ma się stykać z procesorem. Czy pod tą folią była już nałożona pasta? Moje pytanie jest tym bardziej uzasadnione, że radiatory są kompletnie zimne przy obrotach wiatraka ustawionych mniej więcej na połowę mocy. Dodam, że nie obciążałem procesora bo nie wiem co odpalić żeby dać mu mocno popracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam do "podgrzania" procka możesz użyć tego: [url="http://sp2004.fre3.com/beta/orthos_exe_20060420.cab"]Click[/url]
Po odpaleniu daj na opcje "Small FFTs-stress CPU i ustaw priorytet na powiedzmy 8.
I jednocześnie odpal jakiś z programów do temperatury poniżej.
Generalnie program mocno obciąża procesor+jest to test na stabilność procka(jeśli go podkręcamy).
Jakieś 30minut do 2 godzin powinno wykazać czy wszystkie parametry przy podkręcaniu procesora zostały odpowiednio dobrane a co za tym idzie czy system jest stabilny.
W zależności od tego jaki masz procek..czy stare c2d-e6xxx czy nowe c2d e8xxx do pomiaru temperaturki polecam programy:[url="http://download1us.softpedia.com/dl/9483485c65df73af9b96f16864ae186f/48ab19f5/100074793/software/widgets/CoreTemp.zip"]CoreTemp[/url] i zalecany do nowszych c2d [url="http://www.fileden.com/files/2008/3/3/1794507/RealTempBeta.zip"]RealTemp[/url]

Odnośnie pasty.
Najczęściej nalepka zabezpiecza powierzchnie stykowa radiatora..przed zabrudzeniem,przypadkowymi rysami.
Jesli po odklejeniu folijki,powierzchnia gdzie radiator sie bedzie stykal z cpu jest gladka,mozna sie w niej przejrzeć,to raczej pasty tam nie ma nałożonej.

Zazwyczaj w "nieco" drozszych chlodeniach jakas tam pasta jest dodawana.
Nie wiem jak w Twoim..ale w tym linku,recenzenci tego chlodzenia mieli w srodku paste..[url="http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3838-58"]Click[/url]

Na stronie TwojePC tez mieli paste..
"Thermaltake MaxOrb zapakowany jest w spory plastykowy blister oraz dodatkowo kartonowe pudło. W standardowym wyposażeniu znajdziemy części do mocowania na poszczególnych gniazdach, instrukcje obsługi, troszkę pasty oraz naklejkę z logo Thermaltake."

Ps.Myśle iż lepiej nie przekraczać 75c na CPU.
ps2-W biosie mozna powlaczac zabezpieczenia przed przegrzaniem.

Pozdrawiam. Edytowane przez Newren

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niektóre coolerki są fabrycznie zapastowane. Z doświadczenia powiem, że z reguły jest guano warte. Najlepiej zetrzeć to coś i posmarować samemu jakąś dobra pastą, np. ja używam i polecam Zalmana ZM-STG1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Newren: mam proca E8400 nie kręconego, wiatrak skręcony na minimum, bez obciążenia program RealTemp pokazuje 40C. To dobra wartośc? Czy kupowac paste?

Przy odpaleniu jednocześnie jakiegoś nędznego filmiku i p2p temperatura skoczyłą maksymalnie do 56C. Dużo?

Wieczorem sprawdzę z obciążeniem bo teraz nie mam tyle czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam podobnie na E8400..u mnie jest nawet 42c w spoczynku.
Niestety nowe c2d czesto maja wieksza temp niz jego starszy brat E6xx.
W media center mam e6600 podkrecony bez zmiany napiecia na 3.0Ghz.
I temp mam w spoczynku 24c.
A buda tam o wiele mniej przewiewna niz w moim głównym kompie.

Wracajac do tematu.
Sprawdz w orthosie przy włączonym realtemp,jak wyglada skok temperatury podczas full obciazenia.

Jesli bedzie za mocno roslo..tak z 70c i wiecej to musisz paste zalozyc..bo nie ma dobrego styku radiatorka z cpu.

Inna sprawa ze mamy lato i cieplo w domu..wiec im blizej zimy tym bedzie lepiej.

Generalnie jesli masz w iddle 40c..to pod obciazeniem raczej nie powinno przeskoczyc 60c..jesli jest wszystko dobrze zalozone.
No i buda w "miare" wentylowana.

BTW.
Pojawił sie poprawione CoreTemp 0.99.3 z ustawionym Tj Max 100*C.
Według intela takie ustawienie jest dla seri E8xxx.
Czyli jest to +5c w stosunku do RealTempa i -5c w stosunku do poprzednich wersji CoreTemp. Edytowane przez Newren

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...