Skocz do zawartości

ambidark

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    225
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez ambidark


  1. Oby entuzjazm nie opadł po pierwszych testach gotowego produktu. Na tym forum porównano x264, x265, VP9 i wersję beta AV1 w plikach niskiej rozdzielczości (są tam też próbki do ściągnięcia). Przy tym samym rozmiarze, kodowanie AV1 zajęło ponad 120 razy więcej czasu niż x264 i 16x tyle co x265, a jakość była o wiele gorsza niż z x264 (AV1 w tej wersji zjadł wszystkie szczegóły). AOM przygotowując kodek chciało ominąć jak najwięcej opatentowanych rozwiązań, by uniknąć opłat - więc musiało iść na daleko idące kompromisy.


     


  2. 3 godziny temu, vader_4747 napisał:

    Ziarnistość obrazu jest dodawana w wielu produkcjach Netflixa specjalnie, co ma dodać filmowego charaktetu. A internet też nie jest problemem - maksymalny bitrate w uhd to ok. 15 Mb/s.

     

    Nie chodzi tylko o "filmowy charakter". Mankamentem HEVC jest to, że przy dużej kompresji ma tendencje do zjadania szczegółów. Ziarno pomaga je zachować. Stety czy niestety - OLED przy niemal zerowym czasie reakcji pikseli nie "wygładza" obrazu tak jak LCD, gdzie poszczególne klatki obrazu niejako nachodzą na siebie.

    Ziarno pomaga tez ukryć niedoskonałości CGI.

    • Plusik 1

  3.  

    2 godziny temu, Subman napisał:

    Ale mają BNC i CNN i zgłaszali sporo wypalonych logo właśnie od tych kanałów. Ale fakt - TVN24 zabija OLEDy - chyba 95% zgłoszonych wypaleń u nas to właśnie od TVN24. Był chyba tylko jeden inny przypadek - yoshek, który wypalił OLEDa B6 od gry.

    To dziwne, że przez sytuację którą każda ze "stron" tak łatwo mogłaby poprawić tyle OLED-ów staje się niepełnowartościowymi.

    Użytkownicy - godzinami robią sobie pranie mózgów, zamiast np. coś poczytać. Jak można wytrzymać z kanałem informacyjnym dłużej niż godzinę?

    TVN24 - czy naprawdę nikt odpowiedzialny za emisję nie ma ani nic nie wie o OLEDach, nigdy nie oglądał na nich swego kanału? Wystarczyłoby, by pasek znikał co kilka minut lub był węższy i regularnie zmieniał położenie.

    LG - wprowadzenie w oprogramowaniu możliwości selektywnej zamiany jasnych kolorów na ciemne przy dłuższym, nieruchomym wyświetlaniu to kilka minut pracy programisty.


  4. Dziwne, że nie zaznaczono podstawowych wad - ceny, braku ram w zestawie, kiepskiego HDR, braku lokalnego wygaszania. Znacznie lepszy MU7000 (+50% HDR, lokalne wygaszanie) kosztuje mniej niż połowę tej ceny. 6000 za magnesy i wieszak? A rama to kolejny 1000. Poza tym, co to za obraz z kiepskimi kątami?


  5. Dnia 5 grudnia 2017 o 14:16, Luis Garcia napisał:

    Heh, raczej zapytałem tak z czystej ciekawości. Ale generalnie ponoć CCFL było bardziej 'przyjazne' dla wzroku niż LED ze względu na swoje spektrum.

    Jeżeli chcesz dbać o oczy, moim zdaniem ważniejsze jest, by dla regulacji jasności nie było wykorzystywane PWM (migotanie podświetlenia z różną częstotliwością) lub przynajmniej miało tę częstotliwość jak największą. Np. Sony XE90 wykorzystuje PWM tylko przy najniższych poziomach jasności, XE93 ma częstotliwość od 960hz w dół, a dla odmiany Samsungi - często 120hz i mniej. Szczegóły na rtings.com. 


