Powrót

Testujemy rewolucyjny soundbar TCL RAY-DANZ z nagrodą EISA “Najlepszy zakup” | TEST | TS9030 Dolby Atmos za 1699 zł

Nowy projekt RAY-DANZ znany również jako TS9030 czyli 3.1-kanałowy soundbar z dźwiękiem Dolby Atmos oraz z bezprzewodowym subwooferem wszedł właśnie do sprzedaży w sklepach. TCL wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, tworząc soundbary z nowatorskim podejściem do uzyskania dźwięku przestrzennego w tym Dolby Atmos. Producent w materiałach prasowych podaje, że ta innowacyjna konstrukcja, zapewnia najwyższej klasy wrażenia akustyczne w przestrzeni domowej w cenie około 1699 zł. Czy rzeczywiście tak jest?

Dostępność
Soundbar TCL TS9030 Czarny 1699 zł

Wstęp

Porównując go z bardziej zaawansowanym sprzętem na rynku, soundbar RAY-DANZ może wytwarzać większe i bardziej przestrzenne pole dźwiękowe. Patrząc na konstrukcje 3.1 z tego samego przedziału cenowego, a nawet na urządzenia droższe, RAY-DANZ posiada unikalną firmową technologię 3.1 Acoustic Lens, większą moc, Dolby Atmos, Dolby Vision, Pass Thru oraz multiroom w postaci AirPlay 2 i Chromecast, WiFi, których konkurencja nie posiada wszystkich na raz w tym przedziale cenowym, a nawet za większą dopłatą. Jego koszt to zaledwie 1699 zł przy tak bogatym wyposażeniu. Nie jest zaskoczeniem też fakt, że walory urządzenia zostały docenione w postaci nagrody EISA w kategorii “Najlepszy zakup soundbar”. Dodatkowo już jakiś czas temu, soundbar TCL RAY-DANZ zdobył 13 nagród od specjalistów w trakcie przedpremierowych pokazów na targach IFA, CES i innych. Firma jest najbardziej dumna z nagrody IF Design Award 2020, którą zdobyła za projekt zawierający unikalną i innowacyjną technologię soczewki akustycznej, demonstrując w ten sposób innowacyjność w technologii dźwięku i przyszłościowe zobowiązanie do jej rozwijania. Założony w 1953 roku IF DESIGN AWARD to światowej sławy konkurs na innowacyjne projekty. To zespół ponad 70 ekspertów w dziedzinie projektowania, przemysłu i konstrukcji.

Soundbar RAY-DANZ z Dolby Atmos jest uważany za kluczowy przełom dla TCL w zakresie funkcjonalnych i innowacyjnych konstrukcji soundbarów. Produkt ten otwiera firmie drzwi na nowe rynki i daje ekscytujące możliwości na przyszłość. Inne nagrody o których warto wspomnieć to „Najlepszy produkt IFA 2019” przyznany przez Android Headlines, GadgetMatch, Soundguys i Ubergizimo, „Najlepsza technologia IFA 2019” otrzymana od Digital Trends, jeden z „Najlepszych produktów Audio na IFA 2019” oraz „Najlepszy sprzęt audio na IFA 2019” przyznany przez Android Authority i IGN. Prawdopodobnie jest to nie koniec nagród które firma spodziewa się otrzymać w przyszłości. Nastąpią one lawinowo po rozesłaniu soundbara TCL TS9030 do specjalistycznych testów. Większość czytelników może nie znać jeszcze dobrze TCL, ale w Azji i niektórych krajach europejskich sytuacja jest zupełnie inna. Chiński gigant produkujący nowoczesne telewizory, liczy również na zdobycie punktów na rynku za pomocą soundbarów takich jak RAY-DANZ. Technologia dźwięku jest drugim najważniejszym kierunkiem rozwoju TCL zaraz po technologii obrazu. Obecnie TCL oferuje w swoim portfolio produktowym cztery dobrej klasy soundbary: TS7010, TS5010, TS7000 i TS5000, które zapewniają doskonały i czysty dźwięk. Są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących wysoką jakość dźwięku uzupełniającą wysokiej jakości obraz z telewizorów. Warto również zauważyć, że wiele telewizorów wyprodukowanych przez TCL, ma wbudowane bardzo dobre systemy audio, które mogą zapewnić Dolby Atmos podczas oglądania filmów, słuchania muzyki lub grania w gry wideo.

Przejdźmy więc na kolejnych podstronach do budowy najnowszego soundbara oraz tego jak gra w kinie domowym.

TCL TS9030 RAY-DANZ

Wygląd, budowa, porty, podłączenie do telewizora

W komplecie po otwarciu pudełka znajdujemy: urządzenie główne soundbar TS9030 z bezprzewodowym subwooferem, pilot zdalnego sterowania, kable HDMI, optyczny, zasilający, akumulator AAAx2, komplet śrub ściennych wraz z kotwami, szablon do montażu na ścianie, przewodnik szybkiego uruchamiania i ulotkę bezpieczeństwa.

