Ostatnimi czasy dużo w Polsce mówi się o firmie TCL. Produkty tego międzynarodowego przedsiębiorstwa z siedzibą w Chinach coraz śmielej przebijają się w naszym kraju do świadomości tzw. statystycznego konsumenta. My postrzegamy TCL przede wszystkim przez pryzmat telewizorów, które wypuszcza na nasz rynek. Tegoroczna premiera modeli QLED 4K i 8K, jak również ubiegłoroczny debiut telewizora MiniLED, skłoniły nas do zgłębienia historii i przeanalizowania sytuacji rynkowej firmy, której fabrykę i centrum badawczo-rozwojowe dedykowane europejskiemu rynkowi zlokalizowano w Polsce. Z dostępnych nam danych i własnych doświadczeń wyłania się obraz potężnego gracza z równie wielkimi ambicjami.
Skąd wywodzi się TCL i jak firma poszerzała swoje horyzonty?
Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że TCL (The Creative Life) to firma z dosyć długą i bogatą tradycją. Początki korporacji sięgają samego początku lat 80. W 1981 roku w Chinach powstał prekursor producenta znanego dziś pod inną zupełnie inną nazwą. Ówczesne TTK Home Appliances Limited Company trudniło się wytwarzaniem produktów elektronicznych użytku domowego i dało początek przedsiębiorstwu, które kilkanaście lat później, w 1999 roku, wyszło poza Chiny, a w 2004 roku – już jako TCL – weszło na giełdę, nabywając przy okazji producentów telefonów komórkowych Alcatel i Thomson.
Zaledwie kilka lat później TCL było już największym chińskim producentem telewizorów, wytwarzając modele w technologii LCD, stopniowo poszerzając swoje wpływy na światowym rynku i stając się największym eksporterem telewizyjnym w Chinach. Historia przedsiębiorstwa po 2010 roku to całe pasmo sukcesów, przełomów technologicznych, prestiżowych współprac i wyróżnień.
W 2016 roku TCL wyróżniono nagrodą Quantum Dot Technology Award w konkursie IFA Product Technical Innovation Awards. Rok później producent znalazł się w gronie 50 najlepszych marek globalnych IDG 2016-2017 na targach CES 2017, a telewizor C70 zdobył nagrodę „BEST BUY 2017-2018” przyznaną przez EISA. W 2018 roku telewizor QLED X8 nagrodzono „Display Technology Gold Award”, podczas targów IFA.
Spośród prestiżowych międzynarodowych współprac TCL wyróżniają się takie “deale” jak prawa do nazewnictwa w chińskim teatrze w Hollywood,
tytuł oficjalnego dostawcy sprzętu do kina domowego dla drużyny NBA Minnesota Timberwolves, globalne partnerstwo z Międzynarodową Federacją Koszykówki (FIBA) i wisienka na torcie w postaci uczynienia słynnego piłkarza Neymara globalnym ambasadorem swojej marki.
Dziś TCL działa w ponad 160 krajach i zatrudnia na całym globie 75 tysięcy pracowników. Globalna ekspansja przyniosła firmie 3. miejsce na liście przedsiębiorstw dostarczających największą ilość produktów – trzeba bowiem pamiętać, że nie samymi telewizorami TCL stoi (o czym więcej w dalszej części tekstu). Chińczycy mogą się dziś pochwalić 22 fabrykami i 26 centrami badawczo-rozwojowymi. Główną siedzibę w chińskim Shenzen oraz zlokalizowane tam jednostki produkcyjne zwiedziliśmy osobiście, a jeden z takich zaawansowanych, wielofunkcyjnych kompleksów powstał w Polsce.
TCL zbudowało w Polsce infrastrukturę kluczową dla europejskiego rynku
W Europie TCL prężnie działa od 2007 roku, ale prawdziwą ekspansję na Starym Kontynencie przeprowadziło w latach 2018-2020. W ostatnim okresie firma rozpoczęła działalność w kolejnych 18 europejskich krajach – to więcej niż przez pierwsze 10 lat obecności w naszym regionie.
W międzyczasie TCL wkroczyło do Polski, gdzie w 2018 roku uruchomiło fabrykę i jedno ze swoich centrów badawczo-rozwojowych. I to nie byle jakich, bo placówka w podwarszawskim Żyrardowie (fabryka) oraz Warszawie (AI Centre), stawia na rozwój sztucznej inteligencji, zatrudnia kilkudziesięciu naukowców i inżynierów i prowadzi programy stażowe we współpracy z polskimi uczelniami.
