Skocz do zawartości
Incrediboy

Propozycja dla SławkaR i innych znawców telewizorów LCD.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak każdy kto zagląda na te o to forum noszę się z zamiarem kupna telewizora LCD. Problem polega na tym że liczba wypuszczanych modeli jest tak duża, że trudno ogarnąć to wszystko i zdecydować się na ten jeden jedyny idealny dla każdego telewizor LCD. Na forum znajduje się wiele cennych uwag odnośnie różnych telewizorów podzielonych według marki ale niestety według mnie taki podział ogranicza trochę skalę porównawczą. Przecież nie szukamy telewizora najlepszego według marki tylko najlepszego w swojej kategorii, czyli głównie pierwszym i podstawowym kryterium jest przekątna obrazu. Myślę, że duża część z nas chciałaby, aby został stworzony ranking najlepszych modeli w swojej grupie ( podział na telewizory 26", 32", 37", 40" itd.). W każdej grupie znajdowałoby się kilka telewizorów wybijających się w swojej kategorii z w miarę dokładnymi opisami ich zalet oraz wad, co znacznie ułatwiłoby nam kupno tego idealnego naszego telewizora (opisy te znajdują się na naszym forum, więc myślę, że nie będzie problemu z zebraniem ich do kupy. Namiastką takiego rankingu może być temat, w którym SławekR opisuje kilka modeli LCD 32" ze swoimi wadami i zaletami stawiając dany model za wzór w danej kategorii. Osoby mające obycie z tymi modelami mogłyby przyznawać oceny w danej kategorii np. Panasonic model lx70p może być stawiany jako wzór telewizora pod względem katów widzenia wiec temu modelowi w tej kategorii można przyznać ocenę bardzo dobrą i względem tego modelu były by oceniane inne modele z odpowiednimi ocenami. Oceny te pozwoliłyby wybrać taki model telewizora, który będzie idealny dla każdego z nas. Dla jednego będzie to obraz HDTV dla innego SD a zaś dla innego DVD czy gry. Mam nadzieje, że moja propozycja zyska zainteresowanie, co przełoży się na stworzenie takiego rankingu. Czekam na wasze uwagi oraz opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[quote name='Incrediboy' post='73453' date='13.12.2007, 23:50 ']Jak każdy kto zagląda na te o to forum noszę się z zamiarem kupna telewizora LCD. Problem polega na tym że liczba wypuszczanych modeli jest tak duża, że trudno ogarnąć to wszystko i zdecydować się na ten jeden jedyny idealny dla każdego telewizor LCD. Na forum znajduje się wiele cennych uwag odnośnie różnych telewizorów podzielonych według marki ale niestety według mnie taki podział ogranicza trochę skalę porównawczą. Przecież nie szukamy telewizora najlepszego według marki tylko najlepszego w swojej kategorii, czyli głównie pierwszym i podstawowym kryterium jest przekątna obrazu. Myślę, że duża część z nas chciałaby, aby został stworzony ranking najlepszych modeli w swojej grupie ( podział na telewizory 26", 32", 37", 40" itd.). W każdej grupie znajdowałoby się kilka telewizorów wybijających się w swojej kategorii z w miarę dokładnymi opisami ich zalet oraz wad, co znacznie ułatwiłoby nam kupno tego idealnego naszego telewizora (opisy te znajdują się na naszym forum, więc myślę, że nie będzie problemu z zebraniem ich do kupy. Namiastką takiego rankingu może być temat, w którym SławekR opisuje kilka modeli LCD 32" ze swoimi wadami i zaletami stawiając dany model za wzór w danej kategorii. Osoby mające obycie z tymi modelami mogłyby przyznawać oceny w danej kategorii np. Panasonic model lx70p może być stawiany jako wzór telewizora pod względem katów widzenia wiec temu modelowi w tej kategorii można przyznać ocenę bardzo dobrą i względem tego modelu były by oceniane inne modele z odpowiednimi ocenami. Oceny te pozwoliłyby wybrać taki model telewizora, który będzie idealny dla każdego z nas. Dla jednego będzie to obraz HDTV dla innego SD a zaś dla innego DVD czy gry. Mam nadzieje, że moja propozycja zyska zainteresowanie, co przełoży się na stworzenie takiego rankingu. Czekam na wasze uwagi oraz opinie.[/quote]


Nie bardzo widzę możliwość stworzenia rankingu, ponieważ ocena ostateczna wymyka się jednoznacznym kryteriom. To znaczy każdy ma inne własne preferencje i dla każdego inne cechy będą najważniejsze. Do tego tych cech jest tak wiele, że i usystematyzowanie ich wszystkich będzie bardzo trudne.
Kolejnym problemem jest czasem wyjątkowo trudne opisanie słowami konkretnej cechy, przykładem może być działanie układu kompensacji ruchu. Tego się nie da opisać słowami, aby każdy jednoznacznie i w identyczny sposób to sobie wyobraził. Albo inteligencja układu wyostrzania krawędzi, jak to ująć w ranking punktowy?

