Skocz do zawartości
  • 0
Basstech

DAB - DigitalAudioBroadcasting

Pytanie

Witam.

Mam zamiar (może mnie od tego odwiedziecie) zakupić tuner radiowy UKF/DAB (pasujący do mojego zestawu). Mianowicie Sony ST-D777 ES.

Powiedzcie mi, jak mogę wykorzystać cyfrową jakość stacji radiowych? Czy takowe jeszcze nadają?

Słyszałem, że jakość odbioru jest porównywalna z jakością cd - miodzio.

Ale co potrzebuję by mieć taki odbiór? Czy w rachubę wchodzi talerz, jakieś dekodery itd?

Może ktoś korzysta z takiego przekazu?

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
A to czasami nie umarło , czy coś mylę ? Na Allegro sprzedają do niczego nie przydatne tunerki - to chyba o ten standard chodzi ?


Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
[quote name='BoDeX' post='101812' date='15.05.2008, 11:45 ']A to czasami nie umarło , czy coś mylę ? Na Allegro sprzedają do niczego nie przydatne tunerki - to chyba o ten standard chodzi ?


Pzdr.[/quote]


Tak, o tym właśnie myślę. Czytałem przed chwilą trochę na google o tym standardzie i nie jest za ciekawie, chociaż może jest nadzieja.

No nic, muszę to przemyśleć.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Ja już dawno czytałem o tym , że DAB jest na wymarciu i np. w Anglii co miesiąc stacja za stacją rezygnuje z nadawania w tym systemie. Z tego co się orientuję to DAB przyjął się jakieś klika lat temu w UK i śladowo w Niemczech ale nie na tyle by zawojować europę i teraz to system , który już wymiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Nie siedzę na stałe w UK ale bywam tam czasem i nie zauważyłem aby DAB tam "umierało", ono się raczej (w mentalności anglików) dopiero rodzi. Na rynku jest dostępny duży wybór tunerów, od małych przenośnych, po markowe klocki, zauważyłem również że radio FM w mojej komórce poza Londynem ma problemy z wyszukaniem jakichkolwiek stacji analogowych, a w Londynie wyszukuje ich coraz mniej. Miałem okazję posłuchać stacji cyfrowych na tunerze Denona i jestem zachwycony - super jakość, duży wybór stacji.
W PL teoretycznie jest wstępnie przeznaczone miejsce na dwa lub trzy multipleksy DAB, ale zanim to ruszy to potrwa jeszcze kilka lat. Alternatywą dla DAB w europie mogło by być radio satelitarne ( USA zawojowało rynek), jednak jakiś czas temu czytałem o testach robionych przez bodajże Niemców i sprawa nie wygląda różowo, jest problem z propagacją sygnału na terenach silnie zurbanizowanych.
Póki co nie kupił bym tunera DAB nawet za jakieś śmieszne pieniądze, ale gdybym miał do wyboru amplituner z, lub bez DAB to ten pierwszy miał by dla mnie poważny atut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Może DAB wymiera ponieważ ma wejść nowy standard - DAB+. Nie wiem i nie chcę się spierać ale wiele razy czytałem , ze DAB to właściwie tylko UK i częsć Niemiec. Nie rozwija się a wręcz właśnie stacje rezygnują z nadawania DAB. NIe jestem ekspertem w tym temacie i jedynie informuje o tym co udało mi się gdzieś wyczytać. Odsyłam do wikipaedii : [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Broadcasting"]http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Broadcasting[/url] i proponuję spojrzeć na Criticisms of DAB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 0
w londynie DAB jest bardziej niz popularne, ludzie w duzej liczbie na to przeszli
lepsza jakosc itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...