Powrót

Panasonic kończy produkcję paneli LCD dla sektora moto i medycznego

Firma Panasonic zapowiedziała zakończenie produkcji paneli typu LCD w przeciągu dwóch najbliższych lat. Powodem tej decyzji jest wzmożona rywalizacja ze strony rywali z Chin, Korei Południowej i innych krajów. Tłumaczymy, co to oznacza.

We wrześniu 2016 roku Panasonic zakończył produkcję paneli LCD do telewizorów, zamykając powiązane linie produkcyjne w fabryce w Himeji. Odpowiadała ona za dostarczanie ekranów LCD typu IPS. Były one wykorzystywane w telewizorach budżetowych i ze średniej półki, ale nie w produktach premium firmy. Tam Panasonic angażował zewnętrznych dostawców, jak na przykład Innolux, którzy produkowali panele typu VA.

Pomimo zakończenia własnej produkcji paneli LCD, Panasonic nadal sprzedaje telewizory (z panelami innych dostawców) tego typu (zobaczcie gammę produktów na 2019 tutaj). Natomiast przez ostatnie trzy lata firma wytwarzała tego typu ekrany na potrzeby rynku motoryzacyjnego oraz sektora medycznego. Jednak wkrótce również i tutaj Panasonic zaprzestanie dalszych działań.

Panasonic całkowicie kończy z produkcją jakichkolwiek paneli LCD

Jak podaje dziennik Japan Times, w roku 2021 firma zakończy wytwarzanie paneli LCD w jakiejkolwiek formie. Japońska korporacja zdecydowała, że biznes ten jest nierentowny, a przy wzmożonej konkurencji firma nie jest w stanie go już kontynuować. Pracownicy z oddziału Himeji mają zostać przeniesieni do innych oddziałów firmy.

Co to oznacza dla telewizorów Panasonic?

Prawdopodobnie nic. Firma zapewne nadal będzie je sprzedawać i korzystać z usług dostawców paneli (jak np. Innolux). Technologia OLED jest nadal względnie droga (choć coraz tańsza), a Panasonic nie może sobie pozwolić na przejście wyłącznie na tego typu panele, choć niewątpliwie do tego branża (szczególni duży producenci) zmierza. O pierwszych telewizorach firmy na rok 2020 zapewne dowiemy się na targach CES 2020 już niebawem.

Źródło: Japan Times

Więcej o Panasonic:

(1416)