  6. Ja bym się aktualizacjami nie przejmował. Na stronie Yamahy jest tylko informacja o aktualizacji do Virtual DTS. Takie "polepszacze" moim zdaniem tylko zniekształcają dźwięk, symulując efekty przestrzenne.
    Jeżeli jednak rzeczywiście na tym zależy, to w telegraficznym skrócie:
    1. Ściągnąć ten plik:
    https://usa.yamaha.com/files/download/software/1/1094631/YAS-207.zip
    2. Na pusty pendrive (sformatowany jako FAT16 lub FAT32) skopiować plik "YAS-207-NoAAC-MAPX-USB-v3302-b61.07-06161412.ybin" z powyższego archiwum.
    3. Odłączyć urządzenie od gniazdka.
    4. Wstawić pendrive z tyłu do złącza USB podpisanego "Update only".
    5. Włożyć wtyczkę do gniazdka.
    6. Przetrzymać przez kilka sekund przycisk zmniejszenia głośności i włączenia (środkowy i ostatni)aHR0cDovL3d3dy50b3B0ZW5yZXZpZXdzLmNvbS9p
    7. Podczas aktualizacji zielone diody będą zapalać się po kolei, a po skończonej procedurze - migać wszystkie razem.
    8. Odczekać kilka minut, następnie wyłączyć urządzenie i wyjąć pendrive.


  7. 1 godzinę temu, Peter_21 napisał:

     Osobiście najbardziej zależałoby by mi na  poprawie trwałości i jakości paneli resztę innowacji traktuje jako bonus.. 

    Na to bym nie liczył. Być może wkrótce LG rozpocznie drukowanie paneli. Producent będzie miał mniejsze straty (mniej odpadów), więc ceny powinny się obniżyć. Niestety dotychczasowe badania nad drukowanymi OLED-ami przez inne firmy dowiodły, że na obecnym etapie są one znacznie mniej trwałe niż osadzane próżniowo:

    soluble-vs-evaporable-oled-performance-t
    LG pewnie udoskonali ten proces, ale na większą trwałość niż w obecnej technologii raczej nie ma szans. Za to metoda ta umożliwia zastosowanie mniejszej ilości warstw i co za tym idzie - zwiększenie jasności. Można też liczyć na nowy procesor i lepszą obróbkę obrazu, bo obecnie LG ma chyba najgorsze algorytmy z marek premium, a to głównie kwestia oprogramowania. Pojawią się też jeszcze większe przekątne, ale zapotrzebowanie na nie wśród forumowiczów chyba nie będzie zbyt duże ;)
     

    • Lubię 2

  8. Nie należy odwracać kota ogonem. Do wyjątków należą ci którzy wyłączają "upłynniacze",a nie ci którzy je włączają - chociaż oczywiście ortodoksyjni wyznawcy szarpanego obrazu jeszcze nie wyginęli. Generowanie klatek pośrednich nie musi prowadzić do efektu opery mydlanej. No i nie róbmy z igły widły - to nie ślub, żeby była to "świadoma i w pełni przemyślana decyzja".


  9. 9 minut temu, raf7705 napisał:

    No to jak będziesz wchodził w płyty BD I UHD, to tym bardziej trzeba by było zmienić amplituner.

    DD i DTS, to nie to samo co DD True HD i DTS MA.

    No i jeszcze dolby Atmos emoji23.png


     

    Zmiana amplitunera w tym przypadku nie jest kwestią dekoderów DD/DTS -  SONY HT-SF100 przyjmuje bezstratny, wielokanałowy dźwięk PCM przez HDMI IN. Jeżeli nie ma się wysokich wymagań co do dźwięku, wystarczy podłączyć wyjście HDMI Audio Out z UB700  do wejścia HDMI IN amplitunera. Niestety przy takich głośnikach dużej różnicy w jakości dźwięku nie będzie.
     


  10. Minusy:

    -BRAK 3D

    LG, któremu najlepiej udało się opanować obsługę trójwymiaru w telewizorach - przynajmniej w tym "flagowym flagowcu" mogłoby zaimplementować tę funkcję, zwłaszcza w obłędnej cenie największego modelu. Trójwymiarowa "tapeta" OLED robiłaby jeszcze większe wrażenie.

