Skocz do zawartości
andsie1

Digital Multimedia System (HTCP) na płycie Intel DQ77KB

Rekomendowane odpowiedzi

Na rynku dostępnych jest wiele odtwarzaczy sieciowych. Jednak przy bliższym poznaniu okazuje się, że trudno znaleźć w pełni satysfakcjonujące urządzenie. Przyczyny, to niedoskonałości w oprogramowaniu urządzeń, powodujące nieprawidłowe odtwarzanie filmów. Z tego powodu postanowiłem samodzielnie zbudować odtwarzacz filmów Blu-ray jak i Blu-ray 3D.

Przyjąłem założenie, że dla uzyskanie niezawodnej sprawności działania muszę zbudować platformę dająca możliwość korzystania z różnych aplikacji do uzyskania najlepszej konfiguracji. W miejsce klasycznego odtwarzacza, ograniczonego firmowym oprogramowaniem postanowiłem zbudować mini PC, przeznaczony do odtwarzania filmów.

W fazie zbierania potrzebnych zespołów dokonałem zakupów u jednego dostawcy, co pozwoliło na uzyskanie rabatu, oszczędności na przesyłce, jak i postępowania przy ewentualnej reklamacji. Może to mało ważne, ale z doświadczenia wiem, że kłopoty powstałe przy zakupach mogą zniechęcić do całego projektu.

Wybrałem sklep internetowy ITX-Sklep.pl, który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach, a co za tym idzie ma doświadczenie w budowie miniaturowych HTCP jak i duże zaplecze sprzętowe. Jest to chyba jeden z niewielu sklepów z tak dużą ofertą podzespołów do HTCP.

Podstawą mojego odtwarzacza została płyta Intel DQ77KB w formacie Thin mini-ITX. Jest to płyta oparta na nowym chipsecie DQ77, który w połączeniu z procesorami Core i3 oraz i5 – zarówno drugiej (Sandy Bridge), jak i trzeciej generacji (Ivy Bridge) – daje możliwość odtwarzania plików wideo o dużym bitrate, tak ważnym przy filmach Blu-ray 3D. Dodatkowym plusem płyty jest też zintegrowany zasilacz (przetwornica), który pozwolił na rezygnację z montowania tradycyjnego zasilacza w obudowie. Było to dla mnie ważne, bo pozwoliło na zmniejszenie obudowy, i pewną oszczędność w wydatkach. Mała obudowa jest bardziej estetyczna niż wielkie pudło, które nie wiadomo gdzie upchać w szafce ze sprzętem.

Z tych powodów obudowę zaprojektowałem samodzielnie. Przyjąłem, że wielkość obudowy będzie nie większa niż klasyczne odtwarzacze, gwarantująca miejsce na wewnętrzną kieszeń dla dysków. Wykonałem obudowę z blachy 1,5 mm, płyta czołowa z blachy aluminiowej 6 mm. Te dwa elementy połączyłem klejem do metalu. Całość pokryta błyszczącym lakierem. Pokrywa górna z czarnego lakierowanego plexi z otworem na chłodzenie, osłonięta siatką (wklejona od spodu). Wnętrze obudowy wykleiłem matą wygłuszającą.

Postanowiłem wziąć sprawę w swoje ręce i zaprojektować taką obudowę która spełniała moje wymagania.

hdtv1.jpg

hdtv2.jpg

hdtv3.jpg

hdtv5.jpg

hdtv8.jpg

hdtv9.jpg

hdtv10.jpg

hdtv11.jpg

hdtv12.jpg

hdtv13.jpg

hdtv14.jpg

hdtv17.jpg

hdtv19.jpg

pokrywa1of1.jpg

Koszt materiałów i robocizna około 350 zł.

