Powrót

Gotowe ustawienia obrazu telewizorów Samsung 2018/19

Od wielu lat nie ustają pytania na temat tego, jak powinno się ustawić obraz w telewizorze by świecił jak najlepiej. I czy można to zrobić we własnym zakresie bez odwiedzin fachowej firmy od kalibracji obrazu? Zobaczmy jak powinny wyglądać gotowe ustawienia obrazu do telewizorów Samsung 2018 oraz dwóch nowych modeli na 2019 rok, które już testowaliśmy w redakcji.

Czy istnieją gotowe ustawienia obrazu?

Oczywiście, że tak. Ale tylko do pewnego stopnia. Jednak najważniejsze jest to, co mamy na myśli mówiąc “gotowe ustawienia obrazu”. Pytania, jakie pojawiają się najczęściej na forum to:

No właśnie. Tylko co to znaczy gotowe ustawienia? Praktycznie nigdy takie pytanie nie jest do końca sprecyzowane. 90% użytkowników w ogóle nie wie co co pyta. No bo jakie to mają być gotowe ustawienia? Do czego? Do sportu? filmów? A może TVN24? Większość kupujących w ogóle nie wie do czego służy np. tryb film. I do czego ma zbliżyć obraz. Generalnie to nie wiemy o co pytamy ale pytamy i na ślepo coś ustawiamy. Nie wiemy tylko, jaki efekt uzyskaliśmy. Dobry? Naturalny? Prawdziwy? A co oznaczają te określenia w stosunku do obrazu? Czujemy się jednak lepiej bo myślimy, że coś dobrego zrobiliśmy z obrazem. Jednak w 95% robimy coś niepoprawnego a obraz jest gorszy niż w dedykowanych trybach fabrycznych, które dostarcza producent.

Fabryczne tryby obrazu w różnej wersji

Generalnie jeżeli chcemy coś zrobić z obrazem w naszym telewizorze to sprowadza się to do kilku spraw a punkt pierwszy jest najważniejszy:

  1. Obraz filmowy, taki jak go widział reżyser w studio filmowym. Nic więcej, nic mniej. Włączamy film np. z Ultra HD Blu-ray i widzimy go takim jak został na tej płycie zapisany. Jak uzyskać taki obraz? Aby się zbliżyć do tego efektu należy przestawić tryb obrazu w tzw. filmowy. Jego nazwa zazwyczaj tak wygląda. Jednak w zależności od telewizora będzie to bliżej (bardzo rzadko) albo dalej (najczęściej) od tego co chciał nam pokazać reżyser. Aby obraz był taki jak powinien wyglądać należy skorzystać z usług fachowej firmy kalibracyjnej. Wtedy macie pewność, że wyciśniecie z telewizora maksimum możliwości a obraz będzie najwierniej oddawaj intencję autora filmu na ile tylko pozwala elektronika samego telewizora. W Polsce jest tylko jedna firma, która robi to na światowym poziomie, za pomocą najlepszego dostępnego sprzętu czyli skalibrujtv.pl. Jeżeli macie zamiar przepisywać ustawienia pochodzące z tego typu kalibracji to także jest to bezsensu: każdy telewizor kalibruje się inaczej. Oczywiście można to wpisać tylko po co? To już lepiej skorzystać z trybu fabrycznego film.
  2. Obraz z poprawnym ruchem – często po wyjęciu z kartonu, telewizor przestawiony jest w maksymalny tryb upłynniania obrazu a film wygląda jak opera mydlana czy “moda na sukces”. Należy dokonać korekt ustawień w dedykowanym menu o którym mówimy w testach każdego telewizora.
  3. Obraz bez sztucznych ulepszaczy często psujących aniżeli poprawiających obraz (ale nie zawsze bo są np. funkcje w telewizorach, które mogą dodać coś pozytywnego – w teście o tym zawsze piszemy).
Tak powinien wyglądać sprzęt do fachowej kalibracji

ZOBACZ TAKŻE: Co to jest Kalibracja telewizora? Jakie ustawienia są dobre i “naturalne”?


Gotowe ustawienia obrazu do telewizorów Samsung 2018

W 2018 roku testowaliśmy w redakcji takie modele jak Q9FN, Q8D, Q8C, Q6FN, NU7472, NU8002. Każdy z nich posiada tak samo zbudowane menu odpowiedzialne za obraz.

Zalecane ustawienia

W menu obrazu w modelach 2018 mamy predefiniowane tryby obrazu:

Sugerowanym wyborem jest oczywiście ostatni z nich. To właśnie tryb film pozwala uzyskać obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym.

Kolejne co powinniśmy zrobić to wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. By zobaczyć cały obraz należy udać się do menu “ustawienia rozmiaru obrazu” i włączyć funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja.

Poprawne ustawienia proporcji obrazu.

Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić detale obrazu:

Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić suwak redukcja drgań na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. W telewizorach 2018 nie znalazły się żadne dedykowane tryby do oglądania sportu i bardzo dobrze. Normy wizyjne do oglądania transmisji sportowych są takie same jak do innych treści, a tryby o nazwie “sport”, czy “mecz” nie robią nic innego jak sztuczne podbijanie obrazu, które równie dobrze możemy uzyskać w trybie “dynamiczny”.

Menu regulacji, funkcji „Auto Motion Plus”, odpowiedzialnej za odwzorowanie ruchu.

