Skocz do zawartości
HD Tosiek

Blu-ray: wojna jeszcze nie jest wygrana?

Rekomendowane odpowiedzi

Promowany przez koncern Sony format Blu-ray wygrał co prawda batalię z konkurencyjnym standardem HD DVD, jednak nie znaczy to, że zwyciężył już w wojnie o panowanie w salonach - twierdzą analitycy firmy ABI Research w najnowszym raporcie. Ich zdaniem Blu-ray będzie musiał teraz stoczyć trudniejszą bitwę - tzn. wyprzeć z rynku format DVD.

Zdaniem analityków, przedstawiciele Sony zdecydowanie pospieszyli się z ogłaszaniem swojego zwycięstwa - z badań przeprowadzonych przez ABI Research wynika, że odtwarzacze Blu-ray popularyzują się wyjątkowo wolno. Specjaliści wyliczyli, że 85% wszystkich sprzedanych do tej pory na świecie urządzeń odtwarzających ten format to konsole PlayStation3 (pozostałe 15% stanowią czytniki pecetowe oraz stacjonarne odtwarzacze i nagrywarki). Zdaniem analityków, oznacza to, że liczba osób, które świadomie i celowo nabyły odtwarzacz Blu-ray jest znacznie niższa, niż utrzymuje Sony - zdecydowana większość kupujących otrzymało funkcję odtwarzania filmów przy okazji zakupu konsoli (wątpliwe bowiem jest, by ktoś kupował konsolę głównie do oglądania filmów).

Z prognoz przygotowanych przez ABI Research wynika, że na prawdziwe spopularyzowanie się urządzeń obsługujących standard Blu-ray trzeba będzie jeszcze poczekać nawet do pięciu lat. Z raportu dowiadujemy się także, że jednym z ważniejszych czynników, utrudniających upowszechnianie się nowego formatu jest to, że obecnie ok. 35% dostępnych na rynku odtwarzaczy DVD wyposażone jest w funkcję podnoszenia rozdzielczości obrazu (co znacząco podnosi jego jakość na telewizorach HD). Co więcej, ABI prognozuje, że w najbliższych latach w taką funkcję wyposażonych będzie ok. 60% wszystkich trafiających na rynek odtwarzaczy DVD.

Według analityków, podstawowym narzędziem promocyjnym firm promujących standard Blu-ray powinno być w najbliższych miesiącach i latach obniżanie cen urządzeń. Ich wysokie ceny są bowiem głównym czynnikiem zniechęcającym klientów do zakupów.

[url="http://www.kinodomowe.idg.pl/news/news.asp?m=23&id=149517"][u]Źródło[/u][/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='madoleo' post='99299' date='29.04.2008, 19:51 ']Coz jestem jednym z nielicznych, ktorzy kupili konsole glownie do ogladania filmow :)[/quote]

No to jest nas dwóch :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Naprawdę dużym sukcesem będzie spadanie ilości sprzedawanych dvd dla BD,ale jeśli im się ta batalia powiedzie to będzie kolejna z VOD. Coraz mniej ludzi a może coraz mniej filmów jest wartych tego by zagościły na stałe w filmotece.Znaczna cześć filmów jest jedno razowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Fakt że cena 120 PLN za film jest zaporowa dla większości użytkowników. Dotychczasowa cena playerów BD też odstraszała potencjalnych nabywców. Z udziału PS3 w rynku wynika że gdyby nie kolejne wcielenie przebojowej konsoli to HD DVD nie miało by poważnej konkurencji. Ponadto doświadczenie nauczyło już że pomysły SONY nie zawsze się wdrażają zgodnie z oczekiwaniami ich twórcy (Beta,8mm,Hi8,DAT,MiniDisc,SACD,UMD). Czas pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupiłem Konsolę tylko do oglądania filmów:):) Więc coś Pan z artykułu za bardzo rynku nie zna...:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Lukasz436' post='99372' date='30.04.2008, 09:32 ']Ja też kupiłem Konsolę tylko do oglądania filmów:):( Więc coś Pan z artykułu za bardzo rynku nie zna...:/[/quote]

Oj jestescie (jestesmy - ja tez glownie dla filmow/mediow kupilem ja :lol:) w mniejszosci - na zachodzie, w US, w Nipponie to jednak glownie konsola do gier i statystycznie na 1 konsole pewnie pol / jeden film przypada :) Niestety...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='paw' post='99342' date='29.04.2008, 23:07 ']Naprawdę dużym sukcesem będzie spadanie ilości sprzedawanych dvd dla BD,ale jeśli im się ta batalia powiedzie to będzie kolejna z VOD. Coraz mniej ludzi a może coraz mniej filmów jest wartych tego by zagościły na stałe w filmotece.Znaczna cześć filmów jest jedno razowa.[/quote]

Zgadzam sie. Moze ludzie nie kupuja plejerow BR bo brak dobrych, nowych filmow ? Ciekawe jaka jest dynamika sprzedazy nowych plejerow DVD, obawiam sie, ze wzrost jest tylko tych zlaczonych z nagrywarka na twardym, zeby sobie nagrac mecz. Bo o spadek sprzedazy DVD (tak jak CD) jestem spopkojny, nie ma ani co ogladac, ani co sluchac, i piraci nie maja tu nic do rzeczy.