Specyfikacja sprzętowa :

Płyta: Intel DQ77KB

Procesor: Intel i3 2100T (35W)

Dysk OCZ SSD Vertex 2 60GB

Pamieci: DDR 3 Kingston 4GB (2x 2GB)

Napęd optyczny: Sony Slim Blu-ray DVD SATA Combo

Kieszeń wewnętrzna: Antec Hot Swap (ANT134)

Zasilacz: AC BEL AD7044 wartości 90W. Jest to nowa bardzo wydajna jednostka firmy ACBEL POLYTECH.INC (dane zasilacza http://www.acbel.com...&sd=31&&pid=121 )

Sterowanie odbywa się poprzez mini klawiaturę firmy LENOVO albo przez tablet z Androidem przez sieć Wi-FI.

Karta Wi-Fi.

Wyświetlacz : HFX Vision LCD

htpcp.jpg

Inne materiały:

Kawałki pleksi grubości 5 mm

Mata wygłuszająca

Folia samoprzylepna

klej do metalu

Wymiary i waga obudowy:

  • Wysokość: 88 mm
  • Długość: 332 mm
  • Szerokość: 321 mm
  • Waga: około 7 kg

Oprogramowanie:

Windows 7 64 bit

Odtwarzacz programowy: ArcSoft TotalMedia Theatre w wersji oprogramowania 5.3.1.591

Nakładka na Windows Media Center: Media Browser is 2.6.1 ze skórkami Vanilla, Supremacy, CoverArt3.

Program do zapisywania danych: MetaBrowser 2.0.

Dysk wirtualny do odtwarzania ISO : Virtual CloneDrive.

Specyfikacja odtwarzacza:

  • Pelne HDTV w rozdzielczości (1080p)
  • ISO , odtwarza Blu-Ray w jakości 1:1
  • Ponadto takie format jak MKV, MP4, MOV, AVI, DIVX w rozdzierlczości 1080p HDTV
  • Automatyczne przełączanie 24/50/60Hz
  • Odtwarza 3D TVs i3D Blu-Ray
  • Symuluje 3D TVs przy użyciu okularów red-green
  • Konwertuje filmy 2D do 3D.

Odtwarzacz filmów, odtwarza Blu-Ray, Bly-ray 3D, pliki ISO przez sieć, Blu-ray w jakości 01:01. napisy, ścieżki audio HD menu płyty Blu-ray, rozdziały, kąty i inne. Ponadto automatycznie przełącza się między 24 i 50/60Hz do doskonałego odtwarzania płyt BD, DVD i TV. Obsługuje HDMI 1,4 na pełnym 3D.

Inne :

  • System uruchamia się w ciągu około 20 sek. Pracuje stabilnie bez zawieszeń.
  • Filmy są odtwarzane płynnie bez zacięć, przeskoków, rwania, szarpania czy gubienia klatek.
  • Nakładka Media Browser daje niesamowite wrażania wizualne, jakich nie doznamy przy stacjonarnych i sieciowych odtwarzaczach.

Jest to darmowa aplikacja zaprojektowana do Windows Media Center, który jest częścią składową systemu Windows. Niestety w nowej wersji Windows 8 nie będzie aplikacji WMC. Stanie się oddzielnym pakietem za dodatkową opłatą.

detailspage.gif

ehs.gif

popinfo.gif

postersn.gif

stipview.gif

Podsumowanie:

Mój odtwarzacz jest pełnowartościowym odtwarzaczem opartym na płycie i procesorze, który posiada zintegrowaną kartę graficzną do odtwarzania materiału HD.

Urządzenia typu HTCP pod względem funkcjonalności jak i wyświetlanej grafiki na ekranie TV biją na głowę stacjonarne odtwarzacze. Posiadają szeroką gamę możliwości konfiguracyjnych pod względem sprzętowym i programowym. Oferują komfort pracy i szybki dostęp do zawartości na dysku twardym. Sterowanie jest bardzo proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy technicznej .

Pozdrawiam,

AndrzejS@

Edytowane przez andsie1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cud, miód i ultramaryna ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...