Gotowe ustawienia obrazu do telewizorów Samsung 2019

W 2019 roku testowaliśmy w redakcji póki co takie modele jak Q90R oraz RU7472. Każdy z nich posiada tak samo zbudowane menu odpowiedzialne za obraz.

Zalecane ustawienia

Menu obrazu w modelach 2019 nie przeszło jakiejś szczególnej zmiany względem 2018. Mamy te same predefiniowane tryby obrazu:

Sugerowanym wyborem jest oczywiście ostatni z nich. To właśnie tryb Film pozwala uzyskać obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym.

Kolejne co powinniśmy zrobić to wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. By zobaczyć cały obraz na każdym źródle należy udać się do menu “ustawienia rozmiaru obrazu” i włączyć funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja.

Poprawne ustawienia proporcji obrazu.

Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić detale obrazu:

Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić pierwszy suwak (redukcja rozmycia) na wartość maksymalną, zaś drugi (redukcja drgań) na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna.

Menu regulacji, funkcji „Auto Motion Plus”, odpowiedzialnej za odwzorowanie ruchu.

W telewizorach nie znalazł się żaden dedykowany tryb do oglądania sportu i bardzo dobrze.Normy wizyjne do oglądania transmisji sportowych są takie same jak do innych treści, a tryby o nazwie “sport”, czy “mecz” nie robią nic innego jak sztuczne podbijanie obrazu, które równie dobrze możemy uzyskać w trybie “dynamiczny”.

Jako ciekawostkę można odnotować wprowadzenie trybu inteligentnego obrazu i dźwięku (tzw. intelligentmode):

Po aktywowaniu tego trybu, telewizor sam decyduje o każdym parametrze wyświetlanego obrazu oraz dźwięku wydobywającego się z ekranu:


ZOBACZ TAKŻE: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora ?


Czemu producent nie skalibrował mojego telewizora?

W tym miejscu padają zazwyczaj zarzuty, że przecież telewizory schodzące z taśmy produkcyjnej są takie same, że przecież jak się kupi auto to nie trzeba go regulować po wyjechaniu z salonu a telewizor niby trzeba itd. itp.

Zacznijmy od tego, że egzemplarze tych samych wyświetlaczy nie są powtarzalne, a często może okazać się, że dosyć mocno się różnią. Nie wierzycie? Wystarczy zwrócić uwagę jak duże bywają różnice chociażby w równomierności podświetlenia matrycy. Każdy temat poświęcony jednemu modelowi telewizora posiada kilkadziesiąt wpisów ze zdjęciami matrycy jaka trafiła się użytkownikowi i bywa tak, że są na niej plamy większe, mniejsze lub nie ma ich prawie wcale. W świetle tego to ja mógłbym zapytać skąd pomysł, że produkcja jest tak powtarzalna?

Produkcja telewizorów ma by przede wszystkim szybka i nie generować kosztów. Stąd tolerancje dla elementów elektronicznych stosowanych w TV są bliżej nieokreślone. W jednym modelu może być kilka wariantów matryc (patrz np. testy Samsungów z 2014 roku, w których można było znaleźć panele aż od 4 dostawców). Byliśmy w fabrykach i wiemy jak cały proces się odbywa. W jednej chociażby placówce (Galanta) z taśmy może zejść nawet 40 000 sztuk wyświetlaczy jednego dnia. Wiecie jak duża to jest liczba? Wyobraźmy sobie teraz, że każdy telewizor miałby zostać skalibrowany fabrycznie osobno – potrzeba by do tego znacznych nakładów finansowych na budowę dodatkowych stanowisk, lub zastosowanie dużo bardziej powtarzalnych komponentów, co wygenerowałoby koszty. To oczywiste, że żaden producent nie dołoży do tego interesu, gdy wiedza o kalibracji jest tak mała, że aż musiał powstać taki temat 🙂

Typowy scenariusz wyboru telewizora – uwagę przykuwa najjaśniejszy, a kalibracja nie idzie w parze ze sztuczną jaskrawością!

Dołożenie dodatkowego gadżetu w postaci drugiego pilota, czy kamerki (obsługa gestem) budzi dużo większe zainteresowanie wśród konsumentów niż kalibracja, którą mało kto rozumie. To jest przyczyna dla której fabryka nigdy nie zainwestuje w poprawę tego drugiego.

Oczywiście nie jest też tak, że producent produkuje telewizory, które nie są stworzone do wiernej reprodukcji obrazu – zawsze wgrany jest jakiś jeden tryb obrazu, który nastawiony jest na reprodukcję bardziej zgodną z normami. Opisujemy to dosyć szczegółowy w każdym teście telewizora. Robione jest to jednak masowo i z b.dużą tolerancją (ponownie bliżej nie określoną, ale rezultaty publikuję w teście w postaci pomiarów). Dla konsumenta szukającego wyświetlacza często jednak poprawnie reprodukowany obraz nie wygląda ciekawie na tle telewizorów z “przesadzonymi” ustawieniami. Znacząca większość nabywców wybiera sobie model w sposób laicki – oceniając obraz w sklepowych warunkach (bardzo jasno) i sklepowych ustawieniach (te najbardziej jaskrawe). W takich warunkach skalibrowany wyświetlacz zdecydowanie nie jest tym rzucającym się najbardziej w oczy i pewnie zostałby przyćmiony przez inne modele.

(91067)