Po strajku scenarzystow jest tragedia z nowymi filmami. Moze przyszloscia rozrywki sa gry komputerowe ? Gdybym mogl wybrac, to chcialbym cos na ksztalt Wii z grafika HD i grami na poziomie PS3 i Xbox-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przed BD kolejne batalie. I nie wiem kogo będzie trudniej pokonać; DVD czy VOD. Jest też realny scenariusz, że to VOD może finalnie być zwycięzcą. Jedno jest pewne; BD nigdy nie dojedzie do takiego poziomu powszechności jak DVD. Nie będzie takiej potrzeby bo za parę lat wiele osób świadomie będzie wybierało VOD jako opcję dostarczania HD do ich mieszkania (oczywiście razem z kablem, lub sat).

Co do cen filmów na BD to rozmawiałem ostatnio z zaprzyjaźnionym przedstawicielem krajowego dystrybutora (z doświadczeniem wydania kilku tytułów na HD-DVD), który zaniepokojony jest sytuacją po rozstrzygniętej bitwie formatów. Chodzi o to, że dopóki, dopóty trwała wojna, to postępowało też obniżanie kosztów związanych z wydawaniem płyt HD (zarówno HD-DVD jak i BD), a teraz kiedy planuje/kosztorysuje już tylko wydania BD to napotyka na ścianę "twardych wymagań finansowych" ze strony tłoczni oferujących produkcję (authoring+[beeep]likacja) BD. Ludzie z tłoczni tłumaczą się z kolei wysokimi opłatami na rzecz licencjodawcy formatu. Wiadomo, że stoi za tym Sony. Wygrali wojnę i teraz chcą zarobić (a w krótkim terminie przynajmniej odrobić straty poniesione w czasie wojny; chociażby dotowanie ceny PS3). Wniosek jest jeden. Brak wojny= jeden słuszny format = niekoniecznie szybki spadek cen płyt wydawanych na tym nośniku = utrzymujące się wysokie ceny to mniejsza oferta tytułów.
Ale chyba wszyscy chcieliśmy aby wojna formatów się skończyła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak na dobrą sprawę przeszkodą do szybkiego rozwoju BD w rynku PC są jeszcze pamięci.Kiedy wchodziło DVD,karty i pendraivy nie istniały albo były kosztowne,dziś każdy Pecet ma czytnik kart, a nawet złącze e-sata więc nie ma potrzeby na duże dyski.A firmy w ciągu najbliższych lat przejdą od razu na hologramy(nagrywarka dziś 18tys.$ a dysk 300GB 180$).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja też kupiłem konsolę raczej głównie pod filmy - gdyby nie miała niebieskiego lasera, nie zdecydowałbym się na nią.

Co to za spekulacje przedziwne - BD zwyciężyło i tyle, nie musi już o nic walczyć.

Wyprzeć DVD z rynku? A DVD wyparło VHS?
Można tak powiedzieć, ale nie do końca.

Blu-ray jest zwycięzcą i nie naruszajmy już tematu "wojny HD", bo to już się robi nudne, ci ankieterzy też... Edytowane przez Ethan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mozna temat potraktowac szerzej. Kiedys z wypiekami czekalem na nowego plejera Denona albo rozwazalem kupno projektora HD. Ale co bede ogladal ? Rambo 7 ? Rocky 12 ? Przygody Hobbita ? Totalny brak nowych, ciekawych filmow :rolleyes: Sytuacji nie ratuja tez koncerty muzyczne, sami widzicie oferte, wykonawcy ktorzy juz skonczyli albo koncza kariere, niedlugo bedzie Sinatra prosto z grobu itd.
Moze film juz przegral ? Tak jak kiedys radio a teraz TV (ogladam tylko sport).
Ja rozwazam teraz raczej duzy wyswietlacz do gier, bo najwieksze emocje to jednak gra (w szczegolnosci w sieci).
Wiec moze BR jeszcze nie wygral ? I przegra z konsolami i internetem, VOD, filmami kreconymi komorka itd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja też kupiłem PS3 głównie do oglądania filmów. Służy także jako świetna, szybka przeglądarka do zdjęć na dużym LCD. No i czasami kogoś wciągnie gra. Myślę że jest to w tej chwili najbardziej multimedialne urządzenie na rynku.
Mam nadzieję że może w okolicy BN ruszy jakaś promocja i rynek zacznie się powoli normalizować.
Tylko trudno przewidzieć które to z kolei będą święta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyszlosc BR nie jest w tak rozowych barwach , jak co po niektorym posiadaczom PS 3 moglo by sie wydawac ...
[url="http://www.latimes.com/business/la-fi-bluray1-2008may01,0,7068593.story"]http://www.latimes.com/business/la-fi-blur...0,7068593.story[/url]
[url="http://money.aol.com/news/articles/_a/analyst-hd-dvd-demise-hasnt-meant/n20080430175309990014"]http://money.aol.com/news/articles/_a/anal...430175309990014[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name='benek07' post='99416' date='30.04.2008, 13:10 ']Ale chyba wszyscy chcieliśmy aby wojna formatów się skończyła :([/quote]