Wystarczy pierwszy rzut oka na RAY-DANZ oraz rozwiązania zaprezentowane przez firmę TCL, aby zobaczyć, że nie jest to konwencjonalne urządzenie i prezentuje się całkiem ciekawie wisząc lub stojąc pod telewizorem. Oczywiście to nadal typowy soundbar: długa listwa, która przy szerokości 105 cm i głębokości 11 cm pasuje jak ulał do 55-calowych telewizorów, ale nie tylko. TS9030 ma 5,8 cm wysokości co w przypadku wielu telewizorów umożliwia umieszczenie go bez zakrywania ekranu. Solidne gumowe nóżki na spodzie zapobiegają ślizganiu się po powierzchni i przypadkowemu przesunięciu się soundbara.

Jego unikalna konstrukcja zapewniająca kompatybilność z Dolby Atmos umożliwia bezpiecznie wsunięcie go częściowo pod telewizor jeżeli jest taka potrzeba, gdyż nie ma on na górze dodatkowych głośników jak wiele high-endowych soundbarów. Wiąże się to z przystępną ceną i mniejszymi kosztami w zakresie sterowników, ponieważ TCL oferuje mniej głośników niż konkurencyjne konstrukcje Premium z systemem Atmos, ale mniej nie oznacza wcale gorzej. Najnowszy soundbar TCL , RAY-DANZ nie jest taki jak każdy inny. Gdy spojrzymy na niego trochę bliżej zauważymy, że osłona głośnika zajmuje tylko środkową część samego paska, dając jej nieco pusty efekt. Jest to jednak w pełni przemyślana koncepcja. Chodzi tu o pomysł na sposób, w jaki dźwięk odbija się od różnych części listwy dźwiękowej, a ostatecznie pozwala na wypełnianie całego pomieszczenia wciągającym dźwiękiem kina domowego i Dolby Atmos. Niezwykła konstrukcja Ray-Danz polega na tym, że przód nie biegnie na całej szerokości. W środku znajduje się zestaw dwóch głośników, a po lewej i prawej stronie frontu soundbara jest on całkowicie otwarty.

Widać to od razu, ponieważ część głośnikowa została pokryta ciemnoszarą tkaniną, a część otwarta jest wykonana z błyszczącego czarnego plastiku. Boczne sekcje są zakrzywione i rozciągają się w zakrzywiony łuk, co tworzy soczewkę akustyczną po lewej i prawej stronie, która emituje fale dźwiękowe w określony sposób. Wystarczy spojrzeć na kształt soundbara, aby zorientować się, że jego projektantom zależało na umieszczeniu wszystkich kanałów tradycyjnego systemu kina domowego w jednej obudowie. W układzie tym głośniki umieszczone z przodu, rozprowadzają dźwięk szeroko do przodu, a kanałami efektowymi są przetworniki zamontowane po bokach grające tak, aby wykorzystać odbicia dźwięku od reflektora akustycznego. Producent informuje, że możliwości urządzenia zostały rozszerzone dzięki zastosowaniu technologii Dolby Atmos, której wirtualne kanały generują jeszcze szerszy dźwięk przestrzenny. Użytkownik ma mieć wrażenie pełnego otoczenia dźwiękiem bez konieczności montowania głośników górnych, bezprzewodowy subwoofer ma natomiast zapewniać głęboki i czysty bas.

To czego doświadczamy, to fakt, że głośniki są skierowane prosto na nas, a dźwięk przestrzenny jest przesyłany bardzo szeroko po pomieszczeniu. W ten sposób powstaje „Bańka 3D” w której siedzimy. Działa ona najlepiej, jeśli jesteśmy około 2,5-3,5 metra od soundbara, co również potwierdził producent. Oczywiste jest, że Dolby Atmos nie wymaga już wypełnienia pokoju setkami głośników, a technologia audio nowej generacji wykorzystująca głośniki górne wkracza teraz do produktów o różnych kształtach i rozmiarach, a w szczególności do soundbarów.

Ciemnoszarą srebrną powierzchnię z matowym wykończeniem soundbara TS9030 można nazwać szarością tytanową. Jego górna część zawiera podstawowe sterowanie w postaci podświetlanych przycisków dotykowych z funkcjonalnymi piktogramami oznaczającymi włączenie i wyłączenie, wybór źródeł AUX / Bluetooth / Optical / HDMI in / HDMI ARC / USB, regulacja głośności. W prawym dolnym górnym rogu znajduje się nazwa producenta, czyli TCL. Na środku czoła RAY-DANZ mamy zespół głośników zakryty szarą tkaniną. Pozostałą przestrzeń po obu stronach uzupełnia wnęka prowadząca dźwięk wykonana z błyszczącej czarnej powierzchni. Z tyłu oraz z boku RAY-DANZ TS9030 posiada ożebrowanie, która wygląda jak duży radiator, ale nie jest z litego metalu, ale z lekkiego plastiku. Boki soundbara ozdobione są srebrnym napisem RAY-DANZ.

Część pleców może zostać usunięta, bo tak naprawdę jest tylko zaślepką gdy wykonujemy pierwsze połączenia. Ponieważ kabel HDMI i przewód zasilający są wprowadzane przez dwa różne otwory, które są daleko od siebie, efekt nie jest idealny i trudno jest zgrabnie przenieść wszystkie przewody w jednym kierunku.

