Powrót

Nowy firmware do projektorów Sony podnosi jakość obrazu

Podczas targów IFA 2019 mieliśmy okazję odwiedzić stoisko Sony Pro. Nie znaleźliśmy na nim żadnych nowych modeli projektorów, co nie powinno nikogo dziwić. High-endowych urządzeń, wartych 60 – 120 tys złotych nie wymienia się przecież co roku. Zamiast tego producent zapowiedział nowe wersje firmware. Dotyczą modeli, które debiutowały dwa lata temu – VW5000, oraz VW760 (nasz test). Aktualizacje przynoszą poprawę jakości obrazu. Mamy do czynienia z jedną z tych pięknych sytuacji, kiedy to producent dba o klientów, którzy nabyli sprzęt już wcześniej.

Są dwie główne zmiany i są one związane z funkcjonalnością dostępną do tej pory wyłącznie w modelu VW870, który jest o jeden rok młodszy. Należą do nich:

Funkcja DFC (Digital Focus Optimizer)

Działanie funkcji DFC polega na wyostrzaniu brzegów obrazu, by skompensować utratę ostrości na krawędziach soczewek. Wadą tego typu obarczony jest każdy stosowany obecnie obiektyw. Takie sztuczne podbicie ostrości tylko w niektórych obszarach wydaje się być ciekawym sposobem na uzyskanie lepszego efektu wizualnego. Demo funkcji mieliśmy okazję oglądać podczas targów i efekt wyglądał interesująco. Jednak jak na mój gust był zbyt mocny. Nie jestem przekonany, czy w produkcie końcowym będzie możliwość regulacji intensywności funkcji.

Lepsze dynamiczne sterowanie jasnością

Podwójny silnik sterowania kontrastem. Tak mniej więcej brzmi po przetłumaczeniu nazwa nowej funkcji, która dostępna była (do tej pory) tylko w modelu VW870. Jej działanie sprowadza się do kontroli mocy źródła światła (w tym przypadku lasera), które do tej pory realizowane było tylko i wyłącznie za pomocą sterowania zasilaniem diod laserowych. Przypomnijmy, że ma to na celu uzyskanie głębszej czerni – w ciemnych scenach projektor zmniejsza swą moc świetlną, by dodatkowo przygasić czerń i dać chwilowe złudzenie większego kontrastu. Po aktualizacji do regulacji mocy zostaje dołączona także mechaniczna przysłona, dzięki czemu projektor może wygaszać światło mocniej i płynniej. Wzrośnie więc kontrast!

Dodatkowe udoskonalenia

Oprócz tych kluczowych zmian zaszło także kilka mniej znaczących, ale wciąż istotnych udoskonaleń:

  1. Tuning krzywej odpowiedzi tonalnej w HDR – dzięki niemu powinna poprawić się widoczność detali w czerni przy odtwarzaniu treści HDR10,
  2. Osobny bank pamięci dla ustawień kalibracyjnych HDR – dzięki temu będzie możliwość zmieniać ustawienia w tym samym trybie obrazu osobno dla treści HDR, a osobno dla SDR. Oznacza to, że po profesjonalnej kalibracji, użytkownik nie będzie musiał przełączać trybu z pilota. Ustawienia załadują się samoczynnie w zależności od odtwarzanej treści,
  3. Ręcznie definiowany wybór trybu HDR lub HDR Reference – do tej pory treść HDR automatycznie włączała domyślne ustawienie, w którym widzieliśmy więcej detali w bielach, ale obraz był nieco ciemniejszy. Teraz możemy ręcznie ustawić, czy chcemy ustawienie zachować, czy też przejść na tryb “HDR Reference”, w którym dysponujemy wyższą jasnością w zamian za mniejszą ilość detali w bielach

Certyfikat IMAX

Wszystkie projektory Sony 4K otrzymały także certyfikat IMAX. Wymaga on posiadania dobrej ostrości, czerni i odwzorowania barw. IMAX to dobrze rozpoznawalna marka, dlatego na pewno chwali się posiadanie takiego wyróżnienia przez producenta. W związku z przyznaniem certyfikatu nic jednak nie zmieniło się ani ze sprzętem, ani z oprogramowaniem a więcej na ten temat możecie poczytać w poniższym linku:


ZOBACZ TAKŻE: Wiemy wszystko o IMAX Enhanced na TV i projektorach Sony


Kiedy?

Aktualizacje wdrożone zostaną niebawem, zgodnie z poniższym harmonogramem:

VPL-VW760es VPL-VW5000es
Aktualizacja dostępna na stronie pod koniec września na początku listopada
Aktualizacja wgrana fabrycznie w projektor na początku października na początku listopada

(1001)