Niedawno poszerzono zakres działań centrum R&D TCL i otworzono nowy dział – Cloud & BigData, zajmujący się budową wspólnej platformy chmurowej i BigData dla wszystkich produktów TCL. Na jakich jeszcze projektach skupia się obecnie w Żyrardowie TCL? Przyjrzyjmy się:
- poprawa jakości wyświetlanego obrazu w telewizorach TCL za pomocą wizji komputerowej;
- poprawa jakości zdjęć i wideo nagrywanych przez telefony TCL;
- zastosowanie wizji komputerowej do usprawniania procesu produkcji w fabrykach TCL;
- innowacyjne funkcje bazujące na AI w telefonach, telewizorach i innych produktach;
- badania naukowe z optymalizacji i automatycznego znajdowania architektur sieci neuronowych
Jeżeli chodzi o fabrykę, to jest ona jednocześnie centrum dystrybucji na całą Europę i zatrudnia ponad 300 lokalnych pracowników. Jednostka działa jako montownia telewizorów – poszczególne elementy są tu składane w całość, wgrywane jest oprogramowanie, a produkt końcowy jest testowany, pakowany i wysyłany do miejsca przeznaczenia. W fabryce w Żyrardowie TCL posiada specjalistyczne pomieszczenia o różnych wahaniach temperatury, a także akustyczne i mechaniczne.
Zapowiedź dobrych czasów, czyli telewizory TCL z lat 2017-2019
Kilka lat temu TCL mocno skupiło się na wprowadzaniu na europejski rynek zaawansowanych technologicznie telewizorów produkowanych w technologii LCD. Naszej uwadze nie umknęły największe premiery i w efekcie, począwszy od 2017 roku, przetestowaliśmy w redakcji łącznie pięć modeli: C70, QLED X9006 (Xess X2), C76, EC78 i wreszcie X10, stworzony przy użyciu technologii MiniLED, o której więcej poniżej.
Już trzy lata temu o telewizorach TCL pisaliśmy tak: „Dokładnie rok temu do naszego labu trafił pierwszy w historii telewizor marki TCL. Był to U55S7906. Test rozpocząłem wtedy od słów „Choć w Europie chińska firma TCL jest jeszcze mało znana, to warto mieć na uwadze, że jest ona potentatem w branży RTV, a w samym 2013 roku sprzedała ponad 18 mln telewizorów na świecie (głównie na rynku azjatyckim).”. Obecnie muszę wycofać się z twierdzenia, że producent ten jest mało znany na naszym kontynencie. Myślę, że na dobre zagościł już na tym rynku i można go śmiało postawić obok innych dużych graczy.”
Odsyłamy po kolei do naszych kompleksowych testów (od najstarszych do najnowszych) udostępnionych nam telewizorów TCL, na deser zostawiając model X10, któremu poświęcamy poniżej osobny akapit. Dlaczego? Zaraz wyjaśnimy.
- TCL C70 TEST (U55C7006) – ofensywa ze strony chińskiego gracza?
- TCL QLED X9006 (Xess X2) | TEST | Flagowy telewizor Ultra HD marki TCL
- TCL C76 (65DC760) | TEST | Ultra HD LCD z systemem Android
- Telewizor TCL EC78 | TEST | Kandydat na lidera 55 cali do 3000 zł?
- Pierwszy najtańszy 120Hz telewizor QLED z Dolby Vision na rynku | TEST | TCL QLED C81
Rozwój technologiczny – przełomowy model MiniLED
W 2018 roku podczas berlińskich targów IFA, TCL zaprezentowało prototyp telewizora z technologią MiniLED, który zamiast konwencjonalnych LEDów wykorzystał tablicę MiniLED jako podświetlenie za panelem LCD. Taki zabieg i wykorzystanie nowej technologii doprowadziło do zwiększenia szczytowej jasności i poprawienia kontroli luminancji oraz sprawiło że telewizor stał się jeszcze smuklejszy.
Od tego czasu firma znacznie usprawniła swój patent, który doczekał się wprowadzenia na rynek w postaci serii X8 i X10. Przedstawiciela drugiej z nich przetestowaliśmy w grudniu 2019 roku, kiedy to udostępniono nam 65-calowy wariant tego modelu telewizora LCD QLED w fabryce TCL w Żyrardowie.
