Skocz do zawartości
lm81

Czy procesory Core 2 Duo (lub Quad) są 64 bitowe?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zainstalowaniem Visty 64 bit. Chciałbym sprawdzić czy ten system zmienia coś w codziennym użytkowaniu komputera oraz odtwarzaniu materiału HD. W związku z tym mam pytanie czy procesory z rodziny Intel Core 2 Duo (ewentualnie Quad) to rzeczywiście są procesory 64 bitowe?

Napiszcie też jakie macie doświadczenia z systememi 64 bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak to są procki 64bit(choć nie dosłownie, ale dla zwykłego usera końcowego tak). Możesz bez problemu instalować 64 bitowe systemy operacyjne jak Vista 64bit, XP 64bit, Linuksy 64bit, *BSD 64bit. Ja mam Vistę 64bit na C2D E6600 2.4GHz kręcony na 3.2GHz i działa wszystko OK. Nie ma problemów z odtwarzaniem filmów HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
vista 64 bit zmieni tylko tyle, ze uzyjesz 4gb ram zamiast 3 w wersji 32bit

a 4gb jak wiemy potrzebne nie jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
[quote name='demek' post='103098' date='21.05.2008, 13:09 ']vista 64 bit zmieni tylko tyle, ze uzyjesz 4gb ram zamiast 3 w wersji 32bit

a 4gb jak wiemy potrzebne nie jest[/quote]

i tu sie mylisz potrzebne jest , moze nie do grania , ani HD ale do pracy.

vista 64bit wcale nie uzyje 4GB pamieci RAM - gdzie to wyczytałeś?

pracuje na XP Pro 64bit i widzi tylko 3,65GB pamieci reszte sobie na cos cach-uje i d....
a i to ze tyle widzi nie znaczy ze tyle uzywa bo system pakuje tylko 2.8GB RAMu a pozniej zaczyna korzystac sobie z pliku wymiany.

jedyne windowsy ktore obsluguja pamiec RAM powyzej 4GB to windows serwer

przy aplikacjach napisanych w 64bit mozna uzyskac nawet do 30-40% przyspieszenia wiec jest o co powalczyc, problem jest tylko w tym ze takiego oprogramowania pod winde jest stosunkowo malo, a wielkie firmy nie maja ochoty inwestowac gróbej kasy w programowanie dwóch wersji tego samego oprogramowania. (Adobe, Corel - opier....lacze) Edytowane przez Alcazar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może jeszcze wyjaśnię skąd się wzięło moje pytanie o te procesory: Przeglądałem sobie wikipedię i zauważyłem że windows XP miał dwa wydania 64 bit, tj. Windows XP Proffesional 64 Bit edition oraz Windows XP 64-bit edition. Tylko ten drugi był dla procesorów natywnie 64 bitowych, np Itanium. I w tym momencie zacząłem szukać odpowiedzi czy mój E6600 jest natywnie 64 bitowy czy też nie.

Po lekturze paru stron wiem, że Core 2 Duo są to procesory które mają jakby nadbudówkę 64 bitową (ja to rozumiem, że są to procesory 32 bitowe z możliwością wykonywania czegoś tam w 64 bitach).

Tak więc czuję się lekko oszukany przez marketingowców. Mogło to przecież doprowadzić do jakiejś tragedii, np mógłbym u kogoś flaszkę mleka przegrać.

Niech mnie ktoś sprawdzi czy moje rozumowanie jest prawidłowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

[quote name='demek' post='103098' date='21.05.2008, 12:09 ']vista 64 bit zmieni tylko tyle, ze uzyjesz 4gb ram zamiast 3 w wersji 32bit

a 4gb jak wiemy potrzebne nie jest[/quote]

W Vista sp1 32bit już jest obsługa 4GB( pokazuje pełne 4GB) a nie jak wcześniej 3GB z kawałkiem choć to pewnie wykombinowane PAE.

A czemu 4GB nie jest potrzebne? Ja niedługo do kompa wsadzam 8GB ramu. Zabawa w obróbce AVCHD wymaga dużego powera od procków i dużo ramu :( Poza tym ram jest ekstremalnie tani więc można ładować ile się da.
Obecnie mam 2GB co jest dla mnie bardzo mało, 4GB też będzie bardzo mało a workstację trochę katuję. Mam środowisko wirtualne. Niedługo kupuję tego canona HF10 AVCHD i tu zacznie się zabawa na maxa jak to taki gość napisał:
-The AVCHD format is an extremely highly-compressed mpeg format. You need a really powerful computer to do anything with the files. :). Moja płyta główna niestety jest tylko ograniczona do 8GB ramu a z chęcią docelowo bym wrzucił 16GB ramu i poważnie zastanawiam się nad sprzedażą mojej workstacji i kupieniu Mac Pro bo przede wszystkim interesuje mnie Final Cut Pro.