RAY-DANZ jest bardzo dobrze wyposażony w wejścia. Jeśli obrócimy soundbar i wyjmiemy zaślepkę mamy grupy połączeń podzielone na dwie przestrzenie. W tym przedziale cenowym, oprócz złącza HDMI-ARC używanego do podłączenia telewizora nie zawsze dostajemy dodatkowe wejście HDMI do konsoli lub odtwarzacza Blu-ray. W tym przypadku producent oprócz wejścia HDMI daje nam także wejście analogowe (wejście liniowe AUX 3,5 mm), optyczne wejście cyfrowe, port USB który możemy używać do muzyki MP3, WAV, FLAC. Nie jest to zbyt praktyczne bo dostęp do portu USB jest utrudniony, a pliki muzyczne trzeba znaleźć na wyświetlaczu listwy dźwiękowej. Na szczęście soundbar jest wyposażony w Chromecast, AirPlay 2 i Bluetooth. Są to bardziej przyjazne dla użytkownika sposoby odtwarzania muzyki.

TCL zapewnia dobrą obsługę formatów muzycznych, umożliwiając telefonom i tabletom z systemem iOS i Android łatwe przesyłanie strumieniowe treści bezpośrednio do RAY-DANZ TS9030. Producent coraz bardziej chce odgrywać rolę pioniera technologicznego i z dumą demonstruje swoje korzenie jako producent telewizorów w postaci wejścia HDMI które obsługuje wszystkie popularne formaty HDR: Dolby Vision, HDR10, HDR10 + i HLG. Jeśli chodzi o kodeki dźwięku przestrzennego, wykorzystuje technologię Dolby, w tym Dolby Digital, Dolby Digital Plus oraz Dolby Atmos. Nie obsługuje niestety kodeka DTS, wtedy RAY-DANZ odtwarza dźwięk PCM. Doceniamy dodanie gratis kabla HDMI i optycznego, bo kupującemu nie brakuje niczego do szybkiego połączenia, a laik nie musi martwić się, co musi jeszcze kupić. W RAY-DANZ nie zobaczymy wyświetlacza, dopóki wyświetlacz nie zostanie aktywowany. Pokryty jest szarą tkaniną rezonansową, dlatego też biało-niebieskie diody LED mają bardziej olśniewający i mniej agresywny wygląd przypominający kropki, a także są łatwe do odczytania w pięcioznakowym wyświetlaczu.

TCL RAY-DANZ TS9030 jest aktualnie najwyższym 3.1-kanałowym modelem z kanałem centralnym i głośnikami bocznymi oraz bezprzewodowym subwooferem wyposażonym w 6,5-calowy przetwornik. Według producenta maksymalna łączna moc wyjściowa urządzenia sięga 540W. TCL używa bocznych głośników, które namacalnie pomagają stworzyć szerszą scenę dźwiękową i dostarczyć dźwięk Dolby Atmos. Technologia RAY-DANZ przy stosunkowo niewielu przetwornikach głośnikowych, musi wykonać dużo pracy, aby zapewnić coś zbliżonego do prawdziwego, wypełniającego pomieszczenie dźwięku przestrzennego Atmos. Wraz z RAY-DANZ otrzymujemy małego pilota, który jest funkcjonalny i dobrej jakości. Pilot gromadzi wszystkie niezbędne przyciski, dzięki czemu można nim sterować systemem. Całkowicie ciemno grafitowa, matowa, plastikowa powierzchnia pilota jest odporna na odciski palców. Zestaw czarnych gumowych przycisków i podwójnych klawiszy wywołuje natychmiastowo żądaną funkcję po ich naciśnięciu. Przyjemna powierzchnia wyprofilowanych przycisków wymaga tylko lekkiego naciśnięcia.

Mamy do dyspozycji następujące przyciski: Power ON / Power OFF, AUX, BT, USB, Optical, HDMI In, HDMI ARC, przeskakiwanie w prawo i w lewo, Start / Stop / OK, regulacja +/- Basów i Trebli, wyciszenie, Vertical Surround, Sourround Mode, +/- AV Sync. Dużą zaletą jest to, że za pomocą tego pilota można bardzo szybko ustawić potrzebne nam najczęściej takie rzeczy jak tryb surround, tryby dźwięku i AV-Sync. Po naciśnięciu jednego z tych przycisków naszym oczom ukazuje się bardzo duży wyświetlacz ukryty za materiałem głośnika pośrodku listwy. Jeśli włączymy Ray-Danz, także mamy niespodziankę w postaci migającego „HELLO”. Po podłączeniu urządzenia do portu HDMI ARC możemy sterować całą konfiguracją za pomocą jednego pilota. Konfiguracja soundbara jest bardzo szybka. Po ustaleniu pozycji sooundbara, można sparować go z subwooferem. Po podłączeniu bezprzewodowego subwoofera można cieszyć się potężnym, głębokim basem i prawdziwie imersyjnym dźwiękiem.