Można, owszem, zrobić minikompendium zawierające zestawienie z określonymi cechami różnych odbiorników, pewne próby tego już podjąłem tutaj: [url="http://hdtvpolska.com/index.php?s=&showtopic=7975&view=findpost&p=71966"]http://hdtvpolska.com/index.php?s=&sho...ost&p=71966[/url], ale to i tak raczej bez rankingu punktowego o aptekarskiej dokładności.

Można zrobić ewentualnie jakąś ankietę popularności wśród forumowiczów, gdzie każdy mógłby oddać głos na popularny jego zdaniem telewizor. Z drugiej strony, jest tak wiele odbiorników i cały czas powstają nowe, że wartość takiej ankiety będzie wątpliwa. A to z racji na dużą dynamikę rynku.

Pozostaje czytać, czytać, ewentualnie pytać o to co nas interesuje i to chyba będzie najwłaściwsza metoda. Wręcz za szkodliwe uważam takie dokładne szufladkowanie określonych modeli. Bez pewnego wysiłku ze strony szukającego i zmuszenia go tym samym do odrobiny refleksji, efekt końcowy na pewno będzie niezadowalający.

Świadomy wybór telewizora, podkreślam słowo ŚWIADOMY, nie powinien się sprowadzać do obejrzenia rankingu, na zasadzie: aha to jest na pierwszym miejscu, to to pewnie będzie dla mnie najlepsze.... Wiem, że to by było teoretycznie super rozwiązanie dla wygodnickich, ale czy aby na pewno najlepsze i czy nie zrobimy im tym krzywdy? Edytowane przez SlawekR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SławekR masz sporo racji, co do ocen, że trudno jest ocenić poszczególne modele w skali punktowej, ale myślę warto byłoby zrobić takie kompendium wiedzy na temat reprezentatywnych przedstawicieli danej kategorii telewizorów w trochej większej skali niż zrobiłeś to w temacie ?Jaki telewizor kupić w grudniu?? nie tylko telewizory 32 " ale i 37 i 40 ". Każdy z nas wie, jakie posiada środki i wie jaka przekątna telewizora go interesuje więc szuka tego swojego idealnego modelu w gronie sobie podobnych modeli. Każdy z nas doskonale sobie zdaje sprawę, że takie zestawienie będzie jedynie kryterium pomocniczym i będzie ono subiektywną opinią przedstawiającego takie zestawienie. Piszesz, że trudno jest zrobić takie zestawienie ze względu na masę premier nowych telewizorów- ja uważam właśnie, dlatego, że jest tyle różnych modeli warto zrobić takie zestawienie pomagające nam wyłowić te ciekawe modele. Zestawienie takie może być aktualizowane, co jakiś czas np. raz na kwartał. Twoja wiedza na temat różnych modeli jest dużo większa i byłaby dla nas cenną wskazówką. Mam nadzieje, że pomyślisz nad tym. A formę w jaki sposób będzie to przedstawione pozostawiam Tobie. Edytowane przez Incrediboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Incrediboy, popieram Cię, zresztą patrz mój post w wątku "co kupić w grudniu...?" Kazdy ranking jest obarczony jakims subiektywnym akcentem i nikt nie wymaga perfekcji w ocenianiu. Nikt tez nie bedzie podawal do sadu kogos za wytypowanie takiego a nie innego modelu, ktory potem jednak okazuje sie bardziej przeciętny. A fachowcom forum dedykuję przykład dziedziny audio, gdzie gdzie wrażenia słuchowe są subtelniejsze, mniej uchwytne, bardziej indywidualne a różnice czasami na granicy percepcji, a jednak powstają rankingi i punktacje również całego morza sprzętu. I cieszą się powodzeniem, oczywiście tylko jako narzędzie wspomagające a nie determinujące wybór. Albo prosimy przynajmniej o więcej postów typu kompendium, jak we wspominanym już wątku. Pewnie większości userów skorzystała i doceniła to. Mnie się podobało, bardzo. Pozdrawiam. Edytowane przez Roberic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Popieram propozycje dla SlawkaR.
SlawekR robisz to świetnie.Podany przykład trzech modeli tel.32" pozwala nawet laikowi na dokonanie właściwego dla siebie wyboru telewizora. Następne porównanie telewizorów 37" , 40" i 42" w podobny sposób jak zastosowałeś do 32" pozwoli wielu,bardzo wielu ludziom dokonać dobrego wyboru telewizora. Osoby poszukujące odpowiednich telewizorów,czytają z uwagą wypowiedzi osób znających się na rzeczy.Do nich zaliczany jest SlawekR.
Bardzo proszę o wzięcie pod rozwagę mojej propozycji i jednocześnie prośby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może by tak małe porównanie telewizorów 26 calowych? takie przecież też istnieją i są dosyć tanie a to też jest ważne dla co niektórych :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można na forum ewentualnie zrobić ankietę i każdy się wypowie o swoim, zostanie to podzielone cenowo i będziemy wiedzieli, niestety tylko jakie są najpopularniejsze. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...