Skocz do zawartości

lis22

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    478
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez lis22


  1. Witam.

    Posiadam w. w. tv od pięciu lat, problem polega na tym, ze podczas oglądania filmów i seriali, np. na Netflixie lub Disney+, głównie w materiałach z obsługą HDR / Dolby Vision mam problemy z jasnością i kolorystyką obrazu, tzn. mam takie nagłe przeskoki z jasnego w ciemniejszy obraz, zmienia się też kolorystyka, np. na bardziej nasyconą kolorem. Dzieje się to w różnych momentach ale zawsze w tych samych, po cofnięciu sceny efekt zawsze występuje w tym samym miejscu. Seriale i filmy w HD i bez wsparcia HDR nie mają tego problemu. Czy to jest jakiś problem z HDR? Wcześniej czegoś takiego nie było, obserwuje ten efekt od grudnia 2022, na innym forum dostałem sugestię, ze podświetlenie tv nie wyrabia, można temu jakoś zaradzić czy po prostu tv jest już za stary?


  2. 11 godzin temu, Maciej Koper napisał:

    No, ale to poruszamy nagle zupełnie inne zagadnienie. RGB i YUV to modele kolorów niezwiązane z żadną przestrzenią, czyli czerwień o danym kodzie RGB może wyglądać całkowicie inaczej w zależności od przestrzeni kolorów (DCI, Adobe RGB, Bt.2020)... Z różnych źródeł masz obecnie inne przestrzenie barw. Zasadniczo jest to Rec. 709 i Rec. 2020. DCI i Adobe RGB nie występuje w wideo konsumenckim. Najlepiej zostawić telewizor na auto. Zawsze wybierze poprawną bazując na metadanych.

    Jednak w filmie z Blu-Ray, np. w animacji, taki Adobe RGB wygląda lepiej niż auto, który jest przy nim jakby wyprany z kolorów.

    Co do PS4 PRO to może dla gier z HDR dawać auto a dla pozostałych RGB? Sam już nie wiem.


  3. Ten gościu z filmiku na poprzedniej stronie mówił coś o tym, że nie wolno ustawiać zakresu RGB na auto, tylko na pełny do gier i wtedy w tv trzeba ustawić poziom czerni HDMI na wysoki, tylko że On ma mój poprzedni tv - Samsung KS7000 a Sony nie ma takiej opcji, jak poziom czerni HDMI i co wtedy?

    Rozumiem, że tu chodzi o gry, które nie obsługują HDR i tu może być jakaś strata kolorów?

     

    Aha, dlaczego u mnie na PS4 PRO w informacje o wyjściu video  jest tak, jak na powyższych zdjęciach forumowiczów, a nie ma tak, jak u tego gościa z filmiku? Tzn:

     

    Rozdzielczość: 3840x2160-60 HZ

    Format koloru: YUV422

    HDR w Twoim tv: Obsługa 2K/4K

    HDCP  2.2

    • Plusik 1

  4. Chciałem jeszcze zapytać odnośnie wsparcia dla UHD i HDR10: to prawda, ze HDR działa tylko z HDMI 2 i 3?

    Pod HDMI 2 mam podłączony odtwarzacz UHDBD

    Pod HDMI 3 podłaczyłem PS4 PRO

    Pod HDMI 4 podłączyłem Xboxa One

    Teraz, jeśli chciałbym sprzedać XO i zakupić Xbox One X, to muszę kombinować, jak go podłączyć do tv, żeby obsługiwał HDR?

    Ponoć są jakieś rozdzielacze HDMI - podłącza się do tv a do rozdzielacza podłącza się, np. PS4 PRO i XOX, ale czy takie coś zadziała? Ewentualnie można żonglować, np. UHDBD i XOX.

    Pytam, bo w teście tv pisze:

     

    Cytat

    Obsługa Ultra HD z HDR w Android 7.0 nie zmieniła się w stosunku do starszych wersji. By obsługiwać wszystkie formaty sygnału musimy zmienić konfigurację portów HDMI. Zrobimy to w zakładce Home -> Ustawienia -> Zewnętrzne złącza. Należy wybrać „Ulepszony format”. Przy tym ustawieniu możemy stracić fonię na niektórych źródłach, dlatego producent pozostawił także opcję kompatybilną.
    Źródło: https://hdtvpolska.com/sony-xe93-test-kd-55xe9305-najwyzszy-model-led-lcd-4k-hdr-od-sony-z-dolby-vision/

    Nic nie pisze o tym, że HDR w ogóle nie działa na HDMI 1 i 4.


  5. Dnia 5.01.2018 o 14:28, Toma-San napisał:

    Wyłącz X-tended Dynamic Range i ustaw lokalne przyciemnienie na średnie. A wtedy gammę to będzie można na -1 lub -2 ustawić... :)

    Po wyłączeniu X-tended Dynamic Range nawet z gammą na maks jest bardzo ciemno. Najlepiej jest z X-tended Dynamic Range na "duża" i z gammą na maks - przynajmniej w ciemnych scenach, jak ta z fotki powyżej.

    Nie mogę już edytować ale jeśli wyłączę X-tended Dynamic Range i dam gammę na 0 to ja już praktycznie nic nie widzę ;) wszystko mi ginie w czerni i jest bardzo ciemno.

    Zapewne ludziom z dobrym wzrokiem to odpowiada, ale mi nie bardzo ;)

    Choć przyznam, że przy takim podświetleniu, czerń jest dosyć rozjaśniona i obraz robi się trochę sztuczny, więc muszę znaleźć jakiś kompromis.

    Podsumowując: najlepiej widzę na maksymalnych ustawieniach gammy i XDR ale wtedy obraz nie jest naturalny i np. niektóre ciemne obszary robią się granatowe, więc jak już wyżej pisałem, muszę znaleźć rozsądny kompromis.