Następnie możemy przejść do podłączenia kompletu do telewizora. Na początku musimy upewnić się, że telewizor lub wykorzystywane urządzenie obsługuje funkcję HDMI ARC. Podłączamy jeden koniec dostarczonego kabla HDMI do złącza wyjścia HDMI ARC soundbara TCL, a drugi koniec do złącza wejścia HDMI ARC telewizora lub innego wykorzystywanego urządzenia. Dla ułatwienia użytkowania zaleca się podłączenie odtwarzacza Blu-ray do telewizora i korzystanie z RAY-DANZ przez HDMI-ARC. Jednak aby cieszyć się zawartością treści Dolby Atmos wykorzystującymi technologię Dolby TrueHD, którą nie wszystkie telewizory mogą obsługiwać przez HDMI-ARC, można opcjonalnie podłączyć odtwarzacz Blu-ray bezpośrednio do listwy TS9030 za pomocą portu HDMI IN. Najlepszym sposobem na podłączenie urządzenia TCL do telewizora jest (w kolejności preferencji): złącze HDMI-ARC, cyfrowe złącze optyczne (SPDIF), złącze AUX (przewód audio), Bluetooth. W przypadku połączenia za pomocą złącza optycznego, jeżeli nie ma dźwięku i dioda LED miga szybko, aktywujemy wyjście sygnału PCM w telewizorze. PCM jest najczęściej stosowanym formatem dźwięku cyfrowego i zapewnia kompatybilność. Aby uzyskać najlepsze możliwe wrażenia dźwiękowe przy użyciu kabla optycznego ustawiamy głośniki telewizora na wyłączone. Mamy także możliwość podłączenia poprzez analogowy kabel audio. Podłączamy jeden koniec kabla audio do złącza wejścia AUX soundbara a drugi koniec do złącza słuchawkowego lub wyjścia audio telewizora. Spowoduje to wyłączenie odtwarzania dźwięku przez wbudowane głośniki telewizora.

Dzięki wsparciu dla Chromecast i Airplay 2 nawiązanie połączenia z siecią nie jest dużym wyzwaniem. Aplikacja Google Home natychmiast wyszukuje RAY-DANZ, po czym w kilku krokach łączymy soundbar z siecią Wi-Fi. Możemy także podłączyć RAY-DANZ do swojej sieci poprzez ustawienia WiFi na swoim iPadzie lub iPhonie. Muzykę można przesyłać strumieniowo z urządzenia przenośnego przez połączenie Bluetooth 5.0. Zasięg roboczy pomiędzy jednostką główną TCL a urządzeniem Bluetooth wynosi około 10 metrów. Naciskamy POWER na górnym panelu listwy lub pilocie zdalnego sterowania a następnie BT na górnym panelu urządzenia lub pilocie zdalnego sterowania, aby przejść do trybu Bluetooth. Są dwa sposoby, aby przeprowadzić parowanie. Można nacisnąć i przytrzymać na górnym panelu urządzenia BT lub na pilocie multi przycisk Start / Stop / OK. Komunikat PAIR miga na wyświetlaczu LED. Urządzenie jest gotowe do sparowania. Włączamy swoje urządzenie i aktywujemy jego funkcję Bluetooth, następnie wybieramy TCL RAY-DANZ na liście parowania urządzenia Bluetooth. Usłyszymy sygnał dźwiękowy. Parowanie jest udane. Po następnym włączeniu urządzenia zostanie ono automatycznie ponownie połączone z ostatnim urządzeniem Bluetooth. Aby odłączyć funkcję Bluetooth, możemy nacisnąć wybór źródeł na urządzeniu, wyłączyć funkcję Bluetooth w swoim urządzeniu lub nacisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy mulit przycisk Start / Pauza / OK na pilocie zdalnego sterowania. Jeśli urządzenie Bluetooth obsługuje A2DP, możemy słuchać muzyki, ale nie możemy kontrolować jej odtwarzania a jeżeli obsługuje AVRCP, możemy słuchać muzykę i sterować jej odtwarzaniem za pomocą pilota poprzez multi przycisk Start / Pauza / OK na pilocie oraz także przejść do poprzedniej / następnej ścieżki.

Możemy użyć także złącza USB do odtwarzania muzyki. Analogicznie jak poprzednio do sterowania wykorzystujemy w tym celu multi przycisk na pilocie. Maksymalna pojemność pendrive to 32GB. Wyświetlacz LED z przodu urządzenia RAY-DANZ dostarcza informacji o różnych statusach urządzenia Sound Bar np. włączanie zasilania, wyłączenie zasilania, czuwanie czy wybór źródeł.  Soundbar RAY-DANZ został wyposażony w uchwyt ścienny, dzięki czemu zaoszczędzamy jeszcze więcej miejsca na szafce TV. Montaż ścienny TS9030 jest bardzo prosty. Umieszczamy na ścianie dostarczony szablon do montażu, upewniając się, że znajduje się on co najmniej 5 cm poniżej środka telewizora i wykonujemy na ścianie wszystkie oznaczenia określone na szablonie, aby wykonać otwory montażowe. Wywiercamy otwory na śruby w miejscu każdego oznaczenia na ścianie, wkładamy dostarczone kotwy ścienne do 2 otworów na śruby w ścianie a następnie dołączone śruby wspornika ściennego przez wsporniki ścienne do kotew ściennych. Zamocowujemy i dokręcamy śruby na ścianie a na sam koniec wkładamy dostarczone w zestawie śruby do montażu ściennego w otwory na śruby w tylnej części urządzenia głównego Sound Bar i zawieszamy go na wspornikach do montażu ściennego.

Na czym polega przestrzenna technologia dźwięku od TCL?