O co tak naprawdę chodzi z technologią LCD MiniLED? Bardzo szczegółowo opisaliśmy ją przy okazji wspomnianego testu, do którego odsyłamy poniżej. Wyjaśnijmy jednak pokrótce jej tajniki: podświetlenie MiniLED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek. W przypadku tych ostatnich, do nazwy moglibyśmy dodać także słowo “QLED”. Z racji, że model X10 je wykorzystuje, można by śmiało opisać ten telewizor jako “LCD MiniLED QLED”. Więcej na ten temat oraz na temat modelu X10 w teście:
Telewizory TCL – rekordowe wyniki finansowe
TCL ogłosiło niedawno wyniki finansowe za 2019 rok. Firma osiągnęła rekordowe obroty w wysokości 46,99 mld HKD (prawie 5,6 mld EUR przy obecnym kursie), co oznacza przyrost o 3,1% w porównaniu z poziomem z 2018 r., który wyniósł 45,58 mld HKD.
W 2019 r. sprzedaż telewizorów TCL na całym świecie zwiększyła się o 11,9% r/r, osiągając poziom 32 mln odbiorników, co plasuje TCL na drugim miejscu na świecie w tym segmencie sprzedaży przy 13% udziału w rynku na podstawie wielkości dostaw (źródło danych: Sigmaintell). Wolumen sprzedaży telewizorów marki TCL wzrósł o 16,5% r/r do 20,64 mln odbiorników w 2019 r., co pozwoliło firmie na zajęcie trzecie miejsca na świecie pod względem udziału w światowym rynku telewizorów.
Poza Chinami wolumen sprzedaży telewizorów marki TCL wzrósł o 26,1% r/r do 13,46 mln odbiorników w 2019 r., przy jednoczesnym wzroście obrotów o 14,1% do poziomu 21,00 mld HKD w tym samym okresie. Rentowność firmy poza Chinami na podstawie wyniku operacyjnego ze sprzedaży telewizorów marki TCL wzrosła o 42,3% r/r i sięgnęła 0,88 mld HKD. Według raportów opublikowanych przez firmy badawcze GfK i NPD, w 2019 roku udział TCL w rynku telewizorów w wielu krajach stale wzrastał, a w 15 krajach marka była jednym z liderów sprzedaży.
W Europie TCL zanotowała wzrost wolumenu sprzedaży w 2019 r. o 35% (w ujęciu rok do roku) – przy wzroście sprzedaży sięgającym aż 54,5% w czwartym kwartale. Najwyższe przyrosty odnotowano w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Niemczech – odpowiednio o 264%, 262%, 203%, 126% i 82%. W 2019 r. pod względem udziału w rynku sprzedaży telewizorów, TCL uplasowała się na trzecim miejscu we Francji (według danych GfK).
Według kwietniowych danych GFK, duet TCL+Thomson może się pochwalić 7-procentowym udziałem w polskim rynku. To najdobitniej pokazuje, jak mocne fundamenty Chińczycy już zdołali sobie zbudować na naszym podwórku. To duży sukces TCL, szczególnie, że producent dopiero wdraża nowe serie telewizorów, a ponadto mamy przecież obecnie do czynienia z paraliżującym gospodarkę kryzysem zdrowotnym.
Nowe telewizory TCL QLED 4K na 2020
Kilka tygodni temu TCL oficjalnie zaprezentowało swoje nowe telewizory QLED przeznaczone na Polski rynek. Ich debiut nastąpił podczas internetowej konferencji, w trakcie której nie tylko poznaliśmy cechy modeli C715 i C815, ale też zostały rozwiane – głosem Marka Maciejewskiego, Product Development Directora na Europę w TCL – wszelkie wątpliwości ich dotyczące.
Nowe serie wyposażone są w technologię wyświetlania Quantum Dot, oferującą realistyczne wrażenia dzięki znakomitej jakości obrazu. Ekrany telewizorów z serii C81 i C71 umożliwiają wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K wsparte obsługą technologii Dolby Vision i HDR10+, zapewniając niesamowitą jasność, wysoki kontrast, bogatą paletę kolorów i wysoką szczegółowość.
Dzięki zastosowaniu Dolby Atmos, obie serie zapewniają dźwięk przestrzenny o niesamowitej głębi i precyzji. Seria C81 wyposażona jest również we wbudowany wysokiej klasy soundbar firmy Onkyo. TCL zadbało również o odpowiednie odświeżanie ekranu – seria C81 posiada częstotliwość odświeżania równą 120 Hz (w wersjach 65” i 75”), a w telewizorze 55-calowym zastosowano autorską, opatentowaną technologię własną Motion Clarity PRO.