  6. Przed zakupem tv też się sporo naczytałem o problemach z Androidem oraz z pilotem ale po miesiącu spędzonym z tv muszę przyznać, że jest ok.

    Nawet lubiany i chwalony przeze mnie Tizen Samsunga miewał swoje problemy i czkawkę. Najbardziej w przypadku Sony i Androida (choć to może nie jego wina?) denerwuje mnie długi czas potrzebny na zmianę/przełączenie kanału na inny.


  7. U mnie, przy jasności 26, clouding występuje tylko podczas uruchamiania tv i przełączania z programu na program, więc nie przywiązuję doń większej wagi.

    Mam jeszcze pytanko odnośnie gammy.
    Podobno tego ustawienia nie wolno ruszać i powinno być na wartości 0 - w necie, w poradnikach kalibracji, itp. czytam, że wartość gamma powinna być na 2.2 ale ja mam tylko:

    - minimalna
    - -2
    - -1
    - 0
    - 1
    - 2
    - maksymalna

    Ustawienia tv:

    Płyta UHDBD
    tryb obrazu - kino pro
    jasność - maksymalna
    kontrast - 90
    automatyczne lokalne przyciemnienie - duże
    X-tended Dynamic Rage - duże
    nasycenie - 56
    odcień - 0
    temperatura barw - ekspert 1

    Przy czym i tak jest dla mnie trochę za ciemno i najlepiej widzę na wartościach powyżej zera, mogę więc podnieść gammę na 1 lub 2, czy jest to raczej niepolecane?

    Przykładowo:

    GOTG2_Trixter_ITW_05.jpg

    u mnie, na powyższych ustawieniach i gammie na 0 nie widać tych wszystkich szczegółów, bo jest zbyt ciemno i dopiero gamma na 1,2 lub maksimum pomaga. Pewnie kalibracja by pomogła, bo bardziej rozjaśnić obrazu już się nie da.

     


  8. Ja mam troszeczkę inny problem.

    Oglądam filmy na odtwarzaczu UHDBD Samsunga UBD-K8500 i zarówno na obrazie z płyt UHDBD ("Guardians of the Galaxy Volume 2") jak i Blu-Ray ("Rogue One") na stop klatce mam sporo ziarna, zwłaszcza na spin offie Star Wars. Nie jestem pewien, czy ten film nie był kręcony analogowo, na taśmie filmowej, a nie cyfrowo, ale na innych filmach, ziarno nie powinno chyba występować?


  9. Ech, każda obecna technologia tv ma zalety i wady:

    LCD:

     

    Zalety:

    - jasność

    HDR

    - niższa cena?

     

    Wady:

    - czerń

    - clouding

    - ghosting

    - efekt halo

    -gorszy kontrast i kolory?

     

    OLED:

     

    Zalety:

    - czerń

    - kontrast

    -kolory

     

    Wady:

    - niska jasność

    - przeciętny HDR

    - podatność na wypalenie

     

    Co ciekawe, mój Samsung 49 KS7000, pomimo krawędziowego podświetlania nie miał ani cloudingu, ani efektu halo, miał za to dziwne rozjaśnienie i przyciemnianie ekranu na czerni przy przejściach. Ten tv był podświetlany od dołu.

    Sony ma clouding (przy włączaniu i wyłączaniu tv i podczas przełączania kanału oraz przy wyłączonym lokalnym wygaszaniu) oraz efekt halo (muszę sprawdzić, czy występuje przy wyłączonym lokalnym przyciemnieniu ale za to jest clouding) i ten tv jest ponoć podświetlany po bokach i to jest może powód występowania cloudingu i halo?

    Nadal nie dowiedziałem się, czy automatyczne lokalne przyciemnienie to odpowiednik diod Smart LED z Samsunga?

    W Samsungu, po włączeniu płyty UHDBD, tv dawał podświetlenie na full oraz diody Smart LED na full, a w Sony tv daje tylko jasność na full, lokalnego przyciemnienia nie rusza, nie rusza też X-tended Dynamic Range.

    Odnoszę też wrażenie, że na krawędziach ekranu występuje tzw. ramka, ciemniejsza obwoluta.


  10. To ja może napiszę tutaj:

    Chciałem sobie zakupić jakiś zamiennik dla słuchawek dołączonych do Samsunga Galaxy S6 do słuchania MPS z tableta (niestety, te słuchawki douszne nie są dla mnie wygodne i ciągle mi wypadają). Zakupiłem wczoraj słuchawki Sony MDR-ZX110 za 60 zł (w końcu to tylko słuchawki do tabletu, ewentualnie do kompa) i jakież było moje zdziwienie, że grają one o połowę ciszej, niż te Samsungowe, douszne. Czy mogę coś z tym zrobić? Dźwięk w tablecie i PC jest na maxa i oba zestawy słuchawkowe mają inną głośność.

    http://allegro.pl/sluchawki-przewodowe-sony-mdr-zx110-1-2m-nauszne-i6768599187.html


  11. Jeszcze jedno pytanko: opcji z zakładek "czystość" i 'ruch' najlepiej nie tykać?

    Z pierwszej zakładki dałem tylko "rozdzielczość" na 50 oraz "łagodna gradacja" na średnia (niestety, nie ma nawet instrukcji ze szczegółowym opisem poszczególnych ustawień tv a menu tego nie ułatwia) a w zakładce "ruch" wszystko wyłączyłem, gdyż są to zapewne te same funkcje, które w Samsungu odpowiadają za efekt teatru lub opery mydlanej, coś a la "Hobbit' w 48kl/s i "Auto Motion Plus"?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...