To pierwszy raz, kiedy chińska marka ma prawdziwe ambicję, jeśli chodzi o soundbary. RAY-DANZ to soundbar zgodny z systemem 3.1 i Dolby Atmos, do którego dołączony jest bezprzewodowy subwoofer. Niezłe specyfikacje to nie wszystko, bo coś podobnego może zaprezentować wiele innych producentów. Jednak firma TCL twierdzi, że ma coś, co wyróżnia ich na tle konkurencji. RAY-DANZ wykorzystuje firmową i sprawdzoną konstrukcję audio, która wysyła dźwięk bardzo szeroko do pomieszczenia, dzięki czemu można doświadczyć go bardzo namacalnie. Otaczający dźwięk w przeciwieństwie do wielu rywali TS9030 nie opiera się na falach dźwiękowych odbijających się od ścian. Jest to na pewno bardzo interesujące w przypadku otwartych salonów. Soundbar wykorzystuje technologię RAY-DANZ, która związana jest z przesunięciem fazowym odtwarzanego dźwięku, który jest bezpośrednio przesyłany z przetworników na obie strony.

Listwa sprawia na pierwszy rzut oka prostą konstrukcję gdyż wydaje się, że część grająca jest tylko na środku za ozdobną siatką maskującą. Podczas projektowania obudowy soundbara nawiązano do schematu budowy ludzkiego ucha. Pusta zakrzywiona przestrzeń wycięcia, która rozciąga się w obie strony nie jest tylko elementem ozdobnym ale służy także do emisji dźwięku. Aby uzyskać lepsze wrażenia z kina domowego z soundbara, firma TCL opracowała technologię RAY-DANZ, która wykorzystuje unikalne głośniki skierowane na boki do projekcji fal dźwiękowych na zakrzywiony reflektor akustyczny po obydwóch stronach TS9030. Jest to rozwiązanie, które może rozproszyć dźwięk na zewnątrz do większego pola dźwiękowego niż konkurencyjne listwy głośnikowe na rynku, bez zbytniego polegania na przetwarzaniu dźwięku za pomocą odbić ze ścian, co w połączeniu z głośnikiem centralnym może zapewnić precyzyjnie pozycjonowany dialog i stworzyć silne wrażenie szerokiej i głębokiej sceny. W połączeniu z Dolby Atmos, którego wirtualne kanały generują jeszcze szerszy dźwięk przestrzenny, zapewnia wciągające wrażenia i ultra szerokie pole dźwiękowe 3D.

Technologia RAY-DANZ wykorzystuje zaawansowaną technologię Dolby, aby zapewnić przestrzenny dźwięk, umożliwiając cieszenie się nim w dowolnym miejscu, w szerokim polu dźwiękowym. Bez względu na to, gdzie siedzimy doświadczenie jest świetne. Koncepcja urządzenia polega na systemie 3.1. Kanał centralny wykorzystuje dedykowane głośniki przednie średnio i wysokotonowe. Ten układ jest zwykle zarezerwowany dla bardziej zaawansowanych systemów kina domowego. Dedykowany kanał zapewnia wyraźne dialogi i pozycjonowanie głosu dla określonych treści głosowych w idealnej jakości. Kanał surround jest zupełnie inny w porównaniu z większością listw generujących wirtualny dźwięk dostępnych na rynku. Po obu stronach listwy umieszczono po jednym głośniku bocznym będącym przetwornikiem dźwięku przestrzennego rozprowadzającym dźwięk w kierunku reflektora akustycznego, który zakrzywia fale dźwiękowe pod precyzyjnym kątem i tworzy naturalny pogłos oraz rozszerzoną scenę dźwiękową co daje szersze i bardziej fascynujące pole dźwiękowe. Częstotliwości są odbijane przez różne części reflektora, co powoduje, że pole dźwiękowe jest bardziej skierowane do przodu uzyskując w ten sposób większe poczucie głębi. Unikalna technologia RAY-DANZ polega na rozszerzaniu pola dźwiękowego za pomocą środków fizycznych, a nie przetwarzania cyfrowego, w ten sposób tworząc bardziej naturalne pole dźwiękowe. Całość uzupełnia bezprzewodowy subwoofer. Dobry subwoofer w kinie domowym ma rozróżniać ilość basów potrzebną w danym momencie oraz mieć umiejętność generowania go w dobrej jakości. Mocny bas ma szczególną zdolność przyciągania widzów do treści. Subwoofer soundbara RAY-DANZ może zapewnić głębokie i czyste basy poprzez połączenie bezprzewodowe bez kłopotliwego prowadzenia okablowania. Połączenie wszystkich tych technologii zapewnia niezwykle szeroką i precyzyjną scenę dźwiękową bez zbędnego przetwarzania cyfrowego a wszystko to dzięki innowacyjnej technologii kierunkowania akustycznego. Użytkownik ma wrażenie pełnego, 360-stopniowego otoczenia dźwiękiem bez konieczności montowania głośników górnych. Urządzenie dysponuje dużą mocą RMS 540W wystarczającą do większości pomieszczeń. RAY-DANZ nie ma żadnej funkcji aktywacji głosowej, brak Asystenta Google, Alexy i Siri. To co ma, jest dla nas najważniejsze: a jest to soundbar z bezprzewodowym subwooferem i Dolby Atmos, który koncentruje się wyłącznie na jakości dźwięku i swojej wydajności a nie na często zbędnym dodatkowym wyposażeniu.

Jak gra najnowsza belka głośnikowa od TCL?