Edytowane przez emigrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o to mnie tu zagiołeś , poczytam o tych windach to jest interesujace i generalnie również czuje sie oszukany :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
@Alcazar
przeciez ja napisalem vista 64bit a nie xp64bit - vista potrafi, xp nie

@emigrant
to, ze widzi nie znaczy, ze wykozysta - pisal o tym Alcazar

@lm81
xp, vista na itanium to nie zadziala
chyba tylko cluster edition pojdzie


a procki intela sa 64bitowe
a dokladniej 32 bit z 64bitowymi instrukcjami - co dla koncowego odbiorcy, programistow znaczenia nie ma Edytowane przez demek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Alcazar' post='103102' date='21.05.2008, 13:20 ']o to mnie tu zagiołeś , poczytam o tych windach to jest interesujace i generalnie również czuje sie oszukany :([/quote]
to poczytaj sobie dogłębnie, miedzy innymi ile dana wersja visty ile moze obsłużyć pamięci [url="http://xp.net.pl/vista/vista_wersje.html"]http://xp.net.pl/vista/vista_wersje.html[/url]
dowiesz sie może, że wersje 64 bitowe są wstanie obsłużyć ponad 128 GB 9znaczy wersje Home Basic 8 GB, a home premium 16 GB, ale jest to ograniczenie licencyjne, a nie sprzętowe..
Na razie to nie problem, bowiem obecne dostępne chipsety o ile wiem obsługują maks 8 GB (mówię o chipsetach do normalnych płyt głównych, nie serwerowych, bo te potrafią więcej obsłużyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='demek' post='103104' date='21.05.2008, 12:40 ']@emigrant
to, ze widzi nie znaczy, ze wykozysta - pisal o tym Alcazar[/quote]
toż napisałem, że pewnie "wykombinowane" PAE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='ulan' post='103105' date='21.05.2008, 13:41 ']to poczytaj sobie dogłębnie, miedzy innymi ile dana wersja visty ile moze obsłużyć pamięci [url="http://xp.net.pl/vista/vista_wersje.html"]http://xp.net.pl/vista/vista_wersje.html[/url]
dowiesz sie może, że wersje 64 bitowe są wstanie obsłużyć ponad 128 GB 9znaczy wersje Home Basic 8 GB, a home premium 16 GB, ale jest to ograniczenie licencyjne, a nie sprzętowe..
Na razie to nie problem, bowiem obecne dostępne chipsety o ile wiem obsługują maks 8 GB (mówię o chipsetach do normalnych płyt głównych, nie serwerowych, bo te potrafią więcej obsłużyć...[/quote]

ja pracuje na 4GB i mówie z doświadczenia ile Win XP 64bit obsługuje , czy ty pracujesz na Vista-ie , sprawdzałeś ile wykorzystuje faktycznie Ramu , czy tylko czytales w tym folderku co mi podeslales?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote]a procki intela sa 64bitowe
a dokladniej 32 bit z 64bitowymi instrukcjami - co dla koncowego odbiorcy, programistow znaczenia nie ma[/quote]

W tej wypowiedzi dostrzegam pewną analogię do zebry której sierść jest biała, a dokładniej biała z czarnymi pasami.

Moim zdaniem C2D są jednak 32bitowe, z tym że mają dodaną jakąś tam funkcjonalność.

Natomiast procesory Itanium są 64 bitowe. (na użytek tego forum możemy je nazwać True64bit w odróżnieniu do 32bit Ready :( ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='lm81' post='103117' date='21.05.2008, 13:46 ']W tej wypowiedzi dostrzegam pewną analogię do zebry której sierść jest biała, a dokładniej biała z czarnymi pasami.

Moim zdaniem C2D są jednak 32bitowe, z tym że mają dodaną jakąś tam funkcjonalność.

Natomiast procesory Itanium są 64 bitowe. (na użytek tego forum możemy je nazwać True64bit w odróżnieniu do 32bit Ready :rolleyes: ).[/quote]

to byloby naciagane


blizsze prawdy jest, ze sa 32 i 64bitowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli procesory typu Itanium nie różnią się od Core 2 Duo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Alcazar' post='103112' date='21.05.2008, 14:34 ']ja pracuje na 4GB i mówie z doświadczenia ile Win XP 64bit obsługuje , czy ty pracujesz na Vista-ie , sprawdzałeś ile wykorzystuje faktycznie Ramu , czy tylko czytales w tym folderku co mi podeslales?[/quote]