Serie C815 i C715 wyposażone są też w inteligentne funkcje obsługiwane przez TCL AI-IN – ekosystem sztucznej inteligencji TCL, który sama firma określa miane rewolucjonizującego możliwości telewizora poprzez inteligentną optymalizację parametrów dźwięku i obrazu.
Seria C715 zastąpiła ubiegłoroczną EP68, natomiast C815 jest pozycjonowana nad serią EC78. Poprzednicy mają stopniowo wychodzić z oferty producenta.
Nowa seria telewizorów trafia do użytkowników z wbudowanym systemem Android 9.0 oraz uzupełniającymi go usługami Google Home i Google Assistant. Konsumenci mogą używać sterowania głosowego do wykonania dużej ilości działań oraz kontrolować treści i funkcje telewizora, a także innych kompatybilnych inteligentnych urządzeń domowych. Telewizory są również zgodne z Alexą.
Nowe serie telewizorów TCL zostały zaprojektowane również z myślą o graczach. Oferują rekordowo niski Input Lag wynoszący 10 ms, a także wysoką wydajność, zapewniającą użytkownikom szybką reakcję i wysoką jakość obrazu. Gracze powinni również docenić obecność 3 gniazd HDMI oraz 2 portów USB 2.0, które zwiększają możliwości połączenia telewizora z konsolami i kontrolerami.
O dostępności modeli QLED C715 i C815 w wiodących polskich sklepach RTV pisaliśmy w dedykowanych im wpisach:
- Nowe telewizory TCL C71 QLED już w ofercie pierwszych sklepów RTV w Polsce. Bardzo atrakcyjne ceny na start – będzie hit?
- TCL C81: telewizory QLED 4K z matrycą 120 Hz trafiają do pierwszych sklepów RTV i kuszą cenami!
Mocne wejście na rynek soundbarów i plany dotyczące innych sektorów
Pisaliśmy już w tym tekście, że TCL to nie tylko biznes czysto telewizorowy. Nie mniejszą uwagę przedsiębiorstwo przywiązuje do sektora audio, szczególnie skupiając się na soundbarach. Flagowym przedstawicielem tej gałęzi działalności TCL jest ogłoszona niedawno konstrukcja RAY∙DANZ (TCL TS9030).
To 3,1-kanałowy soundbar z systemem dźwięku przestrzennego Dolby Atmos oraz bezprzewodowym subwooferem. Jeszcze przed premierą otrzymał trzynaście wyróżnień przyznawanych przez specjalistyczne gremia, w tym nagrodę IF Design, którą soundbar zdobył w kategorii Produkt.
Obecnie TCL ma w swoim portfolio cztery wysokiej klasy modele soundbarów: TS7010, TS5010, TS7000 i TS5000, które dostarczają idealnie czysty dźwięk. Warte zaznaczenia jest również to, że wiele produkowanych przez TCL telewizorów, jak na przykład seria EC780 czy X10 MiniLED, posiada wbudowane wysokiej klasy systemy nagłośnienia, które zapewniają dźwięk Dolby Atmos podczas oglądania filmów, słuchania muzyki czy przy grach video.
To nie wszystko, ponieważ TCL już weszło bądź szykuje się do wejścia na kolejne rynki. Niebawem w sklepach możemy natknąć się na lodówki i pralki tego producenta, a także smartfony – wydawane są one pod marką Alcatel. Tu również TCL nie stroni od innowacji. Nie tak dawno temu pisaliśmy o rewolucyjnym patencie na składany smartfon, za którym stali właśnie Chińczycy.
Źródła: informacje prasowe, raporty finansowe, własne
Przeczytaj więcej na temat marki TCL:
- TCL w natarciu: po MiniLED, firma prezentuje nowe telewizory 4K QLED – co oferują serie C81 i C71 i ile kosztują?
- Czy TCL tym soundbarem podbije rynek? Nowa mocna konstrukcja RAY∙DANZ wchodzi do sklepów
- Rekordowe wyniki finansowe TCL – producenta telewizorów MiniLED QLED
- TCL X10 MiniLED QLED | TEST | Nowa konkurencja dla OLED TV? Pierwszy telewizor w technologii MiniLED debiutuje w Polsce
- TCL pokazało dwa nietypowe prototypy elastycznych smartfonów
- Sprzedaż telewizorów TCL w górę: marka coraz lepiej radzi sobie na świecie
- TCL w 2020: HDMI 2.1, Vidrian Mini-LED, THX Game Mode i telewizory 8K
(31541)