     

    No i po raz kolejny:

     BLS (Backlight Scanning) w OLED nie może być zaimplementowany, bo nie ma "backlightu". Co najwyżej BFI (Black Frame Insertion).
     


  11. 1 godzinę temu, Jasiek_31 napisał:

    Ten odtwarzacz nie przeczyta Ci płyt UHD. Na chwilę obecną chyba tylko napęd od Pioneera czyt płyty UHD, do tego potrzebujesz PowerDVD obsługującego UHD a i wymagania co do samego sprzętu są bardzo duże, najlepiej sprawdź sam na stronie Cybrlink'a.




     

    Na forach są informacje o tym, że LG BH16NS55 z nowszą wersją firmware widzi zawartość płyt UHD Bluray.

    Inna sprawa, czy uda się zmusić PowerDVD do współpracy z nim.

    Co do pozostałych komponentów - można je sprawdzić za pomocą Ultra HD Blu-ray Advisor.
     

    Co do dźwięku - wystarczy go puścić (razem z obrazem) kablem HDMI z karty graficznej do amplitunera, który zajmie się dźwiękiem, a obraz przekaże dalej do telewizora/projektora.
     

    edit: Można chyba też wykorzystać jedno złącze HDMI na karcie graficznej do przesłania dźwięku do amplitunera, a drugie do wysłania obrazu do projektora.
     


  12. 10 godzin temu, Maciej Koper napisał:

    Tak, wstawiłem taką samą bo czy zmniejszymy efekt S&H czarną klatką, czy zinterpolowaną klatką to wygląda tak samo. Poza tym, że w tym pierwszym przypadku tracimy połowę jasności i zyskujemy migotanie obrazu ;)

    Czy można by prosić o rzeczywiste zdjęcia odwzorowania ruchu? Zarówno w teście Sony A1, jak i Panasonica EZ1000 wykorzystano zdjęcia z testu LG B7, a jednak  - jeżeli nawet matryce są zbliżone - trudno uwierzyć, by niezależnie od producenta i zastosowanych systemów obraz ruchomy prezentował się identycznie.

    Poza tym przydałby się jakiś test badający przetwarzanie obrazu (zwłaszcza treści o niskiej rozdzielczości/jakości) - jak pokazują np. testy telewizorów Sony, wiele zależy od zastosowanego procesora i algorytmów,  a pomiędzy producentami mogą występować znaczące różnice (por. 55B7 vs 55A1).  
     

    • Lubię 2

  13. Cytat

    Diody rzekomo są rozmieszczone w układzie direct, czyli za ekranem.

     

    Nie, nie są. Są rozmieszczone u góry i dołu, w odróżnieniu od zeszłorocznych modeli, w których umieszczone były po bokach.

    Cytat

    nie ma w tym roku w ofercie modeli direct led
     

    Jest Sony KD-75XE94 z 256 strefami FALD (16x16). Zresztą samo podświetlenie direct LED nie jest jest niczym szczególnym (występuje np. w XE90) - decyduje ilość stref i indywidualne sterowanie.



     

    • Lubię 2

  14. Gdyby kogoś interesowało źródło tych rewelacji (i nie, pomimo że z kwietnia - nie jest to wpis prima-aprilisowy):

    http://www.samsung.com/global/tv/blog/qled-tv-vs-oled-tv.html

    Dowiedzieć się możemy z niego między innymi:

    - w OLED  zastosowano podświetlenie podobne jak w LCD, tyle że ciemniejsze, określane tu jako Dim OLED TV Backilght:blink:topic_qled-tv-vs-oled-tv_1.jpg

    - zakres kolorów OLED to w porywach 70% zakresu QLED  :blink:
    topic_qled-tv-vs-oled-tv_2.jpg
    I teraz najlepsze:

    - QLED wyświetla wierne kolory niezależnie od kąta patrzenia dzięki "wysokiej sprawności świetlnej", natomiast w OLED następują przesunięcia kolorów spowodowane mikro-wgłębieniami (micro-cavity).

    topic_qled-tv-vs-oled-tv_5.jpg

     

    Zwracam uwagę, że na końcu tego wpisu z 28 kwietnia 2017 roku jest taka oto uwaga drobnym druczkiem:

    "OLED TV comparisons are based on TV models released prior to 2016 and are not referring to any specific model."

