Powrót

Jak skalibrować DOOM Eternal na telewizorze Ultra HD z HDR?

Już dziś do sprzedaży wjeżdża najnowsza odsłona hitu jakim jest DOOM Eternal. Gra okazuje się totalnym mega hitem, który zostanie na długo zapamiętany w branży. Do tak dużego sukcesu przyczynia się w ogromnym stopniu wykonanie, które dosłownie wypala gałki oczne i redefiniuje po raz kolejny sens istnienia technologii Ultra HD. Twórcy wyjątkowo starannie przygotowali się do jej użycia a my tłumaczymy o co dokładnie chodzi w całej kalibracji i ustawieniach trybu HDR ale nie tylko.

Przeczytaj naszą recenzję DOOM Eternal:

Jak działa nowy DOOM Eternal?

Nowy DOOM Eternal wygląda fenomenalnie. Z konsol obecnej generacji wyciska wszystkie soki i pokazuje, że cały czas drzemie w nich potencjał mimo wielu lat na karku. Jeżeli posiadacie nowoczesny telewizor Ultra HD będziecie mogli zobaczyć dużo więcej niż w przypadku ekranów Full HD. I nie chodzi tutaj tylko o rozdzielczość chociaż tak jak widać działa wyśmienicie i mimo, że nie udało się uzyskać na konsolach natywnego 4K to i tak jest to więcej niż Full HD i lepiej, że twórcy skupili się na płynności w tym przypadku:

Jak widać na screenach i jak zauważycie w samej grze, na ekranie pojawia się mnóstwo barw. Dzięki zastosowaniu szerokiej palety barw czyli tzw. WCG np. czerwień widoczna na screenach jest mocno nasycona i nieosiągalna na telewizorach Full HD czy 4K bez obsługi szerokiej palety barw. Jeżeli wasz odbiornik posiada szerokie pokrycie kolorów (zawsze to mierzymy w naszych testach) to będziecie mogli cieszyć się kolorami, których wcześniej nie mogliście zobaczyć. I pamiętajcie, że tak nasyconych kolorów nie osiągnięcie za pomocą suwaka (w telewizorze czy w menu gry) odpowiedzialnego za nasycenie kolorów widocznych na ekranie. To są dwie różne rzeczy. Szeroki gamut jest zapisany w samej grze i tylko odpowiedni odbiornik jest w stanie go odczytać i wyświetlić poprawnie.

Kalibracja trybu HDR – co oznaczają poszczególne opcje?

Kalibracja trybu HDR dostępna jest w menu ustawienia ale mamy z nią też do czynienia podczas pierwszego uruchomienia DOOM Eternal:

Kalibracja została podzielona na pięć części i każda z nich jest bardzo ważna dla finalnego efektu jaki zobaczymy na naszym telewizorze. Oczywiście wszystko zależy od tego jakiej klasy posiadamy telewizor. To jest też odpowiedź na pytanie dlaczego tych suwaków jest tak dużo. Każdy telewizor generuje bowiem inną realną jasność HDR jak również posiada inne pokrycie szerokiej palety barw. Warto to sprawdzić w naszych fachowych testach gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że twój model telewizora był dokładnie mierzony w naszej redakcji a efekty znajdziesz tutaj. Przejdźmy więc do poszczególnych ustawień i ustalmy za co odpowiada każda dostępna funkcja:

JASNOŚĆ HDR

O co chodzi? Ustawienie to dobieramy pod możliwości naszego ekranu tak, by nie utracić detali w bielach (im większa jaskrawość telewizora tym lepiej), a jednocześnie by obraz nie był zbyt ciemny. Przykład poniżej:

NASYCENIE HDR

O co chodzi? To klasyczna regulacja nasycenia obrazu. Niektóre telewizory gorzej oddają kolory i są one zbyt mdłe. Tutaj możemy to wyregulować pod swój gust. Nie należy tego jednak mylić z szeroką paletą barw (WCG). Jeżeli nasz telewizor nie posiada dużego jej pokrycia to np. mocno nasyconej czerwieni nigdy nie zobaczymy. Nawet jak ustawimy suwak w maksymalnej wartości nasycenia.

MINIMALNY PRÓG HDR

Jest to nic innego jak poziom czerni w obrazie. Jeśli ustawimy go zbyt nisko utracimy detale w czerni. Gdy zbyt wysoko to obraz stanie się płaski i pozbawiony kontrastu. W zależności od telewizora konieczna może być regulacja w jedną, czy w drugą stronę. Na rynku są bowiem ekrany, które nazbyt przyciemniają detale w czerniach stąd dostępna taka właśnie regulacja aby doprowadzić ten stan do takiego jak trzeba (posiadacze OLED TV Philipsa powinni zwrócić większą uwagę na ten suwak aby poprawnie wyregulować obraz).

PUNKT BIELI HDR

Jest to nic innego jak ustawienie średniego poziomu jasności HDR. W przeciwieństwie do pierwszego regulatora (Jasność HDR) powinniśmy go użyć, by dopasować jasność obrazu do pory dnia w której gramy.

MAKSYMALNY PRÓG HDR

Ustawienie to jest jest pokrewne do pierwszej funkcji (Jasność HDR). Pozwala ograniczyć ilość przejść tonalnych w bieli. Zasadniczo nie widzimy potrzeby wykorzystywania tej regulacji chyba, że chcemy zwiększyć lub zmniejszyć jasność samych najjaskrawszych przejść tonalnych.

Czy jest złoty środek i gotowe ustawienia tych suwaków? Oczywiście, że nie. Dlatego jest ich tak wiele ponieważ na rynku znajduje się tak dużo różnych telewizorów z najróżniejszymi parametrami obrazu, że każdy musi dokonać ustawień pod własny gust i zgodnie z tym czy podoba mu się obraz, który widzi na ekranie w momencie regulacji. Dlatego tak ważnym jest zrozumienie znaczenia każdej z opisanej funkcji.


Więcej na temat grania na telewizorach:

(11662)