Powrót

Jaki telewizor Samsunga wybrać? Full HD? 4K a może SUHD? (2015 rok)

Samsung w 2015 roku

Mijający rok był niezwykle ciekawym okresem dla koreańskiego giganta. Firma od samego jego początku zaprezentowała produkty, które z założenia miały być gotowe na najbliższe lata. Miało to szczególne znaczenie w przypadku nadchodzącego formatu Ultra HD Blu-ray a co za tym idzie obsługi rozdzielczości 4K, szerokiej palety barw czy technologii HDR. Aby odróżnić się od konkurencji i wskazać klientom telewizory zgodne praktycznie w 100% z pełną specyfikacją Ultra HD – wprowadzono nazwę SUHD. Wszystko wskazuje na to, że był to słuszny krok a w 2016 roku możemy spodziewać się już oficjalnie certyfikowanych telewizorów jednak jedno jest pewne: norma SUHD przyjęta przez Samsung w 100% zapewni kompatybilność ze wszystkimi elementami składowymi technologii Ultra HD. Można też napisać, że Samsung przewidział nieco wydarzenia, które nastąpią w 2016 roku. Kto zakupi telewizor SUHD może spać spokojnie przez najbliższy czas.

Telewizory gotowe na przyszłość – SUHD

Firma wprowadzając flagowca w postaci modelu JS9500 (nasz test) już na początku 2015 roku zaoferowała ekran, który będzie w pełni gotowy na nowości formatowe, które wejdą w 2016 roku. To spory wyczyn i jeden z dosłownie kilku ekranów tak wyposażonych na ten moment.

JS9500 wyposażony został w strefowe wygaszanie matrycy (direct led (full led) z lokalnym wygaszaniem (z ang. full array local dimming lub FALD). Daje to wysoki poziom kontrastu i doskonałą czernią. To także kluczowe rozwiązanie w przypadku pełnej obsługi systemu HDR. SUHD to także wyświetlanie rozdzielczości 4K oraz szerokiej palety barw (nano kryształy – quantum dots). Seria JS wyposażona została w system operacyjny Tizen. Telewizor czyta i wyświetla wszystko – z każdego źródła aż do rozdzielczości 4K. Modele JS9000/8500 (nasze testy) oprócz mniejszej ceny charakteryzują się klasycznym podświetleniem LED (niższy kontrast i czerń jednak nadal na bardzo dobrym poziomie) oraz skromniejszym wyposażeniem. Reszta cech pozostaje taka sama.

Samsung SUHD JS9500
Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 93%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 75%

94% pokrycie DCI P3 (kolory znane z kina) oznacza, że JS9500 jest w pełni gotowy na przyjęcie i wyświetlenie materiału tego typu. Gdy pojawią się już na rynku filmy korzystające z szerszej palety barw, testowany telewizor, będzie w stanie wiernie reprodukować barwy “zaszyte” w nich.

Telewizor ze średniej półki Ultra HD 4K

Jeżeli jednak seria SUHD wydaje się zbyt kosztowna, warto zainteresować się modelem z niższej półki jednak cały czas bardzo dobrym oraz dostępnym w ogromnych rozmiarach np. 75 cali. Takim będzie niewątpliwie JU7000 (nasz test). Telewizor posiada doskonały stosunek ceny do jakości. Dzięki świetnemu odwzorowaniu ruchu i natywnej 120Hz matrycy, będzie idealnym rozwiązaniem zarówno do oglądania filmów jak i sportu. Oferuje on także dość zbliżony poziom kontrastu i czerni do swoich starszych braci z rodziny SUHD.

Samsung JU7000

Nanokryształy za nieduże pieniądze?