Ja nie chciałem ... konkurencja na rynku czyni cuda.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
czyni cuda ale jednocześnie strasznie bije po kieszeni (firmy) dlatego w swiatowej gospodarce coraz wiecej fuzji - na razie głównie w sektorze finansowym ...

Z uporem maniaka będę twierdził że DVD dalekie jest od pójścia na emeryturę. Tak na prawdę- system dopiero się rozkręcił i ludzie (w większosci) nie specjalnie widza sens topienia forsy w nowy sprzet, kupowanie tych samych filmów po raz e-nty... Gęste formaty zaliczyły wg mnie fallstart - i to o dobre 5 lat - tak uważam Edytowane przez mobor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='jacek2' post='99589' date='01.05.2008, 14:36 ']Przyszlosc BR nie jest w tak rozowych barwach , jak co po niektorym posiadaczom PS 3 moglo by sie wydawac ...
[url="http://www.latimes.com/business/la-fi-bluray1-2008may01,0,7068593.story"]http://www.latimes.com/business/la-fi-blur...0,7068593.story[/url]
[url="http://money.aol.com/news/articles/_a/analyst-hd-dvd-demise-hasnt-meant/n20080430175309990014"]http://money.aol.com/news/articles/_a/anal...430175309990014[/url][/quote]

Nie wiem co masz do posiadaczy PS3. Przywołane przez Ciebie artykuły akurat potwierdzają znaczenie tej konsoli - jej sprzedaż napędza sprzedaż płyt BR i vice versa.
W ogóle nie rozumiem tej niechęci niektórych forumowiczów do BR - tego cytowania głupawych artykułów (nie mam na myśli akurat tych dwóch zacytowanych powyżej - one po prostu mówią co innego), w których można znaleźć coś złego o BR. Wybraliście HD DVD i nie możecie się pogodzić z jego porażką? Nie chcecie wydawać kasy na odtwarzacz BR i fantazjujecie nt. VOD? OK, ale może już wystarczy?
Ethan ma rację - Blu-ray wygrał i będzie się sprzedawać. Przynajmniej do czasu gdy pojawią się tańsze/lepsze nośniki. Nie wiem jak będzie z tą holografią. Ja liczę na rozwój i dalszy spadek cen kart pamięci. Odtwarzacze byłyby lepsze, trwalsze, szybsze i bardziej energooszczędne gdyby można było wyeliminować ruchome części i laser.

PS. Co do małego wyboru i wysokiej ceny płyt BR to tu się chyba wszyscy zgadzamy. Był o tym ostatnio osobny wątek. Może ktoś w końcu zacznie wydawać płyty bez dodatków i interaktywnego balastu - to by mogło pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BR nie walczy i nie będzie walczył z VOD. Przecież to całkiem inne medium, które funkcjonuje niezależnie. Co do wojny z dvd to się zgodzę i faktycznie może ona być na tyle długa, że pojawi się alternatywa dla BR. Całkiem możliwe, że będą nią pamięci flash.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='viewer' post='99592' date='01.05.2008, 14:14 ']Nie wiem co masz do posiadaczy PS3. Przywołane przez Ciebie artykuły akurat potwierdzają znaczenie tej konsoli - jej sprzedaż napędza sprzedaż płyt BR i vice versa.
W ogóle nie rozumiem tej niechęci niektórych forumowiczów do BR - tego cytowania głupawych artykułów (nie mam na myśli akurat tych dwóch zacytowanych powyżej - one po prostu mówią co innego), w których można znaleźć coś złego o BR. Wybraliście HD DVD i nie możecie się pogodzić z jego porażką? Nie chcecie wydawać kasy na odtwarzacz BR i fantazjujecie nt. VOD? OK, ale może już wystarczy?
Ethan ma rację - Blu-ray wygrał i będzie się sprzedawać. Przynajmniej do czasu gdy pojawią się tańsze/lepsze nośniki. Nie wiem jak będzie z tą holografią. Ja liczę na rozwój i dalszy spadek cen kart pamięci. Odtwarzacze byłyby lepsze, trwalsze, szybsze i bardziej energooszczędne gdyby można było wyeliminować ruchome części i laser.