    Jakie jest zapóźnienie technologiczne Samsunga, skoro porównuje swoje najnowsze TV do OLED-ów sprzed kilka lat?



     

    • Lubię 2

  15. Parametry niezłe, jednak poza grami i filmami kompletnie mnie takie proporcje nie przekonują. Pole widzenia człowieka ma proporcje ok. 4:3, więc siadając blisko takiego monitora trzeba dużo kręcić głową w poziomie, zaś siadając dalej, tak by ogarnąć cały ekran - połowę widoku w pionie zajmuje to, co jest za monitorem.

    Cytat

    Rozdzielczość prawie-4K (3440×1440)


     

    Prawie 4K to jest UHD. Tymczasem tutaj bliżej jest do 3K.  Taka nietypowa rozdzielczość może być problematyczna przy potrzebie uruchomienia wymagających gier w niższej rozdzielczości  - monitory UHD świetnie skalują np. 1080p, tymczasem dobre wsparcie gier dla 1720x720 nie jest takie pewne.


     


  16. Naukowcom z NanoScience Technology Center  (Uniwersytet Środkowej Florydy) opracowali metodę na rezygnację z subpikseli RGB w strukturze piksela. W tej metodzie zmiana koloru piksela może odbywać się poprzez modyfikowanie napięcia, dzięki czemu każdy piksel może przyjąć dowolny kolor, zachowując rozmiar obecnego subpiksela. Dzięki temu, bez fizycznego zwiększania ilości punktów na matrycy może wzrosnąć efektywna rozdzielczość oraz jasność wyświetlaczy, ponieważ - w odróżnieniu od subpikseli - wszystkie piksele,  niezależnie od wyświetlanego koloru, będą tak samo aktywne.

    Szczegóły techniczne:

    https://www.nature.com/articles/ncomms15209

    ncomms15209-f1.jpg


     

    ncomms15209-f4.jpg

     


  17. 47 minut temu, embrion napisał:

    halo - nie wiem o co chodzi, ale przy duzych bialych napisach na czarnym tle bylo widac poswiate zarowno na OLED, jak i na DX900

    TV w sklepach często chodzą na maksymalnej jasności, żeby z daleka widać było fajerwerki. Nawet OLED, powyżej pewnego progu jasności zaczyna "podświetlać" czerń (np. 55B6J bodajże przy '53'), więc nic dziwnego, że w sklepie nie widać było różnicy z DX900.

    Na bardziej widoczne mankamenty obrazu w OLED-ach LG składa się kilka czynników:

    - nie najlepsze algorytmy przetwarzania obrazu LG - w tym skalowania i "upłynniania";

    - brak smużenia, które w przypadku LCD nieco wygładza niedoskonałości takie jak ziarno i artefakty;

     - do pewnego stopnia - struktura pikseli, które są mniejsze a przestrzenie między nimi większe niż w przypadku LCD (może wpływać na odbiór obrazu tylko przy oglądaniu z b. bliska):

    subpixel.jpg

     

    • Lubię 1

  18. 28 minut temu, Subman napisał:

    Przy takich wygórowanych startowych cenach za tegoroczne modele i tak LG Polska miałoby bardzo mały popyt.

    Porównując z cenami nowych krawędziaków od Samsunga czy OLED-a Sony (który pod pewnymi względami jest gorszy od oryginału) - ceny LG nie rażą jakoś szczególnie.  Oczywiście niewielki postęp względem zeszłorocznych modeli nie zachęca obecnie do tak dużego dokładania do nowych, ale przynajmniej  (poza 3D) nie nastąpił regres jak u producenta qLED-ów.
     


  19. Teraz wiadomo, skąd te obłędne przeceny na 65KS9500. Samsung chce się jak najszybciej pozbyć ubiegłorocznych zapasów, bo mu wstyd wystawiać obok nich nowy model ze znacznie gorszym kontrastem, niższą (średnio) jasnością HDR i tak haniebną nierównomiernością podświetlenia - w tak horrendalnie zawyżonej cenie.
    • Lubię 2
×
×
  • Dodaj nową pozycję...