W połowie 2015 roku w ofercie Samsunga pojawiła się bardzo ciekawa propozycja dla fanów filmów i seriali. Model JU6800 (nasz test) zaoferował bowiem obsługę rozdzielczości 4K ale również… wsparcie dla szerokiej palety barw czyli tzw. nano kryształy – quantum dots. To element, który był zarezerwowany do tej pory tylko dla SUHD. Firma postanowiła umieścić go gościnnie w jednym modelu spoza linii SUHD. Dzięki temu, fani kina domowego, którzy zakupią odtwarzacz Ultra HD Blu-ray będą mogli za dużo niższe pieniądze zobaczyć coś więcej niż samą rozdzielczość 4K. Dodatkowo telewizor posiada możliwość upłynniania obrazu w przypadku filmów np. z nośnika Blu-ray.

Samsung JU6800
Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 95%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 73%

JU6800 obsługuje też 10 bitowy kolor, dzięki któremu przejścia tonalne są znacznie płynniejsze. Materiały wykorzystujące wszystkie te elementy powinny pojawić się już w przeciągu kilku miesięcy!

A może tańsze ale bardzo dobre Full HD?

Często zadajecie pytania na forum dotyczące wyboru rozdzielczości. Czy warto na ten moment wchodzić w 4K? A może wystarczy Full HD? Fundamentalne wydaje się tutaj odpowiedzenie sobie na pytanie: w jakiej odległości będziemy zasiadać przez telewizorem? Często bowiem może się okazać, że w zupełności wystarczy nam telewizor o dobrych parametrach obrazu ale Full HD (polecam nasz kalkulator odległości bo to ocenić). Takim jest właśnie model J6200 / J6300 (nasz test). Główna różnica między nimi to zakrzywiony ekran w tym drugim.

Duchowy następca chyba najbardziej popularnego modelu w 2014 roku: H6400. Seria J wyposażona została w system operacyjny Tizen. Telewizor czyta i wyświetla praktycznie każdy plik, który mu wskażemy. Tizen to także największy zbiór polskich aplikacji dostępnych na telewizorach. Pozytywną cechą tego modelu jest dość wysoki kontrast natywny (3200:1). Dzięki świetnemu odwzorowaniu ruchu i natywnej 120Hz matrycy, będzie idealnym rozwiązaniem zarówno do oglądania filmów jak i sportu. Wartym odnotowania jest obsługa aplikacji streamingowej – GameFly. Pozwala na granie w chmurze w znane gry z konsol i PC za pomocą podłączonego pada np. od X360 (test usługi). Odpowiednikiem Ultra HD jest model JU7000.

Samsung J6200

Ma być tanio?

Jeżeli nie dysponujemy zbyt wysokim budżetem to polecam przyjrzeć się modelowi J5100, który w swojej klasie cenowej wyróżnia się kilkoma plusami. Po pierwsze ma całkiem dobry kontrast i czerń w filmach. Nie jest to oczywiście poziom rywali z wyższej półki ale na swoim poziomie to cecha, która go wyróżnia. Dodatkowo, pomimo braku typowego Smart TV posiada odtwarzacz USB, który czyta większość plików multimedialnych, które mu podamy. Na koniec należy wspomnieć o niskiej wartości Input Lag, która wynosi 27msec. Dla graczy, którzy mają mały budżet a chcą dobry telewizor do konsoli, J5100 będzie idealnym wyborem.

Samsung J5100

Idealne telewizory dla konsolowych graczy?

Samsung dość mocno popracował nad parametrami istotnymi dla graczy. Jak wiemy, jednym z najważniejszych jest poziom tzw. Input laga. Co to jest i na czym polega możecie przeczytać w naszym dedykowanym artykule: INPUT LAG – co to za diabeł i jak duże ma rogi?

Ważne by telewizor nie przekroczył magicznej bariery 50ms. Okazuje się, że wszystkie modele na 2015 rok bez problemu spełniły to wymaganie. Ba. W sporej większości przypadków było dużo, dużo lepiej. Co ważne: w telewizorach 4K. A było to do tej pory spore wyzwanie dla producentów TV.

Całą bazę danych znajdziecie w dedykowanym temacie na naszym forum: Baza Input lag z telewizorach Samsung 2015

(586)