Producenci zawsze dużo nam obiecują w kwestii dźwięku przestrzennego dostarczanego przez soundbar. RAY-DANZ z Dolby Atmos idzie o krok dalej, przenosząc 360-stopniowy dźwięk przestrzenny do salonu. Co ciekawe, nie wymaga to skierowania sterownika głośnika RAY-DANZ do góry. Oznacza to dla nas niższe koszty zakupu, ponieważ jest mniej komponentów. Ogólnie rzecz biorąc, zazwyczaj niższa cenna za urządzenie oznacza niższą jakość dźwięku i jego mniejszą klarowność. Tak nie jest w przypadku tego konkretnego soundbara. TCL RAY-DANZ został zaprojektowany aby zapewnić najlepszą jakość dźwięku przestrzennego przez przednie głośniki i dwa boczne głośniki które rozszerzają pole dźwiękowe dając jego szersze pole w którym można uzyskać równie dobry dźwięk.

Gmeru i moje 3 grosze na temat testowanego soundbara: Zdaje sobie sprawę, że wiele osób będzie podważać możliwość uzyskania dźwięku przestrzennego z systemu 3.1 i to z belki głośnikowej jaką jest soundbar. Ze względu na nagrodę EISA i naszą przynależność do tego stowarzyszenia, sprzęt ten stanął u mnie prywatnie w domu i znam go na wylot. Dlatego mogę z całą odpowiedzialnością wypowiedzieć się na jego temat. Każdy kto napisze, że nie da się usłyszeć Dolby Atmos z takiej konstrukcji, jest w błędzie i po prostu nie dokonał odsłuchu tego sprzętu co bardzo gorąco polecam jeżeli nadarzy się Wam taka okazja. Ja słyszałem go wiele razy – najpierw w trakcie rożnych pokazów targowych, wizycie w fabryce TCL w Chinach, jak również w warunkach domowych. To nowatorska konstrukcja, która rzeczywiście działa, szczególnie gdy zasiądziemy na wprost tego sprzętu. Byłem szczególnie w szoku gdy włączyłem płytę demo od Dolby. Gdy zamknąłem oczy i zapomniałem o tym, że nie ma obok mnie czy nad głową żadnych głośników, zanurzyłem się w efektach burzy i padającego deszczu czy słyszałem przelatujący helikopter nad głową. Tak, to działa! Ale moim zdaniem trzeba jednak spełnić pewne warunki by efekt był najlepszy. Chodzi o naszą pozycję przed soundbarem. Powinna być centralnie na przeciw sprzętu. Każde zejście z poziomu osi, powoduje utratę efektu o kilka procent. Generalnie TCL wymyślił sprzęt, który w tej cenie robi ogromne zamieszanie na rynku. Polecam chociaż odsłuch aby przekonać się, że można jeszcze coś odkryć w sprzęcie, który wydaje się już na wszystkie sposoby rozpracowany przez różnych inżynierów.

Soundbar RAY-DANZ TS9030 oferuje nam wiele opcji nastawień dźwięku co czyni go dobrym wyborem i powoduje, że wszystko to może przynieść wspaniałe dźwięki dla naszych uszu. Najczęstszy problem z soundbarami polega na tym, że wynik zależy od pomieszczenia. Intrygujące w RAY-DANZ jest to, że soczewki akustyczne transmitują dźwięk szeroko i przez to sprawiają wrażenie, że efekty dźwiękowe dochodzą z lewej i prawej strony. Również w pionie jest dużo więcej, niż można by się spodziewać. Szeroka przestrzeń jaką generuje RAY-DANZ oferuje więcej niż konwencjonalny soundbar a efekty wyczuwalne dla ucha dostępne są nie tylko dla osoby siedzącej w centrum akcji. Dzięki swojemu rozłożeniu, dźwięk dobrze podąża za tym, co dzieje się na obrazie i jest w stanie zbliżyć się do poszczególnych elementów w ich lokalizacjach. Otrzymujemy zupełnie nową głębię dźwięku przestrzennego 3D. Innowacyjna technologia RAY-DANZ tworzy efekt naturalnej, głębokiej i szerokiej sceny dźwiękowej oraz zauważalnie zwiększa pole odsłuchu. Całość prezentacji jest mocno wciągająca z wyczuwalną czystością i klarownością w wielkiej przestrzeni ku naszemu zadowoleniu. Zapewnia ona także większe pole odsłuchu, dzięki czemu możemy delektować się zdumiewającą jakością dźwięku na całej przestrzeni. Czerpiemy maksymalną radość z rozrywki przy potężnym brzmieniu dźwięku, nie tracąc nic na jego przejrzystości. Soundbar TCL zapewnia nam to, co obiecuje na swój unikalny sposób. Nie przegapimy ani słowa w dialogach dzięki kanałowi centralnemu soundbaru TS9030, dostrojonemu pod kątem optymalnej czystości dźwięku. Dialogi z kanału centralnego docierają prosto do nas i są bardzo pełne. Ponieważ mowa jest prezentowana trochę poza otaczającym dźwiękiem przestrzennym, czasami mamy wrażenie rozłączenia, ale zrozumiałość jest doskonała. Wszystkie przypadkowe efekty dźwiękowe, unoszą się w pomieszczeniu. Nie jest to może tak super precyzyjne jak w profesjonalnym systemie, ale zauważymy to tylko porównując z prawdziwym systemem głośników.

