Skocz do zawartości
lm81

Czy 24p to to samo co 23,976?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy 24p to to samo co 23,976?

Większość materiałów z sieci ma FPS 23,976 - od divx po pliki .mkv. Jeśli tak, to czy jeśli podłączę PC do np. XL1E to czy ten tv rozpozna tryb 24p z komputera, czy takie rzeczy to tylko w stacjonarnych HDDVD/Bluray?


Zauważyłem w sterownikach mojej karty graficznej (8800 GTS) opcję "inverse telecine" - czy to ma coś wspólnego z trybem 24p? Po włączeniu tej opcji nie zawuważyłrm różnicy na monitorze komputerowym (F-S P19-2), ale jak będę miał więcej czasu to sprawdzę czy na projektorze (pt-ae900) coś się polepszyło/pogorszyło.

Pozdrawiam interlokutorów :lol:
(trudne słowo, można zapisać w notesiku, przyszpanować czasem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest 24p pomniejszone o jedną tysięczną. Takie amerykańskie zboczenie związane z używaniem systemu NTSC, w którym 57 lat temu wprowadzając kolor zmniejszono częstotliwość odświeżania z 60 do 59.94 Hz ;)

[quote]Jeśli tak, to czy jeśli podłączę PC do np. XL1E to czy ten tv rozpozna tryb 24p z komputera, czy takie rzeczy to tylko w stacjonarnych HDDVD/Bluray?[/quote]
Niewiele telewizorów obsługuje format 1080p60, a co dopiero 1080p24. Jesli twój to potrafi, to może się udać. Pamiętaj tylko, żeby podłączyć komputer przez HDMI i ustawić w sterownikach karty "traktuj jako HDTV". Wtedy twój komputer będzie podszywać się pod zwykły sprzęt RTV i wysyłać sygnał w formacie wideo, co zwiększa jego szansę akceptacji :)

[quote]Zauważyłem w sterownikach mojej karty graficznej (8800 GTS) opcję "inverse telecine" - czy to ma coś wspólnego z trybem 24p?[/quote]
Poniekąd. Ta opcja służy do odtworzenia 24 klatek na sekundę z materiału filmowego zakodowanego w 60 ramkach z przeplotem (formaty 480i60 i 1080i60), czyli np. filmów z płyt DVD w NTSC albo nagrywanych z amerykańskiej telewizji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...