PS. Co do małego wyboru i wysokiej ceny płyt BR to tu się chyba wszyscy zgadzamy. Był o tym ostatnio osobny wątek. Może ktoś w końcu zacznie wydawać płyty bez dodatków i interaktywnego balastu - to by mogło pomóc.[/quote]
Przywoływane artykuły mówią prosto:
"Sales of Blu-ray players, excluding PlayStation 3 game consoles, dropped 40 percent from January to February in the U.S., according to NPD. Sales grew only 2 percent from February to March. The firm didn't release numbers of players sold."
Wysilę się nawet i przetłumaczę:
Sprzedaż odtwarzaczy Blu Ray, oprócz konsoli PlayStation 3, spadła o 40 % pomiędzy miesiącami styczniem i lutym. Sprzedaż wzrosła tylko o 2 % pomiędzy lutym i marcem. Liczby sprzedanych odwarzaczy firma NPD nie podaje.

A lada dzień SONY ma rozpocząć VOD za pośrednictwem PS3. Konsola ma na pokładzie wszystko co trzeba i jest już podłączona do internetu.
Tylko gratulować chłopakom z SONY z wprowadzenia takiego konia trojańskiego... Toshiba w zasadzie sprzedawała to samo, ale jednak nie poradziła sobie z marketingiem... Microsoft trochę zawiódł. Pewnie sami walczyli z problemami Visty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zrobił nam się wątek o PS3. Może i słusznie. Ostatnio syn spytał mnie dlaczego w wojnie formatów zwyciężył Blu-ray. Zastanawiałem się chwilę jak wytłumaczyć 9-latkowi tak złożony problem. Nie chciałem opowiadać o powiązaniach finansowych konkurujących firm, przekupywaniu wytwórni filmowych i działaniach Microsoftu. I nagle mnie olśniło. Prosta odpowiedź jest taka: [b]wojnę formatów wygrało PS3[/b]. Cytowane wyniki sprzedaży świetnie to ilustrują. No i ten napis na płytach BR - "PLAYSTATION 3 Compatible". Nie pamiętam żeby ktoś o tym wspominał, a moim zdaniem miał on i ma znaczący wpływ zarówno na sprzedaż płyt jak i PS3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='paw' post='99342' date='30.04.2008, 00:07 ']Naprawdę dużym sukcesem będzie spadanie ilości sprzedawanych dvd dla BD,ale jeśli im się ta batalia powiedzie to będzie kolejna z VOD. Coraz mniej ludzi a może coraz mniej filmów jest wartych tego by zagościły na stałe w filmotece.Znaczna cześć filmów jest jedno razowa.[/quote]

DVD z Amplitunerem to była nowa jakość obrazu i dźwięku .
Dziś Blu-ray musi rywalizować z HD via satelita i kablówki.
Coraz mniej ludzi będzie skłonnych wydać dużą kasę za film na Blu-ray żeby go raz obejżeć.
Mając N i UPC , za cenę jednego filmu ( 115 PLN ) mam FimboxHD w N i wezmę dekoder cyfrowy HD PVR UPC plus pakiet Cyfry i HBO z HD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BR wygralo jako nosnik, ale czy bedzie sie sprzedawalo ? Jesli mam wydac kupe kasy na 5 czesc Indana Jones, to wole kupic nawet drozej gre tez na PS3, a film obejrze w VOD. I mysle, ze wytwornie tez zauwazaja problem i zjada szybko z cenami BR, a po strajku scenarzystow widac jak malo filmow sie ukazuje. Aha, no i gdzie te niezalezne europejskie wytwornie :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze z jednego powodu sie nie cieszę:
na HD DVD wydawano polskie filmy.
A na blu-ray się raczej nie zanosi, U Pana Boga w ogródku to wyjątek potwierdzający regułę.

A ja bym sobie zapodał w HD np. Seksmisję czy Sztos czy inne takie.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='pmcomp' post='99693' date='02.05.2008, 11:46 ']Jeszcze z jednego powodu sie nie cieszę:
na HD DVD wydawano polskie filmy.
A na blu-ray się raczej nie zanosi, U Pana Boga w ogródku to wyjątek potwierdzający regułę.

A ja bym sobie zapodał w HD np. Seksmisję czy Sztos czy inne takie.

Pozdro[/quote]
Racja, tu mamy kolejny problem...

BD może robić za oligarchę i nie zechce przyjąć "tandetnych" polskich filmów w swych szeregach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...