Mamy tutaj szeroki dźwięk z głębokim polem dźwiękowym do przodu. Większość średnich i niskich częstotliwości jest odbijana przez różne części reflektora i precyzyjnie ustawione pod kątem przetworniki, co powoduje, że pole dźwiękowe jest bardziej skierowane do przodu. Soundbar RAY-DANZ zapewnia bardzo dobrą separacji kanałów, uzyskując w ten sposób większe poczucie głębi a bezprzewodowy subwoofer oferuje potężny ładunek basu co od razu jest zauważalne. Na szczęście możemy trzymać w go w ryzach i porządku poprzez jego lekkie zmniejszenie za pomocą dostępnej regulacji. Głęboki, mocny bas sprawia, że wszystko brzmi dużo lepiej. Subwoofer jest stosunkowo kompaktowy, ale w położeniu blisko ekranu dobrze się z nim integruje. Fani filmów akcji na pewno nie będą narzekać. Dzięki TCL możemy sprawić, że cała nasza rozrywka będzie bardziej dynamiczna za sprawą technologii Dolby Atmos, która zapewnia wielowymiarowy dźwięk, a co za tym idzie głębię i emocje, co sprawia że czujemy się jak w kinie. Podczas filmów z Dolby Atmos soundbar działa doskonale w wielu obszarach. Szczególnie wysokie tony bardzo dobrze rezonują w całym pomieszczeniu. Dźwięki szczegółów są po lewej i prawej stronie nas, wysoko w górze a tło przetacza się dość głęboko po pokoju także za nami. Otrzymujemy radykalną odpowiedź z soundbara w postaci silnych fal dźwiękowych, zbudowanych na gęstej podstawie basowej.

Wszyscy, którzy pragną kinowego dźwięku, który może skutecznie wibrować i chcą wzmocnić słaby dźwięk z telewizora, powinni zwrócić uwagę na najnowszy soundbar TLC. Za całkiem rozsądne pieniądze otrzymujemy efekty przestrzenne i atomowy ładunek basu. Jest on wystarczająco potężny, aby oddać sprawiedliwość nawet najbardziej wypełnionym i wymagającym filmom akcji, ale ma także wystarczająco klarowności i precyzji, aby z łatwością radzić sobie z dialogami. Rzuca się w oczy jego zrównoważenie, precyzja i dynamika. Jak wspomniano wcześniej, soundbar TS9030 ma znacznie mniej głośników niż większość listw z Dolby Atmos na rynku, co oznacza, że głośniki muszą pracować wyjątkowo ciężko, aby naprawdę zapewnić prawdziwy dźwięk przestrzenny. Pokazuje to także jak dobrym pomysłem który naprawdę sprawdza się, jest soczewka akustyczna. Idealnym uzupełnieniem całości jest bezprzewodowy subwoofer przyzwoitej wielkości jak na soundbar przystało, zapewniający dużo basu nadający ogólnemu dźwiękowi solidną równowagę i unikając szorstkości często związanej z budżetowymi listwami dźwiękowymi. TCL przekazuje nam z radością i swobodą te wszystkie wrażenia a obraz dźwiękowy jest imponujący i bardzo nam się podoba. RAY-DANZ często pokazuje prawdziwe efekty dźwiękowe obok nas jak byśmy mieli kompletny system głośników. Dzieje się to nawet w pokoju bez ścian w pobliżu, które na pewno byłby dla niego pomocne. Krótko mówiąc, w pomieszczeniu, w którym inne soundbary zawodzą pod względem surround, TCL na pewno zaprezentuje nam coś fajnego i miłego dla ucha.

Do dyspozycji mamy cztery profile dźwiękowe MOVIE / MUSIC / TV / BOOST dostępne za pomocą jednego przycisku w pilocie. Ponadto można wzmocnić dźwięk w zakresie tonów niskich i wysokich lub aktywować dźwięk przestrzenny w pionie. Sprzęt TCL, doceniamy za gotowe ustawienia, które są przygotowane w sprawny, inteligentny i nieagresywny sposób. Wszystkie są dla nas przydatne w zależności od potrzeby w danej chwili a stosując je, uzyskujemy zawsze inny sposób prezentacji. Warto samemu przetestować na muzyce i filmie każdą z tych nastaw a efekty mogą dać zadziwiające rezultaty i może nawet okazać się, że dany materiał gra lepiej na innej nastawie niż na specjalnie dla niego dedykowanej. Przykładem może być muzyka, która zdecydowanie nabiera przestrzeni, głębi a scena staje się dużo szersza i stereofonia zdecydowanie lepsza na nastawach MOVIE i VERTCAL. Oczywiście wszystko można jeszcze precyzyjnie dostroić poprzez regulację BASS i TREBLE, gdyż możemy to zrobić niezależnie od wybranej gotowej nastawy. Odtwarzanie muzyki niesie ze sobą lekką nierównowagę. Soundbar w zależności od stopnia złożoności i ilości dźwięków w nagraniu potrafi odtworzyć muzykę tak, że jest ona blisko nas z szeroką sceną muzyczną ale czasem jak mamy za dużo instrumentów lub słabej jakości nagranie, prezentacja jest w lekko spłaszczony i suchy sposób z utratą rozdzielczości. Zwiększenie ustawień basów tak naprawdę nie pomaga, jest głębszy bas, ale brakuje części zakresu częstotliwości. Udaje nam się wtedy poprawić jakość dźwięku tylko włączając tryb surround. Utwory wtedy brzmią pełniej i są bardziej zrównoważone. Zabawne w tym wszystkim jest to, że muzyczne ścieżki dźwiękowe brzmią dobrze a nawet lepiej z nastawą typową do filmów, wtedy muzyka prowadzona jest w przyjemnych, ciepłych tonach, z okazjonalnym wrażeniem, że bas jest mocniejszy. Całość gra szerzej i głębiej w każdej płaszczyźnie a muzyka jest bliżej nas. W większości przypadków gdy nagranie jest dobrej jakości lub nie jest za mocno skomplikowane, dźwięk jest czysty z dobrą podstawą basową, którą często musimy trzymać w ryzach i delikatnie zmniejszać ilość basu mimo, że jest on zazwyczaj w pozycji neutralnej na „0” Mamy dostępną regulację w obie strony od -5 do +5. Gdy mamy za dużo basu staje się on dudniący i zagłusza pozostałe instrumenty. Do muzyki klubowej i wykorzystującej instrumenty elektroniczne jest idealny. RAY-DANZ wtedy błyszczy prezentując muzykę żywiołowo z głębokim i mocnym basem. Całkiem nieźle radzi sobie też z muzyką rockową, pop i jazzową oraz wszystkimi innymi pozostałymi gatunkami. Gdy potrzebujemy dodatkowej energii i życia do nagrań lub korzystamy z listwy wieczorem przy niskim poziomie głośności, znakomicie sprawdzi się tryb BOOST wzmacniający cały dźwięk w inteligentny sposób bez męczącej prezentacji podczas dłuższego odsłuchu. Na pewno rzuca się w uszy fakt, że 3.1 kanałowy TCL jest dostrojony do efektywnej prezentacji dźwięku filmowego. Często i chętnie stosujemy redukcję niezdyscyplinowania basów i szersze rozproszenie przestrzenne dźwięku, które następnie rozlewa się po całym pomieszczeniu w atrakcyjnej i miłej dla ucha lekkości.