mam w swoim kompie 4 GB ramu i mam winxp i vistę64 (miałem też winxp64 i vistę 32) wiec pisze z doświadczenia... moim zdaniem szukasz kwadratowych jaj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ulan, ale którego XP 64 bit maiłeś? Bo były dwa różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[url="http://media2.pl/internet/36535-legalna-vista-prawie-za-darmo.html"]http://media2.pl/internet/36535-legalna-vi...e-za-darmo.html[/url] taka ciekawostka przyrodnicza apropos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='lm81' post='103131' date='21.05.2008, 15:45 ']Ulan, ale którego XP 64 bit maiłeś? Bo były dwa różne.[/quote]
hmm możesz sprecyzować??? jakie dwa różne??? jeżeli chodzi ci o wersję home i professional, to miałem professional, nawet nie wiem czy była wersja home edition winxp 64 bit....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='lm81' post='103126' date='21.05.2008, 14:24 ']Czyli procesory typu Itanium nie różnią się od Core 2 Duo?[/quote]
roznia sie

calkowicie inna architektura

itanium jest tylko 64bit na dodatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='ulan' post='103136' date='21.05.2008, 15:52 ']hmm możesz sprecyzować??? jakie dwa różne??? jeżeli chodzi ci o wersję home i professional, to miałem professional, nawet nie wiem czy była wersja home edition winxp 64 bit....[/quote]

Były następujące wersje: Windows XP Proffesional 64 Bit edition oraz Windows XP 64-bit edition. Ta druga była napisana dla natywnie 64bitowych procesorów Itanium (no i pewnie ich odpowiedników z AMD). Na wikipedi są opisane.


Co do procesorów to ja bym je jednak podzielił na trzy grupy:
- 32 bitowe (Pentium 3 - nie wiem jak z Pentium 4)
- 32 bitowe z rozszerzeniem o "cośtam" 64 bitowe (C2D)
- 64 bitowe (Itanium)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_XP_64-bit_Edition"]http://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_XP_64-bit_Edition[/url]

tu jest wszystko
trzeba tylko chciec to zrozumiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='ulan' post='103129' date='21.05.2008, 15:40 ']mam w swoim kompie 4 GB ramu i mam winxp i vistę64 (miałem też winxp64 i vistę 32) wiec pisze z doświadczenia... moim zdaniem szukasz kwadratowych jaj...[/quote]

jak mógłbym Ciebie poprosić ta zrób zrzut ekranu jak masz załadowany RAM wiecej niz 2.8GB i wrzuć na forum , jesli można tego dokonac to bez wachania kupuje Viste 64bit. i nakaze to mojemu szefowi ktory nie lubi jak siedze z zalozonymi rekami na glowie jak komp zaczyna mielic mi HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
a co Wy z tym ramem? Przecież to logiczne, że systemy operacyjne 64 bitowe potrafią zaadresować ponad 4GB, nawet to idzie w Terabajty a że Vista i jej wersje różne premium tam ileś giga , ultimate 120GB czy ile tam to tylko ograniczenie specjalne wg. jakiś ich tam zasad biznesowych czy jak to nazwać. To w sferze systemu operacyjnego a jeszcze zostają kwestie ograniczeń sprzętowych. Jak na razie wszystkie płyty główne desktopowe(NB) max potrafią obsłużyć 8GB.
Windowsy serwerowe 32bitowe potrafią zaadresować ponad 4GB , ale tam jest wykorzystany PAE.

Core 2 Duo czy AMD64 to nic innego jak x86_64.
[img]http://media.bestofmicro.com/Windows-Vista-8GB,Y-M-80302-13.jpg[/img] Vista 64bit z 8GB ramu
[img]http://4sysops.com/wp-content/uploads/2008/04/4gb.png[/img] Vista 32bit z 4GB ramu Edytowane przez emigrant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Alcazar' post='103174' date='21.05.2008, 19:46 ']jak mógłbym Ciebie poprosić ta zrób zrzut ekranu jak masz załadowany RAM wiecej niz 2.8GB i wrzuć na forum , jesli można tego dokonac to bez wachania kupuje Viste 64bit. i nakaze to mojemu szefowi ktory nie lubi jak siedze z zalozonymi rekami na glowie jak komp zaczyna mielic mi HDD.[/quote]
ok postaram się to zrobić jak najszybciej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='emigrant' post='103188' date='21.05.2008, 20:27 ']a co Wy z tym ramem? Przecież to logiczne, że systemy operacyjne 64 bitowe potrafią zaadresować ponad 4GB, nawet to idzie w Terabajty a że Vista i jej wersje różne premium tam ileś giga , ultimate 120GB czy ile tam to tylko ograniczenie specjalne wg. jakiś ich tam zasad biznesowych czy jak to nazwać. To w sferze systemu operacyjnego a jeszcze zostają kwestie ograniczeń sprzętowych. Jak na razie wszystkie płyty główne desktopowe(NB) max potrafią obsłużyć 8GB.[/quote]

Nie prawda. Mam w domu dwie plyty gigabyte (jedna zakupiona w tym roku, druga jakos w sierpniu zeszlego) i wg informacji producenta obie potrafia obsluzyc do 16GB pamieci ram.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...