Białe napisy wyświetlane lokalnie w filmach i serialach mogą być potencjalnie groźne dla telewizora z panelem OLED. Są jednak pewne sposoby, by zredukować ich szkodliwe działanie! Wykonując kilka kroków upewnimy się, że będą wyraźne i czytelne, jednocześnie dbając o kondycję naszego ekranu.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wypada superprodukcja CANAL+ “KLANGOR” w 4K HDR? Polski dramat w skandynawskim klimacie pod lupą jakości CANAL+ 4K Ultra HD!
Napisy w Netflix – jak je dostosować, by nie wystąpiło wypalanie matrycy OLED?
Lokalne wypalanie subpikseli w matrycy OLED to chyba największa obawa każdego posiadacza telewizora tego typu. Zasadniczo jest to bardzo małe ryzyko, ale jeśli oglądamy bez przerwy programy informacyjne z poziomymi paskami (jak pan Tadeusz) czy filmy i seriale z napisami, np. na Netflix, prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska znaczne rośnie. Na szczęście jest sposób, by zredukować wielkość i jasność napisów w najpopularniejszym serwisie VOD.
Z niezwykle przydatnym miniporadnikiem wyszedł do swoich widzów Vincent Teoh z HDTVTest. Wyjaśnił on coś, o czym wielu z nas nie ma pojęcia, oglądając na codzień materiały na Netflixie – wyświetlające się tam napisy można bardzo elastycznie dostosować.
Jest to oczywiście bardzo mało prawdopodobne, bo statystycznie rzecz biorąc musielibyśmy pochłaniać filmy i seriale niemal bez przerwy, po kilkanaście godzin dziennie, ale nie zaprzeczamy – jak najbardziej może się to wydarzyć. Dlatego właśnie takie ustawiania, jak te dostępne na Netflixie, są bardzo ważne. Do tego doskonale wiemy, że na jasnych matrycach OLED śnieżnobiałe napisy, szczególnie w materiałach Dolby Vision, po prostu biją widza po oczach.
Jak zatem sprawić, by napisy były mniej inwazyjne?
- Logujemy się na swoje konto na laptopie lub PC;
- Przechodzimy do ustawień konta wybierając taką opcję z rozwijanego menu w prawym górnym rogu;
- W panelu “Profile i kontrola rodzicielska” rozwijamy listę przy naszym profilu i wybieramy “Wygląd napisów”
- Dostosowujemy poszczególnie parametry wedle poniższego obrazka:
- Zmieniamy czcionkę na czarną i zaznaczamy “półprzezroczyste”;
- Zmieniamy kolor cienia na biały
- Zmieniamy rozmiar tekstu na “Mały” (wedle preferencji)
To wszystko! Ustawienia zostaną zastosowane globalnie, więc zmienione napisy pojawią się także w aplikacji na telewizorze. Nietrudno się domyślić, że zmiana koloru czcionki na czarny ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ od teraz piksele, na których wyświetlą się napisy, nie będą aktywowane w tak dużym stopniu jak wcześniej. Białe podświetlenie pozwoli nam z kolei na wygodne i zrozumiałe czytanie napisów. Rozmiar tekstu możecie dostosować wedle własnych preferencji.
Na jeszcze inny pomysł wpadł z kolei Grzegorz Drabik, Head of Business Development firmy wydawniczej Untold Tales. Proponuje on zastosowanie podobnych co powyżej ustawień, ale dodatkowo przestawienie cienia na jednolity, przez co napisy staną się szare i ogólnie lepiej widoczne podczas oglądania:
Znalazłem jeszcze lepsze ustawienia napisów dla OLED + Netflix, dla obawiających się o “efekt wypalenia”.
Teraz mamy napisy szare oraz – w przeciwieństwie do ustawień z HDTVtest i HDTVPolska – faktycznie widoczne na tle filmu.
Kluczowe: czcionka półprzezroczysta, cień jednolity. pic.twitter.com/FJNqOihKTl
— Grzegorz Drabik (@butcher_pl) January 25, 2021
Odsyłamy Was na koniec do materiału Vincenta, który nieco szerzej omawia zjawisko wypalania OLED TV w kontekście materiałów z napisami i krok po kroku pokazuje wszystko, o czym napisaliśmy powyżej.
Zmienialiście już wcześniej ustawienia napisów na swoim OLEDzie? Dajcie nam znać, czy powyższe wskazówki okazały się przydatne.
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=o26RtkHEv6A&ab_channel=HDTVTest
Przeczytaj więcej na temat streamingu i serwisów VOD:
- Znamy nowości na kwiecień w bibliotece HBO GO! Powrót “Opowieści podręcznej”, “Wonder Woman 1984” – co jeszcze?
- HBO Max wejdzie do Polski w miejsce HBO GO, ale będzie znacznie droższe? Twórcy wprowadzą tańszy abonament z reklamami
- Które serwisy VOD w Polsce wspierają HDR w filmach i serialach? Mapa formatów HLG, HDR10, HDR10+ i Dolby Vision
- Rusza serwis VOD Paramount+ z bogatą ofertą kanałów TV, sportu na żywo, filmów i seriali. Kiedy w Polsce?Popularność kin już nie wróci? W dobie pandemii sprzedaż biletów spadła o 82% – nadeszła era streamingu
- Disney+ z wielką aktualizacją filmów 4K UHD HDR, także w języku polskim! Tymczasem usługi nadal u nas nie ma
- Ruszył nowy serwis VOD: FilmBox+. Tysiące filmów i telewizja na żywo – jest aplikacja na Android TV! Jaka cena za dostęp?
(8545)