Podsumowanie i ocena

Firma TCL w nowej mało znanej dla siebie dziedzinie świetnie nadąża za wizerunkiem swoich dużych telewizorów które produkuje. Ukoronowaniem tych poszukiwań i potwierdzeniem świetnej jakości produktu jest najnowsza nagroda EISA w kategorii “Najlepszy zakup soundbar”. Ray-Danz TS9030 może nie robić najlepszego pierwszego wrażenia pod względem wzornictwa a niektóre elementy wyglądają plastikowo i wydają się tanie. Prawdopodobnie w dłuższej perspektywie soczewki akustyczne będą gromadzić dużo kurzu co nie będzie także dobrze wyglądać. Jednak nie dajmy się zwieść jego plastikowej konstrukcji. Wydajność TCL RAY-DANZ naprawdę robi wrażenie. Unikalna konstrukcja tego soundbara oznacza, że TCL uczynił Dolby Atmos dostępne dla szerszego odbiorcy, a jego potężne przetworniki potwierdzają, że RAY-DANZ może z łatwością wypełnić salon dźwiękiem. 3.1-kanałowy Soundbar TCL RAY-DANZ TS9030 z podłączonym bezprzewodowo subwooferem, zaskoczy nawet najbardziej wymagającą klientelę, która pomija tą kategorię sprzętu. Dzięki konstrukcji z reflektorem akustycznym, soundbar i bezprzewodowy subwoofer wytwarzają zadziwiająco szerokie pole dźwiękowe we wszystkich trzech wymiarach. Filmy prezentowane są z dużą mocą a tryb surround został sprytnie umieszczony w polu 3D. „Bańka 3D” jest dostępna nawet wtedy jeżeli jesteśmy w dużym pomieszczeniu bez ścian w pobliżu, co jest bardzo dużą zaletą. To doskonały wybór do dużych otwartych salonów, w których znajdujemy się w pewnej odległości od ekranu. Podsumowując, byliśmy pod wrażeniem soundbara TCL RAY-DANZ i innowacyjnego sposobu, w jaki wykorzystuje on reflektor akustyczny do odbijania dźwięku w całym pomieszczeniu. Za rozsądną cenę TS9030 firmy TCL oferuje niezwykle zrównoważony i dynamiczny dźwięk filmowy. Wbudowana obsługa Dolby Atmos i Dolby Vision oznacza, że dostajemy bardzo dużo za niską cenę. Porównując go z konkurencyjnymi konstrukcjami 3.1 z tego samego przedziału cenowego a nawet z urządzeniami droższymi, zwraca uwagę jego bogate wyposażenie i nieszablonowe rozwiązanie w postaci unikalnej firmowej technologii Acoustic Lens. Nie zabrakło oczywiści opcji do strumieniowania muzyki Apple Air Play 2 oraz Chromecast. Bogate możliwości w postaci gotowych nastaw muzycznych oraz regulacja BASS i TREBLE powodują, możemy ustawić w bardzo atrakcyjny sposób prezentację muzyki. TCL RAY-DANZ ma REWELACYJNY stosunek jakości do ceny i bardzo podoba nam się to, co do tej pory słyszeliśmy. Jeżeli nie mamy jeszcze żadnej listwy dźwiękowej, zdecydowanie powinniśmy rozważyć użycie najnowszego soundbara TCL RAY-DANZ jeżeli szukamy produktów, które są bogate w funkcje, oferują Dolby Atmos i znakomity dźwięk.

Plusy:

Minusy:

Sprzęt do testów dostarczyła firma TCL

Dostępność
Soundbar TCL TS9030 Czarny 1699 zł

Przeczytaj również inne testy produktów audio:

(86484)