Powrót

Nowe telewizory OLED Hisense odporne na wypalanie matrycy

W kontekście telewizorów OLED problemem, jaki jest podejmowany w ich kontekście jest wypalanie się matryc. Zdania na ten temat są podzielone, chociaż według wielu czołowych portali technologicznych, zjawisko jest bardzo mocno przesadzone. Niemniej firma Hisense pragnie uczynić swoje nowe telewizory OLED całkowicie wolnymi od tego problemu.

Hisense od 2019 roku zaczęło sprzedawać telewizory OLED, wprowadzając je najpierw do Australii, a później do Wielkiej Brytanii i na inne europejskie rynki. Model OB8 był pierwszym odbiornikiem tego typu od chińskiej firmy. Można uznać, że dzięki niemu przetestowali grunt pod dalsze działania w segmencie OLED.

Hisense chce dostarczyć telewizorów OLED wolnych od wszelkich wad


Telewizory OLED nowej generacji mają szereg mechanizmów, począwszy od subtelnego przesuwania pikseli po wygaszacze ekranu. Vincent Teoh z HDTVTest sprawdził również niedawno LG OLED E9 w długotrwałym teście eksploatującym do maksimum odbiornik, a jego eksperyment nie wykazał żadnych negatywnych efektów na matrycy. Mimo wszystko, jednostkowo mogą zdarzać się takie przypadki. Firma Hisense wysłuchała obaw konsumentów i postanowiła opracować szereg technologii minimalizujących ryzyko wypalania matrycy, ograniczenia wyświetlania pełnej przestrzeni barw i obniżenia szczytowej luminancji.

Według chińskich portali Gizmochina oraz Yesky firma Hisense przygotowała sześć rozwiązań, jakie mają zapobiec powyższym potencjalnym problemom, wśród nich mamy między innymi: monitoring i dopasowywanie statycznych logo i elementów na krawędziach ekranu z przesuwaniem pikseli oraz dynamiczną zmianą jasności. Ma to zminimalizować maksymalne podświetlanie tych samych pikseli. Ponadto możemy także liczyć na miejscowe wygaszanie statycznych elementów oraz tzw. overscan pixel shift, czyli usprawniona wersja technologii przemieszczania pikseli. Ponadto Hisense ma oferować także OFFRS, czyli krótkich cykli kompensacyjnych oraz ich bardziej długotrwałą wersję, JB.

Hisense: inne technologie korekcyjne

Oprócz rozwiązań związanych z ekranami OLED, Hisense opracowało także technologię korekcji kolorów w 3D, która operuje w 729 punktach i przy 900 nitach maksymalnej luminancji. Ponadto chińska korporacja opracowała również algorytm AI służący do korygowania obrazu w czasie rzeczywistym, który uwypukla bardziej kontrasty przez zmiany w wyświetlaniu szarych tonów.

Hisense: kiedy zobaczymy te innowacje?

Bardzo możliwe, że wszystkie z powyższych technologii ujrzymy na CES 2020.

Źródło: AVForums

Więcej na temat telewizorów i sprzętu AV Hisense:

(13586)